35:06 A villanyórában levő sim az állam saját hálózatát használja. Ha jól tudom, akkor az Antenna Hungária vette meg a régi Vestel még 450Mhz-es vagy a 900Mhz-es frekvenciáit. Ezen kommunikálnak. Ez nagy és gyors adatátvitelre nem képes, de nem is kell.
@mmkrisztiАй бұрын
Köszi szépen, ez hasznos info! Már kérdezgettem, hogy mit használnak, de eddig senki nem tudta.
@Lobo-evАй бұрын
Én a Telekomnál dolgozom, és konkrétan ezekkel a SIM kártyákkal is dolgozom. Ezek normál mobil szolgáltatók kártyái, a Telekom és a Yettel is működtet ilyeneket (múlt héten szereltek nálam okosmérőt, és abban Yettel kártya van, én magam láttam).
@erelkeАй бұрын
@@Lobo-ev Könnyen lehet, hogy területenként/elosztóként változik. Nem egységes országosan.
@villanyautosokextraАй бұрын
Köszi az infót / Balázs
@villanyautosokextraАй бұрын
arra rá tudod venni a megfelelő csapatot, hogy találjanak már ki valami elegánsabb megoldást az IoT eszközökben lévő SIM kártyák adategyeztetésére? Én évente kűzdök ezzel, mert alapvetően úgy évente csak belépni az egyeztetéshez, hogy arra számra kapsz egy kódot SMS-ben, de én ezért nem hívok ki a szerelőt, hogy bányássza ki a töltőből. Ezért azt hazudom a robotasszonynak, hogy új ügyfél vagyok és akkor élő emberhez kapcsol... Ezért (is) örülnék egy fair havidíjas IoT tarifának, de míg nekem ez a dolog évi ~8 ezerbe kerül Dominóval, nem fogok havi 3000 forintra szerződni. De szerintem arra az évi 10 GB adatforgalomra lehetne valami felhasználóbarát díj előfizuval. / Balázs
@leejamie7810Ай бұрын
Nyári klímázás-téma: ugyan nem vagyok energetikus, de az az ajánlás, hogy olcsóbb nyáron egész napra bekapcsolva hagyni a klímákat, hogy ne küzdjön padlógázon a felforrósodott mindennel is, mikor délután hazaérve felkattintod. Reggel kívánt hőmérséklet beállít, venti automata üzemmódban és csók. Azért inverteres, hogy szabályozza magát. Ugye mikor eléri a kívánt hőfokot, visszaveszi a venti és a kompresszor teljesítményét is, és jóformán alapjáraton elketyeg, vagy ha kell, le is kapcsolja a kompresszort. Nálam így ment a dolog egész nyáron egy 100nm-es házban, bár nálam nem oldalfali klíma dolgozik, és elfogyott összesen kb 260Kwh áram klímázásra. Téli fűtésnél egy jól hőszigetelt házban ki lehet próbálni azt, hogy csúcsidőben lekapcsolod a fűtést, bármi is legyen az, és olyankor egyszerűen nem fogyasztasz. Klímák-hőszivattyúk programozhatóak, hogy milyen napszakban dogozzanak.
@torpemonguzАй бұрын
Ez pontosan így van. Mérem a klimák teljesítményét, amikor a beállított hőfok alá megy 1 fokkal kb 15 wattot eszik hűtésnél. Fűtésnél pedíg ha a beállított fölé megy 1 fokkal akkor szintén visszaáll. Az egésznapos üzem kontra megszakított - gyártó függő - de 30-35%-al kevesebbet eszik. Fűtés szintén.
@TheBlacktomАй бұрын
Szerintem az az ideális, ha hazaérkezés előtt 1-2 órával be lehet kapcsolni akár időzítéssel, akár távvezérléssel. A háznak energiavesztesége a felületek méretétől (fal, födém, nyílászáró, stb), szigetelésétől, illetve a külső és belső hőmérsékletek különbségétől függ. Tehát minél inkább felfűtöd télen és minél inkább lehűtöd nyáron annál nagyobb lesz a veszteséged is. Ez azt jelenti, hogy célszerű csak akkor kívánt hőmérsékletet tartani bent, amikor otthon vagyunk. Persze jó temperálni is, nem azt mondom hogy egész nap úgy kell hagyni, pl télen 15 fokra lehülve, érdemes ezzel játszani is. A lényeg hogy ha egész nap a komfortos hőmérsékleten tartod a házat, akkor a legnagyobb a hőveszteséged. Veszteség pedig van akár otthon vagy akár nem. (Plusz infó klímákhoz, hőszivattyúkhoz: legjobb hatásfoka pont akkor van amikor a legkevesebb hőmérséklet különbséget kell előállítania, tehát télen nappal 5 fokban jobban megéri bekapcsolni mint éjszaka -5 fokban. Nyáron hasonló módon, ha délben 35 fok van kint, a nap süti a kültéri egységet és fel van hevülve a beszívott levegő is 40-50 fokra a sok aszfalttól, térkőtől, akkor rosszabb lesz a hatásfoka mint reggel-délután-este-éjszaka hűvösebb időben.)
@jakab-hajdoklaszloinviair4125Ай бұрын
Köszönjük!
@egyresztmasreszt4292Ай бұрын
Megjött a fizetés?
@jakab-hajdoklaszloinviair4125Ай бұрын
Tessék?
@LászlóJuhász-q8vАй бұрын
Köszönöm az infókat.
@moltomi74Ай бұрын
Szöcske! Igenis régen minden jobb volt. 1990-es években minden megvolt a boldogsághoz.
@HowToAnythingElseАй бұрын
Ez az adatgyűjtés kivitelezhetetlen. Az inverterek, ha van bennük kommunikációs modul az a gyártó felé küld adatokat, onnan nincs harmadik félnek adattovábbítási lehetőség, az hogy minden inverter gyártó ingyen fejlesszen funkciót az nem életszerű. 2023 tól nagyon sok olyan invertert tetetek fel ami online kommunikáció képes, de kell neki kiegészítő hozzá pl Huawei sun 2000 sorozat. Itt a belső wifi csak a sun2000 telepítő appal kommunikál. Ha mégis meg akarják oldani, hogy egy központi rendszerben lássák az adatokat és helyi adat lekérdezést csinálni, akkor az usereknek kell router konfigurálni port fowarding, ddns,( vagy fix ip) kell, aki nem menedzseli a saját hálózatát és mindent beállítanak neki pl a szolgáltató routerében akkor csere esetén újra konfigurálni kell. Tovább megyek ezek az inverterek master slave pl Modbus TCP kommunikálnak multi master mód nélkül... ha már van egy eszközöd aki az otthoni hálózatodon lekérdezi az invertert pl home assistant, (Mosolygós mérő milyen protokolon kommunikál az inverterrel?) akkor még egy adat lekérdező nem tud kommunikálni az inverterrel. És még vannak problémák, de szerintem már így is több mint amit meg tudnak oldani.
@TheBlacktomАй бұрын
Hát lesz egy állami irodában egy számítógép egy excel táblával, ahova le lesz írva hogy X címen telepített napelemes rendszernek Y weboldalon Z felhasználónév és jelszó párossal lehet belépni a vendég profilba. Tele lesz hibákkal, elgépelésekkel és egyáltalán nem lesz naprakész. Napi szinten fognak leveleket küldözgetni, hogy adategyeztetés céljából add meg az aktuális vendég profil belépési adatait. Legalább is ezt el tudnám képzelni. Azt, hogy az invertert távolról hogy fogják tudni százezer háztartásban automatikusan kapcsolgatni, azt nem tudom elképzelni.
@pitchman1981Ай бұрын
Online adatszolgáltatás inverterről: Nem csak a mobilnet akadozhat. Nekem a Diginél pl rendszeresen van az hogy egyszer csak bizonyos oldalak nem jönnek be mert az IP cím amit kaptam bannolva van. Ha valamilyen ilyen védelem is lesz a szolgáltató oldalán (mert nyilván kell), akkor lehet önhibámon kívül nem küld adatokat. Emellett a router is meghülyül néha, de lehet áramszünet (ugye ha nincs bejövő akkor kitermelés sincs, sőt a ház sem tud működni napelemről) stb. Tehát ezt akkor lehetne komolyan venni ha a szolgáltató olyan órát szerel fel ami ha már kommunikál negyed óránként akkor az inverter adatait is átadja.
@HUfeisenATАй бұрын
17:08 ehhez nem kell energetikusnak lenni, pontosabban általánosat ő se fog tudni mondani. Függ rengeteg egyéni dologtól (fekvés, redőnyök, stb), de legfőképp a szigeteléstől. Nekünk mondjuk pont elég az 1-3 óra déli klímázás, esténként csak ritkán kell rákapcsolni. Ellenben, ami nagy fogyasztó (1-2-3000 kWh/év), és gyakorlatilag akkuként (8-10kWh) is működhet, az a villanybojler, azt, akinek van érdemes időzíteni
@petertakacs3402Ай бұрын
Nekem az az elméletem az "olcsó" Tesláról, hogy a Model Y és Model 3-as kap majd egy nagyobb, kb 90-100 KWh-s akkumulátort, míg az "olcsó" Teslát a mostani 60 KWh-s LFP akkumulátorral árulják tovább.
@grozeeАй бұрын
Az y szinte biztos a nagyobb akksival de szerintem a 3-as nem kapja meg az állítólag is 95-os akksit. Mostanibal biztos nagyobbat valamivel, de házon belül model a konkurencia lenne. Talán....
@lacikeri3102Ай бұрын
Ja, csak szükség lenne a egy kis kompaktra. Muskot be kéne küldeni a belvárosba, parkoljon le, aztán rájönne mire van szükség.😆 de jelenleg túlságosan amerikai a szemlélete. Nem érti a problémát.
@petertakacs3402Ай бұрын
@@lacikeri3102 Én megdöbbentem mikor egy E90-as BMW-ből átültem Teslába, hogy az mennyivel szélesebb, nagyobb. Garázsba alig tudtam berakni.
@TeslaElonSpaceXFanАй бұрын
👍
@csabeee2566Ай бұрын
Én beszéltem és egyeztettem pályázatíró céggel, mert a hiteles vásárlás számomra is jó ötletnek hangzott. Sajnos ott is az van, hogy a pályázat végéig kell, hogy a cég nevére kerüljön az autó (nincs különbség lízinggel összehasonlítva).
@lacikeri3102Ай бұрын
Én már megcsináltam ezt a dinamikus energia felhasználást. Nincs olyan sok fogyasztó. A villanybojler és az autótöltés amit igazából érdemes vezérelni. Illetve ha van akku akkor azt is. De ezekkel szerintem megoldható a hálózat kiegyenlítés, csak értelmes feltételeket kellene ehhez teremteni.
@TheBlacktomАй бұрын
A hőenergia előállító berendezések fogyasztanak a legjobban: bojler, szárítógép (pláne ha nem hőszivattyús), sütő. Ebből a bojler szokott napi szinten legtöbbet fogyasztani. Fűtésnél pláne, még a hőszivattyús gépek is jelentősen fogyasztanak ha az egész házat azzal fűti az ember. Járművek a másik nagy kategória, ott a tonnás tömeg kilométerekkel odébbpakolása az energiaigényes. Utána említésre méltó a hűtő, fagyasztóláda, mert azok állandóan mennek. Nyáron egy fagyasztóláda tud küszködni ha nem hűvös helyen van. Mosó és mosogatógép saját tapasztalat szerint nem fogyaszt sokat szárítógéphez képest. Porszívó sem. Erősebb számítógép ha sokat van bekapcsolva esetleg számottevő lehet. Szerszámgépek, fűnyírók, egyebek pedig eseti felhasználásúak, azokkal ilyen szempontból nem érdemes számolni.
@janyjozsefАй бұрын
Hát. Én azt látom, hogy a szigetüzem lesz a megoldás. Egyébként nem hallottam a választ arra a kérdésre, hogy a saját fogyasztásom miért érdekli a szolgáltatót. A megfelelő áram irányításhoz bőben elég az az adat amit a villanyóra szolgáltat. A csalások kiszűréséhez elég az az adat, hogy mekkora feszültségen dolgozik az inverter. De az, hogy mennyit termel és mennyit fogyasztok az nem befolyásolja az irányítástechnikát. Még egy kérdés. Ha az inverterem jelenleg adatokat szolgáltat az inverter gyártója felé, ahol én megtekinthetem az adatokat, akkor hogyan kell beállítani az invertert, hogy még valakinek szolgálatasson adatokat. Ezt a beállítást ki végzi el és mennyiért. Képes e az inverter több helyre egyidejűleg adatot szolgáltatni? Ha nem, akkor én ezentúl hogyan fogom látni a termelési adatokat, ha az államnak küldi őket.
@lajosbarath1034Ай бұрын
Szerintem süketeltek egy jót. Még valószínűleg ők se tudják mit kezdenének az adatokkal, csak felmerült milyen jó lenne ha tudnák. Ha nem tudnak beavatkozni, visszafogni a napelemes rendszerek termelését, sok értelme nincs is. A feszültséges süketelés is ezt bizonyítja. Simán tudja mérni a villanyóra is a feszültséget, akár másodpercenként is, ha távolról azt állítják be rajta. Meg van benne egy csomó alarm is. Tehát küldhet értesítést a központba, ha átlépi a feszültség az adott maximumot, aztán kimehetnek ellenőrizni.
@toromon31Ай бұрын
@@lajosbarath1034 Az biztos bezavar a hálózat működésébe, ha 200ezer erőmű pontos tevékenységét nem ismerik. Az egy dolog, hogy nyári záporban nem tudják termelésre bírni, de hogy még azt se tudják mennyi energiát kell pótolni, abba benne lehet egy összeomlás.
@laszloblue3611Ай бұрын
Nem kötnek mindent az orunkra, de minden is egy kicsit, a válasz. Ki is akarják szűrni aki illegál, meg a fogyasztási szokások, lokáció, tartalék, optimalizálás. Csak ez miért nem az EO-N, és önkéntesen csinálja?
@laszloblue3611Ай бұрын
Csak szigettel, szinte lehetettlen kibekkelni az év 1/3-át. De egy Diesel agregáttal, ami kevert sütő olajjal megy, rentábilis lehet. Vagy egy öreg, kis Diesel motor. Pl 1,248ccm Fiat motor, 4-6-8 generatorral, azt arról lehet tölteni a 4x12V sorokat, vagy autós inverter, és 230 a hibrid inverterbe. Csak ez macerás, olyannak joz, aki hobbyból amúgy is barkácsolos.
@leejamie7810Ай бұрын
Szerintem a válasz a villanyáram származási igazolásában rejlik, aminek tőzsdéje van, pénzt ér, amit ők szeretnének zsebre tenni.
@pzsgyАй бұрын
Online pènztàrgèp havi adatkapcsolat díja 1.950,- ft
@egyresztmasreszt4292Ай бұрын
Osszàl nekik WiFit 😶
@pzsgyАй бұрын
kötező, ez nem kívánságműsor … 😔
@aron68on_etoro95Ай бұрын
Nem tudom, hogy optikai csalódás-e de nekem úgy tűnt, hogy a Q6 rendszámtáblája fehér volt a bevillantott képen. Ha jól tudom, szoftver problémák miatt volt a késlekedés.
@martonvasko7858Ай бұрын
A napelemes bejelentéshez. Bár Magyarországon kevés ilyen hely van, van ahol most sincs internet. Ismerős erdészházban lakik a hegyek között. Vezetékes net nincs. Mobilhálózat sincs az esetek túlnyomó részében. Viszont van egy rét a déli oldalán a háznak, napelemen gondolkodnak. Na ők majd levélben elküldik a logokat😁.
@krsjakgyorgy3065Ай бұрын
Egy kérdés: Mekkora az átlag életkora a Magyarországon forgalomban lévő tisztán elektromos autóknak?
@krsjakgyorgy3065Ай бұрын
A jövő autó kinézetnek letisztult olcsó áramvonalasnak kellene lennie. Nem kellene ekkora orrész sem! Az utasfülkét előrrébb tolva jobban lehet pl beláthatatlan kanyarnál körülnézni, nagyobb a beltér is és mégis rövidebb lehet a kocsi így könnyebb is lehet. Ezáltal a fogyasztás is jobb lenne! Kissebb aksival lehetne nagyobb hatótáv is! Az inverter meg töltésvezérlő elfér motortér aljánál is.
@daniel.77000Ай бұрын
Balázsnak: nem vagyok energetikus, de sokat számolgattam a fűtés, hűtés miként hat, ha nem akkor csavatod fel a fűtést, hűtést ha kell. Arra jutottam, hogy több tényezőről függ: milyen a hőszigetelés, ablakok metre vannak mennyire süt be a nap (van-e árnyékoló), mekkora a hőtároló kapacitása az épületnek. Ha nagy a hőtároló kapacitás érdemes lehet nappal játatni a klímát. Ha rossz a hőszigetelés, nincs sok hőtároló kapacitás akkor nem érdemes, de ha tárol bent vk élelmiszert, gyógyszert akkor azért nem érdemes hagyni felmelegedni azokat a helyiségeket, ahol a tárolás történik.
@villanyautosokextraАй бұрын
Köszi! / Balázs
@denesviktorpalffy9580Ай бұрын
Valós hír az, hogy 2027. Januárjától azokat a vízórákat is távolról leolvashatókra akarják cseréltetni, amelyek “almérőnek” vannak minősítve. Ezeket a vízszolgáltató jelenleg nem fogadja el, a leolvasása a közös képviselők feladata. Az épület főmérőjét viszont a szolgáltató köteles cserélni amikor lejár a hitelesítése. Vagy megint egy ner család keres a rendelet miatt nagyot vagy megint valami szellemileg alkalmatlan ember talált ki valamit. Kb. 500.000 db órát kéne kicserélni kb. 2 év alatt. Persze, hogy a mesterséges kereslet miatt az árak a csillagokban.
@tibcsiworldАй бұрын
Egy átlagos ház fogyasztása kb. havi 300kWh. A mi 3 éves nem energiatakarékos mosógépünk 60 fokon 1,6kWh-t fogyaszt. 40-en 1,4kWh. Heti 1-1 mosás van, az havi 12kWh. Nem ezen fog múlni a hálózat stabilitása! A mai gőzölős-párolós mosógépek pedig jóval hatékonyabbak!
@mozsa.ferencАй бұрын
Szöcske, nekem is van okos mérőm az ország 3 betűs áramszolgáltatójától és ott van egy nyilvánosan is elérhető portál, ahol tudsz regisztrálni és utána magad is láthatod, riportálhatod az okos mérőórád összes paraméterét, a feszültség szintet is.... ergo magad is láthatod, milyen feszültséget látnak ők a hitelesített mérőn
@TheBlacktomАй бұрын
Linkeket tudsz küldeni ehhez?
@mozsa.ferencАй бұрын
@@TheBlacktom így küldöm mert a linkeket rendszeresen törlik: energia pont eon-hungaria pont hu
@villanyautosokextraАй бұрын
Köszi, de Elmu-ÉMÁSZ területen nem tudok ilyenről /szocske
@lacikeri3102Ай бұрын
Klíma kapcsán nekem így működött, hogy ment folyamatosan. Napközben azért mert a napelem úgy is sokkal többet termelt mint kellett, utána meg azért mert otthon voltam és kellett. Nagy melegekben le sem volt kapcsolva egy hónapig. Viszont nekem ezt a házi akku szépen át tudja hidalni. Ha lenne rá lehetőség, hogy estei meg reggeli drága áram áron átveszik a házi akkum kapacitását, akkor simán betáplálnám nyáron. Télen meg akkor tudnám a kiegészítő töltést csinálni amikor olcsón adják. Ez nem olyan bonyolult. 2 bites logika lenne, nem ilyen marhaság amit a napelemesek nyakába akarnak sózni. Annak viszont van értelme, ha nem a lakást hűti az ember, hanem egy hőtárolót. Azaz kb. jeget gyártunk egy szigetelt tartályban amikor süt a nap, és abból vesszük ki a hideget amikor kell, a fűtési pufferhez hasonlóan....munkahelyemen van ilyen. Nem értek egyet Tiborral. Nem lesz nehéz az átállás, mert nem az embereknek kell ezen gondolkodni. Most igen. Meg én magam buherálom a rendszert, de ez rendesen automatizálható. Ehhez sokkal inkább a jogi, törvényi háttér nincs meg. A cégek pillanatok alatt lefejlesztik ha van mire.
@rendszergazdanyh2537Ай бұрын
Nem értem a teslánál ezt az "új" olcsóbb motor fejlesztési mizériát. Nem kell újra feltalálni a spanyol viaszt, mert már létezik ilyen motor, úgy hívják háromfázisú aszinkron motor.
@egyresztmasreszt4292Ай бұрын
De! Feltalálták.. Talán az Audi -porsche motorok még a leghatékonyabbak
@rendszergazdanyh2537Ай бұрын
@@egyresztmasreszt4292 Mert azokban milyen motor van?
@tiborszaldobagyi2595Ай бұрын
Nem kell kínába menni. Indulj el gyalog a 11-es út melletti gyalog úton: Jön ott minden kerékpár, robogó, e-roller és persze gyalogos. Most építenek a kalászi Auchannél egy külföldi Burgerest is amiről közvetlenül egy aluljáró kijáratára vezetnek rá egy "gyalog utat" már az eddigi bekötésnél is láttam balesetet, persze figyelmetlenégből és gyors hajtásból adódóan. De itt valószínüleg hatványozottabban fognak emelkadni a balestek. Alúljáróból nagy svunggal jövő "vezetők" telibe fogják csapni a lazán sétálgató gyalogosokat!
@rendszergazdanyh2537Ай бұрын
Erre találták ki a lassító korlátot. De mivel a közútkezelő talán nem is tud a problémáról, esetleg érdemes lehetne felhívni a figyelmüket erre a problémára, hogy oldják meg.
@toromon31Ай бұрын
„A királynét megölni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem.”
@MPTR137Ай бұрын
Éjszaka is olcsóbb az áram ,csak este 6 és 10 között drága. Paks termel éjjel nappal.
@tibornagy4854Ай бұрын
Társasházaknál nem a szolgáltatótól kapsz számlát, hanem a közösképviselötöl. Az ok az lehet, hogy rengeteg az üres lakás, és a személyes leolvasás sokszor meghiusul, és ez vitákat generálhat.
@mmkrisztiАй бұрын
A mosógépben lehet akku a betontömbök helyett. Az álmom olyan moduláris mosógép, amiben az akku könnyen cserélhető és tehetek bele kisebbet vagy nagyobbat is. A mosógép mellett általában van más áramfogyasztó akár a fürdőszobában, akár a konyhában van, szóval lehetne rajta konnektor is. De ha csak annyit feltöltődik ami a saját programjához elég, az már elég. Ugyanez reggel a vízforraló, ami töltődhet lassan. Amennyire utána kérdeztem ahhoz még akku sem kellene, kondenzátorral is elvileg megoldható lenne. A hűtőgép is megtehetné, hogy nappal lehűt a fagyasztóban egy erre kialakított és elhatárolt részt, és reggel-este onnan hűti a normál hűtő részt. És nem kell 100%-ra megoldani, mert ha mégsem elég az eltárolt áram vagy hideg, akkor ott a drágább hálózati áram bármikor. Igen tudom, ezekhez fejlesztések kellenek. És igen, először drága lenne. Mosógéphez további részletek, amit szeretnék: A vezérlés külön app, ami lényegesen jobban kezelhető, mint most bármelyik mosógép szoftver. A többi rész (motor, dob, csövek, szűrők, váz) olyan, hogy hozzáférhető és javítható. Az akku cseréje ne legyen bonyolultabb, mint most az autók savas akkuja és legyen belőle több gyártó és teljesítmény.
@TheBlacktomАй бұрын
Az akku egyenáramú. Én azt várom hogy legyen szabvány háztartási egyenáramra, és nem csak a 230V lenne ott minden konnektorban, hanem a 20V-os USB-C vagy annál is nagyobb 48V, fene tudja. Egy csomó gép működhetne erről a feszültségről, kevesebb AC/DC konverter kellene mindenbe, és sokkal könnyebb lenne akkukat is beépíteni a rendszerbe modulárisan. Porszívó, számítógép, világítás, hűtő, konyhai berendezések, sok minden el tudna menni kisebb feszültségről. Vagy éppen akkupakkról ami kisebb időre több teljesítményt is le tudna adni, pl egy kávéfőző vagy vízforraló esetében.
@MrCristopher99Ай бұрын
18:40 ki sem kell kapcsolni, temperáljon egész nap
@21szazalekАй бұрын
Lenne egy kérdésem...ha már állandóan a felhasználó barát kialakítású autókat tartom jónak(tehát Teslát nem). A Skodáknál vannak szerintem a leginkább felhasználóbarát megoldások. Ilyen pl a csomagtérhez adott különböző méretű derékszögbe is hajlítható tépőzáras csomagtér rendező. Tud e valaki olyan weboldalt, boltot ahol ilyen elemeket lehet rendelni? Baromi hasznos dolog a csomagtérben össze-vissza guruló röpködő tárgyak, csomagok egy helyben tartására.
@lajosbarath1034Ай бұрын
A Teslánál a "felhasználóbarátság" a szoftvert (kocsiban és telefonos app), és a töltőhálózatot jelenti. Az, hogy most mennyi gomb van benne, meg a menüben hogy kell navigálni, teljesen lényegtelen, megszokás kérdése. Ha már megszoktad, nem fognak hiányozni a gombok. Ha meg hiányzik, akkor vehetsz bele annyi gombot, tekerőt, amennyit akarsz (S3XY buttons, nekem nem hiányzik bele). Az indexkar elhagyása tényleg nagy balfaszság volt, nem csodálkoznék rajta, ha visszaraknák az újabbakba. De ez is olyan, hogy pótolható, tehát tudsz bele venni. Ok, tudom, ezekre az szokott a kapás válasz lenni, hogy "de a 20 milliós kocsiba nehogy nekem kelljen mindenféle kiegészítőt venni". Na innen lehet tudni, hogy valaki csak trollkodni akart. :D Nem kötelező a Teslába semmit venni utólag, ahogy Teslát se kötelező venni. Nem erőszak a disznótor. ;)
@balint_szokeАй бұрын
1:18:06 Tibornak igaza van, s mint láttuk már annyiszor korábban, ez a kormány EZT SIMÁN MEGTESZI mindenféle lelkiismeret vagy erkölcsösség nélkül!
@mmkrisztiАй бұрын
Napelemesek adóztatása: én úgy értettem a portfolio cikkéből, hogy valami olyasmire készülhetnek, hogy a háztartási erőműveknél akinek 3X32A van bekötve, vagy több, annak fizetni kell. Úgy mint a rendelkezésre állási díj a 3X80A fölötti töltőknél. Tehát nem a forgalomtól függne. Ilyen esetben ha nekem 3x32A van, akkor szerintetek mennyire nehezen válthatok kevesebbre és mik lehetnek a kevesebb A-ek, ami nem befolyásolja az eddigi rendszeremet? (pl 3X31A, vagy 3X20A, vagy 2X32A és 1X20A) Napelem adó 2016 óta van, a 4 kW csúcsteljesítmény felett, de végül úgy lett, hogy a többlettermelés árában van jelenleg az "adó", ami nem adó, hanem az ár annyira alacsony. Egy régi cikket találtam, amiből már semmi nem aktuális, de gondolom a hivatkozott rendeletet nem törölték (a cikkben a link a rendeletre): sisolar.hu/napelem-ado/
@TheBlacktomАй бұрын
10A, 16A, 20A, 25A, 32A Ezek vannak sorban. Nekem valami olyan rémlik, hogy van napelem adó, de jelenleg 0 forint.
@gaboredes9315Ай бұрын
Gyakorló villanyszerelőként kicsit furán néztem amikor a kedvezményes töltést említettétek. Miből adnak kedvezményt? Ha az 5 Ft-os (kamu) áram árából? Azzal ki leszünk segítve ha nem 37 hanem 32 Ft-ért kapjuk az áramot és mondhatják de hogy ingyen kapod az áramot! Ja hogy van egy "aprócska" RHD is. Attól hogy az áram ára csökken attól még a vezetéket használod. Ha sok az áram akkor olcsóbban fogom használni ugyanazt a vezetéket? Remélem érthető a dilemma. 😎🤔
@leejamie7810Ай бұрын
Származási igazolás-zöld certificate: tőzsdéje van, pénzt ér. Mellesleg nem vagyok ekkora zseni, hogy magamtól kitaláljam, témával foglakozó cikkben vetett fel valaki "szakíró".:))
@villanyautosokextraАй бұрын
Ahh, hogy ez lett a magyarítás. Így már világos! Thx. / Balázs
@gyularomhalmi3173Ай бұрын
Ha nem hiteles a feszültség mérésem, akkor miért kiváncsiak rá? Sokkal egyszerübb módszer, ha egy körzetben egyszerre több inverteren szűnik meg a betáplálás!
@TheBlacktomАй бұрын
Azért lehet érdekes, mert ha egy egész megyében hirtelen jön egy sűrű felhő, akkor a MAVIR-nak pótolnia kell az eddig napelemmel előállított áramot, és ehhez hasznos lehet a saját fogyasztásod ismerete. Persze ezt ki lehet sakkozni a rendelkezésre álló adatokból is, hogy milyen különbségeket látnak egy felhős és egy napsütéses nap között bizonyos területeken. Pláne mesterséges intelligencia korában, pont erre jó.
@lajosbarath1034Ай бұрын
Most már le se tudjátok mosni magatokról, hogy azért szüntették meg a hibridek zöld rendszámát, mert rákérdeztetek, és így felhívtátok rá az illetékes elvtársak figyelmét. :D
@TheBlacktomАй бұрын
Kérdezgessünk már rá 10 évvel ezelőtti kampányígéretekre is. Hátha.
@villanyautosokextraАй бұрын
Egy próbát megér :) /Balázs
@lacikeri3102Ай бұрын
A műszer hitelesítés. Az nem azt jelenti hogy pontos. (persze benne kell lennie egy pontossági tartományban) hanem azt jelenti hogy jogi értelemben elfogadott méréseket lehet végezni azzal az eszközzel. Ettől függetlenül manapság minden műszer kellően pontos már, az is amit a Tescoban vesz az ember 3000forintért.
@gaboredes9315Ай бұрын
Igen, keverte a kalibrálással. 😇
@lacikeri3102Ай бұрын
@@gaboredes9315 Igen. Ez a jó szó. A hitelesítés és a kalibrálást szokták keverni az emberek.
@TheBlacktomАй бұрын
Hát az én multiméterem ugyanarra az akkupakkra mért már 40V-ot és 38V-ot is ha fordítva csatlakoztattam.
@gaboredes9315Ай бұрын
@@TheBlacktom ha fordítva mérted akkor -38-at kellett volna mérned.
@TheBlacktomАй бұрын
@@gaboredes9315 -38-at mértem, de ez a részlet nem volt említésre méltó.
@plmpr94Ай бұрын
Vodafone Tuti100+ feltöltőkártyához minden hónapban van 100mb ingyen internet. 😊
@krsjakgyorgy3065Ай бұрын
Huawei inverterhez tényleg csak a saját akkumulátora jó? A bekaup box meg okosító nélkül nem is érdemes akkumulátort hozzá rakatni?
@villanyautosokextraАй бұрын
Úgy emlekszem LG RESU is jó hozza, de az sem egy olcsó megoldás. /szocske
@krsjakgyorgy3065Ай бұрын
@@villanyautosokextra Köszönöm a választ! Jelenleg még nem kell de remélem lentebb mennek az árak mire kelleni fog. Bár ezek az akkumlátorok nem mutatják az egyre olcsóbb akkuárakat.
@gaboredes9315Ай бұрын
Ezért vettem Deye invertert amihez az "olcsó" 48V akksi is passzol. Kérdés hogy mire lejár a szaldó még működik-e az inverter. Akksit addig nem kötök rá amíg szaldóban vagyok.
@villanyautosokextraАй бұрын
Igen nekem is ezt írja a kézikönyv. / Balázs
@robzon81Ай бұрын
Lehet hülyeség de régebben gondolkoztam azon, hogy mennyi lehet egy akkumlátor ára egy új teslában mondjuk? Vagyis hogy ha meg lehetne venni akku nélkül akkor mennyibe kerülne?
@toromon31Ай бұрын
Amit a héten olvastam az kb 5,6 millió Ft volt 2 éve 100kWh akku.
@lajosbarath1034Ай бұрын
Az a helyzet ám, hogy ezekben már egyre inkább nem SIM kártya lesz, hanem eSIM. Ami vagy eleve a modemben van benne, vagy rá van forrasztva a NYÁK lapra. Ezeknek az is az előnyük, hogy távolról is be lehet állítani a szolgáltatóhoz rajtuk az adatokat. Ettől függetlenül persze ezeken se ingyen van az adatforgalom. Már kb. 10 éve került a kezembe olyan hőmennyiség mérő, amit talán a csehek fejlesztettek, és 868MHz-en továbbította az adatokat 1 db központi adatgyűjtőbe. Amire tömbházanként 1db-ra van szükség. Ennek az anyagköltsége szerintem tuti nincs több mint pár 1000Ft. Az a mérőnkénti 140ezer forint szerintem elég érdekes egy összeg. Tuti mást keresnék, ahol olcsóbban kijön a matek. Ja, és az egész hőmennyiség mérő azon alapult, hogy mérte a lakásba be- és kilépő víz hőfokát. Asszem semmit nem kellett megbontani a felszereléshez.
@krsjakgyorgy3065Ай бұрын
Telefon netnél nekem is tetszene éves verzió amihez vehetnék pluszban és nem csak egy hónapig tartana a net! Jelenleg egy olyanban vagyok (telefonnál) ami 2giga egy hónapra plusz kevés beszélgetés de sokszor a fele se fogy el.
@lajosbarath1034Ай бұрын
"Okosóra": Azoknál cserélik le a villanyórát modemesre, ahol az éves fogyasztás 5000kWh fölött van. Legalábbis ez áll indoknak az értesítésen. Tehát nemcsak a napelemeseknél cserélik ezeket. Ez ugye 13.7kWh/nap átlagfogyasztást jelent. Ahol van villanybojler is, sima fűtőszálas, ott eleve ennyit csak a bojler fogyaszt, vagy nagyon közel van ehhez az értékhez. A nagy kérdés meg az, hogy a szaldósokat hogyan akarják ebbe belerakni? Vagy még 9 évig nem lesz ilyen? Mert addig van még szaldó, ha nem hazudtak róla. Oh wait! Még egy megjegyzésem lenne ehhez az egészhez, szokás szerint. Mit várjukn egy olyan kormányzattól, amelyik 5Ft/kWh áron venné át a napelemes túltermelést? Meg azért remélhetőleg 2026-ban már nem ez a kormány lesz. Már ha kihúzzák addig.
@villanyautosokextraАй бұрын
Elvileg a szaldósokhoz nem nyúlnak a szaldó időtartama alatt. most legalábbis ez a hivatalos kommunikáció. / Balázs
@Lobo-evАй бұрын
Tibor: "Őrült mennyiségű eszközünk van, ami saját (mobil) kommunikációval rendelkezik" - Igen, ezért hozták létre a speciális SIM kártya típust, amiknek a telefonszáma 71-es körzetkóddal megy, csak adatkommunkációra használható, és csak ilyen készülékekbe kerülhetnek beépítésre. Mellesleg ezek a telefonszámok nem publikusak (nem tudod, hogy a villanyórádnak mi a telefonszáma, a szolgáltatód sem tudja), és 9 számjegyűek, azaz 1 milliárd ilyen kártya kibocsátható országunkban.
@zeuszmotoros498Ай бұрын
Izlèsficamotok van. A règi Capri igenis szèp.
@ldsman1global587Ай бұрын
Az első témához: ezekhez nemcsak okosórák kellenek, hanem valami fajta OKOS LAKÁSVEZÉRLÉS, ami megfelelően kapcsolgatja a klímákat, mosógépet, stb....
@gaboredes9315Ай бұрын
Kérdés hogy a mosógép mit csinál ha elveszed vagy visszaadod rá a feszültséget? Vagy alapállapotba kapcsol és nem folytatja a programot, vagy igen. Mosógépek többsége már késleltethető. A klímákat is lehet időzíteni.
@ldsman1global587Ай бұрын
@@gaboredes9315 hát igen... alulról kellene kezdeni az okosítást, a háztartási eszközök felől. Először legyenek okos (tehát vhogyan egységesen vezérelhető) mosógépek, szárítók, klímák, majd utána kellene kifelé haladni, és okos villanyórázni, mert amíg nem lehet a háztartási eszközöket megfelelően vezérelni, addig ez így hülyeség. Nem a tetővel kell kezdeni a házépítést...
@krsjakgyorgy3065Ай бұрын
Autógyártók folyamatosan új és új platformokat hoznak létre de miért nem jók? Egy csomó fejlesztési pénz ami nem jön úgy vissza ahogy tervezték és nem lenyelik a rossz fejlesztést hanem következőre is tovább tolhatják így egyre drágábbak az újjabb kocsik. Régen a gördeszkaszerű amire tényleg akármilyen kasztnit tervezhettek volna hol vannak?
@lajosbarath1034Ай бұрын
Balázs! A "hiteles mérő" attól lesz "hiteles", hogy le van plombálva, és a felhasználó nem tud hozzáférni, belepiszkálni. Illetve megbüntetik, ha megbontja a blombát. Aztán, milyen időközönként kell cserélni a pontosság miatt, az egy másik dolog.
@tamasdenem7892Ай бұрын
Azért előtte hitelesíteni kell, mert a plombálástól még nem lesz hiteles.
@krsjakgyorgy3065Ай бұрын
Az ioniq nál sokszor van hogy vitorlázok mivel a jó magyar utak miadt nem lehet stabilan tartani a holtponton a lábat a menetpedálon így adatok alapján ugrál fogyasztás és visszatöltés között. A másik a távolság tartó tempomat azt nem zavarja így az út. Igaz a kopott/nem látszó felfestések miadt a sávtaetó kikapcsolt állapotban szokott lenni. De van hogy a legtöbb jogosítvánnyal rendelkező sem lássa a láthatatlanra kopott felfestéseket! A 4es út ahol az M4 épül meg tele van szabálytalankodókkal így ott a normál sofőrök is félelemmel frászokkal vezetnek! Ott kellene járatni oda vissza 2 mozgó álcázott rendőrautót és kaszálnák a kiküldött csekkeket! Meg a jogsielvételeket!
@gaboredes9315Ай бұрын
"miatt, látja, jogsi elvételekkel" bocsánat. 😇
@egyresztmasreszt4292Ай бұрын
Olyankor ki kell hîvni a rendőrséget... sssskész
@21szazalekАй бұрын
Tőlem a Tesla gyárthat bármilyen méretű autót. Amíg nem csinálnak valóban felhasználóbarát szemlélet mentén tervezett modellt...lásd normál kilincs, igazi index kar, fontos funkciókhoz dedikált gombok(közlekedésbiztonság!!) addig én se Teslát, se más bolond Tesla majmoló gyár elektromos autóját nem fogom megvenni.
@lacikeri3102Ай бұрын
Tesla a leginkább felhasználóbarát autó amivel valaha találkoztam. Az más dolog ha te gomb fétises vagy. AKkor vegyél Renault, azok jól megszorták vele az új modelljeiket is, mint egy Tu154-es pilótafülkéjében.
@zoltanbarna1970Ай бұрын
A lőtéri poros kutyát sem érdekli, hogy te veszel e vagy sem. Nélküled is a világ legtöbbet eladott autója a modell Y. 😂😂😂😂 Bocs…..
@zoltanbarna1970Ай бұрын
Olcsó Tesla akkor jön, ha a munkabéreken tudnak faragni. Amikor az emberi munkát kiváltják az androidokkal. A másik lehetőség a lehető legolcsóbb carsharing.
@pmikeskeАй бұрын
Már be is zuhantak a Tesla részvények ahogy ezt ide leírtad! Erre senki se számított, hogy te nem veszel!