Łoo, jakie intro! I do tego krótkie i pozbawione tej drażniącej uszy szlifiery!
@SzymonL88 жыл бұрын
Elektryczny wiatraczek do dolotu, magnetyzer na przewód paliwowy, kłódki na sprężyny żeby była gleba, rynna na końcówkę wydechu oraz oczywiście murzyn z bębnem do bagażnika żeby robił bas. Tak wyposażeni zadacie szyku pod każdą remizą.
@tymoteuszszumiata3186 жыл бұрын
Ktoś kto wymyślił trytki, jest mistrzem świata i jakis medal by się mu przydał 😁 odcinek super!
@luc617868 жыл бұрын
W końcu kurwa nowa czołówka kanału. Krótka, szybka i nie wysilająca ucha. Dzięki, teraz nawet wyłączę adbloka ;-D
@Pukieldtxt8 жыл бұрын
Turbinka kowalskiego, dawała efekty, przy dobrze zestrojonym silniku szło uzyskać 4.6-4.9l/100km. Problem pojawiał się gdy gaźnik się podnosił i tłumik szmerów ssania ( tak to fachowa nazwa) tłukł o komorę silnika ;) Natomiast większość samej zasługi można przypisać dużemu kanałowi dolotowemu, bo jak niektórzy wiedzą, w maluchu nie był on za długi i mieszanka paliwowa nie miała czasu by sie odpowiednio zmieszać z powietrzem.
@p0mian8 жыл бұрын
turbinka kowalskiego była pod gaźnik i dosłownie mieszała paliwo z powietrzem - to było coś innego jeśli chodzi o zasadę działania i nie ma co porównywać
@wojteks1008 жыл бұрын
p0mian dawała coś wogul ta turbina Kowalskiego ?
@p0mian8 жыл бұрын
Sens miało to tylko w maluchu. Podobno nie wiatraczek w turbince a samo zwiększenie komory pomagało najbardziej. Chodziły słuchy, że dobrze wyregulowany gaźnik z turbinką obniżał spalanie. Fakty raczej sugerowały, że przeróbka polegająca na wypolerowaniu komory kolektora i dodaniu podstawki/turbinki a tym samym jego powiększeniu wpływało pozytywnie na spalanie i elastyczność silnika - niektórzy stosowali bez wirniczka w środku czyli w zasadzie podkładka pod gaźnik + polerowanie. Wiele osób kupujących turbinkę miało problemy z regulacją gaźnika i w efekcie spalanie powiększało się. Niektóre wirniczki mogły być źle wykonane i bardziej szkodziły niż pomagały wprowadzając dodatkowy opór.
@elprzemo6668 жыл бұрын
Turbinka stawiała opór, przez co gaźnik pracował jak na częściowo włączonym ssaniu. Silnik wydawał się lekko żwawszy, ale mniejsze spalanie to bujda na kółkach. Typowy janusz mechaniki, nie wiedząc jak działa gaźnik wytłumaczył to sobie bajeczką o lepszym mieszaniu powietrza z paliwem :) Efekty niezauważalne, zasada działania nieznana.
@p0mian8 жыл бұрын
nie do końca prawda - z samym śmigiełkiem było tak jak piszesz - ale obudowa czyli podstawka pod gaźnik powiększała przestrzeń kolektora zwiększając elastyczność układu i dając więcej miejsca na mieszanie mieszanki (bez śmigiełka) W maluchu było wiele błędów konstrukcyjnych - jednym z nich zbyt mało miejsca pod gaźnikiem - "turbinka" to poprawiała.
@EasyRider9418 жыл бұрын
Tak jak kolega pisze powiększała się przestrzeń poza lepszym mieszaniem paliwa dochodziło też do gry pewnie zjawisko fizyczne które jest wykorzystywane do tuningu dlatego profesjonalne doloty powietrza się wylicza tak samo jak wydechy..Częstym zabiegiem w maluchu było zakładanie 2 3 lub czasem nawet 4 oryginalnych podstawek pod gaźnik co dawało rezultat praktycznie znikomym kosztem.
@gmk38278 жыл бұрын
Nareszcie dobry podkład muzyczny. Wiem łatwiej poszukać na alllledrogo niż poszukać informacji o turbince Kowalskiego ale dorzeczy pamiętam z czasów kiedy to był szał na to cudeńko program publicystyczny jakie pasmo sukcesów przechodził wynalazca próbując to wdrożyć do produkcji rozwodził się jakie to oszczędności rzędu 10-12% na paliwie by powstały niesamowite rzeczy w końcu wziął się za przebadania ustrojstwa poważny socjalistyczny instytut i wyszło że turbinka robi więcej szkody jak pożytku A nieuczesany nie jesteś ani odkrywczy ani kreatywny nie pamiętam czy BMW czy Audi zrobiło silnik z 3 sprężarkami z których jedna jest elektryczna i lkwiduje turbo dziurę powodzenia w karierze wynalazcy
@KrzysiekGR-u7i8 жыл бұрын
Ha ha ha turbina na odlot. W małym fiacie tam gdzie był tłumik ssania wstawiłem coś w rodzaju takiej turbinki od samolotu zabawkowego . Fajnie to wyglądało bo środek obudowy był przezroczysty. POZDRAWIAM NOWOROCZNIE.
@skibekpl6 жыл бұрын
Za czasów Malucha, robiliśmy z kumplami "zawirowywacze" z cienkiej blaszki. Miało to podobne zadanie - wprawić w ruch wirowy powietrze z dolotu, żeby lepiej się zmieszało z paliwem. Tylko, że to coś było stałe. :)
@Patryk4315b8 жыл бұрын
To tylko tłumi przepływ powietrza i dawkę dostarczanej do silnika, co wiąże się z osłabieniem osiągów. Można nawet sobie eksperyment zrobić, wygrzebcie sobie dwa wentylatory pc najlepiej o takich samych wymiarach, jeden podłączcie po zasilacz 12v, a później przyłóżcie do niego w odpowiednim kierunku drugi wentylator niepodłączony do żadnego źródła prądu i zaobserwujcie sobie co się dzieje z wentylatorem podłączonym do źródła prądu, zaczyna on zwalniać, ponieważ siła ciągu jest przekazywana na niepodłączony wentylator. Identyczny eksperyment też można wykonać z odkurzaczem i wentylatorem pc. Tutaj jest identycznie, taka turbina pochłania zasysaną przez silnik dawkę powietrza, uniemożliwiając dostarczenie odpowiedniej ilości.
@Zylka19928 жыл бұрын
pomysł na nową serię . kupcie malucha w dobry stanie i pokażcie ile koni są się wycisnąć z seryjnego silnika
@jozeffigurniak3166 жыл бұрын
Toyota Verso 2009 rbenz zawory hydro cz manualne
@mysterp76342 жыл бұрын
Hydro
@Freeman1982PL8 жыл бұрын
Czasy maluchów po 200zł już się skończyły. W 126p turbinka kowalskiego była między gaźnikiem a silnikiem a nie za filtrem powietrza. Pozdrawiam bardzo fajnie się ogląda ten kanał ;)
@yaro29078 жыл бұрын
jak zawsze Michu konkretnie i do rzeczy ;-)
@klstrucker9304198 жыл бұрын
Mighty Car Mods robiło odcinek o elektrycznych sprężarkach, nic nie dały, więc do dolotu domontowali 2 odkurzacze ogrodowe(spalinowe). Żeby elektryczna turbina coś dała to musi mieć moc kilku kW.
@WettFingers.8 жыл бұрын
klstrucker930419 Nie kilku kw,lecz kilkanaście tyś RPM. i płynną regulację tych obrotów i odpowiednie chłodzenie łożysk i silniczka.Mozna to zasilić zinstalacji samochodu.
@klstrucker9304198 жыл бұрын
Poczytaj sobie o elektrycznych sprężarkach. Takie coś już jest w audi sq7. I owszem, silnik sprężarki ma moc "kilku kW"(nie udało mi się znaleźć ile dokładnie). Te sprężarki pompują powietrze zanim turbo zbuduje ciśnienie, więc pracują krótko, a mimo to mają zasilanie 48V. blog.caranddriver.com/going-electric-the-next-phase-in-forced-induction/
@Martinez110338 жыл бұрын
Czy ty właśnie porównujesz obroty do mocy? :D mowa do Piotra
@WettFingers.8 жыл бұрын
Martinez11033 Chodziło mi o obroty wirnika takiej sprężarki,by mogła wytworzyć odpowiednie ciśnienie w układzie dolotowym.
@Angorek558 жыл бұрын
By osiągnąć obroty należy dostarczyć moc.. Silnik potrzebuje ogromnych ilości powietrza które trzeba wtłoczyć, przemieszczenie powietrza = dostarczenie mu energii. Energia nie bierze się znikąd, trzeba ją dostarczyć do wirnika przez pasek z silnika. Obroty wpływają tylko i wyłącznie na wydajność sprężarki i są zależne od jej konstrukcji. Turbosprężarki wykręcają często >200tyś RPM bo są małe, a że korzystają ze sprężarki odśrodkowej to jest to szczególnie ważne. Silnik Boeinga kręci na 2-3tyś RPM i wytwarza parę ton ciągu. Sprężarki osiowe (wszelakie wiatraki) nie nadają się ze względu na zbyt niskie ciśnienie tłoczenia, i optymalną pracę tylko w pewnym zakresie obrotów, których przekroczenie może spowodować zaburzenie przepływu, zanik ciśnienia i powrót powietrza z kolektora na zewnątrz. Bez gruntownej przebudowy instalacji, czy wręcz budowy drugiej osobnej instalacji zapomnij o doładowaniu, albo w najlepszym przypadku zdławisz silnik i rozładujesz akumulator, w najgorszym spalisz przewody razem z samochodem. Przeczytaj parę książek od fizyki dopiero się wypowiadaj... @klstrucker930419 Mają zasilanie 48V bo przy 12 kable stanęłyby w płomieniach :D
@blabla19808 жыл бұрын
Nie kumam: bez zasilania - jako element bierny - to tylko może tłumić przepływ
@Rootook4 жыл бұрын
ruch powietrza się zmienia czasami zwiększenie długości dolotu może dodać koni, trzeba by zrobić kilka symulacji komputerowych tak naprawdę czy to coś zmienia. A samo tłumienie przepływu może źle wystrojonym jednostkom tak naprawdę zwiększyć moc więc zaryzykuje stwierdzenie że czasami przy odpowiednich warunkach może to działać
@ripLunarBirdCLH4 жыл бұрын
Tak jak łysy wspominał - cała idea produktu opiera się na wiatraczkach które dodawało się do silniczków "maluchów". W chwili obecnej silniki już nie są na gaźnik i to nie działa. Ale zwykły Kowalski o tym nie wie i może być przekonany, że nadal to działa. I to jest cały wic. Zwykłe oszustwo bazujące na niewiedzy kupujących.
@michalpalpuchowski69637 жыл бұрын
co raz fajniejsze te odcinki i mam wrażenie że wy jeszcze lepiej się bawicie niż my :) pozdro dla tune up
@Rob3rtJagiello8 жыл бұрын
Łłłoooch... Wyleciało moje intro [smuteczek] :,(
@Milosnicy4Kolek8 жыл бұрын
+Jagiello Media no dostałem w prezencie od widza :-) nie gniewaj sie
@Rob3rtJagiello8 жыл бұрын
Oczywiście, że nie gniewam się ;) Niech się kanał rozwija! Pozdro!
@asas-tt9pc8 жыл бұрын
Jagiello Media twoje było dużo lepsze juz się do niego przyzwyczaiłem wiec mam nadzieje ze wrócą do niego
@pawelp21238 жыл бұрын
Jagiello Media zerknalem na twój kanał i masz tam dużo filmików z włoskimi samochodami. stąd moje byt anie masz jakiś dostęp do włoskich części chodzi mi felgi do Alfy romeo na 4 śruby mam komplet 4 w tym jedna uszkodzona i nigdzie nie mogę znaleźć takich. Lorenz 18 cali w 145 qv jeździły . Gdybyś miał jakieś namiary na takie rzeczy byłbym wdzięczny
@Rob3rtJagiello8 жыл бұрын
Niestety niewiele mam wspólnego z mechaniką i częściami :) Pozdrawiam
@robertmirek49218 жыл бұрын
Jest git!!! Nie "witajcie w kolejnym bo mnie boli odcinku" tylko inaczej gdzie słuchacz sluchać chce....jest git slucham,oglądam dalej
@Niwen20588 жыл бұрын
Największą zaletą tego urządzenia jest to że nie obniża znacznie sprawności silnika. Pomysł prezentowany pod koniec filmiku ma pewne wady, tzn, silnik żeby działać wymaga przepompowania przez siebie określonej objętości powietrza na minutę. W uproszczeniu, wszystkie rury, filtry, wiatraczki, itp itd na wejściu są przeszkodą w swobodnym wpływie powietrza do cylindra - dlatego mamy w tych rurach, gaźniku i za filtrem niższe ciśnienie niż ogólnie w otoczeniu. Również wszystkie wentylatorki elektryczne dające same z siebie przepływ (litry/min) mniejszy niż potrzebny silnikowi w danym momencie będą podobną przeszkodą - wyłączony wentylatorek "komputerowy" w największym stopniu będzie przeszkadzał, włączony trochę mniej, ale dopóki nie wkręci się na obroty rzędu (strzelam) kilkudziesięciu tysięcy rpm to bardziej powietrze jego będzie ciągnęło niż on powietrze pchał. Oczywiście prędzej zdechnie widowiskowo niż takie obroty osiągnie. Do elektrodoładowania można by zastosować tzw. EDF - specjalny wentylator modelarski który ma odpowiednia moc, przepływ i wytrzymałość.. Ale. Trzeba go zasilać prądem, i to naprawdę konkretnym - moc oczywiście bywa różna ale żeby benzyniak tym doładować musiała by wynosić (ponownie strzelam) z 6-7kW - co przy 15V daje około 400A. Alternator wielkości silnika od krajzegi. Dodatkowo, z uwagi na kompaktowy design, elektronikę i grube kable było by to też niespecjalnie wydajne elektrycznie.. Dlatego wszystkie doładowania zasila się z wału albo energii spalin.
@technik20128 жыл бұрын
Witam,podobną turbinkę własnej konstrukcji zamontowałem 10 lat temu do Astry 1,6 8V Mpi 100, 1995 rocznik. Różnica polegała na tym, że moja turbinka miała łopatki stałe, które wymuszały ruch wirowy powietrza, zamontowana przy wyjściu z filtra powietrza przed mieszalnikiem gazu (filtr fabryczny, gaz tradycyjny, nie sekwencja). Poprawa osiągów była wyraźnie wyczuwalna, zużycie gazu nawet przy ostrej jeździe nie przekraczało 9,4 l/100 km. Kilka lat temu auto sprzedałem, mam nadzieję że wciąż służy nowemu właścicielowi, pozdrawiam!
@michabednarek79854 жыл бұрын
Ciężko mi to mówić ale ten kit chyba działa, Michu sprobój z gaźnikowcem tylko między cylindrem a gaźnikiem, a nie między gaźnikiem a filtrem . Zaczęłem z tym kąbinowac w motocyklu 125ccm i oglądając o turbinę Kowalskiego zamontowałem między cylindrem a gaźnikiem i byłem w lekkim szoku , motor po przekroczeniu 4tys obr zaczął się szybciej wkręcać w obroty , motocyklem mogłem max 110km/h pojechać przy dobrej drodze , a tutaj z ta turbinka 132km/h dalej go nie rospędziłem bo zaczęło brakować paliwa w gaźniku, i silnik mało nie wypadł. Jeszcze jedno chce zaznaczyć ta moja turbinka kreci lżej niż na wideo u Ciebie . Może to nie robi zawirowań tylko za gaźnikiem bardziej rozpyla paliwo takie moje zdanie bo różnica jest jak po zmianie cylindra z 125 na 150ccm, niedługo nagram filmik tylko jak mi przyjdzie wakuometr , jest na tyle dokładny ,że niewielkie nadciśnienie mi pokaże , nagram przed i po montażu tej turbinki 😉
@LUKASZ18806 жыл бұрын
Witam! posiadałem swego czasu Fiata Maree Weekend 1.6 16v w serii wyciągała 195km/h po zmienieniu układu dolotowego na power rure fi 77 z tą właśnie turbinką zamontowaną tuż za filtrem stożkowym (powerBox) w dolocie zabudowany filtr stożkowy super sprawa filtr umieszczony na dole więc mniej więcej długość dolotu została zachowana jak w serii No może ciut dłuższy. Katalizator zastąpiony strumiennicą tłumik środkowy wywalony a końcowy zastosowany ulter. Czysta wiejska amatorka.ALE za to ile frajdy.Możecie wierzyć lub nie ale auto po mimo rasowego dżwięku miało niesamowitego buta.1 bieg 70km/h 2 110km/h 3 152km/h 4 194-5km/h 5 213km/h.... nie było jeszcze odcinki 6.5tys obrotów a odcięcie miał przy 7tys.!! spalanie było mega. Jak dla mnie super wiadomo jak ktoś ma auto uturbione benzynowe bądż diesla to możliwości ma dużo większe.I nie chodzi mi tu oto i się szczycic bo wiadomo profesjonalnie szło by podnieś moć dużo dużo bardziej inwestując we wtryski kolektory kute tłoki itd... ALE jak ktoś profesjonalnie tuninguje auta co mają 150 180 koni na 300 bądź 500 albo i 1000kucy to wiadomo że jak spojży na turbawke łożyskową filtr k&n za 300 500zł i power rury za 200-300zł i tłumik za 300-500zł to zabija się go śmiechem.ale niech nikt nie bredzi że się nie da poprawić serii Auto które nie ma przepływomierza i jest zwykłym wolnossakiem też ma potencjał i to bardzo duży.Tylko pisze że komputer mój zestrojony nie był ale spalanie było kosmos z chojnic do poznania na bucie musiałem dwa razy tankować.POZDRAWIAM
@fernandohose47017 жыл бұрын
Miałem kiedyś "fiacika" i tam było jeszcze inaczej.Zamiast filtra powietrza była rurka:)) a w tej rurce osadzony nieruchomo "wiatrak" z czterema łopatkami dopasowany do średnicy rury. Silnik zasysał sobie sam powietrze które przechodząc przez "wiatrak i jego cztery wygięte łopatki" wpadało wir i to powodowało lepsze wymieszanie tak jak mowa w filmie. O wzroście mocy się nie wypowiem ponieważ nie pamiętam, lecz odczuwalne było mniejsze zużycie paliwa w porównaniu ze zwykłym filtrem.
@jednoreki6668 жыл бұрын
To było do przewidzenia. Powiem więcej. Jak usłyszałem, że ruch turbinki jest wymuszony ruchem zasysanego do silnika powietrzem, podejrzewałem, że dodatkowy opór nawet zmniejszy moc silnika...
@projektharfa75708 жыл бұрын
Pomysł z wentylatorkiem całkiem ciekawy. Co do obciążenia alternatora przy zastosowaniu takiego wentyla od procka to podejrzewam, że będzie żadne. Takie wentylatory są na 12 V i biorą te 0.2/0.3 A. Myśle że na alernatorze nie zrobi większego wrażenia, aczkolwiek sam jestem ciekaw co z tego by wyszło :)
@misterkingpin8 жыл бұрын
pomijając wątpliwe walory użytkowe, jak coś takiego założysz to wypierdoli ci albo to chińskie łożysko za ćwierć grosza albo ten źle spasowany wiatraczek( zależy w którą stronę fantazja poniesie, w końcu instrukcji nie ma) i silnik do wymiany. dobrze, że przestrzegacie przed takim dziadostwem :)
@maoper778 жыл бұрын
wkońcu film od Michała na który czekałem :)
@ukaszdabrowski7328 жыл бұрын
Propozycja na odcinek: Kupcie jeżdżącego maluszka za 200zł (powodzenia) oraz turbinkę kowalskiego i na hamownie go. Może w końcu obalicie/potwierdzicie mit o turbince w malanie bo zdania na jej temat są bardzo podzielone. Sam jestem ciekaw. Pozdrawiam!
@AdamKowalski-hb2db8 жыл бұрын
3:10 "maluch 200 kosztuje" heheszki to ktoś tu siedzi w poprzedniej epoce. Skończyły się maluchy za flaszkę
@Syly48 жыл бұрын
maluchow po 200zl to ja kupie kazda ilosc !!!
@AdamKowalski-hb2db8 жыл бұрын
Syly4 Podpisuje się!
@ares_the_legend59917 жыл бұрын
widzę że ktoś bez poczucia humoru ;) Chodziło o to że jest ten zakup nie opłacalny :)
@Fifciak17 жыл бұрын
Sprzedam za +-400 XD
@Sagan136 жыл бұрын
Bełkot
@hopkin6668 жыл бұрын
Michu zróbcie dla jaj podlaczajac do dolotu coś co dmucha ze 2bary. Jakiś zewnętrzny kompresor czy cus żeby zobaczyć jakie będą różnice i żeby zobrazować jakie ciśnienie jest potrzebne żeby doładowanie coś dało :) Łapa oczywiście w górę.
@szymek26148 жыл бұрын
Super intro ! JEST OPEL JEST IMPREZA :D
@lanciadedra80838 жыл бұрын
I za takie odcinki się chwali, łapka w górę! P.s. -20 Dedra odpaliła od strzała a Passat sąsiada stoi :D
@mariuszszewczyk36918 жыл бұрын
Komentuje tylko po to zeby powiedziec, ze ten test jak i inne filmiki na tym kanale bardzo ciekawe i fajnie sie oglada. Nie zamulacie ("yyyyy i tutaj yyy mamy yyyy) jak nie jedni na yt :) Pozdrowionka :-D
@hubertzd93168 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego Miłośnicy! Nowe intro -> Zajebiste 🤘🤓 Czekam z niecierpliwością na nowe odcinki 🙋Piona
@ElMorello08 жыл бұрын
Długo czekałem na ten odcinek :) W końcu !:)
@sebastianjaniak62978 жыл бұрын
Dojebales Michu intro jak Łysy warkoczem o kant kuli hehe Powodzonka i oby tak dalej :-D Piona dla całej ekipy
@grzejnik9018 жыл бұрын
ŁOŁ Jaka zajebista ewolucja intra :D
@travers1115 жыл бұрын
Fizykiem nie jestem, ale podstawy raczej znam. Na filmie widzę że temperatura w garażu jest ujemna i to ma wpływ na pomiary. Latem na spocone czoło najlepiej działa wentylator i ta turbinka ma "chyba" zadanie rozprężać powietrze, a co za tym idzie schłodzić. Wy testujecie "turbinę" pod względem układania się strumienia powietrza, czy też jakiegoś tam zawirowania. Według mnie turbinka stawia opór i blokuje to zimne powietrze które jest w garażu, bo wiatraczek o takich wymiarach nie jest w stanie mocniej go schłodzić. Tak czy siak popieram waszą diagnozę, że jest to "KIT", ale jak byście się nudzili zamontujcie ją w stożek bez dolotu zimnego powietrza. "patrz instrukcja graficzna na opakowaniu" :)
@beastmod6668 жыл бұрын
super nareszcie ciebie dobrze i wyraznie slychac pozdro
@Zirekj8 жыл бұрын
Zasadniczo jak wiemy turbina ma za zadanie odebrać energię od spalin i przekształcić ją na energię mechaniczną na wale. Z definicji więc turbina obniża ciśnienie gazu wlotowego, a przecież nie chcemy rozrzedzonego powietrza na dolocie. : ) Chyba, że to kwestia nazewnictwa, czyli wiatraczek miał być sprężareczką. Jakkolwiek sprężarki, "doładowania" są stosowane, więc żaden wielki wynalazek. :- ) Przy czym do sprężarki trzeba dostarczyć pracę, żeby podniosła ciśnienie gazu o sensowne wartości, więc idea sprężarki zasilanej pędem powietrza jest niemądra, żeby nie powiedzieć bezcelowa. W praktyce może być jedynie przeszkodą w układzie, bo odbierze energię od powietrza żeby kręcić samą siebie, a z tego co mi wiadomo montuje się inne filtry i zwiększa średnice rur dolotowych, żeby dostarczyć więcej powietrza do spalania, a nie mniej. Pomijając wątpliwą żywotność takiego cacka. Na wstępie myślałem, że to będą nieruchome łopatki, których zadaniem będzie nadanie krętu strudze powietrza, żeby poruszała się ruchem wirowym i lepiej mieszała z paliwem. Chociaż nie jestem przekonany, że to mogłoby coś zmienić, bo gdyby tak było, myślę, że producenci dawno by coś takiego stosowali. : ) Nie mówiąc o tym, że powietrze wcale nie dolatuje prostą rurą, więc i tak porusza się w sposób dosyć turbulentny. Hue hue, ale ludzie temat łyknęli, każdy jest specjalistą, więc komentarzy pod filmikiem "mnustwo" o co przecież chodziło, prawda? ; ) Ale propsuję za walkę z OC. ; )
@swz138 жыл бұрын
Zirekj ludzie nie rozumieją tego co wytłumaczyłes , że turbina rozrzedza gazy, a dopiero sprezarka powoduje podniesienie ciśnienia. większość myśli ze turbina podnosi ciśnienie, ale być może to kwestia nazewnictwa jak wspomniałeś. pozdrawiam
@DamianMicua8 жыл бұрын
eeee no takie intro to ja rozumiem ! :D
@raqu57868 жыл бұрын
NO wreszcie ZAJEBISTE INTRO !!!!
8 жыл бұрын
- Fajne intro :-) - Pomiary powinny być robione w podobnych warunkach - czyli w obu przypadkach zamknięta lub otwarta maska, bo przy tych symbolicznych różnicach, pewnie to że z "turbo" była otwarta maska i auto miało więcej chłodnego powietrza to to dało jakąś różnicą ????!!!?? - Taki wirniczek może zrobić więcej szkody niż pożytku - co by się stało jak by się rozleciał i jego elementy poleciały by w silnik ??!! - Wydaje mi się że podobny efekt dało by wstawienie stałych łopatek który wprawiały w ruch wirowy i był by identyczny efekt , a było by znacznie bezpieczniej , - Prawdopodobnie lepszy efekt był by po zamontowaniu takiej zabawki jak najbliżej silnika, pewnie powietrze które tam było wprowadzone w ruch wirowy (jeżeli w ogóle było) 0,5m dalej już leciało tak jak by nic na początku nie był !?!?!?? Ogólnie - fajny test, fajna seria oby więcej :) Pozdrawiam
@TheReivb8 жыл бұрын
turbinka kowalskiego byłaby ciekawym testem. Największa ściema polskiej sceny tuningu ;D . Czytałem kiedyś że spece z FSO wzięli takie turbinki na warsztat i przetestowali na polonezach. efekt był taki że moc zamiast wzrosnąć.. spadła ^^
@ukaszka91167 жыл бұрын
Profeska. Osobiście zobaczył bym więcej pracy zwykłych mechaników choć wiem że nikt nie lubi jak sie komuś patrzy na ręce... czysty instruktarz przy okazji a to może być ciekawe. Jak żyje to wiem że samo zmienianie opony to rebus nie mówiąc o jakiejś pompie czy co tam sie w warsztacie gra. Dopiero środa
@stachsco8 жыл бұрын
trytytka, power tape i pianka zestaw surwiwalowy na każdą okazję :) A tak na serio nawet taka elektryczna turbinka dla silnika 1000ccm musiała by mieć przynajmniej 3000l/min wydajności aby coś dawała na + (ale i tak będzie pobierać więcej mocy w prądzie niż podniesie w silniku)
@czesiu4208 жыл бұрын
nowa czołówka o wiele lepsza, robi robotę.
@Miauky18 жыл бұрын
Dobry film. Widać poprawę w jakosci. Patronite ci służy xD Leci łapka up, powodzenia :D
@johnnejn1291 Жыл бұрын
jedyne wytłumaczenie działania tego czegoś to jeżeli są dwa smigła które pracują odwrotnie do siebie to jest to że jest tzw wyprostowanie prądu powietrza wtlaczanego do kolektora. Taka zasada stosowana jest w wentylacji gdzie potrzebne jest wtłoczenie jak największej ilości powietrza i żeby to powietrze nie miało zawirowań tylko było wtłaczane liniowo.
@koks1766 жыл бұрын
najszybciej dorobic podstawe i dorzucic kompresor wtedy cos da odprezyc silnik i bedzie cykac dopoki tłoki sie nie rozplynom urzadzenie bez zadnego napedu da efekt placebo wlasciciela po zalozeniu w fotel wciska ale ladnie psikniete i stozek do kompletu letko tuningem zajezdza :)
@macbu19765 жыл бұрын
Taką turbawkę miałem zainstalowaną w Explorer 4.0, na pełnym aluminiowym dolocie ze stożkowym filtrem. nie sprawdzałem na hamowni, ale zużycie paliwa spadło prawie o litr, i nie odczuwało sie szarpnięcia na automacie, przy dużych prędkościach obrotowych, tak jakby silnik miał doładowanie przy niskich obrotach. I ma to sens, obroty spadały, a jednak ta rozkręcona turbawka podawała więcej powietrza... może na moc wpływu nie ma, ale na płynność i ekonomię ma.
@arekb59518 жыл бұрын
Na Mighty Car Mods robili test takiej turbinki, tyle że zasilanej i wtłaczającej powietrze do dolotu i też nic nie dało. Jedyne co zadziałało to dwie dmuchawy do liści na chama przywalone do maski i przyłączone do dolotu rurą :)
@Majiic868 жыл бұрын
Fajny kanał :) pol dnia staliśmy i gadaliśmy u Maćka a ja dopiero teraz Cię rozpoznałem :) Pozdro czarne audi a3 na norweskich blachach 👍🏻👍🏻👍🏻
@garaz8668 жыл бұрын
Jeśli chodzi o dolot to z tego co widzę bez filtra hamowaliście z zamkniętą klapą silnika, a z tą turbinką była otwarta. Według mnie to dzięki temu moc się nieznacznie podniosła.
@Jager123456718 жыл бұрын
aby taki twór działał musi być zwiększona kompresja powietrza i problem elektrycznych doładowań jest taki że niezwykle dużo energii potrzeba aby skompresować powietrze. Dlatego są używane spaliny lub bezpośrednia moc silnika w przypadku kompresorów.
@shakal6152348 жыл бұрын
Heheh bałbym się montować takie ustrojstwo do jakiegokolwiek samochodu, a co jak się to to rozleci i resztki tego czegoś zostaną zassane do cylindra, zablokują zawory itp strach patrzeć jak kręcicie ten silnik z tym czymś ! :D Szacun za odwagę !
@krzysztofk33818 жыл бұрын
Witam. No, wreszcie Michu (sorki pomyliły mi się kanały - chociaż powiem że wsadziłeś kij w mrowisko - ale nie przejmuj się, rób swoje) robisz coś w czym jesteś naprawdę dobry.
@LowcaKlasykow8 жыл бұрын
zrób film z maluchem !!
@badzio03098 жыл бұрын
testowałem tą elektryczna turbinke do dolotu i niestety nie dalo to zawiele ale ze przyokazji kiedy to robilem wpadlem na pomysł zeby sprobowac z spalinową dmuchawą do lisci i to juz dało duzo duzo wiecej :D polecam sprawdzic :D
@robertmirek49218 жыл бұрын
Pamietam jak na poczatku lat 90 na w "firmie" panowie mechanicy podnosili gazniki webera o ok 3cm w fiatach i polonezach i podkładali blaszki .. taki gesty wiatrak,dużo lopatek....i to inaczej zapierdzielalo , ładniej pracowało , tak jakby na ssaniu.Inna kultura pracy.Każdego poldka nowego odrazu na "warstad" i wiatrak w dolot
@rudi-zi1mi8 жыл бұрын
A ja w Maluchu mialem zrobiony otwor miedzy dmuchawa silnika a filtrem powietrza i nie bylo problemu rozpedzic go do 120 km/h. Wczesniej zaledwie 100-102 km/h.
@turbo121vkp8 жыл бұрын
Co sądzisz o stożkoych filtrach powietrza?? Jaki wybrać prosty czy skośny i co właściwie daje taki zabieg? zabudować go w puszce czy zostawić na wierzchu ? Generalnie co sądzisz o takiej modyfikacji dolotu? Jeżeli już to było to sorki gdzieś przegapiłam. P.S. Robisz świetną robotę!! Pozdro .
@uturbieni-ursus96188 жыл бұрын
Łapka na start za same nowe intro :)
@adammu73518 жыл бұрын
Super sprzęcik, niezastąpiony przy agro-tuningu ;) hehe
@curtix86668 жыл бұрын
Matko... Nie wiem dlaczego ale od razu wydaje mi się, że ta turbinka się urywa i wpada dalej do silnika. Więcej chyba nie trzeba pisać :)
@manieeq8 жыл бұрын
Turbina z definicji jest silnikiem, jej zadaniem jest wytwarzać ruch kosztem energii cieczy bądź gazu, więc spodziewanie się, że będzie ona napędzana silnikiem nie jest odpowiednie. Chcąc wytworzyć kręt powietrza wystarczyłoby zastosować nieruchomy układ łopatkowy. Przy dobrze zaprojektowanej kierownicy, pomimo że nie byłoby strat wynikających z tarcia w tym substytucie łożysk takie urządzenie może by coś dało ale tylko w przypadku najkrótszego odcinka rury. Opcja z wentylatorem najprawdopodobniej też by za dużo nie dała z racji rachunków sprawności.
@MultiMisiek828 жыл бұрын
może udałoby się Wam zrobić test ze sportowymi filtrami powietrza :)? ciekawe czy to działa
@MultiMisiek828 жыл бұрын
mam na myśli k&n i pipercross zamiast papierowych zwykłych
@kernelirq92468 жыл бұрын
mokre K&N? u mnie mokre działały świetnie, miałem 4 lata w subarynce, jak dbasz o nie i regularnie czyścisz to nie ma problemu, gorzej z suchymi, im bym nie zaufał.
@TooFIK838 жыл бұрын
michał szwarga obecnie mam PiperCrossa i subiektywnie lepiej zbiera mi się w dolnym zakresie obrotów
@MultiMisiek828 жыл бұрын
No właśnie z subiektywizmem jest różnie :) sam chciałem kupić pipercrossa ale nie wiem czy to ma sens :)
@TooFIK838 жыл бұрын
michał szwarga według mnie ma choćby z tego względu że nie musisz kupować ( jak ja co pół roku ) nowego filtra w celu wymiany
@tomaszhelsner518 жыл бұрын
lepsze intro! :D już ta szlifierka tak nie wkurwia :D
@krystianp56028 жыл бұрын
długo czekałem na taki odcinek ;D
@kamciak92778 жыл бұрын
Turbinka Kowalskiego była montowana między gaznikiem a kolektorem dolotowym.Mieszała paliwo z powietrzem a nie samo powietrze .Silnik dzięki temu się lepiej wkręcał .Samo zwiększenie ilości powietrza bez dodatkowego paliwa zniszczy tylko tłoki i zawory to tyle. pozdro
@dariuszmirowski49512 жыл бұрын
Witam . tak w maluchach i fiatach dawało więcej elastyczności . Tylko małe ale . Turbinka Kowalskiego była montowana pomiędzy gażnikiem a kolektorem . Chodziło o to o czym mówisz leprze połączenie paliwa i powietrza . Wniosek powinna być zamontowana pomiędzy wtryskiem jedno punktowym a kolektorem , tak była idea i pomysł . Pozdrawiam
@joyanddisorder7 жыл бұрын
Widziałem jakiś filmik z taką turbinką tyle, że jeszcze była elektrycznie napędzana. Hamowali jakieś padło i faktycznie około 10% mocy wzrosło. A i nie był to filmiki reklamowy jakiś:)
@simeldesaj31898 жыл бұрын
Po paru Przeróbkach i dobrym dotlenieniu moja Mx 5 ślizga się jak złoto :) A wcześniej to jej tchu brakło :)
@pawewilkosz99388 жыл бұрын
Zasada zachowania energii i sprawność/straty Gdy popatrzymy na optymalną proporcję powietrze/paliwo to co jeszcze można poprawić . Zawirowanie? Klasyczna turbina jak działa?Wiem,że nie wszyscy lubią równania stanu i przemian bo to dla niektórych trudne/znienawidzone i zdarza się wyższa matematyka ale czy da się ustalić sztywny lub bardziej empiryczny wzór na sprawność. Przecież to jest celem nauki aby poprzez modelowanie ustalić coś co ma pomóc budować jak najbardziej optymalne konstrukcje
@michu86177 жыл бұрын
A jeszcze coś bym dodał. 1. zawirowania powietrza przed przeplywką trochę lipne bo przepływomierz ma 'kierownicę' powietrza ( ta kratka ) które ma za zadanie właśnie prostować zawirowania w celu dokładniejszych powiatów. 2. wiatrak od procesora pewnie ma ze sto razy mniejsza wydajność niż zapotrzebowanie silnika na powietrze. więc przy wyższych obrotach sama by była napędzana A może nawet stwarzala by opór..
@lubomirpetrowpahuta8 жыл бұрын
Co było do przewidzenia. Zawirowania powietrza w takiej odległości od miejsca podawania paliwa mijają się z celem. Po drodze w nowych systemach powietrze i tak płynie tak jak elementy układu dolotowego kierują. To mogło nieco pomagać w silnikach z zasilaniem gaźnikowym. Ale tam lepiej było umieszczać sztywny układ wymuszający zawirowania powietrza niż coś co odbierało strudze powietrza energię na uruchomienie nienapędzanego wiatraczka. Napędzany (byle ze zmienną prędkością) mógł ewentualnie "coś" dać chociaż pewnie to raczej były nadzieje że nie wydało się pieniędzy na nic. Trochę podstaw z mechaniki płynów (gazów też to dotyczy, dochodzi jeszcze ściśliwość i z nią zjawiska termodynamiczne a jak nie wiecie o co chodzi to popompujcie koła w rowerze albo wypuście trochę gazu, nie koniecznie skroplonego, z butli). Rozgryzali to w czasach Maluchów, dużych Fiatów i Polonezów inżynierowie z Instytutu Lotnictwa w Warszawie, panowie Szczecińscy oraz pan Januła. Nie po to długo kombinowano i wreszcie wykombinowano turbosprężarki żeby osiągnąć wyższe moce, wtryski bezpośrednie i dawkowanie paliwa według pomiarów parametrów spalin za pomocą sondy lambda (może ktoś wie czemu ona nazywa się "lambda"? ;), oleje o mniejszej lepkości ale lepszej smarności, zwielokrotnianie ilości zaworów na cylinder. Nie wspominając o lżejszych tłokach ze stopów niż tych dawnych z żeliwa, czy nawet kołach zamachowych dwumasowych. Ach, zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy jaka była swego czasu modna. jonizatory powietrza dolotowego. Teoretycznie może mieć to sens bo rozpylone już paliwo którego każda kropla ma ładunek tego samego znaku nie powinna się łączyć z inną i rozpylenie powinno zmniejszać zużycie paliwa (nieco) zwiększać jego efektywność podczas spalania i zmniejszać niespalone węglowodory w spalinach. Ale też zależy to od wielu czynników jak umieszczenie i konstrukcja dolotu czy siły elektrostatyczne będą większe niż siły dynamiczne w strudze.
@KamratBolo8 жыл бұрын
Może dodam coś od siebie. Po pierwsze wsadzając to w dolot zwężamy jego średnicę, pojawia się strefa zwiększonego ciśnienia w obrębie wentylatorka, a tym samym rosną opory przepływu. Energia pędu powietrza musi podtrzymać obroty jakiejś masy wiatraczka na co trzeba też jakiejś mocy, czyli coś nam zabiera zamiast dawać. Wprowadzenie zawirowania powietrza mające pomóc w mieszaniu strumienia z wtryśniętym paliwem nie da żadnych efektów. Jest jeszcze przepustnica która prawdę mówiąc lepiej miesza strumień niż ta cała turbinka. . Turbinka Kowalskiego montowana zaraz na gaźnikiem wolnossącym coś zawsze dawała. A co do montowania wiatraczka z procka, to owszem można się pokusić o taki wynalazek, ale raczej powinien to być napęd strumieniowy do modeli samolotów RC, to naprawdę ma kopa. Ale i mocy trochę potrzebuje, tak że najpierw musimy spalić drogocenną bendzynkę ;-) żeby napędzić altka który napędzi nam ten napęd ... a do tego dochodzi jeszcze moc wydzielana na takim napędzie, czyli ciepełko które zostanie odebrane przez przepływający strumień, a cieplejsze powietrze to mniejsza jego gęstość... czyli mniejszy ładunek cylindra... a to się przekłada na ......... straty mocy. Ale mądrala ze mnie, nie. Serio też kombinowałem w tym temacie, jako elektronik i konstruktor i widzę tylko w jednym przyszłość, w napędzie elektrycznym. Pozdro.
@BartasVAG8 жыл бұрын
Wszystkiego dobrego w Nowym 2017 Roku Michał;)
@PNTech8 жыл бұрын
świetny materiał ;)
@3011maciek8 жыл бұрын
Turbinka Kowalskiego nie zdała egzaminu, bo śmigiełka powodowały, że paliwo skraplało się na ściankach turbinki.. natomiast sama podkładka pod gaźnik dużo daj bo sam ją stosowałem - przede wszystkim zwiększa się elastyczność i moc na mniejszych obrotach..
@printint17488 жыл бұрын
+ za obalanie kitów - za nieprzemyślane kwestie (np. turbinka elektryczna nic nie da, gdyż to silnik zasysa powietrze i reguluje obroty turbinki) - za niezachowanie stałych warunków zewnętrznych (nadmuch w różnych miejscach, niezamocowanie turbinki do seryjnego filtra powietrza/stożkowego - filtry wprowadzają opory powietrza) - za brak gaźnika (teoretycznie przed gaźnikiem mogłoby na prawdę zamieszać powietrzem i coś dać, ale wiadomo - nie było czegoś z gaźnikiem) Ogólnie to na plus, bardzo dobrze że uświadamiacie ludziom że to pierdoły i szkoda na nie kasy.
@maciejpawowski91798 жыл бұрын
Taka turbinka zadziała pod kilkoma warunkami. 1. Silnik napędzany gaźnikiem starego typu ( większość prl) 2. Gaźniki te są "niedorobione" tak prostej konstrukcji jak np. w WSK, MZ itd. gdzie strata na mieszance jest bardzo duża. 3. Taka turbinka nie powinna się kręcić wcale . Musi być na sztywno. Łopatki mają wprawiać powietrze w ruch, a nie powietrze obracać turbinką.. łopatki nie mogą sprawiać dużego oporu dla dolotu tylko odpowiednio mieszać benzynę z powietrzem. tak w skrócie :) pzdr
@LaikMusicOfficial8 жыл бұрын
Ale nowe intro to kozak jest!
@LaikMusicOfficial8 жыл бұрын
Tylko u mnie czasami klatki na filmie spadają?
@MrElvis608 жыл бұрын
takiego potwora drogowego po Robercie się nie spodziewałem
@donraczek11118 жыл бұрын
Generalnie tutaj rzeczywiscie moze ten "wynalazek" nic nie dac ;) ewentualnie jako ozdoba jesli nie odejmie mocy :) Natomiast w maluszku poprawialo to conajmniej start silnika i wyrownywalo prace bo taka turbinka mieszala lepiej paliwo z powietrzem. Tylko zywotnosc krotka bo po 4-5 tysiacach sie rozpadala z braku lozyskowania (po to byla taka siateczka zeby lapac elementy co sie rozpadna :P) Robilismy za lebka testy na trzech maluchach bo to kazdy mial swojego po tuningu czy tez bez :P I gdy bez turbinki szly prawie rowno to po zamontowaniu tego ustrojstwa (obroty lekko wzrastaly) to ten ze maluch nagle obejmowal czolowke :P Wzrost nie wielki ale odczuwalny :) Pozdrawiam.
@karolkrawczyk65968 жыл бұрын
gorzej jak wiatraczek się ukręcić i poleci do silnika.
@SPatryk938 жыл бұрын
gaźniku :D właśnie że rozpierdoli, tak jak urywające się klapki w kolektorze w bmw
@donraczek11118 жыл бұрын
zawsze jakis maly element moze sie przedostac ;/
@QuakoVide08 жыл бұрын
Przeciez w przeplywce masz siatke.....
@kravter807 жыл бұрын
z czego to jest zrobione, plastiku? jezeli tak to nawet bys nie poczul kiedy ta turbina by przeszla przez silnik xD kojarzysz odpalanie silnika z przylozonym do kolektora kawalkiem zapalonej szmaty na kiju? zadowolony sasiad zasadzil na kij szmate, przylozyl i zassało mu ją z kija i poszla, maszyna lekko zadymia i chodzi do dzis ;) fakt, ze nie byl to silnik z auta
@michakalabinski74534 жыл бұрын
@@weztospompuj Rozerwany na kawałki wpadnie do komory spalania . Pytanie tylko z czego jest zrobiony ?
@grishagrishu7958 жыл бұрын
Od strony technicznej nagrania filmu: Proponuję abyś "kit" w tym przypadku turbinkę wyrzucił do kosza, będzie to wyglądało bardziej elegancko niż wyrzucenie na ziemię. Może być też jak w rzutach karnych w koszykówce ;) Taka mała podpowiedź. Pozdrawiam
@mateuszratajczak90108 жыл бұрын
Nowe intro bajeranckie :) Gratuluję postępów ^^
@dadzitrz52626 жыл бұрын
Kiedyś w latach 90tych czytałem opracowanie instytutu lotnictwa że lepsze efekty dałaby tylko strumienica wprowadzająca powietrze w ruch wirowy - czyli zablokuj łożyska tego czegoś i spróbuj. Ciekawe co się stanie. Obecnie na podobnej zasadzie działają klapki wirowe.
@WarsawMeloman8 жыл бұрын
O widzę, że ktoś oglądał Mighty Car Mods
@3011maciek8 жыл бұрын
;-] Australia niedaleko ;-)
@maciek239998 жыл бұрын
WarsawMeloman najlepsze bylo jak chlopaki z mcm dwie dmuchawy do lisci zamontowali :)
@3011maciek8 жыл бұрын
mi najbardziej w MCM podobała się budowa rosty Golfa III - sam niedługo podobnego zbuduję ;-]
@MrFreshNoob8 жыл бұрын
trybsiak Mógłbyś podesłać link do tego filmu?
@listonoszpat2338 жыл бұрын
Ale tam chyba była z silnikiem elektrycznym do doładowania i tylko troszki pomagała . Ale sobie tak myśle że jakby wziąć wentylator z chłodnicy i połączyć go szczelnie z dolotem to turbo by było :-)
@zrynnypoddeszcz8 жыл бұрын
Co za intro! :D Ogień!
@gatlinnikolas67943 жыл бұрын
You prolly dont give a damn but does any of you know a way to log back into an Instagram account? I was dumb forgot the account password. I would love any tricks you can give me
@jaxxonjason86643 жыл бұрын
@Gatlin Nikolas instablaster ;)
@SGKKpl8 жыл бұрын
Zrób porównanie z tym wlasnie co mowileś. Czyli sprawdz jaki bedzie wpływ z wiatraczkiem od procesora oraz może coś ekstremalnego czyli dmuchawa do liści dolaczona do dolotu.
@nomen_omen8 жыл бұрын
gratki za montaż i muzykę.... :D
@Patrykosssss8 жыл бұрын
Tylko czekać aż by wiatraczek się urwał :D i zrobił z zaworami co trzeba :D Podejrzewam że było by słychać strzały hehe
@wojciechiceland7 жыл бұрын
witam. mam patrola z dolozonym intercoolerem i ostatnio podczas rozbieranie całości wyciagnelem 2 szt coś w stylu takich turbawek. nie mam pojęcia co wcześniejszy właściciel chciał tym osiągnąć.
@arturer20178 жыл бұрын
kiedyś trafiłem na forum fanów dacii, robili w loganach dolot z rur kanalizacyjnych i montowali wiatraczki od komputera, wedlug nich jadac 100km na godzine mieli mniejszą prędkość obrotową silnika niz bez "turbiny" :D a spróbuj tylko temu zaprzeczyć to zostaniesz zaszczuty
@maciejguz858 жыл бұрын
Michu, proszę Cię nie mów, że służby drogowe zaspały, bo mógłbym z Tobą polemizować na ten temat. Trochę to znam z innej strony. Łapka w górę ;)
@januszwilinski63868 жыл бұрын
Zajebiste intro! Brawo dla autora
@pioterhiszpan8 жыл бұрын
Jeszcze jest wersja z dwoma wiatraczkami czyli podwójny przyrost mocy :P
@Reklamowka2118 жыл бұрын
zainspirował mnie ten wiatraczek :D tylko nie wiem skąd wziąć coś takiego żeby miał dobre te łożyska :/