Genialny kanał, świetny przekaz wiedzy. Pan ma dar zachęcania i przekazywania. Klasa! Klasa! Klasa!
@YaroLab8 жыл бұрын
Piękny odcinek. Modulacja AM nie jest jeszcze zdyskwalifikowaną metodą, posiada ona jeszcze jedną zaletę, a mianowicie jest odporna na efekt dopplera, dlatego jest stosowana do komunikacji np samolotów oraz na lotniskach.
@E.PpUTIN6 жыл бұрын
o Marylo. Ty ogarniasz efekt Dopplera?
@MultiKomentator5 жыл бұрын
@@E.PpUTINAM w porównaniu z SSB jest odporniejszy na efekt doplera. Na SSB przesunięcie o 10Hz ma znaczenie dla AM żadnego.
@grzegorzw50428 жыл бұрын
Odpowiedź na zagadkę: W kilku postach była już informacja o historyczno-politycznych aspektach czyli dostosowaniem naszym do Moskwy, która już nadawała w tym paśmie. Ja bym dodał jeszcze, że i telewizja u nas była na troszkę innym paśmie. Nie jestem na tyle stary żeby pamiętać z tamtych czasów dane techniczne, ale zawsze podczas jakichkolwiek zmian pasma ( nawet dla telefonii komórkowej) w komentarzach jest informacja, że dane pasmo zwolniło wojsko. O ile pamiętam UKF zarówno radiowy jak i część pasma telewizyjnego było również zarezerwowane dla wojska. Autorowi pragnę pogratulować kanału. Dziękuję też za powrót zagadek.
@warcnetpl2 жыл бұрын
Tv u nas nadawała sygnał kolorowy w systemie Secam, był to francuski system, oraz nośna dźwięku miała odstęp od nośnej wizji równy 6,5MHz, w pozostałej części Europy zachodniej był to PAL i 5,5MHz.
@lukasz96538 жыл бұрын
Powodem, istnienia dawnego zakresu FM w Polsce, była doktryna polityczna która ujednolicała zakres częstotliwości FM w państwach układu warszawskiego. Co ciekawe pierwsze polskie badania radiofonii w zakresie FM które to miały miejsce po drugiej wojnie światowej, były prowadzone w zachodnim zakresie częstotliwości. O ile dawny zakres FM miał sens w krajach ZSRR ze względu na duże odległości, to w Polsce przysparzał pewne problemy. Całkowite przestawienie na zachodni zakres FM miał miejsce dopiero po około dziesięciu latach od upadku układu warszawskiego, dlatego że dano czas na oswojenie się z nowymi częstotliwościami, czyli głównie chodziło o to, że większość odbiorców nie posiadała jeszcze odbiorników dostosowanych do tego zakresu, a poza tym stacje nadawcze również musiały być dostosowane. Kolejną kwestią jest również to, że Polska w roku 1999 przystąpiła do NATO co również miało pewien wpływ na decyzję o zmianie częstotliwości.
@andrzejandpia8333 жыл бұрын
Ja juz kilkakrotnie w mych komentarzach wyrazalem duze podziekowanie za te tak ciekawe i swietnie przekazywane wiadomosci z zakresu radiowego i miezmiernie wciagajacego tematu Nawet nie amatorow takie informacje zaciekawiaja Ja w 6 kl sp jako mlody chlopak zbudowalem swoje pierwsze radio tranzystorowe na 6 tranzystprach serii TG a zatem noerewelacyjnych Mimo ze mam duza wiedze amatorska z przyjemnoscia slucham kazdego programu i bardzo za to dziekuje i pozdrawiam
@Pittu48 жыл бұрын
co do zagadki. Takie pasmo narzucilo nam ZSRR. gdy Polskie Radio prowadziło testy nadawania na UKF prowadziło je w paśmie dzisiaj nam znanym na ok. 100 MHz. Dlaczego ZSRR miało inne pasmo? był to ogromny kraj więc pokrycie go (a przynajmniej miejsc gdzie żyją ludzie ) było nie lada wyzwaniem. Ponieważ zmniejszenie częstotliwości powodowało zwiększanie się zasięgu stacji uznano że może to polepszyć zasięg stacji, no i zalatwiono od razu naplyw informacji z Zachodu. A że było coś takiego jak RWPG to standard OIRT przyjął się w praktycznie Wszystkich demoludach, zamykając rynek tylko dla modeli polskich radzieckich itd.
@Zdzichu10108 жыл бұрын
Super odcinek! Fajnie opisany uklad odbiorczy i wady modulacji AM z niecierpliwoscia czekam na kolejne odcinki o radiokomunikacji!
@marcinyt25918 жыл бұрын
Bardzo ciekawe!! Pamiętam kiedyś natknąłem się na wątek w którym opisane zostało odbieranie sygnału z satelity meteorologicznej, zawierającej zdjęcia naszej planety z chmurami. Niesamowita sprawa ile informacji jest przesyłanych w powietrzu tylko odpowiednio zabezpieczonych. Pozdrawiam :)
@g1wi28 жыл бұрын
Świetne filmy! I to zarówno RS jak RS Elektronika! Oglądam z ciekawością, jak kiedyś Sondę! Bardzo dziękuję i proszę o więcej!
@andrzejlisek8 жыл бұрын
Tak, jak już wspomniałeś, w chwili nagrywania tego odcinka trwała przerwa konserwacyjna stacji Polskiego Radia, dlatego nic nie odebrałeś na LW. Od niedawna słucham MW i SW i zauważyłem pewną cechę modulacji AM: Zniekształcenia dźwięku spowodowane zanikiem sygnału i zakłóceniami są mniej irytujące niż w przypadku FM. W przypadku FM niewielkie zakłócenia rzucają się w uszy i bywają głośne, a w przypadku AM tylko więcej szumi i ten szum tak nie irytuje.
@targstarocimiastko79595 жыл бұрын
Pięknie się tego słucha
@lapiesta7 жыл бұрын
Na AM na częstotliwości 221 kHz nadaje Polskie Radio Program 1. Teoretycznie można ten sygnał bez większych problemów złapać na odbiorniku na terenie całej Europy. Zauważyłem jednak, że w nowych radioodbiornikach zrezygnowano już z obsługi tych częstotliwości. Zakres zaczyna się często dopiero od fal średniej długości, czyli od około 520 kHz.
@DoubleSuper86 жыл бұрын
Dwa pasma, dwie różne instytucje. Pasmo 66-74MHz (choć niektóre odbiorniki miały np. od 65 do 73) czyli tzw. OIRT narzucił nam "wielki brat" ZSRR. Czemu? Bo oni zawsze musieli mieć wszystko swoje, dwa, żeby nie słuchać "zgniłego zachodu". Jak to wszystko już padło, otworzyły się granice, ludzie zaczęli zwozić to, co dotychczas mogli jedynie pooglądać w czasopismach. I tu pojawił się problem: nic się na tym nie dało posłuchać. Tak samo my jadąc za granicę nie mogliśmy słuchać tamtejszych stacji, a przecież mogą być nadawane jakieś ważne komunikaty. Jak dobrze pamiętam, ok. 1995r (może i wcześniej) zaczęto w Polsce nadawać na paśmie 88 - 108 MHz (CCIR) i do końca 1999r. można było używać i starych odbiorników, i tych "nowych". Wiem, bo miałem niemiecki "kombajn" i tam było 88 - 108MHz, a w tym samym czasie stojący w kuchni Śnieżnik nadal sobie grał. Sam OIRT też ostatecznie połączył się z CCIR. Ponadto, zmiana pasma była też jednym z warunków wejścia do UE i chodziło o standardy. Raz, żeby nie robić czegoś ekstra do "socjalistycznych" krajów, dwa - żeby było użyteczne w każdym zakątku np. Europy. Podobnie było z telewizją, czyli przejście z systemu SECAM na PAL. A jak się okazuje, pionierzy SECAMu (Francuzi, firma Thomson) jechali na tym aż do 2011r.
@0Wojtek8 жыл бұрын
Muszę sprostować jedną rzecz z odcinka: Górny zakres UKF zaczął być w Polsce stosowany nie od 2000, lecz od około roku 1990, czyli zaraz po upadku komuny, a na początku roku 2000 wyłączono nadajniki pracujące w dolnym UKF. Przez 10 lat funkcjonowały więc u nas oba te pasma jednocześnie. Pozdrawiam Wojtek z Bielska-Białej
@aryon558 жыл бұрын
Filmik jak zwykle fajny. Jednak według mnie używanie 2 kamer przy objaśnieniach na tablicy jest niepotrzebne. Wprowadza to tylko chaos, nie pozwala sie skupić i generalnie denerwują te przeskoki.
@RSElektronika8 жыл бұрын
+aryon55 O tym samym pomyślałem, dzięki za sugestię.
@dozerjohn8 жыл бұрын
+RS Elektronika Dwie kamery maja sens tylko wtedy jesli naprawde sa potrzebne do pokazania czegos. Jesli pokazuja to samo z takich samych odleglosci to faktycznie nie ma sensu.
@Janamak1 Жыл бұрын
To jest najlepszy kanał na YT.
@wykoptunes38 жыл бұрын
Jak zwykle dobry film. Pozdrawiam.
@grzylen8 жыл бұрын
Rozumiem że opis dotyczył pojedynczego kanału - mono? A jak wygląda sytuacja z transmisją w stereo?
@mateuszo68066 жыл бұрын
Super ta radiowa seria!
@OhBoysBoy8 жыл бұрын
Istotnie fale średnie i krótkie AM są w Polsce ciekawostką. Natomiast długo nie znikną z krajów o wielkich powierzchniach (US, Rosja, Chiny itp.), gdzie budowa sieci tysięcy nadajników FM jest nieopłacalna - skoro łatwo można pokryć wiele setek km2 jednym skromnym nadajnikiem. Modulację AM jednak najpoważniej wykorzystuje się w lotnictwie. I ciekawostka z Japonii: tam zakres fal UKF to 76 - 95 MHz.
@hipekhop8 жыл бұрын
Nie wiem, ale podejrzewam, że przyczyną były wpływy naszych wschodnich sąsiadów, a w głównej mierze jednego- tego największego i najbardziej czerwonego ;)
@PatSos957 жыл бұрын
Mam problem ze zrozumieniem momentu z 9:40. W poprzednim filmie o AM (odcinek "Jak działa radio?") wyraźnie widać, że jeśli modulujemy falę nośną jakimś sygnałem to fala wyjściowa zachowuje częstotliwość fali nośnej (7:05 w poprzednim odcinku). Zatem skąd biorą sie prążki fn+fm, oraz fn-fm?
@DoubleSuper86 жыл бұрын
10:17: Jako ciekawostkę, tuner Meluzyna ma tajemniczy przycisk "Pasmo", który podnosi wspomniane 3,8kHz i jest to znacznie przyjemniejsze dla ucha. W praktyce jest więcej wysokich tonów i być może (jeśli zakłócenia nieduże) dałoby się coś nagrywać.
@ORMO19938 жыл бұрын
Myślę, że miłym odcinkiem odnośnie radiofonii było by omówienie konstrukcji odbiorników (detektorowe, homodynowe, heterodynowe) i opowiedzenie tego, co tam po drodze się dzieje. Moim zdaniem świetna inicjatywa! No i nie można zapomnieć o nas, krótkofalowcach !! pozdróweczki, 73!
@Tomciosz948 жыл бұрын
Powód był prosty i równie kuriozalny co sytuacja polityczna po II WŚ. Związek Radziecki narzucił nam ten zakres jako naród nam "przyjazny". W ZSRR miało to uzasadnienie, ponieważ duży kraj - duże odległości, a infrastrukturę wybudować jest ciężko. Dlatego mniejsze częstotliwości, o większej długości fali były jak najbardziej wskazane. Natomiast w Polsce? Nie było raczej takiej potrzeby, przed wojną był stosowany zakres CCIR, zamiast OIRT. Tutaj w głównej mierze zadecydowały stosunki polityczne. P.S. Szkoda, że nie będzie poruszane nic na temat instalacji nadawczych. Ale może znajdzie się miejsce na kilka słów o wykonaniu instalacji do odbioru FM? ;)
@partykbonecki68347 жыл бұрын
Tomasz Szy Przedwoją w Eurpie modulacja FM była znana tylko krutkofalowcom experymentującym z prostymi 1-2 lampowymi nadajnikami i prostymi odbionikami rekakcjnymi i superreakcyjnymi, prawdziwy rozkwit ukf był w USA gdzie okolicach roku 1934 powstała pierwsza na świecie stacja nadająca regularne audycje z modulacja FM w zakresie od ok.42 MHz do ok.50MHz a w 1937 pierwsza na świecie stacja komercyjna nadająca w zakresie ukf 88-108MHz. W Europie modulację FM zaczęto wrpwadzć już w 1946 . Początkowo oborniki były wposażone w przystawki superreakcyjne. W Europie pierwsze odbioniki superhetrodynowe z zakresem ukf fm zaczęły powstawać we wczesnych latach 50 . W Polsce od roku 1955 do roku 1960 obowiązywał zakres 88-100MHz Podział pasma ukf na dolne i górne nastąpił w 1960. . Polsce przypadł ukf OIRT było tego kilka przyczyn : 1.zakres 88MHz-108MHz był w tedy zarezerwowany dla wojska i służb bezpieczeństwa. 2.W Polsce nadawały wtedy tylko dwie stacje program pierwszy i program drugi polskiego radia. 3.Dlatego szerokość pasma 7-9 MHz wystarczała. Co ciekawe w latach 70 można było spotkać prospekty reklamowe niektórych odbiorników gdzie pisało " Możliwe jest wykonanie odbiornika na życzenie klienta głowicą ukf ccir . " Pierwszym polskim odbiornikiem radiowym zdolnym pracowników w zakresie OIRT I CCIR była Julia Stereo.
@tpsolarpl13196 жыл бұрын
Mega wykład, ale mi się łeb ugotował i idę go ugasić. Muszę ten odcinek obejrzeć kilka razy Pozdrawiam ;)
@kokodin58958 жыл бұрын
Wszystko przez naszych czerwonych braci i ich germanową technologię półprzewodnikową. Która z kolei miała być niekompatybilna z zachodnią zarazą kapitalistyczną. :] A powód przejścia z niższej na wyższą częstotliwość dopiero 10 lat po upadku komuny był jeszcze prostszy.. Przez te 10 lat obywatele mieli czas na wymianę lub przestrojenie odbiorników :], Co nie oznacza, że stacje radiowe nie nadawały na obu zakresach przez pewien czas. Tak więc głównie powody polityczne.
@wojtas-45 жыл бұрын
KIEPSKIE te radio ! i to bardzo, na długich potrafię odebrać 4-5 stacji !,, a 2 zawsze dobrze. Na średnich to pewnie z pół SETKI. czasem Chilijczyka jest tak pięknie słychać !, jak bym słuchał RMF-u. Nie został poruszony jeden ważny aspekt !, w razie jakiego kol wiek konfliktu, stacje na UKF SZLAK TRAFI OD RAZU!. absolutna całkowita cisza ZERO, tylko szczęśliwy posiadacz sprawnego radia z AM co cokolwiek usłyszy
@FatalBombCRV8 жыл бұрын
Co do odpowiedzi na zagadkę, mówiąc krótko: polityka i względy ideologiczne. Mówiąc bardziej szczegółowo, można przedstawić wydarzenia na osi czasu: 1946: Powstaje Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (OIRT) z siedzibą w Brukseli, do której przystąpiła większość krajów europejskich. W ramach organizacji zdecydowano, że stacje radiowe będą nadawały na częstotliwościach od 65.5 do 74.0 MHz. 1950: Powstaje Europejska Unia Nadawców (EBU), która wyciąga z OIRT większość krajów zachodnich. Kraje skupione w EBU przyjęły pasmo nadawania ustalone przez Międzynarodowy Doradczy Komitet Radiokomunikacyjny (CCIR), czyli od 87.5 do 108.0 MHz. Skupiający kraje bloku wschodniego OIRT zabiera manatki i wynosi się do Pragi. lata 60: W krajach bloku wschodniego zaczynają pojawiać się pierwsze stacje radiowe, nadające w zakresie "dolnego UKFu", potocznie zwanego OIRT. Niższe częstotliwości pozwalają na lepszy zasięg w porównaniu do zakresu "górnego UKFu", co ma spore znaczenie zwłaszcza na rozległym terytorium ZSRR. Jednocześnie, niekompatybilność z zachodnimi częstotliwościami likwiduje problem słuchania głosu zgniłego zachodniego kapitalizmu :) Niektóre kraje eksperymentują z nadawaniem w górnym UKFie, ale nie wchodzi to do powszechnego użytku. 1990: Rozpada się blok wschodni. OIRT zostaje włączone do EBU. Kraje korzystające z pasma OIRT dostają polecenie przestrojenia się na górny UKF, dostają na to 10 lat. W tym okresie czasu spora część stacji nadaje na dwóch częstotliwościach, zaś odbiorcy mają czas na wymianę swoich odbiorników. 2000: Upływa okres karencji na pasmo OIRT, wszystkie stacje nadają (a przynajmniej powinny) w paśmie CCIR. Gdzieniegdzie można znaleźć pojedyncze stacje, które jeszcze nadają w dolnym UKFie (jeszcze niedawno można było złapać bodajże Radio Łódź na 68.0 MHz). Jako ciekawostkę można dodać, że Japonia używa zupełnie niekompatybilnego z resztą świata zakresu FM 76.0-92.0 MHz. Miałem kiedyś w domu "boom-boxa" wyprodukowanego przez SONY w latach 90., który posiadał zakres od 65 do 108 MHz. Mogłem więc odebrać stacje zarówno z dolnego, jak i górnego UKF-u, mógłbym go też bez żadnych przeróbek używać w Japonii. Jeszcze apropos fal średnich: w Europie stacje radiowe posiadają pasmo oraz interwał strojenia 9 kHz, zaś w USA jest to 10 kHz. Jest to widoczne w odbiornikach, w których wybór częstotliwości odbywa się cyfrowo. Europejski odbiornik pozwoli wybrać częstotliwości 522, 531, 540, 549... kHz, podczas gdy amerykański: 515, 525, 535, 545 kHz. Zdaje się że podobna zasada obowiązuje w paśmie FM. Na europejskim sprzęcie mogę wybrać częstotliwość z dokładnością do 0.1 lub nawet 0.05 MHz, a na amerykańskim wyłącznie nieparzyste częstotliwości z krokiem 0.2 MHz.
@miki25728 жыл бұрын
Warto wspomnieć o tak zwanych Web SDR'ach. Są to strony internetowe(najczęściej uniwersytetów) na których można posłuchać sobie radia ale nie byle jakiego. W prosty sposób możemy dostroić sobie częstotliwości np od 1kHz do 27kHz i podsłuchiwać audycji amatorskich bez posiadania licencji na odbiór. Najpopularniejszy aktualnie SDR należy do University of Twente w Enschede(Nederlandy) ---> websdr.ewi.utwente.nl:8901/
@mwitbrot8 жыл бұрын
Drobny błąd w rozwinięciu skrótu MW - to oczywiście Medium Wave, a nie Middle Wave.
@mrmucha8 жыл бұрын
Ograniczać temat radiotechniki? jako inicjator tematu - protestuję! :)
@BoraxTV8 жыл бұрын
Super by było pokazać jak wygląda takie widmo wraz z wymodulowanymi sygnałami za pomocą np. taniego odbiornika SDR z tunera TV na RTL2832U+R820T/R820T2
@MrLukseri8 жыл бұрын
Świetny material ;)
@wacek40018 жыл бұрын
5:41 Czyżby Amator 2 na zdjęciu?
@Pinkorek8 жыл бұрын
+wacek4001 amator na 100%, wg. mnie jedna z najładniejszych skali zakresu unitrowskiej produkcji. Albo to po prostu nostalgia...?
@Pinkorek8 жыл бұрын
pisaliśmy o tym zdjęciu, co pokazało się wyłącznie przez moment, nie o tym odbiorniku pokazywanym przez dłuższą część filmu dodatkowo w lewym dolnym rogu widać ten kwadratowy przycisk
@MultiKomentator5 жыл бұрын
Mam taki, ojciec tez. Swój znalazłem na śmietniku. Przestroiłem FM i działa.
@ergot19388 жыл бұрын
Mieliśmy inny zakres aby nie było możliwości odbioru informacji z zachodnich stacji - choć biorąc pod uwagę zasięg stacji w FM nie musi to być prawidłowa odpowiedź. Jeśli chodzi o radiotechnikę - fajnie byłoby gdyby pojawiły się rówńież nadajniki. To jest bardzo ciekawy dział i szkoda byłoby to pominąć.
@ImekxD8 жыл бұрын
12:50 - ze zmianami amplitudy? amplituda jest tam stałą, powinno być ze zmianami wartości górnego sygnału (modulującego)
@RSElektronika8 жыл бұрын
+ImekxD Tak, ze zmianami amplitudy górnego sygnału zmienia się chwilowa wartość częstotliwości sygnału nośnej. Co jest nie tak?
@ImekxD8 жыл бұрын
+RS Elektronika myślałem, że po prostu wartości
@marcinwsx8 жыл бұрын
szkoda mi Tesli, mimo geniuszu wiecznie obrywał od życia
@dziabi38 жыл бұрын
+marcinwsx Miał facet banie nie od parady tylko całe życie go ruchali.
@dziabi38 жыл бұрын
dokładnie
@spoohie32758 жыл бұрын
+marcinwsx z drugiej strony faktem jest, że marnował swój potencjał na własne życzenie oraz bardzo często nie był w stanie gospodarnie wykorzystać swoich pomysłów. fakt, robili to inni, no ale to oni właśnie stworzyli historię
@dziabi38 жыл бұрын
on miał talent do wynalazków a nie biznesu
@spoohie32758 жыл бұрын
+dziabi3 dlatego "wiecznie obrywal od zycia". lub też innymi słowy, trochę je zmarnował.
@diodadioda8 жыл бұрын
Świetny odcinek ! Więcej więcej więcej. Z książek ciężko to zrozumieć.
@push3kpro8 жыл бұрын
Hmmm, a u mnie czasami LW i AM jak się odpowiednio antenę ustawi. Nie pamiętam co, ale nie było to po polsku.
@Yurky828 жыл бұрын
4:22 Czyżbym widział PMA-860 ? No no, dobry sprzęt.:) Będzie jakiś odcinek z jego naprawy ?
@MultiKomentator5 жыл бұрын
Też uważam, że Hertz wynalazł radio. Niestety nie miał wyobraźni, że maszt może być wysoki, a kodować informację można alfabetem Morse'a wynalezionym przed narodzinami Hertza.
@paol2226 жыл бұрын
To proponuje odcinek o modulacji jednowstegowej USB i LSB
@XanArcanist8 жыл бұрын
Czy powiedzieliśmy sobie o tym, skąd się bierze 10,7 MHz?
@RSElektronika8 жыл бұрын
+XanArcanist Jeszcze nie.
@hihtitmamnan8 жыл бұрын
+RS Elektronika warto też wyjaśnić skąd się bierze 2,4 GHz :)
@ReduktorSzumu8 жыл бұрын
+hihtitmamnan Warto jeszcze wiele rzeczy wyjaśnić...
@jakubkijak26448 жыл бұрын
Ja tylko mam zastrzeżenie do Pańskich próbek dźwięku z filtrem. Nawet jeśli częstotliwość podziału filtra wyniosła ok. 3,5 kHz, to jego stromość była dość mała (zrobiłem własne porównanie i dla mnie jest to nie więcej niż II rząd), dlatego nadal słychać wyższe tony, przekraczające granicę 4,5 kHz. Według mojego porównania powinien to być filtr przynajmniej VI rzędu - różnica jest wtedy o wiele bardziej słyszalna. A co do zagadki - oczywiście były to głównie kwestie ideologiczne, bo Polska należała wówczas do bloku wschodniego. Opowiadał Pan o tym chyba w którymś z odcinków Reduktora Szumu.
@piotrbronka79188 жыл бұрын
kwestia zastosowania filtru, przy zaprezentowanej budowie która jest najprostszą i najtańszą konstrukcja tego typu występują pojemności zaporowe które nie obcinają ale obniżają tony. Istnieją również droższe konstrukcje które wykorzystują tranzystory polowe lub typu FET(zależnie od odmiany) w których dźwięk jest tak ostry jak w oryginale mam tylko nadzieję że uda mi się znaleźć i może zastosować przykłady;)
@jakubkijak26448 жыл бұрын
+Prawo Lewy Mi chodziło jedynie o próbki dźwiękowe z nałożonym filtrem, po prostu w programie do obróbki dźwięku został wybrany filtr niższego rzędu.
@fiszczenko8 жыл бұрын
Na LW na 225kHz powinno się odebrać Polskie Radio program 1.
@RSElektronika8 жыл бұрын
+fiszczenko Konserwacja była.
@1125hipis8 жыл бұрын
miałem okazje posłuchać mocno zakłócona w Carlisle Anglia
@JanSzenborn8 жыл бұрын
Chyba do tunera nie została podłączona antena... Bez problemu z kawałkiem drutu można złapać na zakresie MW i SW stacje z wielu krajów, nawet z odległych Chin (w końcu taka specyfika fal krótkich). Stwierdzenie że na falach niższych niż CCIR niewiele się dzieje - w kontekście radia - jest sporym nadużyciem, według mnie powinno to zostać sprostowane bo być może część użytkowników radia po obejrzeniu odcinka nigdy już nie przełączy na inne zakresy - a to błąd, bo to jedyna opcja (radiowa, bez internetu) aby posłuchać radia w innym języku.
@detalite8 жыл бұрын
+Jan Szenborn (aso) Co ciekawe China Radio International nadaje również audycje w języku polskim o godzinie 22:00 na częstotliwości 7305 kHz. Nawet dobrze słychać na małym radyjku z 60 cm anteną.
@RSElektronika8 жыл бұрын
+Jan Szenborn (aso) Była podłączona zarówno antena jak i nawet uziemienie. Niestety w pomieszczeniu gdzie nagrywam jest masa zakłóceń a poza tym blisko był komputer. Mimo to twierdzę że w Polsce dla zwykłego użytkownika radia, stacje AM to już przeszłość, przynajmniej na razie...Co innego w Stanach, tam nadal można wiele posłuchać na MW.
@diabolopomidoro25638 жыл бұрын
+RS Elektronika bedzie 3 wojna to posluchasz
@diabolopomidoro25638 жыл бұрын
+RS Elektronika po drugie fale am były stowane w czasie wojny jeszcze telewizji nie było teraz wszystkie nadajniki są powyłanczane. Mam radio i nie które fale odbiera na am zagraniczne.
@JanSzenborn8 жыл бұрын
+Diabolo Pomidoro PR1 działa na 225kHz tylko chwilowo wyłączone w ramach konserwacji
@zbyszekwtrasie7455 Жыл бұрын
Mam pytanie czy można podłączyć radio pod antenę satelitarną i czy będzie sygnał ?
@sebimoe8 жыл бұрын
1. Bardzo fajna gałka do regulacji częstotliwości. 2. Jeśli w następnych odcinkach będziemy bawić się w budowanie odbiorników/nadajników, albo po prostu do pokazania co jest "w powietrzu" proponuję użyć jakiegoś dongla RTL-SDR czy czegoś podobnego :) dl2ymr.de/wp-content/uploads/2013/03/radiosender.jpg
@push3kpro8 жыл бұрын
Szkoda, że nie było tego filmiku w czasach w których miałem na studiach Teorię Sygnałów.
@DamianMyszko7 жыл бұрын
czy nasłuch częstotliwości lotnisk cywilnych jest legalny?
@MultiKomentator5 жыл бұрын
Tak, ale w zasiszu domowym, a nie na plaży, w autobusie na głośnik.
@Matrixwaw7 жыл бұрын
no w końcu to zrozumiałem :)
@maciejbebko6987 жыл бұрын
Leci łapka w górę !!!
@kazimierzkrawiec3097 Жыл бұрын
Jak tylko mam czas to przypominam sobie lekcje w szkole.Czasu nie cofnę ale wspomnienia.60+.
@krzysztofczubachowski71845 жыл бұрын
Cześć. Mówisz jak szaranowicz... . podoba mi się. A ogólnie co do tematów to fajnie rzetelnie. I będę mieć kilka pytań... Ale to powoli mam nadzieję że nie zamęcze
@myali_82378 жыл бұрын
Witam , poszukuję książki zawodowej dotyczącej elektroniki , z której będę mógł się przygotować do egzaminu E20 (pisemnego) tj. Eksploatacja urządzeń elektronicznych. Niestety nie mogę za bardzo znaleźć odpowiedniej książki. Czy mógłby ktoś jakąś polecić ??
@xboxc28 жыл бұрын
Warto dodać, że na AM dałoby się zrobić szersze pasmo, a nawet AM Stereo tylko że musieliby zmienić częstotliwości.
@optimistischerjunge99265 жыл бұрын
A jest odcinek o AM??
@przemek41018 жыл бұрын
23:14 Telewizja satelitarna jest już wyłącznie cyfrowa. Nie ma ani jednego satelity, który by nadawał analogowo.
@ORMO19938 жыл бұрын
+Przemysław Czarnota komunikacyjnego nie, ale meteorologiczne ? PEWNIE!
@sebbek12008 жыл бұрын
Słaby czas na odcinek wybrałeś bo PR1 na długich wyłączone do 22.05 ;)
@astrozabawa23894 жыл бұрын
Eh, Tesla został potraktowany jak Profesor Wolszczan. Mimo iż to on coś odkrył to nagrodę Nobla dostał kto inny korzystając z jego odkryć. Czyli sprawiedliwie to nie znaczy równo.
@Lechoslowianin8 жыл бұрын
A z jakich powodów Anglicy jeżdżą po lewej stronie? Bez powodu. Systemy te powstawały niezależnie od siebie. Kiedyś nie byliśmy wpatrzeni w kraje zachodnie jak w niedościgniony wzór do naśladowania
@chudy98188 жыл бұрын
+Lechoslowianin Źle postawione pytanie. Nie dlaczego Anglicy jeżdzą po lewj stronie, tylko dlaczego Europa kontynentalna jeździ po prawej? Zdaje się że cesarz Napoleon coś miał do powiedzenia. Nie przepadał za herbaciarzami i zarządził inaczej.
@kociszok35403 жыл бұрын
Na długich powinien być program pierwszy ale i tak świetny materiał
@montechristo65718 жыл бұрын
Z chęcią posłuchałbym słowa komentarza do technologii DAB+
@lycanananas_sq5fox8 жыл бұрын
AM jest odporne na efekt doplera. Przynajmniej tak mi się wydaje.
@MultiKomentator5 жыл бұрын
W porównaniu z SSB
@dozerjohn8 жыл бұрын
RS Radiotechnika? Jestem za, nawet jesli to bedzie jeden odcinek na 6 tygodni.
@dmz938 жыл бұрын
Drogi autorze, jeśli do filmowania odcinka przygotowujesz się czytając jakieś książki / strony internetowe, czy mógłbyś wrzucać np. jakieś napisy końcowe z autorem i tytułem? Część osób którą interesuje temat odcinka mogłaby wtedy, na własną rękę poszerzyć wiedzę (a przynajmniej zmniejszyć czas na poszukiwanie źródeł).
@abankco31743 жыл бұрын
Ok. Ale dlaczego stacje radiowe nie są dobrze odbierane w samochodzie? Często trzeszczy? Hmm
@adamwarda67702 жыл бұрын
Odpowiedź na zagadkę Dlaczego tak długo nasza odbiorniki były na pasmo 66mhz ... 73mhz bardzo proste radiostacje stosowane przez milicję obywatelską pracowały na paśmie 74Mhz....89mhz
@ESEMI00156 жыл бұрын
Zakres AM nadal jest żywy, czy ktoš zwrócił uwagę że zakres AM również został poddany cyfryzcji, standard DRM oraz DRM+ jakość dźwięku w trakcie odbioru takiej stacji AM przypomina mp3 72kbs stereo + informacje + dane w jednym strumieniu nośnej.
@pankawusia20608 жыл бұрын
co zrobić jak w telefonie słabo łapie zasieńg fm
@piotrbronka79188 жыл бұрын
popraw antenę. zazwyczaj jest to twój kabel od sluchawek, jeżeli twój telefon łapie bez nich to podłącz je;)
@ZzZz-ng5ju8 жыл бұрын
Za wyrecytowaną informacje na temat historii radia, za Wiki. COFAM SUBA !!!!!!
@janjanuszczak1054 жыл бұрын
Popow wynalazł radio u Markoniego na strychu. /Szczegóły przy najbliższej pkazj /i
@87Dobo3 жыл бұрын
Może tak zrobicie wyjaśnienie działania SB7 do szukania duchów. Urządzenie bada zaburzenia pola elektromagnetycznego. Taka ciekawostka :D
@kpl82816 жыл бұрын
Bo związek radziecki był naszym krajem sąsiedzkim. A wiadomo komuniści chcieli odgrodzić się od zachodu by nie odbierać stacji nadawanych na zachodzie. Za słuchanie radia europa groził kolegium.
@karolkusmirek47938 жыл бұрын
Pozdrawiam
@KrzychuKrzysztof8 жыл бұрын
Włączam i patrze 23 min myślę "O jak długo" ale oglądam oglądam a tu Pan mówi "na koniec..." nagle co? koniec? eh czemu tak krótko :D
@WojciechStatek8 жыл бұрын
Przynależność do OIRT i bloku wschodniego.
@GourangaPL8 жыл бұрын
towarzysze sowieci uznali, że lepiej dla nas będzie stosować ich zakres...
@mrted18526 жыл бұрын
Wykład lepszy jak na politechnice.
@wbielakPL8 жыл бұрын
A ja się będę kłócił ;) Oczywiście AM jest brzydszy od FMu ale porównanie było niesprawiedliwe. Mam nadzieję w weekend uda mi się nagrać porównanie tych samych stacji rozmawiających na tej samej częstotliwości w AM i FM a może nawet naginając trochę uprawnienia nagram kawałek muzyki. Poza tym KF żyje. I mam na myśli radiofonie. U siebie odbieram kilkadziesiąt stacji na antenie typu DWZO (drut wywalony za okno). Na średnich za to faktycznie jest bryndza a na długich ciężko mi powiedzieć. Nie mam anten. FMu spokojnie można użyć na krótkich (choćby właśnie CB czyli 27 MHz 11m) No i szkoda że brakło słowa o SSB... było już tak blisko ;)
@RSElektronika8 жыл бұрын
+Wojciech Bielak Nie wszystko na raz, będzie i o SSB...
@pawepeszko97262 жыл бұрын
Oficjalnie jest Marconi. To oficjalnie popierasz kradzież jeśli takie coś mówisz skoro Tesla wygrał sprawę.
@miszazmisza Жыл бұрын
Dokładnie
@sumoooo90 Жыл бұрын
Spoko kanał ale kopiujesz trochę reduktora szumów.
@avail_pl43057 жыл бұрын
Bo każdy chce zrobić sobie radio.
@xboxc28 жыл бұрын
Zagadka: poniewaz zsrr korzystalo z sygnalow OIRT a polska jako kraj jemu podlegajacy korzystal z tego.
@nowymax5 жыл бұрын
Skoro jednak sad przyznal racje Tesli to nie zaklamujmy historii. Nie Wloch, a Serb itego sie trzymajmy. Czy wolimy zyc w ciemnogrodzie i klamac? A z innej beczki. Jako osoba majaca malo wspolnego w technika milo mi sie Ciebie slucha. Tylko tu tan Tesla mnie w uszy ugryzl.
@andrzejsawoniewicz87152 жыл бұрын
Coś z tym odbiornikiem jest nie tak, powinien odbierać I Program Polskiego Radia na LW.
@tomaszsot71248 жыл бұрын
może by tak spróbować odebrać przekaz od obcej cywilizacji :D
@ramboj9hnrambijohn5954 жыл бұрын
Prosze o falach lw
@Grzeslaw774 ай бұрын
Bo Polska wystąpiła z organizacji CCIR przez Związek Radziecki
@paolojaslikowski83286 жыл бұрын
niemieszajmy hobby z komercja
@mtokarczyk8 жыл бұрын
Była to decyzja polityczna, związek radziecki używał niższego zakresu, więc polska musiała się dostosować.
@wbielakPL8 жыл бұрын
+Mateusz Tokarczyk No bo po co ludność przygraniczna miała słuchać imperialistów ;)
@xellossdio27205 жыл бұрын
ODP. w skrócie; ruskie wojsko ;P
@paolojaslikowski83286 жыл бұрын
za duzo raklam
@TadeuszKurpiel8 жыл бұрын
powody polityczne? żeby nie można było słuchać nadawanej z zachodu wrażej propagandy? bo taki zakres stosował Wielki Brat? btw... przy omawianiu zakresu średniofalowego aż się prosi, żeby wspomnieć o Radiu Luxembourg ;)
@janjanowski2682Ай бұрын
BZDURY! radio wynalazł Rusek w 45 roku u chłopa na strychu!
@diabolopomidoro25638 жыл бұрын
krzysztof kolumb wynalazł radio😂
@czarli838 жыл бұрын
tesla był o 200 lat do przodu do teraz nie potrafimy przesłać energii elektrycznej na odległość bezprzewodowo
@hihtitmamnan8 жыл бұрын
podejrzewam, że wiem o tesli więcej od ciebie ;)
@kolejowydolnyslask56843 жыл бұрын
Bzdura. Potrafimy
@miszazmisza Жыл бұрын
Dokładnie, jego eksperymenty się naukowcom nie śniły ;)
@marcinyt25918 жыл бұрын
Bardzo ciekawe!! Pamiętam kiedyś natknąłem się na wątek w którym opisane zostało odbieranie sygnału z satelity meteorologicznej, zawierającej zdjęcia naszej planety z chmurami. Niesamowita sprawa ile informacji jest przesyłanych w powietrzu tylko odpowiednio zabezpieczonych. Pozdrawiam :)