PZL.37 Łoś Polish bomber in Dłutów forest [Vintage Sky]

  Рет қаралды 109,004

Zabytki Nieba - Vintage Sky

Zabytki Nieba - Vintage Sky

Күн бұрын

Пікірлер: 151
@josephwarra5043
@josephwarra5043 2 ай бұрын
The P--37 was a beautiful airplane, years ahead of it's time and starting to be appreciated only today. This is a fitting tribute to those brave men who fought and died for our freedoms in their lonely fight against impossible odds when all the world turned and looked away. Glory and fame to those HEROES and may the Lord Keep them and Bless them always, RIP. Amen
@Veteranipl
@Veteranipl 4 жыл бұрын
Przpiękny pomnik i nieszablonowa idea upamiętnienia naszych bohaterów... Więcej takich genialnych inicjatyw!
@stanbielecki3000
@stanbielecki3000 4 жыл бұрын
Zacząłem oglądać jeszcze raz wszystkie odcinki Zabytki Nieba i przeżywam każdą historię jakbym wcześniej ich nie widział wielki szacunek dla autora za pasję i pracę włożona w dokumentowanie historii polskiego lotnictwa
@marekzoladkowski2482
@marekzoladkowski2482 6 жыл бұрын
Ta dlugo zyje,ale pierwszy raz slysze ze mamy tak wspanialy pomnik!!!
@PlebanMuzeum
@PlebanMuzeum 5 жыл бұрын
W pobliskiej leśniczówce w latach '80 spędzałem wakacje jako dzieciak. Kto by pomyślał, że kilkaset metrów obok miało miejsce takie wydarzenie... Odwiedziłem pomnik w lipcu 2018 r. Świetny pomysł upamiętnienia i ludzi, i ich męstwa. A dla wielbicieli geocachingu - obok jest skrytka ;)
@andrzejbieniek901
@andrzejbieniek901 3 жыл бұрын
Szacun bardzo fajnie prowadzony program
@dzikusdzikusdzikus
@dzikusdzikusdzikus 4 жыл бұрын
Pamiętam jak kiedyś z bratem sklejaliśmy papierowe modele tego Łosia - zajęło mi to chyba tydzień, po czym samoloty odbyły pierwsze i ostatnie loty zrzucone z piątego piętra w bloku :D
@andrzejmiskiewicz5756
@andrzejmiskiewicz5756 4 жыл бұрын
Pieknt pomnik i dobrzezrobiony film,- gratulacje...!
@ВикторДанилюк-т4н
@ВикторДанилюк-т4н 4 жыл бұрын
I am realy touched about this fact. Good Memory and Glory for Brave Polish Pilots !
@jacekszychowski5670
@jacekszychowski5670 4 жыл бұрын
Z tego co wiem jest to inicjatywa Sołtysa który własnoręcznie makietę zbudował. Natomiast lądowanie odbyło się do góry nogami, a kolor był dobrany na podstawie znalezionych części które są obecnie na lotnisku w Łasku. Błąd przy malowaniu stateczników (szachownice od wewnętrznej strony) nie był zamierzony) powstał na etapie kiedy makieta nie była jeszcze złożona (po prostu okazało się że ze złej strony namalowano szachownicę i trzeba było domalować prawidłowo ) Swoją drogą polecam muzeum lotniskowe jest genialne (stworzone przez dwóch mechaników starej daty).
@arturkuzma8059
@arturkuzma8059 3 жыл бұрын
to jest pomnik na miarę naszych możliwości.....
@sk8boardkiewicz
@sk8boardkiewicz 6 жыл бұрын
piękna historia i znakomity pomysł pomnika. jednorazowy. szacunek.
@KrzysiekWawrytko
@KrzysiekWawrytko 3 жыл бұрын
Na stronach firmy Boeing, w tzw. Historical Notes znalazłem kiedyś taką oto informację na temat PZL.37 "Łoś": "... probably the best bomber in the world at the time".
@paweswiebodzice335
@paweswiebodzice335 7 жыл бұрын
No Łośa nie mogło zabraknąć! Wielkie dzieki!
@MrBBBLADY
@MrBBBLADY 5 жыл бұрын
Zajefajne!
@kanalwolnosc
@kanalwolnosc 5 жыл бұрын
Mieszkam 15 km od tego miejsca. Pojecia o tym nie mialem. W weekend mam cel wycieczki rowerowej. Dzieki
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 5 жыл бұрын
To czekamy na wieści czy się uda dotrzeć.
@michap.8289
@michap.8289 6 жыл бұрын
Wielki SZACUNEK. Pozdrawiam.
@robertroberto7522
@robertroberto7522 3 жыл бұрын
Pelny Szacunek!
@arekpolakzwyczajny114
@arekpolakzwyczajny114 4 жыл бұрын
kds. Pozdrawiam i dziękuję.
@patrycjaboch2773
@patrycjaboch2773 4 жыл бұрын
Piękne❣️♥️😘
@robertromanski7603
@robertromanski7603 7 жыл бұрын
Trzeba ludziom bez przerwy kłaść łopatą do głowy że pomniki to NASZ majątek narodowy i trzeba o nie dbać.
@marcinkarczewski1793
@marcinkarczewski1793 4 жыл бұрын
to żeś PiSowcu zajebał! :) ...to jest tak samo żenujący pomnik jak ten Tupolew z betonu. Łopatą do głowy to trzeba tobie nałożyć, że szpitale to majątek narodowy i kurwa trzeba o nie dbać a nie o jakieś debilne pomniki.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Niezależnie od przynależności partyjnej trzeba dbać i o szpitale i o pomniki. Jeszcze o szkoły, drogi, lasy, pola, rzeki...
@swistakdanecki6930
@swistakdanecki6930 4 жыл бұрын
Drobnostki w sensie nazewnictwa. Miejsce startu to lądowisko polowe w miejscowości Kuciny. Czyli odmiana- z lotniska w Kucinach. I dwa- była wspomniana inna zaloga, z której nikt nie ocalał. Załoga została zestrzelona- czyli w czasie lotu bojowego. Więc poległa a nie zginęła. Przed nieco ponad 30 lat temu, gdy rodziło się drugie wydanie książki Jerzego Pawlaka "Polskie eskadry w wojnie obronnej 1939" bywałem wielokrotnie w mieszkaniu p. Jerzego na Bokserskiej w Warszawie- gdzie mieszkał. On mnie wtedy uczulił na słowo poległ w boju. Ale to tylko drobnostki.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
Zgadza się, powinno być "w Kucinach". Na nazewnictwo "polegli/zginęli" zacząłem zwracać większą uwagę po komentarzach do tego filmu, odnoszę się do tej kwestii w filmie "Żwirkowisko". Dziękuję za uważne oglądanie moich poczynań!
@swistakdanecki6930
@swistakdanecki6930 4 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Wszystkie odcinki oglądam uważnie- więc moze aż za dużo jest tych uwag. Ale ponieważ w lotnictwie jestem od niemal półwiecza, znam je od strony prób w locie, konstrukcji i modyfikacji- stąd pozwalam sobie na zapranie głosu- aby potomnie znali fakty i konsekwencje z nich wynikające. Pozdrawiam.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 жыл бұрын
No i bardzo dobrze. Bardzo cenię sobie uwagi odnośnie szczegółów, których jako osoba niezwiązana zawodowo z lotnictwem nigdy bym nie poznał.
@maniek150881
@maniek150881 3 жыл бұрын
byłem tam mieszkam kilkanaście km od tego miejsca ale twoje opowiadanie zmusza mnie abym odwiedził to miejsce jeszcze raz
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 3 жыл бұрын
Daj znać czy coś się zmieniło.
@grzegorzgrajewski8289
@grzegorzgrajewski8289 2 жыл бұрын
Podeptały...🐐🐐🐐🐐
@pawelboryczko6832
@pawelboryczko6832 7 жыл бұрын
Zapraszam do pzl mielec tam znajduje się pelnowymiarowa replika łosia. Fajnie było by usłyszeć o historii tego samolotu który jeśli pojawił by się wcześniej w wojsku polskim mógłby sporo namieszać w trakcie kampanii wrześniowej.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
W Mielcu czasem goszczę. Jak można wejść na teren PZL żeby obejrzeć i sfilmować tego Łosia?
@pawelboryczko6832
@pawelboryczko6832 7 жыл бұрын
Teraz może być z tym problem żeby przedstawić kolekcję PRL. Może na wiosnę lub latem przy lepszych warunkach udało by się zrobić tam ciekawy materiał. Kanał nabiera popularności i trzymam kciuki że uda się załatwić wizytę w tym małym jakby muzeum zakładu.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 6 жыл бұрын
A co jeszcze mało namieszał ? ze zmarnowanego materiału na łosia zrobiłbyś dwa dobrej klasy myśliwce ! ale sanacyjne zarozumiałe buce wiedziały lepiej i pchały naród do zagłady !
@hartmannf4169
@hartmannf4169 3 жыл бұрын
@@listonoszpat233 zgadzam się z tym. Łoś był bombowcem dobrym, nawet lepszym od heinkla 111 ale wtedy bardziej potrzebne były nam myśliwce
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 3 жыл бұрын
@@hartmannf4169 Wszystkie bombowce skonstruowane w latach 30 były nie udane. Wojna bardzo szybko zweryfikowała ich konstrukcję. Polacy w czasie nalotów na kolumny pancerne w okolicy Częstochowy. Anglicy gdy próbowali zniszczyć przeprawy w Belgii. Niemcy w czasie Bitwy o Anglię. Ale przed wojną łoś przedstawiał dobry poziom. Nigdy w Polsce nie uruchomiono produkcji bomb lotniczych. Stosowano w Łosiach i Karasiach bomby Niemieckie z 1 wojny światowej pozostawia przez zaborcę. Jako że nie chciały się zmieścić w znanych profilach lotniczych przerobiono jeden i przez przypadek łoś otrzymał laminarny profil skrzydła w centropłacie.
@dbvlog_Merci_Bardzo
@dbvlog_Merci_Bardzo 5 жыл бұрын
Byłem tam dwukrotnie i mam wrażenie, że jednak ludzie niszczą ten pomnik. W Waszym fimiku są jeszcze linki spinające a w 2019 r. już ich nie było. Pozdrawiam.
@zibi457
@zibi457 6 жыл бұрын
Kiedy człowiek tak patrzy na Łosia, Karasia, P-11, samoloty RWD czy inne przedwojenne konstrukcje naszych inżynierów, a nawet powojenne jak Iskra to ciśnie się na usta pytanie gdzie byłby nasz przemysł lotniczy gdyby nie wojna i komuna? Możliwe że dziś nasi piloci nie lataliby na Boeingach, Airbusach, Sukach, Migach i F-ach, a w powietrzu mielibyśmy Dreamlinera ze stajni RWD, myśliwce, bombowce czy transportowce PZL?
@marekkwasniewski1399
@marekkwasniewski1399 6 жыл бұрын
Kiedy czlowiek zaczyna używac polskich maszyn, sprzętów, choćby samochodów a potem pouzywa troche niemieckich czy innych to sobie uswiadamia czemu Polacy nic nie produkuja swojego...
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 6 жыл бұрын
Dawniej aż takich różnic nie było. A dzisiaj nie wiem, bo już chyba nie ma w pełni polskiego - pod względem projektu i produkcji - zaawansowanego produktu.
@zibi457
@zibi457 6 жыл бұрын
Popatrz sobie kolego na samochody niemieckie z NRD: Trabant, Wartburg, Robur. To byli ci sami Niemcy co w RFN robili VW, Audi, BMW i Merce tylko pod innymi rządami, widzisz różnicę? To tacy sami niemcy, więc idąc tą logiką VW Golf i Trabant są bardzo podobne, tak samo nowoczesne, tak samo innowacyjne, trwałe i niezawodne. Gdyby nie wojna i komuna struktura przemysłu motoryzacyjnego mogłaby być zupełnie inna. I tak w każdej dziedzinie przemysłu mogłoby być. Polscy inżynierowie za komuny projektowali i budowali auta na czasie jednak byli tłamszeni przez system. Przykładowo Polonez miał być bardzo nowoczesnym autem, ale przez odgórne sterowanie z nowoczesnego auta zrobiono fiata 125p w nowej obudowie.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 6 жыл бұрын
Teraz w Polsce nie ma przemysłu motoryzacyjnego, tylko jest "branża automotive" 😢
@chlejepan1735
@chlejepan1735 5 жыл бұрын
Chyba trochę przesadzasz. Myślę że dystans techniczny i technologiczny byłby taki jak obecnie. Nie ma co wszystkiego zwalać na wojnę i komunę. Chodzi raczej o naszą mentalność, która powoduje , że bez pomocy innych zawsze będziemy w czarnej d... Przykład: 30 lat po odzyskaniu niepodległości i co byśmy mieli gdyby nie kasa z UE. Nie ma co się napinać. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Nie wojna i komuna doprowadziły do tego że ze światowego mocarstwa spadliśmy do roli społeczeństwa bez państwa na 123 lata. Po prostu taki mamy charakter i nic tego nie zmieni.
@januszpaweczyk5999
@januszpaweczyk5999 5 жыл бұрын
Coś o kolorach . Ten kolor o którym mówisz khaki to jest kolor piaskowo-zielony . Ten o którym myślisz to jest kolor oliwkowo-zielony , co nie trudno sprawdzić . A poza tym , to wykonujesz naprawdę dobrą robotę .Pozdrowienia .
@jakubkeciek1663
@jakubkeciek1663 7 жыл бұрын
Pełnowymiarowa makieta łosia stoi też w Mielcu na terenie PZL/Sikorsky bodajże.
@factornegative275
@factornegative275 3 жыл бұрын
W Rzeszowie niedaleko rynku jest też Łoś, ale nie jako makieta, tylko namalowany na kamienicy.
@marcincbr9004
@marcincbr9004 6 жыл бұрын
Ciekawi mnie jedna rzecz...mianowicie odnośnie koloru czy nie zachowała się żadna dokumentacja techniczna...mogła zginąć lub ukradziony przez czerwona zarazę...Ale gdzieś powinny być zapiski ludzi którzy pracowali przy tym samolocie...lub wspomnienia
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 6 жыл бұрын
Problem właśnie tkwi w tym że wspomnienia mówią przykładowo o "brązowozielonym" kolorze, a pod tą nazwą może się kryć wiele konkretnych odcieni.
@marcincbr9004
@marcincbr9004 6 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba zgadzam się....sam lakieruje co prawda nie samoloty ale auta i każdy inaczej widzi kolory...zastanawia mnie jedno...mianowicie przy takim projekcie pracować musiał cały sztab ludzi..żadne informacje nie przetrwały?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 6 жыл бұрын
Wiadome są wytyczne wojska odnośnie zasad kamuflażu. Nie wiem na ile przed wojną dawało się zdefiniować barwy, tak jak dzisiaj wedle palet RAL albo numerów RGB. Ale nawet jesli, to dotyczyło to pigmentu, a bezpośrednio przed lakierowaniem rozcieńczano pigment wedle uznania, i taki sam wzór malowania przy innych partiach produkcyjnych mógł wyglądać inaczej. Do tego farby szybko zmieniały wygląd od warunków atmosferycznych. Spotkałem się nawet ze sporami o to, czy polskie khaki dla samolotów to była taka sama zieleń jak dla czołgów, czy nie. Polecam przy okazji film o malowaniu RWD-5bis, nie wiadomo jak wyglądał samolot zbudowany w jednym egzemplarzu i prezentowany gdzie się dało. Ale to nie tylko problem historii polskich samolotów.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 6 жыл бұрын
A przy okazji - lakieruje Pan może plastiki do motocykli?
@marcincbr9004
@marcincbr9004 6 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Także...sam jeżdżę motocyklem...
@TOMEK12101973
@TOMEK12101973 6 жыл бұрын
Mam pytanie. Lata temu czytałem w "tygrysku - Łosie atakują samotnie" /wiadomo że źródło niepewne/- że Łosie miały opcje tzw. pasywnego zrzutu bomb, spadały nieuzbrojone, czy jakoś tak. Być może nawet była opisana ta akcja, która jest upamiętniona w Dłutowie, załoga przed przymusowym lądowaniem zrzuciła nieuzbrojone bomby na nasz teren.
@janwege150277
@janwege150277 6 жыл бұрын
"Łosie atakują samotnie" Jej, też pamiętam, że to czytałem :-) Pozdro!
@gulasz100
@gulasz100 4 жыл бұрын
Mam do dziś
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 3 жыл бұрын
Stosowano Niemieckie bomby lotnicze z pierwszej wojny światowej pozostawione przez zaborcę. Miały one zapalnik z bezpiecznikiem odśrodkowym, bomba w powietrzu zaczynała się obracać dzięki temu że brzuchwy statecznika bomby były zagięte. Gdy samolot był na wysokości do 300 m były zabezpieczone gdy z zrzucono je z większej wysokości wybuchały. Większość bomb z 1 i 2 wojny światowej miały bezpieczniki wiaraczkowe. Gdy wiatraczek zaczynał się kręcić jego nagwintowana oś wykręcała się z zapalnika i gdy odpadł bomba po uderzeniu w cel wybuchała. Więc stosowano pręt który uniemożliwiał obracanie się wiaraczka usuwany nad terenem wroga. Lub stosowano zamki bombowe z bezpiecznikiem. Do pręta zaczepiony był sznurek który zaczepiony był o bezpiecznik wyrzutnika bomb.Gdy bomby trzeba było zrzucić awaryjnie bezpiecznik puszczał sznurek a bomba spadała z zabezpieczeniem.
@tadeuszwyrwicki7879
@tadeuszwyrwicki7879 3 жыл бұрын
W Pabianicach na cmentarzu komunalnym rzymsko-katolickim na starej części cmentarza jest grób tych lotników a na nim przymocowane oryginalne śmigło właśnie z tego Łosia
@janiktinny
@janiktinny 5 жыл бұрын
Czemu go nie zostawili po prostu, tylko jakieś makiety robili?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 5 жыл бұрын
😲
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 3 жыл бұрын
W czasie wojny okoliczna ludność rozkładała wraki. Niemcy je zbierali aby odzyskać aluminium.
@asiaskalska3462
@asiaskalska3462 7 жыл бұрын
Czy on nie jest czasem w 1:2?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Asia Skalska Sam niw wiem teraz... Podają wszędzie że 1:1
@asiaskalska3462
@asiaskalska3462 7 жыл бұрын
Nie znam się na samolotach, ale te przeszklone szoferki wydają się za wąskie, jak dla dwóch osób siedzących obok siebie. No i obudowy silników. Też małe, jak na bombowiec.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Asia Skalska Może 1:1 ma tylko główne wymiary? W "szoferkach" nie było miejsc obok siebie, był jeden fotel i wąskie przejście między dziobem a kabiną. Silnik miał niecałe 1,5m średnicy.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 6 жыл бұрын
Kabina. Albo z angielskiego kokpit. Ale najlepiej kabina pilota. A na szklany przód stanowisko dziobowe. Na górze jeszcze może być wieżyczka a pod spodem gondola. Ale "szoferka" jest rzeczywiście urocza.
@mmgrzelak
@mmgrzelak 7 жыл бұрын
Szachownice w układzie jak na pomniku obowiązywały w lotnictwie polskim aż do roku 1993. Dopiero minister Onyszkiewicz, zresztą wbrew zasadom heraldyki, polecił zmienić układ pól.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Michał Grzelak Czemu wbrew zasadom?
@mmgrzelak
@mmgrzelak 7 жыл бұрын
Faktycznie. popierniczyłem. To pierwszy wzór, z 1921 roku był nieheraldyczny, ale tak się do niego przyzwyczaiłem, że nowa wersja mnie nieco irytowała. Stąd jestem na "nie" nawet wbrew argumentom :-)
@pilotdrona1847
@pilotdrona1847 5 жыл бұрын
Mój dziadek był rusznikarzem i strzelcem pokładowym na Łosiach na Okęciu w Warszawie. Wiem od niego, że Łosie malowano na czekoladowo, więc ta makieta ma właściwe barwy.
@squirrele.1266
@squirrele.1266 4 жыл бұрын
It reminds me a lot of the B25
@russakes1
@russakes1 6 жыл бұрын
Jest jeszcze jedna replika łosia, ale to nielot :P
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 6 жыл бұрын
Gdzie?
@russakes1
@russakes1 6 жыл бұрын
Zabytki Nieba w mielcu jest
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 6 жыл бұрын
To wiem, myślałem że gdzieś jest trzeci.
@maciekxd9237
@maciekxd9237 5 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba pewnie nie odczytasz i wiesz ale może cię zaskoczę niestety ale żadne łosie się nie zachowały i ich nie znajdziesz bo jeden na bagnach gdzieś się rozbił i też nie ma makiety ani nic a 3 to gdzieś też ale tak samo się nie zachował bo wszystkie zostały zestrzelone i ich tych 2 nie znajdziesz ani w postaci makiety ani prawdziwego bo z tego to kompletnie nic nie zostało
@maciekxd9237
@maciekxd9237 5 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba a ten 3 rozbił się w patokach nie daleko dłutowa w patokach na bagnach ale jeden mogą przetrzymywać Rosjanie ale jak oni nie chcą się przyznać
@swistakdanecki6930
@swistakdanecki6930 7 жыл бұрын
W kwestii nazewnictwa- niektórzy lotnicy 212 Eskadry 4.09.1939 polegli (a nie zginęli).
@michnikuremek
@michnikuremek 4 жыл бұрын
Wiele razy zastanawiałem się dlaczego Polska wydała takie kosmiczne pieniądze na BOMBOWIEC PZL37 Łoś w czasie kiedy najbardziej był nam potrzebny MYŚLIWIEC przechwytujący podobny typu Hurricane czy Spitfire...... Głupota? Łapówki...?
@gregorvanstroyny3762
@gregorvanstroyny3762 4 жыл бұрын
A dlaczego Polska wydala jeszcze wieksze pieniadze na marynarke wojenna, chociaz bardziej by sie przydaly radiostacje w kazdej kompanii czy chociazby w kazdym batalionie?
@michnikuremek
@michnikuremek 4 жыл бұрын
@@gregorvanstroyny3762 Bardzo dobre pytanie. Po co Polska wydala ogromne pieniądze na dwa OCEANICZNE okręty podwodne (Orzel i Sęp), które się nie nadawały do walki na małym i płytkim Bałtyku? Znowu pewnie łapówki. II RP była do cna skorumpowana - patrz "Kariera Nikodema Dyzmy".....
@hartmannf4169
@hartmannf4169 3 жыл бұрын
Dokładnie
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 3 жыл бұрын
@@michnikuremek Te okręty zostały zaprojektowane do zwalczania okrętów Radzieckich.Okret podwodny z tego okresu nie nadawał się do pościgu za okrętem wroga. Więc gdy dowódca zobaczył okręt wroga poza zasięgiem określał jego kurs i prędkość następnie wynurzał się i na całej naprzód zajmował pozycję przed nimi. Teraz się zanurzał i czekał aż cal sam wejdzie w zasięg torped. Dlatego były takie duże i takie szybkie na wodzie. Mały okręt nie nadawał się do tego jego dowódca mógł tylko klnąć że Radziecki pancernik za 6 godzin ostrzela Gdynię a on go nawet nie dogoni.
@jaroslavmaceikianec5812
@jaroslavmaceikianec5812 5 жыл бұрын
PZL.37B.ŁOŚ
@jakubgielec3381
@jakubgielec3381 7 жыл бұрын
Zabytki Nieba planujesz kiedyś zrobić odcinek o takim samolociku GM-1 Gniady albo o holówkach szybowcowych. Bo wiem gdzie Gniady stoi i ponoć mają go w przyszłości przywrócić do stanu lotnego. ?
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Jakub Gielec Plany powstają na bieżąco, teraz średnio mam jak robić odcinki wyjazdowe. A gdzie ów Gniady stoi?
@jakubgielec3381
@jakubgielec3381 7 жыл бұрын
A Gniady aktualnie stoi sobie w Aeroklubie Ziemi Piotrkowskiej. Został chyba przywieziony gdzieś przed lipcem bo został zaprezentowany jako wystawa statyczna na Piotrkowskich pokazach które odbywają się na początku lipca. I teraz jak jestem czasem na tym lotnisku to widuje go w hangarze.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Jakub Gielec To kawałek wyprawy ode mnie...
@jakubgielec3381
@jakubgielec3381 7 жыл бұрын
Domyślam się wiec bardziej mówię ci to na przyszłość jak byś coś planował o holówkach i był w okolicy, a nie tak na już. Jak by stan Gniadego się zmienił czy to na lotny czy jak by go zabrali to mogę poinformować :P :D .
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Jakub Gielec Super, będzie mi miło być na bieżąco. 😃
@TOMEK12101973
@TOMEK12101973 3 жыл бұрын
Byłem tam wczoraj. Kabina pilota rozbita od góry. Aż żal patrzeć jak ludzie dewastują ten pomnik.
@factornegative275
@factornegative275 3 жыл бұрын
Bo pomnik z granitu być powinien, a nie z puszek po piwie. Wtedy by go tylko sprayem pomazali. Przecież jasne jest, że jak nie ogrodzone, to każdy będzie chciał na to wleźć. Sam się za młodu w Dębicy na czołg wspinałem. Ale czołg solidny, ciężko zepsuć. :)
@hawx1987
@hawx1987 5 жыл бұрын
Porażka z tym Łosiem wszyscy się spuszczają nad nim a to ledwo latało, a jak zabrał bomby to już była tragedia miał tragicznie rozłożoną masę, w Rumunii rozbijali się tym i spadali jak kawki pod kościołem, najprawdopodobniej był kopią Iła-4, który przynajmniej latał i ma zapisane wiele misji i udanych wypadów
@KrzysiekWawrytko
@KrzysiekWawrytko 3 жыл бұрын
Na stronie Boeinga piszą o PZL.37: "probably the best bomber in the world at the time". Pewnie się nie znają. Muszą zadzwonić do Maurycego, to ich nauczy.
@Strongpoint100
@Strongpoint100 5 жыл бұрын
thanks for the english subtitles! jemand deutsch?
@pleplop3683
@pleplop3683 5 жыл бұрын
Ja
@marekc.7727
@marekc.7727 5 жыл бұрын
Pod załączonym linkiem bardzo profesjonalna i obiektywna analiza i ocena bombowca PZL-37 „Łoś” PO ROSYJSKU! Daj Boże naszym patriotom taką wiedzę i obiektywizm! Po raz pierwszy także w wydaniu obcojęzycznym spotkałem odpowiadające prawdzie historycznej stwierdzenie, że lotnictwo polskie nie zostało zniszczone w pierwszych atakach Luftwaffe, lecz w porę rozśrodkowane stawiło zdecydowany opór, jednak szybko ulegając „zużyciu” w toku działań bojowych, wskutek braku odpowiedniej logistyki i postępujących wojsk nieprzyjaciela niemieckiego, a następnie sowieckiego. Trafne, moim zdaniem, jest także spostrzeżenie, że program budowy bombowca „Łoś”, był nietrafiony doktrynalnie i spowodował niedorozwój myśliwców, niezbędnych dla skutecznej obrony przeciwlotniczej. W konkluzji: Język rosyjski - bezbłędny, bez obcego akcentu, punkt widzenia obiektywny, propolski, choć gdzie trzeba krytyczny. Cóż, wielki i mądry jest naród rosyjski, choć wydajnego ustroju politycznego nie potrafią stworzyć, a Putin to ch...j! kzbin.info/www/bejne/d4DLnWytgZJpb7c
@datamek
@datamek 2 жыл бұрын
ten los... co za chaltura.... to ma byc pomnik??? Serio?
@ioioioio2394
@ioioioio2394 7 жыл бұрын
Co ty powiesz o nakręceniu materiału o kilku polskich katastrofach lotnidzych. Proponuję ominąć Smoleńsk, bo podejrzewam, że powstanie burza w komentarzach ;-)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Ioio Ioio Jakiś to pomysł jest, ale generalnie przy obecnej polityce KZbin'a o katastrofach się tak sobie opłaca opowiadać, nieważne czy o dawnych czy niedawnych. Ale kiedyś nawet wykład na temat związany z katastrofami prowadziłem, i na kilka ciekawostek trafiłem.
@ioioioio2394
@ioioioio2394 7 жыл бұрын
Zabytki Nieba Tylko wiesz jaki jestnKZbin. Żeby się problemów nie nabawić. Powiesz coś, co przeczy poprzedniej "komisji śledczej" to zrobią z tobą porządek ;-)
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Ioio Ioio To raczej nie KZbin by się przejął 😎. Ale bez obaw, w takie tematy na pewno nie wejdę.
@zdzichus.3264
@zdzichus.3264 6 жыл бұрын
Żesz &#$^%! makiety wystarczają jedynie państwu-makiecie... to jest obciach, że nie mamy jakiegoś latającego egzemplarza, choćby i kopii. Sowiety naprawdę musieli się narobić, żeby tak skutecznie Polskę zresetować... Chwała poległym bohaterom. Chwała i żywym.
@karolbart3986
@karolbart3986 5 жыл бұрын
To nie sowiety- pomyśl Zdzichu, pomyśl!
@maciekxd9237
@maciekxd9237 5 жыл бұрын
Widać że się na wagary uciekło zamiast historii słuchać
@kapiowincia2529
@kapiowincia2529 3 жыл бұрын
Mieszkam obok dłutów
@klamotony2137
@klamotony2137 Жыл бұрын
pozdro ja też
@janbednarek2444
@janbednarek2444 4 жыл бұрын
Podłuż poduszkę pod nogi
@kingweed3955
@kingweed3955 3 жыл бұрын
Ha,ha wystartowały trzy bombowce a gdzie ochrona myśliwce żenada
@Luftek46
@Luftek46 7 жыл бұрын
Te takie pogięcia blach na prawdziwych samolotach tworzą się naturalnie, ale zwykle układają się w taki sposób że tworzą coś w rodzaju szachownicy między rzędami nitów.
@tomaszbaron5654
@tomaszbaron5654 5 жыл бұрын
Chałowy ten pomnik ... z unijnych pieniędzy był robiony czy jak???
@error-ov1rs
@error-ov1rs 5 жыл бұрын
Bez unijnych, ludzie z okolic stworzyli ten pomnik
@waldizestuttgartu5971
@waldizestuttgartu5971 5 жыл бұрын
tak twoi tow kwach i miler dali po 100 baniek z lapowki ktora dostali od amerykanow za torturowanie niewinnych ludzi,sraj sie z ta swoja szkopska unia
@rafaba2586
@rafaba2586 6 жыл бұрын
Mały był ten samolot
@gregorvanstroyny3762
@gregorvanstroyny3762 4 жыл бұрын
To chyba dobrze... trudniej trafic.
@hartmannf4169
@hartmannf4169 3 жыл бұрын
Średni bombowiec. Poza tym ta replika nie jest wielkości prawdziwego łosia
@giyutomioka2907
@giyutomioka2907 2 жыл бұрын
To nie prawdziwy
@paulfisker
@paulfisker 4 жыл бұрын
To sie kosmici beda dziwic jak kiedys to znajda...
@maciejk7776
@maciejk7776 4 жыл бұрын
www.polot.net/pl/pzl_37_los_1936r/historia
@destinations.sunset3345
@destinations.sunset3345 5 жыл бұрын
wydaje mi sie że to nie 1:1
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 4 жыл бұрын
Na100%
@przemowu4168
@przemowu4168 3 жыл бұрын
@@marekkrepa9982 1:1 stoi w Mielcu przy PZL.
@karwaszbarabasz4274
@karwaszbarabasz4274 6 жыл бұрын
aleś odwalił akcję że łosia robiłeś :D
@antonikowalski5531
@antonikowalski5531 3 жыл бұрын
Jaki kraj takie samoloty i lotnictwo, to lepiej niczym nie startować w tym kraju 🙈
@KrzysiekWawrytko
@KrzysiekWawrytko 3 жыл бұрын
O co ci chodzi?
@generakuj9443
@generakuj9443 5 жыл бұрын
Wyglądak tak, jakby sam miał się zestrzelić, doceniam próby Polaków w projektowaniu przeróżnych maszyn, ale litości... Może i ten samolot mógłby coś zmienić, ale w czasie I Wojny.
@hartmannf4169
@hartmannf4169 3 жыл бұрын
Łoś był bardzo dobrym średnim bombowcem, lepszym od heinkla 111. Ten na filmie to replika, a nawet nie prawdziwych wymiarów.
@pawesowinski4218
@pawesowinski4218 7 жыл бұрын
Upamiętnianie porażek - polska specjalność.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 7 жыл бұрын
+Paweł Słowiński Akurat ten film i pomnik mówią o czynach, które warto upamiętniać niezależnie od ich skutków. Ja tak myślę.
@bebzon8941
@bebzon8941 7 жыл бұрын
Zgadzam sie. Bardzo fajnie opowiadasz, trafilem z filmu o kukułce, zadziwila mnie ta kontrukcja, naprawde wyglada niezwykle profesjonalnie Az ciezko uwierzyc, ze powstala w takiej klitce Dzięki i pozdro
@KrzysiekWawrytko
@KrzysiekWawrytko 3 жыл бұрын
Raczej narzucona nam - przez jakieś nie do końca rozpoznane siły.
@Adasko-i7t
@Adasko-i7t Жыл бұрын
ludzie jak bydło niczeko nie uszanują
PZL.23 Karaś - Polish 1930's frontline bomber #Vintage_Sky
19:40
Zabytki Nieba
Рет қаралды 262 М.
Polish WWII fighter in detail - PZL P.11 [Vintage Sky]
16:29
Zabytki Nieba
Рет қаралды 191 М.
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 20 МЛН
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
PZL I-22 Iryda trainer jet history [Vinateg Sky]
14:09
Zabytki Nieba
Рет қаралды 185 М.
PZL.50 Jastrząb - 1939 Polish Fighter [Vintage Sky]
13:34
Zabytki Nieba
Рет қаралды 284 М.
Polskie parowozy międzywojenne w Muzeum Kolejnictwa Jaworzyna Śląska
7:50
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
Рет қаралды 712
Historia kamerą pisana - Klempa czy Łoś - premiera
6:13
iTV Mielec
Рет қаралды 107 М.
PZL.55 - stunning 1939 Polish fighter design #Zabytki_Nieba
20:42
Zabytki Nieba
Рет қаралды 191 М.
I.A.R.80 - Romanian fighter. Just as needed. #Zabytki_Nieba
18:49
Zabytki Nieba
Рет қаралды 126 М.
B-24 Liberator story and visiting crash sites #Zabytki_Nieba
20:50
Zabytki Nieba
Рет қаралды 56 М.
TS-16 Grot (Spearhead) - Polish supersonic prototype [Vintage Sky]
11:04
RWD-11 Polish passenger aircraft [Vintage Sky]
9:35
Zabytki Nieba
Рет қаралды 81 М.
Mig-15 jet fighter - made in Poland as Lim-1 / Lim-2
17:46
Zabytki Nieba
Рет қаралды 280 М.