Czego o rozwoju nie powie nam mózg, a powiedzą ręce? - prof. Przemysław Tomalski, Agata Kozioł

  Рет қаралды 4,891

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Күн бұрын

Badania nad rozwojem procesów poznawczych skupiają się na aktywności mózgu.Prawie każda aktywność poznawcza angażuje jednak nasze ciało, a sygnały mózgowe służą uruchamianiu konkretnych działań, takich jak mowa czy gestykulacja. U niemowląt i małych dzieci zależność między ruchem a pracą mózgu widać szczególnie dobrze. Analizując ich ruchy, możemy zrozumieć, jak się uczą i komunikują. Dzięki nowoczesnym czujnikom ruchu możemy obserwować, jak niemowlęta reagują na świat i jak rozwijają zdolność mówienia.
Jakie możliwości daje zastosowanie innowacyjnych, ubieralnych czujników ruchu w badaniach rozwoju człowieka? Czego możemy się dowiedzieć o rozwoju neuropoznawczym z analizy ruchu ciała, a nawet samych rąk? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr hab. Przemysław Tomalski, Profesor w Instytucie Psychologii PAN i kierownik Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej (Babylab PAN) oraz Agata Kozioł, absolwentka Cognitive Science na Uniwersytecie Warszawskim i doktorantka w Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej Instytutu Psychologii PAN.
dr hab., Przemysław Tomalski - Profesor w Instytucie Psychologii PAN i kierownik Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej (Babylab PAN). Absolwent psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Londyńskim, badając mózgowe mechanizmy kierowania uwagi na twarze. W latach 2009-2012 na University of East London badał wpływ doświadczenia ubóstwa na rozwój neuropoznawczy niemowląt. W latach 2012-2022 pracował na Wydziale Psychologii UW, gdzie kierował licznymi projektami finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki i Programy Ramowe Unii Europejskiej. Dotyczyły m.in. mózgowych podstaw rozwoju percepcji mowy i uwagi wzrokowej. Aktualnie bada rolę aktywności motorycznej w rozwoju mowy i dialogowania u niemowląt.
Agata Kozioł - Absolwentka Cognitive Science na Uniwersytecie Warszawskim, a aktualnie doktorantka w Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej Instytutu Psychologii PAN (Babylab PAN). W swojej pracy skupia się na rozwoju motorycznym niemowląt z zastosowaniem najnowszych technologii z uwzględnieniem ubieralnych czujników ruchu. Interesuje się rozwojem neuronalnym i zastosowaniem metod ilościowych w psychologii.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji “Dni Mózgu 2023”, organizowanej przez Koło Naukowe NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
#mózg #rozwój #neurokognitywistyka

Пікірлер: 6
Komórki macierzyste: czym są i co robią? - dr hab. n. med. Anna Sarnowska, prof. IMDiK
1:05:52
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 4,9 М.
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН
Chain Game Strong ⛓️
00:21
Anwar Jibawi
Рет қаралды 41 МЛН
Enceinte et en Bazard: Les Chroniques du Nettoyage ! 🚽✨
00:21
Two More French
Рет қаралды 42 МЛН
Ucieleśniony mózg matematyczny - dr hab. Mateusz Hohol, prof. UJ
1:06:20
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 6 М.
Co to jest neuroplastyczność i dlaczego jest taka ważna - prof. dr hab. Małgorzata Kossut
1:01:21
Sztuka a uczenie się - Sztuka i mózg, Jerzy Vetulani
30:24
Copernicus
Рет қаралды 18 М.
Samotność - czego nas uczy? - Sławomir Prusakowski
19:00
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 42 М.
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 7 МЛН
Czy da się zrozumieć fizykę kwantową / prof. dr hab. Andrzej Dragan
1:22:10
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН