Oo jak dobrze, że Profesor wrócił na YT! Bardzo chciałbym, żeby każdy kolejny wykład też tutaj trafił. Rozkosz dla duszy i umysłu! Pozdrawiam!
@belotypen11 ай бұрын
ten twój profesor to filozof co za odpowiednie honorarium udowodni że facet może zajść w ciązę - pracuje tylko dla korpo i ich reprezentuje - nie Ciebie czy mnie
@Banan_od_nazwiska11 ай бұрын
@@belotypen Mój? 😂 Chciałbym mieć swojego profesora, a już szczególnie od prawa. Ale nie jestem korpo 🤷 Ale też ani trochę nie oczekuję, żeby mnie reprezentował. A Ty oczekujesz, żeby jakikolwiek typ z youtube Cię reprezentował?
@WojtekRat11 ай бұрын
Musisz jeszcze podać nazwisko, żeby wiedział kto punktuje.
@belotypen11 ай бұрын
@@Banan_od_nazwiska ambicje tego matczaka zobowiązują ceniących wolność do komentowania by nie wypowiadał sie np w moim imieniu realizując swoje karkołomne wywowy prosto z usa - woke ideology
@marzenaponiatowska462911 ай бұрын
@@belotypenCo za bzdury. Za wysoki poziom dla Pana , bycie prawnikiem jest przydatne.Jeżeli się czegoś nie rozumie, po co się męczyć i słuchać.
@olinmaker11 ай бұрын
Dziękuje Panie Profesorze za powrót na YT. Polecam najnowszą książkę prof. Matczaka "Kraj, w którym umrę". Rewelacja!
@ankymrn11 ай бұрын
Jakie to jest fantastyczne, że Profesor udostępnia swoje wykłady dla nas. Nie studiowałam na polskiej uczelni, ale bardzo się cieszę, że mogę Profesora takiego kalibru posłuchać w języku ojczystym :) Dziękuję!
@aaa777aaa11 ай бұрын
Ogromne uznanie dla Pana Profesora za perspektywę ewolucyjną i kilkukrotne jej podkreślenie.
@matthewgalimski331311 ай бұрын
Dobrze, że znów Pan Profesor zaczął publikować filmy.
@maciejrogowiec156411 ай бұрын
Świetny wykład, Panie Profesorze 👍👍👍🤗🤗🤗
@leokadiaciba739311 ай бұрын
Super ogladalnosc panie Matczak😭
@kpj338211 ай бұрын
mistrzowska budowa wykładu, struktura, koloryt i merytoryka + osobowość i charyzma oraz rzetelność Profesora - uczę się "o" i "jak". Bardzo Panu dziękuję, ukłony :)
@irminaj.498010 ай бұрын
Panie Profesorze to przyjemność słuchać Pana wykładu Erudycja, praktyka i i logika procesu myślowego .... przyjemność dla ucha Pozdrawiam serdecznie
@sylwiagrochal899611 ай бұрын
Bardzo dziękuję za wykład - szczególnie że jest skierowany do "nie-prawników", choć myślę, że sposób wyjaśniania skomplikowanego świata historią/opowieścią/przykładem stosowany przez pana profesora jest świetny sam w sobie. Przesłuchałam większość, jeśli nie wszystkie wykłady, również te dla prawników, i również były genialne i w pełni zrozumiałe dla laika - czyli dla mnie 🙂 🙏 i czekam na kolejne.
@stahoow11 ай бұрын
Kiedy byłem na studiach kompletnie nie doceniałem możliwości obcowania z mądrym ludźmi. Dziś takich wykładów slucham z przyjemnością a tym miernikiem oblodzenia jakiejś tam antenki autentycznie mnie Pan Profesor rozbawił :) Dziękuję i życzę dużo dobrego!
@Kosikoowy11 ай бұрын
Cudownie, że w końcu film 😊
@ShroomsUnited7 ай бұрын
Cholera, fenomenalny wykład. Dziękować!
@leonardwachta756411 ай бұрын
Cieszę się że mogłem tego posłuchać i że mogłem tam być.
@jakeflo847711 ай бұрын
Dzięki za ten materiał, Profesor jak zawsze miód na uszy. Już czekam na ciąg dalszy!
@ArkadiuszGustaw-hb3xn20 күн бұрын
Super i dziękuję.
@agnieszkagrabowska408810 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład, dziękuję.
@martinoko11 ай бұрын
Dziękuję. Wesołych świąt.
@bezautora595811 ай бұрын
Czekam na wykład za tydzień.
@lukaskrolgames777111 ай бұрын
Właściwie to Adam nazwał każde zwierzę tak samo: "Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa" " (Genesis 2:19)
@pawechosta383511 ай бұрын
Dyktatura sędziów - to jest chyba najlepszy ustrój państwowy.
@twojzdrowykregoslup_online10 ай бұрын
Dziękuję ❤
@marcin313611 ай бұрын
Fajna uwaga odnośnie "stresu przedświątecznego". Dorzuciłbym tutaj "społeczne przeświadczenie" o tym jak powinny wyglądać Święta (zapamiętane przez już dorosłego Jasia) oraz "presję społeczną" otoczenia oraz chęć spełnienia się w roli rodzica (paradoksalnie podobnie po dobrym wzorcu jak i antywzorcu rodzica). I jeszcze miałem kilka, ale zapomniałem, ale mniejsza o to, bo kluczowe wydało mi się wykazanie paradoksalnej złożoności tego-na pozór banalnego- stwierdzenia; ot "stres świąteczny" i po problemie, a wyszło, że to "puszka pandory". Czy Profesor jest dobra głową rodziny? ;) Święta może potwierdzą, ale i tak zaprzeczą... Śmiesznie :)
@adriansawinski305410 ай бұрын
najlepszy filozof języka prawiczego
@przemekwodarczyk717211 ай бұрын
Klemperer był romanistą, nie germanistą. Bardzo wartościowy wykład, czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.
@wojciechpietraniuk131911 ай бұрын
Chęć manipulacji rzeczywistością , chyba dobrze tłumaczy obecne ,,zapędy,, mediów.
@marcin313611 ай бұрын
"Każda nowa idea jest bluźnierstwem" (dodam, że "nowa" w danym kręgu/ grupie społecznej, ale również dla jednostki- to przecież "burzenie czyjegoś świata" na którym postawił swoje życie; czy mógł postawić życie na skrajnej próżności i zrobić to wyjątkowo głupio? Ego nie może tego przyjąć; przecież nie mógł żyć aż tak głupio, ale "duch" coś mamrocze...że może jednak "snem było życie...". A może raczej nieuświadomionym koszmarem, który ktoś malował na różowo i psikał perfumami? Jedno zdanie i tyle zamieszania ;) Do tematu przystąp! Oczywiście, że tak i nawet nie ma znaczenia, czy dobra społecznie czy zła, a nawet czy niszczy coś złego i zbuduje coś dużo lepszego (nawet dla nieświadomych obrońców Status Quo). Ja teraz dużo bluźnię stwierdzając, że "większość naszych firm nawet nie rozumie czym jest wysoka kultura organizacji i obecnie kultywują patologie społeczne". Czy robię coś złego? No nie- intencją jest polepszenie komfortu życia ludzi... Ale- oprócz "ataku" na ustaloną/ uznaną "świętość" (i "wszystkich świętych", bo przecież niemożliwe, aby aż tak się mylili i aż tak brakowało im wiedzy/ świadomości. No cóż- możliwe ;)- jest też sprzężenie zwrotne i jakiś paradoks, bo tylko toksyczne środowiska nie szukają prawdy, czyli swoją reakcją (oprócz standardowego "wyparcia", które samo w sobie nie jest złe, a jest naturalnym mechanizmem obronnym), potwierdzają moją rację. Śmiesznie ;)
@adik32129 ай бұрын
Ciekawy wykład.
@krystiansteranka389715 күн бұрын
Genialny wykład
@qupiuoiu3 ай бұрын
"Moja karkulacja. Bo jakby Witię na siłę na inteligencję pchał, - choć on do tego żadnego drygu nie miał - to skąd by Ania punkty za pochodzenie dostała. A tak… wyszło!" W pełni się zgadzam choć u mnie to nie ja decydowałem o wykształceniu to dziś skichając mądrzejszego od siebie zaległości mogę nadrobić. Pozdrawiam
@pawedutkiewicz886110 ай бұрын
Panie Profesorze, można nie lubić prawników ale Pana nie da się nie lubić!!! Każdy kto ma choć trochę oleju w głowie uzna Pan postawę za Absolutnie Słuszną!!!
@stanisawstasik288811 ай бұрын
mam drugie pytanie czy będzie wykład o różnicach, wadach i zaletach prawa europejskiego (polskiego) i "anglosaskiego" które jak rozumiem opiera się na precedensach. Oraz czy możliwe jest w naszym systemie prawnym zastosowanie precedensów.
@RobinTV0011 ай бұрын
OOOO wrócił! 😊🤙
@qupiuoiu3 ай бұрын
Przysłó 12:18 18 Bezmyślne słowa są jak pchnięcia mieczem, ale język mądrych jest lekarstwem.
@Blaizyr11 ай бұрын
Taka refleksja. Jeżeli liberał redukuje metodologicznie swoje podejście do języka i zamyka zjawiska językowe w narracji wyłącznie ewolucyjnej, to jest duże prawdopodobieństwo, że konsekwencje jego rozważań i postulatów będą bardzo zbieżne z jakąś formą, może złagodzoną ze względu nieurefleksyjnionych naleciałości kulturowych z innych rejonów życia społecznego - darwinizmu społecznego. Pan Profesor proponuje podział stosunków do zmian językowych na zmiany korzystne i potrzebne, oraz na zmiany pozostałe. W jednym miejscu wymienia dodatkowy przypadek zmian neutralnych. Jednak całościowy obraz jaki się wyłania, to taki, że w gruncie rzeczy, dobre zmiany zachodzą spontanicznie, mimo, że autor może je postulować świadomie i celowo, a złe zmiany zachodzą jako skutek manipulacji, "tyranii słowa". Owszem, pole językowe w niezaprzeczalny sposób jest obszarem, którego podporządkowanie, czy dominacja może przynieść określonym grupom, określonym ludziom, wymierne korzyści. Jednakże ani wszystkie zmiany, które zachodzą zgodnie z czyimś partykularnym interesem, nie muszą być rezultatem manipulacji, ani nie muszą z konieczności oznaczać straty dla pozostałych uczestników życia społecznego. Analogicznie, nie wszystkie zmiany, które zachodzą spontanicznie muszą przynosić korzyści wszystkim członkom społeczeństwa. Liberał odwołujący się wyłącznie do ewolucjonistycznej wykładni teoretycznej przedstawiać będzie w naturalny sposób propozycję takiego podejścia, które kryterium słuszności określonych zmian wywodzi z zasady presji selekcyjnej i doboru naturalnego. Siłą rzeczy selekcja, aby była funkcjonalna - musi eliminować. Ewolucja biologiczna eliminuje geny. Ewolucja językowa eliminuje struktury językowe. Jeżeli jednak struktury językowe funkcjonują na określonym językowym polu, które jest kluczową częścią szerszego pola społecznego, to eliminacja określonych partykularnych wzorców i form językowych zgodnie z zasadą doboru nie pozostaje wolna od czynnika wewnątrzspołecznego, rywalizacji interesów stojących za danymi przejawami funkcjonowania języka. Podsumowując, moim zdaniem propozycja Pana Profesora Matczaka zaczerpnięta od Ruth G. Millikan w celu analizy zmian językowych jest niewystarczająca, ponieważ wzięta samodzielnie potwierdzać będzie jedynie liberalne intuicje jej zwolenników. Panie Profesorze, jeżeli Pan zerka w komentarze, to mam wielką prośbę, żeby zestawił przedstawiane instrumentarium analityczne z np. twórczością Pierre'a Bourdieu. Pozdrawiam
@Blaizyr11 ай бұрын
Pojęcie interesu i konfliktu między interesami różnych podmiotów jest intersubiektywnie utrwalone, stosunkowo uniwersalne, aplikowalne w zrozumiały sposób w różnych tradycjach. Według ewolucjonistycznego kryterium analitycznego fakt ten oznaczałby, że słowo to jest w jakiś sposób korzystne i potrzebne, działa i przynosi adekwatny i konkurencyjny sposób ujmowania realnych zjawisk społecznych. Co możemy wywnioskować z powyższego? Obszar konfliktu interesów, działań nakierowanych na pogorszenie stanu bytowania jednych podmiotów przez inne jest jakąś rzeczywistością zastaną i trwałą, a abstrahowanie od niej wiąże się z dużym prawdopodobieństwem z pewną naiwnością. Możemy postawić hipotezę, że konflikt interesów oddziałuje, czy odgrywa się - również na polu językowym. Pan Profesor przywołał zresztą przykład polityków, oraz case pojęć medycznych, jednostek chorobowych, co do których istnieją kontrowersje i wątpliwości. Z drugiej strony z koncepcji ewolucji jako nie tylko opisu i wyjaśnienia, ale również oceny i narzędzia normotwórczego można niesprzecznie wywnioskować, że wszystkie zmiany, które się w jakiś sposób utrwalą - były korzystne, bowiem gdyby tak nie było, to albo by zanikły w pojedynkę, albo zanikłyby wraz ze społecznością/społeczeństwem, które przyswoiło te zmiany językowe. W dalszej kolejności można wywnioskować, że albo koncepcja ta jest w dużym stopniu jałowa w obszarze normatywnym, albo jest niewystarczająca, jeżeli brać ją samą, bez uzupełnienia alternatywnymi koncepcjami.
@irenabilska963510 ай бұрын
Ale wiele osób nie chce przyznać się do stresu świątecznego, bo nie wypada.
@TheKubaHD11 ай бұрын
wreszcie wróciłeś królu
@regi319711 ай бұрын
Jak Pan odpowie na zarzuty Grande Connection?
@Conway9311 ай бұрын
jakie zarzuty?
@jacekgruchelski-harbon741911 ай бұрын
Uwielniam słuchać mądrych ludzi
@franek.kedziorek11 ай бұрын
to pewno trzeba szukać w inym miejscu
@Tarets11 ай бұрын
@@franek.kedziorek No no, my wiemy. Jak tam twój dorobek naukowy? 😢
@jacekgruchelski-harbon741911 ай бұрын
@@franek.kedziorek szukaj, powodzenia. Dla mnie mądrością jest np. głębokie rozumienie i tłumaczenie w przejrzysty sposób pojęć prawo, sprawiedliwość, praworządność, demokracja. Ty możesz mieć inne kryteria.
@scarbiossa11 ай бұрын
Skomentuje te wasze lizanie dupy w jeden możliwy sposób: patointeligencja
@jacekgruchelski-harbon741911 ай бұрын
@@scarbiossa a jak nazwiesz inwektywy zamiast logiki? 🤔
@marcin313611 ай бұрын
Ogrzać prawników w "Słońcu Adama" (?). Interesujące... Nie wiem jak u Profesora umiejętność "zabawy słowem" w żartobliwo-intelektualnej dyskusji, ale jak już jest na tym poziomie, to byłoby ciekawe (można zagnieżdżać intencje/ paradoksy, ale również wpływać na interlokutora jak np. prof Bralczyk: "U mnie w domu możesz czuć się bezpiecznie!". Się zabawił inteligentnie...Piękny zabieg! ;) Jakaś nadzieja jest... A to odniesienie do właściwego rozumienia słów Shakespeare'a i dalszej ich interpretacji (co w sumie tworzy nadinterpretację w pewnym sensie, celem intelektualnej zabawy słowem, ale pozostawia główny sens oraz dobre intencje tego cytatu): "Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają." LG
@grzes79628 ай бұрын
Moim hobby od 20 lat jest pisanie wierszy, teraz jak spotykam młodego poetę to polecam mu Pana wykłady (zaczynając od "jak mówić prostym językiem o ważnych sprawach"). Bardzo dobrze tłumaczy Pan narzędzia komunikacji. Bardzo dziękuję, że się Pan tym dzieli
@aaa777aaa11 ай бұрын
Zespół niespokojnych nóg jest jednym z bardzo uciążliwych i częstych objawów w chorobie Parkinsona. Jak najbardziej realny w tej chorobie, więc może trochę niewłaściwy jako przykład.
@thevoiceofschizophrenia70923 ай бұрын
ile mysli trzeba uzyc aby Wszechswiat i wszystko co wnim moglo sie poczuc wystarczajaco dobrze a juz conajmniej znosnie ??,..wiesz ze mysli to zywe istoty czujace i myslace ale mysli sa jakby niewidzialne
@belu_p_fly11 ай бұрын
Pierwszy, dobry wieczór Profesorze. 🙂
@marcin313611 ай бұрын
Jest 15... lizusie... :D
@marcin313611 ай бұрын
@@belu_p_fly żartuję sobie, ale trochę się podlizałeś ;) Dobry wieczór jest od 18 tak gwoli ścisłości ;)
@marcin313611 ай бұрын
@@belu_p_fly chyba nie chcesz szukać prawdy... Przywitanie się- na żywo- gdyby Profesor to czytał, to byłaby kwestia- raczej- jasna/ oczywista (aczkolwiek nie można kategorycznie stwierdzić, bo m. in. dochodzi intonacja/ kontekst/ mimika twarzy, etc. Np. student zagrożony oblaniem przedmiotu nigdy nie mówił "dzień dobry", a teraz nagle podchodzi jako pierwszy do biurka Profesora i mówi prześliczne "dzień dobry"). Ale już nawet pomijając irracjonalność witania się, gdy Profesor pali cygaro i popija Whisky, to dochodzi zaznaczenie "pierwszy" oraz sama intencja tego działania oraz uzycia tego stwierdzenia (a dochodzą kolejne intencje). Dalej mamy kwestię "dobry wieczór" i słownik to raczej słabe miejsce, żeby znaleźć odpowiedź. Lepiej szukać w kontekście (miejsce) oraz obyczajowości/ socjologii/ savoir-vivre. Jedno się zgadza- nie ma idealnych wytycznych, ale kiedyś tego szukałem i obyczajowo jest u nas przyjęte jako ca. 18:00 (oczywiście, gdy zima trwa już długo, czyli mamy już Luty i nastąpiło "społeczne przestawienie" do nowych godzin funkcjonowania, to jak powiesz o 17:00 to też ok, a i na upartego 16:00 też nie byłaby tragedią. Jednak mamy początek Grudnia, wiec w największej życzliwości, to 15:00 i "dobry wieczór" w żaden sposób nie uznam. Nie ma opcji...nie "rozbiegamy tego" ;) Czas nadania komunikatu tez odgrywa znaczenie... Aczkolwiek nie udowodnię intencji działania, a tym bardziej w Internecie, podczas dyskusji. I odradzam budowanie poczucia pewności siebie/ własnej wartości na posiadaniu racji/ nie robieniu błędów, bo to przepis na wyjątkowo trudne życie ;) Miłego! :)
@marcin313611 ай бұрын
@@belu_p_fly to są możliwe "jawne/ uświadomione intencje". Często też uznane za "uznane społecznie". Dlatego nie ma sensu analizować. To nie czepianie się, bo wtedy napisałbym to na początku, a szukanie prawdy, skoro pociągnąłeś temat i właśnie napisałeś, że wcześniej skłamałeś (albo teraz ;). Trudno... "Miłego!" to moja forma, która nie narzuca "czego", więc każdy może sobie dodać tzw. swoje "ulubione słowo", czyli intencje są jak najlepsze... ;) I tak- doczepiłeś się (i wykorzystałeś mechanizm formy przypuszczającej- jest to jakaś podstawowa forma erystyki; raczej zabawna, bo zbyt widoczna ;) Złośliwy by Cię dobił...Miejmy nadzieję, że nie przyjdzie ;) To poniekąd "deptanie społecznej wartości języka" ;) Miłego*! *Wstaw czego "miłego" najbardziej sobie życzysz.
@stanisawstasik288811 ай бұрын
mam pytanie nix vs hedden jaki był wyrok? czy podatki miał płacić jak za warzywo czy za owoce?
@marcinmatczak761011 ай бұрын
Jak za warzywo.
@marzenagr352311 ай бұрын
Akurat 'nienawistnik' do wielu ginekologów, niestety, by pasowało jak ulał...
@kiedro383511 ай бұрын
Polski JP. Pan Matczak napewno wie o kogo mi chodzi
@biayiczarnybez841711 ай бұрын
Niewistnik pasuje...ginekolodzy często nie lubią kobiet
@Lizawieta10 ай бұрын
Coś mi mówi że po tym wykładzie słowo popędak może ożyć : )
@Andrzej-me5qs10 ай бұрын
Na Prezydenta powinien pan startowac z calym szacunkiem dla pana
@pawechosta383511 ай бұрын
W tej chwili za użycie słowa: wariat, łysy, gruby, chudy, czarny, biały, debil, okularnik, pryszczaty, rudy, mały, nienormalny , palant, faszysta , chory psychicznie itd. to typowa Mowa Nienawisci i za to są 3 lata wiezienia. I bardzo dobrze! Trzeba mieć szacunek do każdego człowieka (nie ważne czy kolega, czy sąsiad, czy złodziej, czy gwałciciel czy morderca) i nie wolno, aby czuł sie obrażony, bo moze z tego powodu popełnić samobójstwo albo być szykanowany przez innych, którzy mogą go unicestwić. Te słowa sa juz zakazane! nalezy do zapamietać
@alekwalasek643611 ай бұрын
Mamy 10 Przykazań, które są uniwersalne i nie zmieniły się przez tysiące lat. One właśnie porządkują rzeczywistość.
@pawechosta383511 ай бұрын
Nawet mówienie pozytywnych rzeczy to teraz też jest często Mowa Nienawiści.
@vidar324110 ай бұрын
To opozycja jak nosiła koszulki opozycja to tez zachowywała się jak populiści, według Pana Profesora :)
@kazimierzmandragon471711 ай бұрын
to był perfidnie skonstruowany wykład, bo i ciekawy i zaangażowany politycznie w sposób podstępny przemycający poglądy. a co do generała, który nie padnie na rozkaz szeregowca, to może się zdarzyć, że nie unikanie w ten sposób zamachu. no i trochę to takie samiejstwo na oczach publiki. czy wykład może propagować, no może, ale trochę to śmierdzi.
@pawechosta383511 ай бұрын
W tej chwili niemal każda krytyka to jest Mowa Nienawiści. I koniec wątpliwości.
@pawechosta383511 ай бұрын
W Japonii małżenswto to zwiazek mężczyzny z plastikową lalką. To też jest nowa kategoria małżenstwa.
@hoppfer11 ай бұрын
plus ratio quam vis
@TheKubaHD11 ай бұрын
samieństwo sie przyjęło akurat
@maciejrogowiec156410 ай бұрын
🫣👍👍👍
@WojtekRat11 ай бұрын
Wykład jest niezłym przykładem błędów metodycznych. Pokazuje również, że wychodząc poza zakres swojej kompetencji, człowiek naraża się na śmieszność. No i jeśli to jest obecny poziom merytoryczny naszych uczelni, to wartość mojego dyplomu sprzed czterdziestu paru lat rośnie.
@MrSTEMI11 ай бұрын
Trzeba się było przyłożyć albo przyłożyć mocniej do wzrostu merytoryki to dziś nie byłoby takiego niesmaku.
@Blaizyr11 ай бұрын
Ech. "Lewicowego i prawicowego populizmu" No wcale liberalny populizm nie istnieje i nie uprzykrza życia w świecie... Ależ stronniczość! Aż mi się nie chce rozpoczynać odsłuchu.
@awiniarek12311 ай бұрын
Wspomni pan jeszcze panie profesorze,że będzie Pan kiedyś w...PIS-ie,oczywiście już bez Kaczynskiego i Ziobry i niekoniecznie pid tą nazwą.Te szajbusy które obecnie tworzą nam świat wykończą każdego NORMALSA.
@piatyelement447011 ай бұрын
Znakomity wykład, ale od ilości reklam można dostać kurwicy.
@adrianjakubowski741011 ай бұрын
XD
@biayiczarnybez841711 ай бұрын
Słowo ostatnich lat...bezobjawowy i złodzieje
@pawechosta383511 ай бұрын
Nawet Konstytucja dzieli obywateli na równych i równiejszych np. sędziów. Więc, co Pan Profesoro mówi?
@jerubaal333311 ай бұрын
Wysłuchałem całości. Tylko po co? Po co komu ten wykład? ... Nie chodzi mi to, że to nie było ciekawe, ale nie mam poczucia kontesktu i zastosowania.
@bartz443911 ай бұрын
Jakieś 90% tytułów naukowych jest kompletnie bez sensu a potem na siłę uzasadniaja swoje niby zapotrzebowanie
@paulajo145911 ай бұрын
Podpowiada jak manipulować rzeczywistością! Jedyny mądry?
@belotypen11 ай бұрын
7:09 nie wiem kiedy rzeczywistość sie zbliży do ideau ale wiem z
@sirDeI11 ай бұрын
Farmazon.
@pawechosta383511 ай бұрын
Pomysł wykładu dobry. Tylko Pan Profesor Matczak żyje w alteratywnym (prawniczym i celebryckim) świecie, który jest odległy od normalnej rzeczywistości.
@guano7ss11 ай бұрын
drogi Kolego profesorze , proszę uwierzyć ....przez 45 lat pracy w obszarze językoznawstwa i filozofii języka nie słyszałem takiej ilości BZDURY n.t JĘZYKA NATURALNEGO ....chłopie , sit on your ass and READ !!!