Najcenniejsza lekcja od Pana, to długoterminowa umiejętność realizacji własnej strategii z nienaruszalnymi fundamentami ale elastyczne jej dostosowywanie do zmieniających się realiów mimo ciągłego zderzania się z innymi strategiami ( w tym absorpcja wiedzy i nowe możliwości). Pozdrawiam i dziękuję za filmy oraz Scraba.
@TomaszTradingКүн бұрын
I to jest w sumie jeden z najbardziej trafnych opisów tego, jak powinno wyglądać inwestowanie. Dzięki za komentarz!
@piotrkosiorek69342 күн бұрын
Panie Tomaszu, zainspirował mnie Pan do zrozumienia rynku finansowego, dziękuję. A pół żartem, pół serio, z uwagi na to, że jestem Pana fanem zapuściłem wąsy!
@TomaszTradingКүн бұрын
I to jest oznaka prawdziwego fana! Dziękuję i trzymam kciuki za dalsze wzrosty (i wąsów i portela).
@arturgrabowski42314 күн бұрын
Ma pan naturalny talent do bycia nauczycielem, pozdrawiam 😊
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dziękuję!
@sebatorunseba17734 күн бұрын
Kolejny mega materiał ,ogromne dzięki.
@corleoneesa1594 күн бұрын
Mega swietny film , bardzo duzo mozna sie nauczyc jesli ktos jest dopiero na poczatku swojej drogi z inwestowaniem :) pozdrawiam i dziekuje za twoja prace
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dzięki za feedback! Cieszę się, że takie materiały okazują się przydatne zwłaszcza dla osób, które są dopiero na początku swojej drogi. Trzymam kciuki za dalszy progres!
@ZxWMG3 күн бұрын
Świetny materiał! Jak zawsze u Pana: konkrety, fundamenty, bez emocji, domysłów i sentymentów. Bardzo interesujący, ważny i przydatny materiał - jak sam Pan wspomniał - każdy nagrywa co i kiedy kupować, a praktycznie nie porusza się na PL YT kwestii realizacji zysków (strat). Bardzo dziękuję za ten materiał; pozwolił mi już zrewidować portfel na ten rok i wprowadzić kilka poprawek.
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! Cieszę się, że te wskazówki pomogły podjąć decyzje we własnym portfelu. Zgadzam się, że temat szalenie istotny, a jednak niedoceniany, dlatego w przyszłości będę chciał go jeszcze bardziej rozwinąć, także do usłyszenia w kolejnych odcinkach!
@emi891714 күн бұрын
Panie Tomku bardzo dziękuję, jest Pan najlepszy!
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dziękuję za komentarz!
@kazborek4 күн бұрын
dziekuje za kolejna porcje wiedzy , ktorej nigdy za malo.Wszystkiego najlepszego w 2025. Jeszcze wiekszych profitow i wiecej widzow
@rafaolszowka70644 күн бұрын
Dziękuję za kolelny ciekawy film, pozdrawiam 😀
@cinekquinto21054 күн бұрын
Panie Tomaszu - szacuneczek świetny odcinek , wstępnie zalogowałem się na SCRABa i ja ....wale kiedy ja to ogarne i to w podstawowej wersji - poszukam w sieci wyjaśnień do tego narzędzia bo wiem co i jak może w 10% reszta to ciemna magia
@TomaszTrading3 күн бұрын
Cała przyjemność po mojej stronie! Scrab to temat na długosytandowy maraton, a nie sprint, więc nie ma pośpiechu :)
@izzyw894 күн бұрын
Super film, jak zwykle samo mięsko 😊 Dziękuję!
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! :)
@AkcjeŚwiata3 күн бұрын
Przyjemny materiał, rzeczowo jak zawsze:)
@SafkiarКүн бұрын
Świetny materiał, dużo sie można nauczyć. Jestem ciekaw Twojego zdania na temat technologii kwantowej, firm takich jak Ionq czy Rigetti. Zakupiłem je po słowach CEO NVIDIA i w krótkim czasie udało się już być o 30% do przodu. Warto trzymać dalej czy sprzedać, bo jednak wskaźniki tych firm pokazują je jako przewartościiowane.
@TomaszTrading22 сағат бұрын
Dzięki za komentarz! Co do technologii kwantowej, to nie mam jeszcze zdania, bo cały czas wisi mi ten temat na tapecie, ale jakoś nie miałem weny, żeby mu się bliżej przyjrzeć. Od lat przesuwam go do kolejnych zakładek z napisem: "na kiedyś", bo cały czas wydaje mi się, że komercyjne zastosowanie takiej technologii jest jeszcze zbyt daleko. Niemniej, generalna zasada jest taka, że w przypadku technologii, które dopiero są na początku cyklu rozwoju, jak choćby AI, dzisiejsze wyceny nie mają żadnego znaczenia, bo zyski czy przychody, które te firmy wygenerują kiedyś, powinny spokojnie nadgonić aktualne wyceny; więc tutaj raczej wychodzimy z założenia, że kupując te akcje po zawyżonych cenach z dzisiejszej perspektywy, tak naprawdę dyskontujemy niejako przyszły wzrost.
@XXbuffalo82XX4 күн бұрын
czekałem na ten materiał dziękuję.
@gabrielmatys51394 күн бұрын
Jeszcze raz dzięki :)
@przemyslawtracz42154 күн бұрын
NPV + 12.5% discount rate tez dobrze może skazać kiedy sprzedać, zwłaszcza jak nie ma analityków w pobliżu . Ale żeby zbudować poprawny model to trzeba pracy, czasu i doświadczenia.
@Piotrovsky4 күн бұрын
Ostatnio zastanawiałem się, kiedy najlepiej sprzedac. Ja zawsze sprzedawałem przy cenie satysfakcjonującej mnie osobiście. Zawsze okazywało się, że można było "urwać" więcej. Dzięki za materiał. Robisz świetne i zrozumiałe materiały. Pomagasz ludziom. Szacuneczek!
@krzysztofczaplicki87074 күн бұрын
wiecej "urwac",a plynnosc,jestes pewien ze sprzedal bys wszystkie swoje udzialy? zdrowia zycze
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dziękuję! Cieszę się, że te materiały pomagają rozjaśnić trochę meandry rynku i podejmowania decyzji. Pozdrawiam i do usłyszenia przy następnych odcinkach!
@michakuku85584 күн бұрын
Panie Tomaszu - świetny materiał, zresztą jak zawsze. Mam 2 pytania: -W filmie o analizie fundamentalnej używa pan wskaźników P/S i P/E , a w ostatnim webinarze i w tym filmie P/E (forward) i P/S (forward). Których wskaźników lepiej używać ? Czy to jaką wersję stosujemy zależy to od jakiś konkretnych czynników ? -Powiedział Pan w filmie że warto sprzedać gdy mamy lepszą alternatywę niż dana spółka. Jaki % portfela warto mieć w jednej spółce nawet gdy ma ona super prognozy i dobrą wycenę? Pytam się bo mam problem z tym, że Nvidia ma już bardzo duży, około 20% udział w portfelu, ale w mojej opinii dalej stanowi świetną okazję inwestycyjną (wysoki upside, uczciwa wycena) i zastanawiam się czy dalej powiększać na niej pozycję kosztem sprzedaży AMD które ma od kwietnia rewidowane w dół price targety, a cena spada.
@arturgrabowski42314 күн бұрын
@michakuku8558 pozwolę sobie skomentować pkt.2. Jeżeli chodzi o % udział jednej spółki w portfelu to z reguły dostaniesz tą samą odpowiedź : "% udział spółki w portfelu to sprawa indywidualna, zależna od strategii inwestycyjnej oraz tolerancji na ryzyko" W skrócie nikt za Ciebie tej decyzji nie podejmie, zdroworozsądkowe podejście zalecane przez np. Grahama zaleca dywersyfikację. Przy 10 spółkach wynosi 10% dla jednej spółki. Aczkolwiek w takim przypadku większe bezpieczeństwo ograniczy potencjalny zysk więc sam musisz sobie odpowiedzieć co jest dla ciebie ważniejsze . Mam nadzieję że pomogłem, powodzenia w świecie inwestycji :)
@michakuku85584 күн бұрын
Dzięki @@arturgrabowski4231
@TomaszTrading3 күн бұрын
Jeśli są dostępne P/E i P/S w wersji Forward (na Scrab są, ale nie wszędzie są), to lepiej patrzeć na te właśnie wskaźniki, bo one do mianowników podstawiają prognozowane zyski i przychody, a nie te historyczne; no a nas jednak bardziej interesuje, ile spółka zarobi w kolejnym roku, a nie ile zarobiła w zeszłym. Co do procentowej ekspozycji, to jest zaawansowane zagadnienie i nie sposób go rozwijać w komentarzach na YT. Generalnie to nie fundamenty powinny decydować o tym, ile danych akcji mieć w portfelu, tylo profil ich ryzyka - za to odpowiadają parametry takie, jak STD, VaR, ES (Expected Shortfall). W skrócie - im bardziej ryzykowna (zmienna) spółka, tym mniejszy jej udział w portfelu.
@michakuku855813 сағат бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Co do drugiego zagadnienia to muszę się jeszcze sporo doinformować. Bo jak analizę fundamentalną w miarę ogarniam to w temaciea zarządzania ryzykiem portfela jestem całkowicie zielony. Pozdrawiam i życzę zysków.
@JakubInwestor4 күн бұрын
Sztuka sprzedaży moim zdaniem jest najważniejszą umiejętnością na giełdzie tymbardziej że większość ludzi tego absolutnie nie potrafi robić. A szczególnie odnosze wrażenie że wśród polskich inwestorów którzy skupiają się na tym żeby "tanio kupić" a to tak naprawdę tylko połowa sukcesu i to też nie zawsze bo nie wszystkie "tanie akcje" warto kupować...nie brakuje na giełdzie jednak tanich spółek których patykiem ruszać nie warto ;) Fajny odcinek pozdrawiam
@TomaszTrading3 күн бұрын
Zgadzam się w stu procentach, dziękuję za komentarz!
@AnalizyFundamentalneUSA4 күн бұрын
Bardzo dobry materiał :)
@szymon704622 сағат бұрын
Niezmienne na wysokim poziomie i niezmiennie spójnie. Byle to wiosennej edycji Uniwersytetu🙃
@piotrhasse81654 күн бұрын
Fajne zaskoczenie, po obiedzie wracam do kompa, a tu nowy film :)
@DziadDziki4 күн бұрын
Co jadłeś?
@piotrmarcinkiewicz1174 күн бұрын
Bardzo fajny materiał. Niestety w realnym życiu nie jest tak prosto. Wszystko zostaje w rękach inwestora. Bardzo dużym plusem tej metody jest ograniczenie emocjonalne. Suche dane. Każdy inwestor powinien oddzielać emocje od decyzji inwestycyjnych. Dziękuję za materiał. Pozdrawiam
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dzięki za komentarz! Zgadzam się, że teoria teorią, a jak przychodzi co do czego, to emocje i cała sfera psychologiczna zaczynają wychodzić na pierwszy plan. No ale metodą małych kroczków można próbować zaczynać wpływ tych emocji na decyzje minimalizować. Myślę, że stworzenie sobie listy własnych sztywnych kryteriów opartych o dane może w tym trochę pomóc.
@MlodyInwestor174 күн бұрын
Dzięki za materiał! Zabieram się do oglądania ☕️
@zielin324 күн бұрын
Mam pytanie o konkretną spółkę w kontekście przekazanej tutaj wiedzy. Czy Novo Nordisk należałoby dzisiaj sprzedać czy kupić? Mamy gigantyczny historycznie upside (42%), znakomitą historię wzrostu przychodów i zysków, prognozy dalszych dynamicznych wzrostów. Z drugiej strony mamy też trwający od dłuższego czasu trend rewizji w dół ceny docelowej i estymat przychodów. Jak żyć?
@TomaszTrading3 күн бұрын
Historia historią, ważniejsze są prognozy. A prognozy przychodów walą się już od listopada 2024 roku, podobnie jak price target. To była spółka do sprzedania już dwa miesiące temu.
@shorttv56713 күн бұрын
Myśle ze to kim jesteśmy w danym momencie zalezy od tego na czym nam zalezy. Albo kolekcjonowanie premii bo sytuacja rynkowa daje taka możliwość albo realny zakup po ciekwej cenie. Czy moglbys polecić przykladowe akcje w cenie do 50$ dzięki którym mozna byloby czasem pospekulowac a jednocześnie miec na uwadze realny zakup w dłuższym terminie? Pytam bo nie mam dostepu do Scraba a na razie testuje demo w IBKR
@SvDmusic4 күн бұрын
Brakuje w SCARB wskaźników wyprzedzających dla mediany, których używał Pan w filmie. PS Ratio (Forward ) (XY Median) i PE Ratio (Forward ) (XY Median).
@SławomirDrabik-n9r4 күн бұрын
Jeżeli dobrze pamiętam to medianę dla wskaźnika włącza się przy nazwie wskaźnika klikając w trzy kropeczki ... powinno się pojawić menu kontekstowe z którego wybiera się Mediana.
@SvDmusic4 күн бұрын
@@SławomirDrabik-n9r Niestety nie ma takiej opcji. "Forward" jest tylko dla głównego wskaźnika PS ratio. Próbowałem wpisywać całą nazwę ręcznie ale "not found". Thx za odpowiedź
@user-kv4pq5ko4j4 күн бұрын
Po wyborze PS Ratio Forward kliknąć trzy pionowe kropeczki obok x i tam zaznaczyć Median 3Y. Oba wskaźniki widać na wykresie
@SvDmusic4 күн бұрын
@@user-kv4pq5ko4j Dzięki, działa
@pepershots3 күн бұрын
Tomasz, ja się nie znam, ja tu tylko oglądam ale z tego co mi podpowiada intuicja to co przedstawiasz to nie jest materiał dla początkującego, pasywnego inwestorka który chce się pobawić w aktywnego INWESTRA? Bo jeśli by tak było podpowiedział byś w jakich odstępach czasowych sprawdzasz te “parametry” i proszę 🙏 tylko nie mów, że codziennie 😅
@TomaszTrading3 күн бұрын
Jak zwykle jest to dobre pytanie, na które jednak nie ma prostej odpowiedzi :) Mając do dyspozycji Scraba z automatycznymi modelami scoringowymi, systemem do monitorowania i alertów, te parametry de facto sprawdzane i aktualizowane mogą być codzienne, bo robi to za nas algorytm, który wysyła odpowiedni komunikat dopiero wtedy, gdy coś się popsuje i wymaga naszej uwagi. No ale robiąc to wszytko ręcznie myślę, że wystarczy zerknąć na taki zestaw raz na dwa tygodnie, może raz na miesiąc dla spółek, które już mamy w portfelu i ewentualnie dla takich, które dopiero chcemy do niego kupić. Przy odrobinie wprawy sprawdzenie tych parametrów dla 20-30 spółek zajmuje góra kilkanaście minut.
@DominikITrustInYou4 күн бұрын
Dziękuję 🎉! Oby częściej takie niespodzianki 😊
@pq21743 күн бұрын
Czy jest Pan w stanie polecić jakąś wartościową książkę z której można wyciągnąć dużo wiedzy dla początkującego ? Pozdrawiam
Jak włączyć wskaźnik PS Ratio Forward 3Y? Dostępny jest tylko PS Ratio 3Y. Mam wersję Advance
@TomaszTradingКүн бұрын
Nie ma takiego wskaźnika. Może chodzi Ci o medianę z trzech lat dla PS Forward?
@bmjdec18 сағат бұрын
@@TomaszTrading tak, o to mi chodzi bo u siebie nie mogę znaleźć identycznie nazwanego wskaźnika który pokazujesz np. w AVGO w klatce 5:30. U mnie jest PS Ratio, PS Ratio (Forward) i 4 mediany. A "PS Ratio (Forward) (3Y Median)" wyszukiwarka nie podpowiada. Być może to tylko kwestia nazewnictwa i to ten sam wskaźnik
@mihoo433 күн бұрын
Z jakiej strony są te wykresy?
@TomaszTrading3 күн бұрын
No przecież mówię o tym, już na samym początku materiału: scrab.tradingforaliving.pl
@Mario_Life_Capitan4 күн бұрын
Bardzo dobre 🙏 Warte sharowania i polecania ♻️
@norbox494 күн бұрын
Kotwiczenie na zysku czy stracie Ja czytałem o ty błędzie że chcemy mniejszą stratę na tych akcjach i było takie pytanie: a co to za różnica na których akcjach odrobimy tę stratę
@TomaszTrading3 күн бұрын
No dokładnie. Kapitał powinien być umieszczony w tych akcjach, które w danym momencie dają nam największe prawdopodobieństwo największych zysków. Rzadko kiedy będą to te same akcje, które wygenerowały nam stratę...
@wojciech.z.opinia3 күн бұрын
Trochę nie na temat odcinka. Czy powstanie kolejna część książki Giełda Początek? :)
@TomaszTradingКүн бұрын
Cały czas jest w planie i będzie dotyczyła tego, dlaczego wszystko to, co opisałem w pierwszej części, jest tak szalenie trudne do zrealizowania w prawdziwym świecie. Mówiąc inaczej - psychologia inwestowania. Czekam tylko aż drugie dziecko pójdzie do przedszkola, żeby mieć trochę więcej czasu i móc się w końcu za tę książkę zabrać :)
@wojciech.z.opiniaКүн бұрын
@TomaszTrading trzymam kciuki :)
@andrzejszmidt55544 күн бұрын
Dzięki za fajny filmik...
@TMBstream2 күн бұрын
A idealny moment kupna? 😊
@TomaszTradingКүн бұрын
Nie wiem, nigdy jeszcze w żaden nie trafiłem :(
@toja10654 күн бұрын
Jaka jest Twoja opinia o sprzedaży częściowej? Czy patrzysz 0 1 na sprzedaż, że albo wszystkie sprzedajesz albo nic
@TomaszTrading3 күн бұрын
Jestem za pod warunkiem, że służy ona konkretnemu celowi, np. przywrócenia pierwotnych proporcji spółek w portfelu w sytuacji, gdy jedna wzrosła, a inna spadła i chcemy wyrównać ich proporcje, aby ujednolicić ryzyko. Generalnie fundamenty nie decydują, ile kupić czy ile sprzedać; bo fundamentalnie albo firma jest jedną z najlepszych i chcemy ją mieć, albo nie. To jest zerojedynkowe. O tym, ile kupić i ile sprzedać decydują mechanizmy zarządzania ryzykiem, wyrównywania tego ryzyka i minimalizowania wahań czy korelacji w portfelu. Ciężki temat; ale w skrócie - jeśli to decyzja fundamentalna, że spółka jest dobra lub zła - to kupujemy lub sprzedajemy w całości, bo inaczej rozkładanie tego na mniejsze partie nie spełnia żadnego celu.
@marcinswider77854 күн бұрын
Jeżeli kupiłeś po 100 i masz 20% zysku, a ktoś kupił po 200 to nie ma tak jak mówisz 80% straty, tylko 40%. Pozdrowienia.
@Piotrovsky4 күн бұрын
Wow, Tomasz może się od Ciebie uczyć. Albo lepiej, myślę że możesz go zastąpić.
@marcinswider77854 күн бұрын
@Piotrovsky jego nie, ale jego nauczycielkę z matematyki w szkole podstawowej jak najbardziej.
@TomaszTrading3 күн бұрын
Tak, tak, mówiąc to z marszu zwizualizowałem sobie w głowie 80$ straty, a nie 80% straty i tak mi się jakoś powiedziało. Zauważyłem to już po nagraniu tekstu, ale uznałem, że nie zaburza to sensu przekazu, więc nie nagrywałem tego jeszcze raz, bo kosztowałoby mnie to sporo czasu, którego nie mam.
@marcinkotara5125Күн бұрын
I tak jest lux
@mateuszblaszak4 күн бұрын
Wielkie dzięki! To samo pytanie ostatnio zadawałem w komentarzach. Tutaj dostałem poszerzoną odpowiedź. Wszędzie setki filmów co i kiedy kupować. Ale żeby o zysku/starcie z inwestycji, które możemy ocenić dopiero po wyjściu z niej. Takich ze świecą szukać
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! Myślę, że w przyszłości będę dalej rozwijał ten temat realizowania zysków, bo jest tam jeszcze sporo do powiedzenia, no ale nie można wszystkich wątków upchnąć do pojedynczego wideo.
@mirosawgadek54544 күн бұрын
Czy mozna prosic o film jak najefektywniej szukac akcji dywidendowych na rynku amerykanskim?
@TomaszTrading4 күн бұрын
Nie jestem zbytnim fanem inwestowania w spółki dywidendowe: www.tradingforaliving.pl/inwestowanie-w-spolki-dywidendowe/
@morbosidad1004 күн бұрын
Po owocach ich poznacie
@trebor30784 күн бұрын
Idealny moment akurat skończyłem rozdział ksiazki "Atomic Habits" i wlatuje odcinek od Pana przed siłownią :D Mam pytanie, jako że bardzo podoba mi się cena obligacji USA i wizja paru lat gdzie stopy powinny być obniżane. Czy na stripsach ktore można aktualnie kupic nawet za 24/25% ceny, w przypadku obniżek, jest możliwośc, że wzrosną one nawet więcej niż 30% o których mówił Pan w filmie? Oprócz ETFow jak TLT lub DTLA nie umiem znaleźć wykresów (pewnie jestem jeszcze na to za głupi), które pokazywały by co się działo z obligacjami typu Strips podczas obniżek stóp. Jeśli to zbyt dociekliwe pytanie, to jakby chociaż mógl mnie Pan naprowadzić jak tego szukac. Bardzo serdecznie pozdrawiam :)
@TomaszTrading4 күн бұрын
Na IBKR można znaleźć historyczne ceny dawnych serii obligacji, w tym Stripsów, tylko w ustawieniach wykresu trzeba sobie zaznaczyć wyświetlanie cen jako Bid/Ask Spread, a nie Yield. Generalnie ceny wszystkich obligacji będą równały do 1000$ i osiągną ten poziom najpóźniej w dniu wykupu (no ale wiele z nich pewnie dużo wcześniej, jak stopy będą obniżane). Więc tak, to możliwe, że Stripsy, które dzisiaj można kupić z dyskontem 70-75% wzrosną o więcej niż 30%, tylko nikt nie wie, jak szybko to nastąpi, bo w dużej mierze zależy to od tego, co dalej ze stopami zrobi FED i w jakim tempie to zrobi. Pewnie znasz już ten tekst i to wideo, tam pokazywałem jak szukać dawnych serii obligacji, ale na wszelki wypadek podrzucam raz jeszcze: www.tradingforaliving.pl/obligacje-skarbowe-usa/
@trebor30784 күн бұрын
@@TomaszTrading No tak jakie to teraz proste po prostu wybrać dawną serie obligacji i zmienic, o matko faktycznie 😅 Przez to szukanie najlepszego mozliwego % czyli grzebanie w tych, ktore wyszły niedawno nie wpadłem na tak prozaiczną rzecz, warto było zapytac :) Dziekuje za pomoc i do nastepnego materiału :)
@mksk204 күн бұрын
Chciałem spytać czy da się wykorzystać a jak tak to w jaki sposób metody analizy spółek według Philippa Fishera czy na jego pytania da się dostać odpowiedzi w strefie inwestora w spółkach ? czy jakość analityków na GPW jest dobra? Czy sprzedawać wszystkie akcje kiedy PT spadnie poniżej średniej mediany PT ? Co sądzisz o Novo Nordisk czy jako inwestor długoterminowy byś trzymał akcje? I odnośnie filmu to co jeżeli spółka będzie mieć zmniejszane prognozy przychodów i zysków (słusznie) jednak okażę się że spółka zamierza zainwestować więcej w rozwój i badania a strata w marży zwróci się w przyszłości z nawiązką? Jeżeli to czytasz to życzę Miłego!
@TomaszTrading4 күн бұрын
Ad 1 - Nie wiem, nie znam jego metod. Ad 2 - Nie. Ad 3 - PT to jest średnia sama w sobie, więc nie za bardzo rozumiem pytanie. Ad 4 - Raczej nie, bo patenty wygasną a konkurencja jest coraz większa; zainwestowałbym za to w całą branżę, a nie w jedną spółkę, bo produkt rewolucyjny, tylko nie wiadomo, która firma będzie największym beneficjentem. Ad 5 - A skąd wiemy, że te inwestycje zwrócą się w przyszłości? Aby to ocenić bazujemy wszakże na prognozach zysków/przychodów na kolejne lata; a jeśli te spadają, to znaczy, że analitycy nie wróżą spółce niczego dobrego.
@mksk204 күн бұрын
@@TomaszTrading Ad 1: miałem na myśli metodę scuttlebutt czyli w skrócie szukanie odpowiedzi na kwestii fundamentalne związane z czerpaniem informacji o spółcę od np. konkurencji lub bezpośrednio od kogoś pracującego w danej spółce Ad 2: a mógłbyś rozwinąć temat czym to może być spowodowane i czy np. przy takich znaczących spółkach jak np. Cd Projekt Red też nie warto zwracać na prognozy analityków Ad: 3 miałem na myśli PS i PE Ad 4: a e ELily ma bardzo dobre prognozy przychodów, zysków i fantastyczne prognozy EPS Ad 5: no tak ale czy ci sami analitycy biorą pod uwagę już jakość kadry menadżerskiej i całe zaplecza badawcze czy jedynie pod kątem księgowym
@TomaszTrading4 күн бұрын
@@mksk20 Właśnie, m.in. Eli Lilly miałem na myśli mówiąc o konkurencji z potencjalnie lepszym lekiem :) Co do ad 1, no to nie będę się wypowiadał, bo nie mam zdania w tym temacie. No a w kwestii braku danych i generalnie mizerności polskiego rynku pisałem trochę więcej tutaj: www.tradingforaliving.pl/inwestowac-za-granica/
@mksk204 күн бұрын
Dziękuję doceniam za odpowiedź. Jeżeli chodzi o scuttlebutt to jest to w książce Zwykłe akcje i niezwykłe zyski dla kogoś zainteresowanego Miłego Panu i reszcie która to czyta ;)
@bsz69224 күн бұрын
Mówi Pan że rewidowanie PT w dół = sell, a co jeżeli kupiliśmy np po 100$ gdzie PT był 140, kurs spada np do 80$, zostaje obniżony PT do 120, czyli teoretycznie powyżej ceny zakupu. Osobiście bym nie sprzedawał jeżeli prognozy przychodów i EPSów mamy rosnące. Co Pan sądzi o takim podejściu?
@TomaszTrading4 күн бұрын
Ja bym przede wszystkim zwrócił uwagę na to, czy to była jednorazowa tak drastyczna obniżka PT wynikająca, np. z jakiegoś zdarzenia jednorazowego, które nie powtórzy się w kolejnych kwartałach (np. kara od regulatorów, wprowadzenie taryf, opóźnienie w produkcji etc.) czy może jest to wynik rozpoczętego już i trwającego dłużej trendu obniżek PT, bo jeśli to drugie - to sprzedawałbym akcje, ponieważ nie ma żadnej gwarancji, że rozpoczęte rewizje zatrzymają się na tym poziomie 120$.
@bsz69224 күн бұрын
@@TomaszTrading NO tak przecież to logiczne, zbadać przyczynę rewizji w dół. Czy zagłębiał się Pan w analizy poszczególnych analityków? Bo np. co do spółek, które spełniają wszystkie moje kryteria przeglądam jeszcze TipRanks i sam sobie wyciągam średnią cenę od analityków ze skutecznością pow 50%. Zauważyłem też że wiele spółek ma PT wyższy niż cena aktualna ale wynika on z prognoz analityków ze skutecznością po 30-40% i taką spółkę z reguły odrzucam. Jak zawsze czekam na kolejną dawkę profi wiedzy! Powodzenia.
@jesteszmiana59154 күн бұрын
@@bsz6922wszystko sprawdzasz czy posługujesz się skanerem lub arkuszem który wyklucza dane akcje?
@TomaszTrading3 күн бұрын
@ Zagłębiać to się nie zagłębiam w poszczególne prognozy konkretnych analityków, ale chcąc nie chcąc wpadają mi one w ręce, więc czytam te jedno-dwuzdaniowego uzasadnienia do zmian ratingu; natomiast specjalnie jakiś nie biorę ich pod uwagę; bo cały świat i tak patrzy na średni poziom PT, który jest jakimś benchmarkiem. Natomiast wyciągnie sobie tej "lepszej" średniej z analityków o wysokiej skuteczności to jest bardzo dobry pomysł i podpisuję się pod tym. W płatnej wersji TipRanks oni to chyba nawet liczą sami i można sobie zaznaczyć, aby system pokazywał średni price target ale wyliczony tylko z topowych analityków.
@rerownik4 күн бұрын
A ja kupuję Intela po 19;-)))
@voidxaether4 күн бұрын
Wieczorna prasówka KZbin 📰
@GANGORLENA4 күн бұрын
Moim zdaniem w najbliższym miesiącu będzie wystrzał Ekipa Holding - Friz wypuszcza film 28 lutego i jak sobie policzycie to grube siano na tym zgarną, na dodatek będzie tworzona nowa ekipa youtuberów która mocno zwiększy im wyświetlenia i zarobki.