Polak z Oxfordu o tajemnicy nieskończoności | prof. Jan Obłój

  Рет қаралды 48,537

This is IT

This is IT

Күн бұрын

Пікірлер: 230
@MK_ThisIsIT
@MK_ThisIsIT 4 ай бұрын
PARTNEREM ODCINKA JEST RALMETAL. Węglik Spiekany to nasza specjalność! 💎🚀 Narzędzia VHM do obróbki skrawaniem. Frezy, Wiertła, Gwintowniki, Nakiełki, Frezy Trepanacyjne, Płytki Wieloostrzowe, Głowice Frezarskie i wiele więcej... Sprzedaż stacjonarna i online - ralmetal.pl/
@ap211
@ap211 4 ай бұрын
Cieszę się, że powstał taki właśnie odcinek i padają z Pana ust tego rodzaju pytania Panie Macieju. Mam przy tym poczucie, że zaczyna Pan samodzielnie myśleć i rodzi się w Panu świadomości tego, jak bardzo zagubieni w labiryncie wyuczonych, a w efekcie i własnych błędów są naukowcy tacy jak Pan Profesor. Jeśli chce Pan zrobić coś naprawdę dużego zachęcam do skonfrontowania się z materiałami z kanału AP211 playlista: Upadek Teorii mnogości. Pozdrawiam.
@barbaraalina5687
@barbaraalina5687 3 ай бұрын
Niech się Pan zainteresuje Polakiem, który w prosty sposób udowodnił nieprawdziwość hipotezy Riemanna. Sama się tym interesuję i widzę, że matematycy nabrali wody w usta. Niech Pan załatwi, by ktoś z elity matematyków dał autorowi tego dowodu endorsement, który umożliwi mu publikację na właściwym portalu np.Arxiv a nie tylko na KZbin. Jest to Rafał Damian "krytyka hipotezy Riemanna ".
@aga7466
@aga7466 4 ай бұрын
Wysluchałam całość, niewiele z tego rozumię, ale piękne jest to że ktoś ma zapał takimi rzeczami się zajmować.
@dravrahamrosenzweig
@dravrahamrosenzweig 3 ай бұрын
"Rozumię" ???? Serio ?
@agnieszkaasparagus
@agnieszkaasparagus 2 ай бұрын
@@dravrahamrosenzweig jakiż głupi jesteś wytykając rzeczy tak nieistotne, będąc ślepym na to, co najistotniejsze w komentarzu aga7466....
@value.counts0
@value.counts0 4 ай бұрын
Świetny człowiek! Troche sie Pan Prowadzący pogubił i z pytaniami, i ze zrozumieniem Profesora, ale najwazniejsze jest to, że mamy okazje słyszeć i widzieć tak ciekawą osobę! Dziękuje za ten wywiad.
@kotekobuzek
@kotekobuzek 4 ай бұрын
A ja mam odmienne zdanie. Szczególnie na początku to Pan Profesor miał pewne problemy ze zrozumieniem Maćka, a prowadzący z odcinka na odcinek w co raz lepszej formie.
@beatamichalska6220
@beatamichalska6220 4 ай бұрын
​@@kotekobuzekNo niestety nie. Profesor nie mógł odpowiedzieć na źle postawione pytanie. A prowadzący, ponieważ sam nie jest matematykiem, nie rozumiał co w jego pytaniu jest nie tak.
@rasistaable
@rasistaable 4 ай бұрын
Zgadzam się, że pytania były nie do końca trafione i trochę dziwnie zbaczała ta rozmowa. Mimo wszystko bardzo dobrze się słuchało.
@sator666666
@sator666666 4 ай бұрын
W każdym odcinku prowadzący jest pogubiony, zadaje żenujące pytania i jest kompletnie nie przygotowany do rozmowy.
@aleksandermorag7843
@aleksandermorag7843 4 ай бұрын
@@kotekobuzek Absolutnie się zgadzam. Pytania są świetne. Maciek myśli krytycznie, nie kupuje dogmatów. Poszerza horyzonty.
@UniversityOfWroclaw
@UniversityOfWroclaw 4 ай бұрын
Wspaniale, że tacy ludzie mają więcej niż dwójkę dzieci. Pozdrawiam Pana matematyka i całą rodzinę no i Pana prowadzącego :)
@Nosttre
@Nosttre 4 ай бұрын
Bardzo fajny wywiad, ale dałbym więcej na wypowiedzi gościowi. Bardzo ciekawy wątek ze ścieżkami, które wybieramy i nimi podążamy w matematyce nie został rozwinięty. Może jest tak, że twierdzeń matematycznych jest nieskończenie wiele i tylko niektóre realizują się w fizyce ? A może tak naprawdę raczkujemy w zrozumieniu fizyki i wszechświata i to właśnie fizyka i jej prawa są w jakimś sensie nieskończone a dotykamy tylko wierzchołka góry lodowej ?
@patrykkowalski1305
@patrykkowalski1305 4 ай бұрын
Większość tych pytań powinna być skierowana raczej do filozofa...
@krystekw12
@krystekw12 4 ай бұрын
Troszkę dużo bezsensownych pytań, w większości filozoficznych, w których gość nie czuł się swobodnie, a które za bardzo niczego nie wnoszą.
@salvosalvo8089
@salvosalvo8089 2 ай бұрын
Nie. To ty masz prymitiw mind . Pyt są super. Słuchaj podziwiaj
@Genzeryk-eo1pt
@Genzeryk-eo1pt 2 ай бұрын
Albo geniusz nie jest takim geniuszem....
@lukinforward1309
@lukinforward1309 4 ай бұрын
Uważam, że nie potrafimy jeszcze dostrzec wszystkich (kolejnych) wymiarów, dlatego zarówno fizyka jak i matematyka jakie znamy są niepełne, skazane na swego rodzaju fragmentaryczność, i pewne rzeczy pozostaną nie do przeskoczenia dopóki nie wejdziemy na wyższy poziom percepcji otaczającej nas rzeczywistości. Gratulacje i dzięki dla prowadzącego za przybliżanie nam tak ciekawych postaci i tematów! (choć momentami może przydałoby się lepiej przemyśleć i sprecyzować pytania 😉 )
@value.counts0
@value.counts0 4 ай бұрын
Ale w matematyce najczęściej działa się na nieskończenie wielu wymiarach xD
@lukinforward1309
@lukinforward1309 4 ай бұрын
@@value.counts0 No właśnie, taki wymuszony zabieg, gdy się nie ma wszystkich danych do precyzyjnego opisania rzeczywistości...
@trinirina4837
@trinirina4837 4 ай бұрын
Wspaniały kanał, który przybliża fantastyczne umysły. Niemniej z każdym wywiadem Pan prowadzący z uporem zacieśnia wszystko do swojej intuicji filozoficznej, przez co mam niedosyt w odkrywaniu i poznawaniu zaproszonych gości. Poproszę mniej prowadzącego!
@JanMoniak
@JanMoniak 2 ай бұрын
Prowadzący w momencie kiedy gość dochodzi do interesującej i wartej pociągnięcia konkluzji przerywa i sprowadza dyskusje na tory własnej intuicji(co sprawia wrażenie że nie zrozumiał odpowiedzi, albo nie słucha. Brzmi to też dość nerwowo). Lepiej pociagnąć wątek do którego doprowadził rozmówca. Byloby to korzystniejsze i dla widzów i dla programu. Widzowie koncepcje gospodarza mogą poznac co materiał. Koncepcje gościa nie.
@AnnaLipińska-c9s
@AnnaLipińska-c9s 4 ай бұрын
Bardzo to skomplikowane ale fascynujace !
@dafafaaf7679
@dafafaaf7679 4 ай бұрын
Bycie matematykiem jest już wyróżnieniem ❤
@Janekx899
@Janekx899 4 ай бұрын
dzieki
@filipflorczak609
@filipflorczak609 4 ай бұрын
Podobnie jak bycie fizykiem , księdzem, muzykiem czy mamą . Czyli bycie tym czym nas obdarowała genetyka ( wg mnie Bog) ,a kochający rodzice zauważyli i pomogli sie rozwinąć. Myślę ,ze bycie matka jest najpiękniejszą podrożą (czyli towarzyszeniem rozwojowi własnego dziecka) jaka może istota ludzka przebyć przez ten brzydki momentami świat.
@Genzeryk-eo1pt
@Genzeryk-eo1pt 2 ай бұрын
Taaa w Realnym życiu dwie lewe ręce... Teoretycy.
@mariuszskiba8548
@mariuszskiba8548 4 ай бұрын
Za duży rozstrzał w pytaniach, od sasa do lasa. Jeżeli miała być nieskończoność, to pytania powinny dotyczyć tej tematyki, na pewno jest dużo do opowiedzenia, a rozmówca odpowiedni.
@sator666666
@sator666666 4 ай бұрын
Jak zawsze prowadzący zadawał żenujące pytania bez jakiegokolwiek zrozumienia.
@asystent123
@asystent123 3 ай бұрын
Przykład niemądrego pytania. Dlaczego fizyk produkuje więcej od matematyka.
@izabelpolka9745
@izabelpolka9745 4 ай бұрын
Ale to jest piękne ❤ Skąd wiemy, że 2+0=2 i 2•0=0, a nie 2 ( w końcu trzymając 2 banknoty, które gdy pomnożymy przez NIC nie powoduje wyrwania mi z ręki tych dwóch banknotów)
@Luftjunkie
@Luftjunkie 4 ай бұрын
Nie mnoży się przez zero.
@izabelpolka9745
@izabelpolka9745 4 ай бұрын
@@Luftjunkie tak nie uczą w szkole. Mnie uczono na fizyce, że Pluton jest najmłodszą i najmniejszą planetą. Nie pytam jak jest, tylko dlaczego tak jest
@natalia001
@natalia001 4 ай бұрын
Zero w matematyce to nie nic :) Zero to symbol, który działa w określony sposób. Określa brak czegoś. Nie da się czegoś pomnożyć czy podzielić przez brak.
@natalia001
@natalia001 4 ай бұрын
@@izabelpolka9745 Pluton to nie planeta. A dlaczwego? Bo takie definicje przyjęto.
@dawidedrag6729
@dawidedrag6729 4 ай бұрын
​@@natalia001 2*0 albo 0 albo ∞? jednak chyba nie 2*0 to 0+0 jak 3*0 to 0+0+0
@ajg3768
@ajg3768 4 ай бұрын
Może istniejemy ponieważ temperatura w wszechświecie wynosi 2.73 Kelvin. Czy jest możliwość wyliczenia matematycznie, Jak by się zachował wszechświat przy temperaturze 5-10-30 itd Kelvina. Ponoć tych wszechświatów jest 1 z 500 zerami.
@cya3mdirl158
@cya3mdirl158 4 ай бұрын
Dzięki takim ludziom - umysłom ścisłym świat się rozwija. U nas w Polsce jeszcze pozostała mentalność z PRL i wykształcenie prawnicze traktuje się poważnie - a nie rozwija to naszej gospodarki…
@filipflorczak609
@filipflorczak609 4 ай бұрын
Rozwija gospodarkę bardziej niż sie panu wydaje. Bo rozstrzyga spory i wymyśla sensowne ramy w których podmioty biznesu działają bez codziennych napiec i sporów. Niech Pan sobie pomyśli ,ze do dzisiaj nie mamy kodeksu drogowego .
@cya3mdirl158
@cya3mdirl158 4 ай бұрын
@@filipflorczak609 szanowny Panie - aż szkoda komentować. Więcej naukowców inżynierów - mniej prawników
@marksmanw8756
@marksmanw8756 3 ай бұрын
Wszelka "nierównowaga" jest niewskazana. Zbyt wielu inżynierów też daleko Cie nie zaprowadzi. Co najwyżej do Matrixa czy Hiroszymy II. Musi być równowaga.
@qskocz2883
@qskocz2883 13 күн бұрын
Jakoś nie lubisz ty Polski !! Tak jest wszędzie nie tylko w krajach z obozu. Ludzie są po prostu jednakowi w swojej masie
@tomaszkowalczuk3961
@tomaszkowalczuk3961 4 ай бұрын
Generalnie potencjał goscia na arcyciekawą rozmowę. Ale prowadzący moim zdaniem nie ma pomysłu na wywiad.
@ravdobrzynski
@ravdobrzynski 4 ай бұрын
Najpierw definiują liczby. Zero (czyli nie ma liczby) 1,2,3,4 i tak do do nieskończoności. A później dodają coś do nieskończoności, odejmują coś od zera. Jeżeli najmniejszą liczbą jest 1, a największą liczbą jest nieskończoność, to najmniejszy twór liczbowy (bo jedności nie można podzielić, jak sama nazwa wskazuje) wynosi 1/nieskończoność. Inna sprawa, że te wszystkie zdefiniowane liczby to zbiór punktów, a później chcą z tego zrobić przestrzeń ciągłą dzieląc na coraz mniejsze kawałki. Na mniejsze niż 1/nieskończoność i tak nie podzielicie. W fizyce kwant energii przeszedł, a w matematyce kwantu liczbowego nie mogą przełknąć. A logika patrzy na nich i płacze.
@user-jdr93q8yer9g
@user-jdr93q8yer9g 4 ай бұрын
Fizyk nie obraża się na rzeczywistość, matematyk żyje w świecie fantazji mieszczącym się w jego głowie.
@riddick9547
@riddick9547 4 ай бұрын
Matematyczność opiera się na multi koncepcjach prawdopodobieństw nawet tych subiektywnych. Kiedyś wyśmiewano bajki o istnieniu smoków, gigantów itp. Dziś geologia w połączeniu z archeologią udowodniła, że ta planetka nigdy nie była jednakową w różnorodności świata roślin i zwierząt. Kolejne koncepty matematyczne w połączeniu z fizyko-chemią wciąż przed nami ... księga zdarzeń wciąż otwarta.
@topijtot
@topijtot 4 ай бұрын
Teudny wyklad dla gościa, prowadzący za bardzo skacze z kwiatka na kwiatek
@MariuszKen
@MariuszKen 3 ай бұрын
Świetny wywiad. Nigdy nie daje lapek, ale zrobie wyjatek.
@kw5435
@kw5435 4 ай бұрын
🇵🇱 Brawo Panowie! 👍
@radosawkuczmierczyk9467
@radosawkuczmierczyk9467 4 ай бұрын
Pyania były żenujące, zabrakło tylko "czy maematyk jest twórcą czy tworzywem ..." z Rejsu ...
@thefutureisnow8767
@thefutureisnow8767 3 ай бұрын
I dlatego odpowiedzi były nie dokładnie na zadane pytania?
@mdb5187
@mdb5187 2 ай бұрын
W punkt:-D
@Genzeryk-eo1pt
@Genzeryk-eo1pt 2 ай бұрын
Wielowymiarowość to mi wytłumaczyło pewne dziecko z 2kkasy a mianowicie to Nic nowego To mnożenik danej liczby czy jakiegoś obiektu lub wymiaru... Szał ;)
@qskocz2883
@qskocz2883 13 күн бұрын
Jest twórca i tworzywem jednocześnie. Zwłaszcza gdy coś zajara.
@elzbietafilipiak3005
@elzbietafilipiak3005 4 ай бұрын
Matematyka to jezyk do opisania fizyki i in. dziedzin wiedzy.
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Ай бұрын
Dowodem na nasze istnienie jest cierpienie
@adambys4349
@adambys4349 4 ай бұрын
Czas jest miernikiem przemijania 🕝
@michal3141
@michal3141 4 ай бұрын
O ile filozofia matematyki jest ciekawym tematem, to niestety prowadzący bardzo słabo orientuje się w temacie przez co pytania w większości nie są trafione. Np. ostatnie pytanie z tzw. tezą: "Dlaczego matematyka rozwija się wolniej niż fizyka?". Skąd pomysł że rozwija się wolniej? Przecież w ostatnich latach powstało mnóstwo zaawansowanej matematyki, którą tylko specjaliści w w swoich dziedzinach ogarniają. Przykład sprzed 100 lat: co było wcześniej: geometria różniczkowa Riemanna czy ogólna teoria względności Einsteina, która bazuje na geometrii różniczkowej? Ja mam wrażenie, że profesor stara się być zbyt grzeczny i zamiast punktować nonsensy prowadzącego to stara się dyplomatycznie znaleźć jakąś odpowiedź i sam się gubi. Oczywiście rozmowa nie jest o matematyce tylko bardziej o filozofii na pograniczu matematyki i fizyki i nie byłoby w tym nic złego gdyby prowadzący czuł ten temat. Żeby nie było że tylko narzekam to plusik za pomysł bo brakuje takich rozmów na polskojęzycznym youtube.
@XDenimDaniluk
@XDenimDaniluk 4 ай бұрын
Super asz się popłakałem tyle konkretów co w polityce 😅
@Jotraa
@Jotraa 4 ай бұрын
matematyka jest narzędziem do opisywania zasad działania w świecie fizyki i tyle. Tak więc tworzy te prawa, które nie zawsze w fizyce się sprawdzają - patrz powyższe video. Każdy konstrukt myślowy jest narzędziem. ps. möwia dzis o tym sami naukowcy, ze prawa matematyczne są w fizyce naginane do potrzeb... A ponadto coraz częściej mówi się o zastosowaniu w to miejsce intuicji, ktörej nie da się wykazać żadna matematyczną formułą... Nawet prawo grawitacji zostało juz podważone, choćby tylko przez Einsteina
@piotrtonig927
@piotrtonig927 4 ай бұрын
Dobre pytanie , czy matematyka może istnieć bez fizyki, i tutaj bym się zastanowił. Żyjemy w świecie z logiką czyli dowodzenie matematyczne jest możliwe jak mi się wydaje w świecie gdzie logiczny skutek wywołuje przyczyna. Taki porządek rzeczy pozwala na budowanie konstruktów matematycznych a gdyby nie było naszej fizyki to nie byłoby logiki jaką ją mamy i praw wnioskowania logicznego. Przykładem jest świat fizyczny kwantowy gdzie załamuje się determinizm i brak nam matematyki która wprost w tym świecie konstruowałaby twierdzenia, owszem używamy matematyki i to bardzo skomplikowanej ale jest to niejako proteza do opisu świata niedeterministycznego poprzez matematyczne modele porządku naszego deterministycznego świata. A jeszcze uwaga do prowadzącego tych sił, oddziaływań w naszym świecie jest trochę więcej niż tylko dwie - grawitacja i elektromagnetyzm. :).
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 4 ай бұрын
Są dwie szkoły. W Falenicy mówią że że kosmos to hardware a matematyka to software, a w Otwocku ze nie, że wszystko jest struktura matematyczną i nic poza nią nie istnieje. 😁
@tony_hawking
@tony_hawking 4 ай бұрын
Dokładnie, komentarz w punkt!
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 4 ай бұрын
Częściowo się nie zgodzę. Z matematyki da się wyprowadzić logikę i z logiki da się wyprowadzić matematykę jak wiemy z prac matematyków i logików. Też mam wrażenie że mamy dość dobre struktury matematyczne do OTW Einsteina i o wiele gorsze do fizyki kwantowej ale Einstein miał farta. Potrzebe do STW i OTW narzędzia matematyczne zostały wcześniej wypracowane przez matematyków
@sator666666
@sator666666 4 ай бұрын
Znów prowadzący jest pogubiony, zadaje żenujące pytania, nic nie rozumie z podanych odpowiedzi i jest kompletnie nie przygotowany do rozmowy. Tacy świetni i ciekawi goście na kanale ale prowadzący to kompletna porażka.
@criss7438
@criss7438 4 ай бұрын
Panie Macieju. Fizyka teoretyczna jest matematyką stosowaną w tym sensie, że jest ważny powód fizyczny by do niej sięgnąć.
@rademeness
@rademeness 4 ай бұрын
Slucham i czekam aż mi głowa wybuchnie 😊
@MK_ThisIsIT
@MK_ThisIsIT 4 ай бұрын
I o to chodzi!!!!
@rademeness
@rademeness 4 ай бұрын
@@MK_ThisIsIT dlatego słucham 😊
@raskolnikov0074
@raskolnikov0074 3 ай бұрын
Dziękuję, świetne 😂
@danielcichon1070
@danielcichon1070 3 ай бұрын
Czy nieskończenie wymiarowe przestrzenie oznaczają zawsze przeliczalną nieskończoność, czy też zajmujemy się na przykład przestrzeniami continuum nieskończenie wymiarowymi?
@colonel_kurtz
@colonel_kurtz Ай бұрын
nieskończoność w tym kontekście nie musi oznaczać przeliczalności, np popatrz na przestrzeń funkcji ciągłych na odcinku [0, 1]
@robertsojka7262
@robertsojka7262 2 ай бұрын
Czy ten numer z rozkładaniem i składaniem dwóch obiektów da się zastosowac do banknotów?
@mykodemgrzybodem
@mykodemgrzybodem 2 ай бұрын
Tak ;), i zobacz ile % banknotu musi zostać by wydać 50% i 100% wartości nominalnej...
@mariopl2981
@mariopl2981 4 ай бұрын
Dziękujemy.
@marbodkeltoi7203
@marbodkeltoi7203 4 ай бұрын
Kawecki doktor a pytania zadaje jak bambik. Miny pana profesora mówią same za siebie.
@MrsMerely
@MrsMerely 4 ай бұрын
Dr nauk prawnych
@zbigniewgut6036
@zbigniewgut6036 4 ай бұрын
Na początku nic nie było,czyli zero potem przyszło "słowo" czyli informacja 1 i wystarczy ,nastąpił samoczynny cały ciąg informacji który spisał wdxystko co możliwe do napisania,teraz tylko szukamy zdań które nas obchodzą....
@grzegorzwegner11
@grzegorzwegner11 4 ай бұрын
Matematyka już istnieje a my ją tylko odkrywamy, czyli podążamy za „słowem”
@MrPeterpeter33
@MrPeterpeter33 3 ай бұрын
Świetnie się słucha profesora Obłoja , ta sama klasa co profesor Meissner . Gdyby Dragan zechciał brać z nich przykład ........
@criss7438
@criss7438 4 ай бұрын
Czas jest ciągły a zegar tylko tyka......szybciej lub wolniej.
@Oldedaboy
@Oldedaboy 4 ай бұрын
Rzeczywistość to jest Bóg to jest teraz bez początku i końca My jesteśmy w rzeczywistości a Bóg w nas Życie to rzeczywistość Myślenie że żyjemy w matryksie czy iluzji jest wynikiem naszego zatracenia w prawdzie rzeczywistości pozdrawiam
@grzegorzwegner11
@grzegorzwegner11 4 ай бұрын
my żyjemy w hologramie, świat żeczywisty to świat duchowy, czyli jak to już dobrze nazwałeś „Bóg”.- „Bóg jest Duchem”
@Oldedaboy
@Oldedaboy 4 ай бұрын
Mylą się wszyscy którzy tak myślą Bóg nie myśli Bóg jest to tu i teraz to rzeczywistość to energia to Światło Słoneczne to Ziemia to życie to my to ja i ty Te hologramy to szukanie prawdy innej od tej co jest itd pozdrawiam
@band6065
@band6065 3 ай бұрын
Panowie, matematyka to język nauk ścisłych, za pomocą matyki wyrażamy rzeczywistość jaką znamy i i sprawdazmy teorie które nas interesują. Pozdrowienia
@andrzejtarapaczpublicznie2881
@andrzejtarapaczpublicznie2881 4 ай бұрын
👍👍👍
@user-jdr93q8yer9g
@user-jdr93q8yer9g 4 ай бұрын
W kółko i krzyżyk zawsze wygrywam albo remisuję. To ciekawa gra dopóki nie poznasz wygrywających ruchów.
@qskocz2883
@qskocz2883 13 күн бұрын
Dobra Panowie. Odsłuchałem do połowy i robię wysiadkę. Odlecieliście w mroczne rejony a szczególnie profesor. Może to dziesiąty wymiar a może piętnasty. Ja mam problem skąd wziąć na czynsz w tym miesiącu.
@chris54956
@chris54956 4 ай бұрын
Swietna rozmowa! Tyle, ze mam wiecej pytan po niej, niz przed nia! Ha, ha! Podejrzewam, ze wielka przyjemnosc sprawiaja Panu rozmowy z tytanami nauki!
@piotrtonig927
@piotrtonig927 4 ай бұрын
Czas, z punktu widzenie fotonu czas w ogóle nie płynie. Gdybyśmy byli na fotonie to rzeczy zdarzałyby się bez odległości w jednym momencie. Nasze myśli też są poza czasem. AI daje odpowiedź na nasze pytanie i ta odpowiedź z punktu widzenia AI jest poza czasem.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 4 ай бұрын
Procesy psychiczne mylą ci się z fizyka relatywistyczną 😁
@zibik11
@zibik11 2 ай бұрын
nie ogarniam.... podziwiam że są takie umysły
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Ай бұрын
Kocham szczególnie równanie Fibonasjego
@katogoria
@katogoria 4 ай бұрын
Czas nie biegnie inaczej dla każdego jak się psychologom wydaje, ale nasze poczucie czasu jest subiektywne. Czas biologicznego życia zależy od telomerów (zegar telomerowy) Telomer - fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten, będący „licznikiem podziałów”, równocześnie z każdym skróceniem zwiększa ryzyko nowotworzenia oraz przekłada się na proces starzenia się. Człowiek to nie tylko materia, ale i duch (nieśmiertelny intelekt, pamięć, wola) który żyje w wiecznym Teraz. W duchu nie istnieje pomiar rzeczywistego czasu, duch tylko rejestruje w pamięci liniowe następstwo wydarzeń które zapisuje się w księdze Stwórcy ( w jaki sposób tego nauka nigdy się nie dowie).
@kajetanbiay9745
@kajetanbiay9745 3 ай бұрын
Mam wrażenie, że Maciej nie przygotowałeś się do rozmowy z gościem. Profesor Obłój jest naprawdę świetnym matematykiem zajmującym się matematyką finansową. Była to okazja na zadanie dużo ciekawszych pytań, w szczególności takich, na których profesor się zna - mam wrażenie, że zawsze zadajesz pytania matematykom bardziej natury filozoficznej, które się powtarzają. A co do tych matematycznych - po co pytać osobę, która zajmuje się rachunkiem prawdopodobieństwa, modelowaniem rynków, o teorię liczb? Wiem, że prace pana Obłoja są bardzo trudne czy tez niemożliwe do zrozumienia przez nie matematyka, ale może warto po prostu zapytać czym się taka osoba zajmuje.
@hundredcaws
@hundredcaws 4 ай бұрын
Było takie pytanie do Penrose'a: is mathematics invented or discovered? Odpowiedź: Discovered. It is much like archeology.
@dariuszkowalski3164
@dariuszkowalski3164 3 ай бұрын
Nieskończoność jest zupełnie gdzie indziej, albo inaczej - nasz widzialny wszechświat jest minus nieskończonością.
@adamsnarski6850
@adamsnarski6850 3 ай бұрын
cyt ; czy fizyka nie mogła by istnieć bez matematyki " ? proste że może ! lecz matematyka jest jedynym znanym nam sposobem do zrozumienia i zapisania praw fizyki , bez matematyki rozmowa o fizyce = opowiadać nie widomym co robią pszczoły w sadzie . matematyka to nasz wynalazek by opisać prawa fizyki = fizyka była przed matematyką ! prawa matematyczne powstały na podstawie obserwacji praw fizycznych ! i są zmienne , zmieniamy je i dostosowujemy do nowych odkryć w fizyce , wniosek nasuwa się sam ; matematyka bez fizyki to tylko cyfry , fizyka bez matematyki to rzeczywistość jeszcze nie opisana . a co do całej pozostałej treści to powiem tak ; kombinujecie jak koń z furą siana gdy górkę widzi !
@beatamichalska6220
@beatamichalska6220 4 ай бұрын
Mam niedosyt. Tym razem za malo pytań, a za dużo "pytań" które pokazywały, że prowadzący "się zna". Szkoda. Trochę za dużo chaosu. A wystarczyło dać gościowi dojść do głosu i zadawać pytania bez podtekstów.
@MrsMerely
@MrsMerely 4 ай бұрын
Przy czym tymi pytaniami obnaża swoją niewiedzę. Od razu widać, że z naukami „ścisłymi” nie ma nic wspólnego (dr prawa), wywiad niestety bardzo słaby i profesor się widocznie męczy.
@muuishuukai5933
@muuishuukai5933 4 ай бұрын
Istnieją wzory na liczby pierwsze ale się ich nie używa ponieważ złożoność obliczeń jest ogromna znacznie łatwiej używać rozmaitych sit
@Tsbwi82
@Tsbwi82 4 ай бұрын
Nie ma sensownych wzorów
@dawidedrag6729
@dawidedrag6729 4 ай бұрын
@@Tsbwi82 racja kolega myślał o czymś takim jak Sito Eratostenesa które nie jest wzorem
@tony_hawking
@tony_hawking 4 ай бұрын
Matematyka to tylko język służący do opisywania tej części rzeczywistości, którą jesteśmy w stanie dostrzec lub sobie wyobrazić. Jest dziełem człowieka, więc siłą rzeczy jest równie ograniczona, co jego zdolności umysłowe.
@filipflorczak609
@filipflorczak609 4 ай бұрын
Coz wieczna dyskusja o jajku i kurze. Ale tak naprawde gdyby matamatyka nie byla w pewnym sensie rzeczywista to nie dalo by sie opisac swiata . Owszem recepta na tiramisu to nie tiramisu ale oba obiekty istnieja i sa ze soba zwiazane. Swiat i przyroda nie oglada sie na to czy my znamy matematyczne prawa jakie nim rzadza ale te prawa zawsze istnialy i dawaly ten sam wymierny resultat jesli warunki poczatkowe były te same.
@tony_hawking
@tony_hawking 4 ай бұрын
@@filipflorczak609 Myślę, że prawa o których mówisz to po prostu fizyka. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że matematyka w takiej formie jaką znamy wynika z takiej a nie innej fizyki, której prawom podlegamy. Gdyby smak kawy nie był kawowy a np. marchwiowy, przepis na tiramisu musiałby być skonstruowany inaczej lub po prostu pozwalałby na stworzenie deseru któremu bliżej do ciasta marchewkowego niż tiramisu. Innymi słowy uważam że prawa, które rządzą wszechświatemem to prawa fizyczne, a nie matematyczne. Ale być może jednak pierwsze było jajko :)
@SeCluDred
@SeCluDred 4 ай бұрын
Najgorszy "odcinek" jaki kiedykolwiek oglądałem na tym kanale, skoro w komentarzach pada pytanie i opinia, że nie rozumieją o czym była rozmowa oraz sam Profesor też nie bardzo rozumiał o co Maciej pytał no to sorry. Niech mi ktoś wytłumaczy do czego dążył i o co pytał Maciej, bo ja nie rozumiem i Profesor też :) Ja próbowałem to odbierać jako filozoficzne dywagacje tak jak mi się wydaje Profesor ale Maćkowi chodziło chyba o coś innego co tylko on rozumie. Szkoda bo zmarnowane 40 minut i spotkanie z gościem, który - dało się to odczuć - był nieco przerażony bo nie rozumiał o co właściwie chodzi
@MK_ThisIsIT
@MK_ThisIsIT 4 ай бұрын
Udostępnimy drugą merytoryczna rozmowę
@djsollar
@djsollar 4 ай бұрын
Niektórzy już się kładą przy przeliczeniach miar jednostek Centymetry na cale Stopy na metry Kelviny na Celsiusze
@leszekjaskulski1095
@leszekjaskulski1095 4 ай бұрын
Zwyczajowa słabość takich rozmów jest w różnym rozumieniu słów: istnienie, nieskończoność; i przechodzenie nad tym do porządku. Dodatkowo brak systematyczności: matematyka oparta na logice, logika rozpięta na formie logicznej, forma na mechanizmach poznawczych. I jeszcze uwaga dla dociekliwych: czy widział kto nieskończoność?
@dariuszolesik8015
@dariuszolesik8015 3 ай бұрын
Wyjaśnijcie mi, jak pięciolatkowi ;), kto udowodnił, że Czas płynie inaczej (szybciej, wolniej). ?? Pod wpływem prędkości i Grawitacji ZEGARY, którymi czas się mierzy pracują (mierzą czas) różnie.... Jeśli mierzymy drgania, wibracje cząstek, atomów... To one się zmieniają co wpływa na pomiar czasu, ale Czas bezwzględny Wszechświata dla zewnętrznego Obserwatora będzie zawsze ten sam. Tak czy nie ?
@wuhazet
@wuhazet 4 ай бұрын
Czy można udowodnić istnienie liczby która jest trochę ujemna i zarazem trochę dodatnia?
@Janekx899
@Janekx899 4 ай бұрын
liczba urojona.
@sator666666
@sator666666 4 ай бұрын
@@Janekx899 Sam jesteś urojony.
@hiigpetko2696
@hiigpetko2696 4 ай бұрын
Gość myli pojęcie nieskończoności z pojęciem zbioru nieskończonego. Potem myli pojęcie czasu z pojęciem pomiar czasu.
@romano149
@romano149 4 ай бұрын
Matematycy jak politycy moga ludziom wszystkie kity nawciskac po tym paradoksie przestalem sluchac dalej
@Physicist-lx9fb
@Physicist-lx9fb 2 ай бұрын
Czy matematyka tworzy czy odkrywa wartości? Czy istnieje matematyka bez wartości? Głębsze pytanie; czy istnieje pusta przestrzeń bez wartości ! Elementarne pytanie to czym jest przestrzeń! Matematyka to dziedzina wiedzy która powstała z wartości i praw ! Tzn nie tworzy sama wartości i praw
@darekk8898
@darekk8898 4 ай бұрын
Nareszcie coś się dzieje ..Kopernik Wciąż Żyje
@heeenryk
@heeenryk 4 ай бұрын
thX
@MrsMerely
@MrsMerely 4 ай бұрын
Bardzo słaby wywiad. Prowadzący zadaje żenujące pytania, profesor się widocznie męczy. Wygląda to jakby głównym celem wywiadu było podbudowanie ego prowadzącego - który chyba chce bardzo błyszczeć, a się kompromituje. W dodatku chyba nie odróżnia filozofii od matematyki i myli podstawowe pojęcia (które nawet laik może łatwo przyswoić oglądając popularnonaukowe kanały na YT). Widać z tego, że prowadzący nie przygotował się do rozmowy, albo uważa, że skoro jest dr prawa to nie musi. Szkoda, gdyby dać profesorowi więcej przestrzeni, mogłoby być ciekawie.
@valgardviggo8209
@valgardviggo8209 3 ай бұрын
+♾️
@raskolnikov0074
@raskolnikov0074 3 ай бұрын
Przesadzasz. Po prostu nie zadaje pytań, które ty chciałbyś zadać albo ja. Ale bądź bardziej wyrozumiały, koleś się stara...
@barbarazmijewska5636
@barbarazmijewska5636 4 ай бұрын
Pan Profesor brodzi tam, gdzie my toniemy :) Świetny Gość, znakomity wywiad! Dziękuję
@KrzysztofWierzbickiPL
@KrzysztofWierzbickiPL 4 ай бұрын
Boże, jak ten Harry Potter wyrósł!
@AdamWojtyla
@AdamWojtyla 3 ай бұрын
Bad liar imagine dragons polecam obejrzeć posłuchać
@znajdz_pozytyw
@znajdz_pozytyw 4 ай бұрын
Bardzo jest mi przykro ze nigdy żaden nauczyciel matematyki nie potrafił mi wytłumaczyć po co ona jest i dlaczego warto się jej uczyć. Nie rozumiem matematyki a chciałbym ją pojąć. Jedne z rzeczy, które potrafię to proporcja - liczenie procentów ogarnąłem bo uważałem to za mega potrzebne a reszta....?
@piotr780
@piotr780 4 ай бұрын
to nie tylko to - nieskończoność można znaleźć analizując dane giełdowe - gdy zmniejsza się interwał czasowy analizowanych notowań od pewnego punktu wariancja skoków notowań staje się opisywana rozkładem o nieskończonej wariancji - to ciekawe, że wszędzie w naturze pojawiają się granice naszego poznania - nawet jeśli świat byłby w pełni opisywany fizyką Newtonowską to istniałyby problemy nierozwiązywalne uniemożliwiające na poznawanie wszystkiego - taką granicą w tym przypadku byłby problem stopu dla maszyn Turinga który powoduje, że poznawania świata (a raczej dowodzenia twierdzeń/prawdy) nie można zalgorytmizować
@AsterxCo
@AsterxCo 4 ай бұрын
W zbiorach nieskończonych istnieją ogromne podzbiory których elementy są niepoznawalne dla człowieka. Np. w modelowym nieskończonym zbiorze licz naturalnych istnieją zwykle skończone liczby naturalne których ludzkość nigdy nie pozna. Leżą poza granicą percepcji ludzkiego umyslu. Niektórzy określają je "czarnymi liczbami". Polecam kanał AP211 playlista: Upadek Teorii mnogości. Bardzo dużo błędów teorii mnogości i współczesnej matematyki akademickiej jest tam wypunktowane. Pozdrawiam.
@kokp1312
@kokp1312 2 ай бұрын
Tytuł nie pokrywa się z treścią Prowadzący zadaje beznadziejne pytania (to trochę brak szacunku dla gościa)
@baruwka
@baruwka 4 ай бұрын
i co z tego skoro zwykłe zagadnienie płacenia zusu są tak porypane że trudno to ogarniać co miesiąc.... po co ci matematycy skoro rządzą.......ci właśnie
@_nez
@_nez 4 ай бұрын
a ty wiesz kto koniec końców rządzi tym światem? bo ja nie :p
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 4 ай бұрын
Bzdura, myli ci się system podatkowy z matematyką. Po drugie jak cię to przerasta to zleć to biuru rachunkowemu
@karinaswinder-gasperowicz9056
@karinaswinder-gasperowicz9056 4 ай бұрын
@@ZdzichaJedzieszznasz dobre i sprawdzone- proszę podlinkuj mi
@nataliastanio6635
@nataliastanio6635 4 ай бұрын
Mi nie sprawia trudności płacenie zusu 😅 co w tym trudnego
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 4 ай бұрын
@@karinaswinder-gasperowicz9056 Wania a mógłbyś mi odpowiedać z tylko z jednego nicka rosyjski trollu Putina? 😁
@mirosawsieja8543
@mirosawsieja8543 4 ай бұрын
Jest odpowiedź na postawione pytanie! w Księdze Boga a Bóg swoją Księgę zapisał w Prawach Natury.??
@Wielebny33
@Wielebny33 4 ай бұрын
@kamaa4659
@kamaa4659 3 ай бұрын
🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉
@AlphaFallen6
@AlphaFallen6 4 ай бұрын
Jest jakaś szansa by takie umysły pracowały na rzecz Polski ?
@dnzu
@dnzu 4 ай бұрын
Ale bylejakie pytania. Bardzo mi sie podobalo mimo wszystko ale wolalbym posluchac o konkretych przykladach, ciekawych zagadnieniach itp. Zamiast tego rozkimny filozoficzne. Niewiele bylo tu matematyki. Mimo wszystko fajne.
@sator666666
@sator666666 4 ай бұрын
Wszystko przez tego żenującego prowadzącego, który nie ogarnia żadnego tematu i nie potrafi zadać sensownego pytania.
@michal3141
@michal3141 4 ай бұрын
@@sator666666 Zgadza się. Prowadzący próbuje rozmawiać o filozofii matematyki a nie ogarnia wogóle tematu. Pytania zupełnie nietrafione.
@Maciej.01
@Maciej.01 4 ай бұрын
Fajna rozmowa, ale czy ona była o granicach nauki..
@znajdz_pozytyw
@znajdz_pozytyw 4 ай бұрын
Kurde fajni goscie ale pytania takie slabe :( Popracuj moze nad pytaniami prosze albo niech chat gpt ci pomoze
@marcinbednara3825
@marcinbednara3825 2 ай бұрын
Matematyka jest ideą i pewnym konstruktem mentalnym, ale nie rachunek różniczkowy. Rachunek różniczkowy to brudny warsztat uwalony skrawkami i odpadkami z funkcji. Tam gorąco jak w hucie i głośno jak w kuźni. Wióry i iskry lecą.
@izabelpolka9745
@izabelpolka9745 4 ай бұрын
Czas - czytałam kiedyś że zostało udowodnione, że minuta a co za tym idzie godzina, wcale nie ma 60 sek / 60 minut. Idąc dalej doba, miesiąc i rok więc jakby to ująć - przesuwają się pory roku ( zaczynają wcześniej ). Obecny maj jest czerwcem sprzed 100 lat. Tu powstaje pytanie. Doba czyli początek dnia i jego koniec ( wschód i zachód słońca) został odmierzony, podzielony i zamknięty w sztywnym podziale 60. A co gdy zachodzą zmiany w układzie słonecznym, układzie "srodowiskowym", oddziaływanie ukladu na życie na ziemi i jak to przekłada się na czas? Zakładamy, że dzieje się coś złego z klimatem ponieważ pory roku się zmieniły i nie pasują do naszego kalendarza. A co jeżeli to kalendarz jest błędny???
@dawidedrag6729
@dawidedrag6729 4 ай бұрын
skomplikowane zagadnienie. jedyne co wiemy to zmiany jakie zachodzą w przyrodzie. Rok to pełny obrót wokół słońca, dzień to obrót ziemi. Zegary działają natomiast na drganiach w atomach. Zmiany klimatyczne to spory udział człowieka niestety.
@natalia001
@natalia001 4 ай бұрын
Gdyby to była prawda (a nie jest)... W żaden sposób nie przekłada się to na czas, o którym piszesz, bo Ty piszesz tylko o tym, co my opisujemy, a nie co jest. Dla natury nie ma znaczenia, co my i jak sobie nazwiemy. My też nie zakładamy, że coś dzieje się z klimatem bo nam do kalendarza nie pasuje :) Przecież dane ujmujemy również w ujęciach rocznych.
@twitchy9948
@twitchy9948 4 ай бұрын
Zrealizowane jak film darwinów, forma przekombinowana
@Ziom56_Raksek
@Ziom56_Raksek 4 ай бұрын
No odpowiedzi na pytania nie zadawalają, ogladnołem chwilę i mam wrażenie że ty jedno a on 2
@peterkiedron8949
@peterkiedron8949 2 ай бұрын
Panie Janie kto wpuscil Pana w ten kanal rozmowy z cymbalem?
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Ай бұрын
Czy badano zagadnienie liczb pierwszych poza systemem dziesiętnym -przecierz to system dość sztuczny a świat. Przyrody to liczby pierwsze i równanie Fibonasiego
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Ай бұрын
Błagam Ciebie Boże bym miała wnuki wśród. Których byłby święty ksiądz lub zakonnica i naukowiec który pociągnął by świat ku Tobie Boże Moja mama nie miała tej szansy przez wojnę daj szansę mojemu wnukowi lub wnuczce
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Ай бұрын
Czy badano zagadnienie liczb pierwszych pozadziesiętnym
@SynLolka
@SynLolka 3 ай бұрын
Nieskończoność nie istnieje dla fizyki, dla matematyki owszem
@hannahowadek4227
@hannahowadek4227 4 ай бұрын
A który z matematyków bawił się kiedyś fraktalami, transformacjami i stałą kosmologiczną i zobaczył dzięki temu mitologicznego smoka, który został pokonany i ewoluuje w postaci przyrody?
@piotrtonig927
@piotrtonig927 4 ай бұрын
Baltazar Gąbka z krainy deszczowców.
@DaR_Y
@DaR_Y 3 ай бұрын
Znowu rozmowa praktycznie niezgodna z tematem. Temat nieskończoności trwa 4'30" a cała rozmowa 41'49". I te pytania z sufitu z pogranicza filozofii. Dlatego też bardzo rzadko zaglądam na ten kanał. Czy ktoś z Was czegoś się dowiedział o tajemnicy nieskończoności oprócz tego, że zbiór liczb rzeczywistych jest większy od zbioru liczb naturalnych? Temat spalony przez prowadzącego...
@krmkl3300
@krmkl3300 4 ай бұрын
Od zarania dziejów pierwszą z tych nauk była fizyka ! Właśnie ta była zauważana jako pierwsza wśrud homo sapiens. . Matematyka była wiele set leci później zauważona odkryta .
@hundredcaws
@hundredcaws 4 ай бұрын
Mało inteligentne spotkanie. Pytania i odpowiedzi mijają się. Odpowiedzi mgliste z dużą ilością jakby. Nic się nie dowiesz nowego.
@patryk5478
@patryk5478 4 ай бұрын
matematyka to nauka abstrakcyjna. Dlatego jest tak ważna, bo opisuje generalne i uniwersalne zasady a nie jakieś jednostkowe przypadki.
@hundredcaws
@hundredcaws 4 ай бұрын
@@patryk5478 owszem matematyka opisuje konkretne przypadki.
@franek40213
@franek40213 4 ай бұрын
Dobre z tym punktem. hahaha.
@vaptan_beatz
@vaptan_beatz 2 ай бұрын
Matematyka jest ciekawsza kiedy jednak mówia o niej fizycy
@tokenlau7519
@tokenlau7519 2 ай бұрын
Tytul nieadekwatny do tresci.
@Invenisso
@Invenisso 4 ай бұрын
Mam pomysł na pytanie przy następnym wywiadzie z matematykiem: "Jakie jest kryterium, że dany krok w dowodzie matematycznym jest już oczywisty? Czy tu nie kryje się właśnie ten subiektywizm między matematykami, o który pytałeś? Dla jednego matematyka dany krok jest oczywisty i nie trzeba go dalej udowadniać, a dla drugiego nie jest oczywisty. I dalej drążąc - czy istnieją fundamentalne oczywistości, niejako wbudowane w umysł człowieka - do tego stoponia, że człowiek fizycznie nawet nie jest w stanie pomyśleć inaczej?"
@LeszekImielski
@LeszekImielski 4 ай бұрын
Obróbka skrawaniem pasuje tu jak pięść do nosa
Tak może rodzić się ludzka świadomość | prof. Paweł Moskal
28:10
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 37 М.
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Astrofaza
Рет қаралды 216 М.
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 6 МЛН
Odkrywa włókna czasu naszej przestrzeni! | prof. Dawid Kielak
57:03
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 373 М.
Bliżej Nauki: Nieskończoność - i co dalej? - dr Tomasz Miller
1:03:30
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 43 М.
Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller
1:34:25
Copernicus
Рет қаралды 1 МЛН
Czy matematyka jest kodem wszechświata? Dr Tomasz Miller
1:52:21
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 71 М.
Wszystkie nieskończoności, których nie ogarniesz
24:59
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 294 М.
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 6 МЛН