Zaprojektuj swój lampowy wzmacniacz, sprzężenie zwrotne, cz.5 (nr 227)

  Рет қаралды 679

tomekkruger

tomekkruger

Күн бұрын

Пікірлер: 22
@Serwis-Elektroniki
@Serwis-Elektroniki 8 ай бұрын
Witaj Tomku, Materiał bardzo ciekawy jak zwykle. Tematyka bardzo zrozumiała że początkujący znawcy lamp powinni sobie poradzić. Pozdrawiam serdecznie, Bartosz 😊
@tomekkruger
@tomekkruger 8 ай бұрын
Miałem na stole Amplifona WT 40 ze zmienionymi kondensatorami sprzęgającym odwracacz z driverem i driver ze stopniem mocy. Były podwojone w wartości mcap czyli to co głównie nadaje się do zwrotnic. Przeróbka pewnie zrobiona, bo ktoś chciał więcej basu. Nie zmieniałem tego, tylko pomierzyłem. Fabrycznie powinien mieć 0,2 % THD, mój egzemplarz miał 0,4% w porywach do 1% na jednym wacie. Przejście prostokąta przez wzmacniacz ujawniło poważne zniekształcenia w tym zakresie. Do przygotowanego materiału o tym wzmacniaczu wrzuciłem kilka opinii z forum fanów Amplifona. Za duże pojemności międzystopniowe spowodowały się wzbudzenie wzmacniacza, który już w pierwszej swojej wersji sprzed 60 lat miał problem ze wzbudzaniem się na basie. Myślę, że materiał będzie ciekawy. Dlatego ten film dałem wcześniej, żeby Widz mógł zrozumieć o co chodzi z doborem pojemności i ile czynników wpływa na pasmo, a co może zdestabilizować nam urządzenie. Zapraszam za 2 tygodnie i pozdrawiam serdecznie.
@keeper1855
@keeper1855 8 ай бұрын
Dziękuje Panie Tomku::)
@tomekkruger
@tomekkruger 8 ай бұрын
Teraz to już chyba wszyscy podstawowy PP sobie zaprojektują. A jak będą coś poprawiać z epoki to wiadomo gdzie :)
@keeper1855
@keeper1855 8 ай бұрын
@@tomekkruger I to wszystko dzięki Panu. Projektuje właśnie wzmacniacz na kt88 i zależy mi na jakości dźwięku nie na mocy więc kupiłem transformator wyjściowy UL 6K ile pracy jeszcze przede mną.... masakra
@ZPDU
@ZPDU 8 ай бұрын
Świetny materiał. Tomku, gratuluję wiedzy, chęci i wytrwałości.
@tomekkruger
@tomekkruger 8 ай бұрын
Ten materiał to wstęp do tego Amplifona, co mignął w jednym z ujęć.
@ZPDU
@ZPDU 8 ай бұрын
@@tomekkruger Mistrzostwo.
@tomekkruger
@tomekkruger 8 ай бұрын
To zasługa Normana Crowhurta, ale czytałem na różnych forach o tematyce lampowej, że ten inżynier jest trudny do zrozumienia. Zdarza mi się kilka razy czytać oryginał, żeby właściwie przełożyć to na polski.
@ZPDU
@ZPDU 8 ай бұрын
@@tomekkruger I to wychodzi Tobie fantastycznie. Gratuluję. Serio.
@thevicol
@thevicol 7 ай бұрын
Robisz świetną robotę z tymi tłumaczeniami. A temat sprzężenia zwrotnego, zgrania odpowiedzi częstotliwościowych i headroomu jest ważny!
@tomekkruger
@tomekkruger 7 ай бұрын
Następny film będzie o tym jak ktoś podmienił w pewnym wzmacniaczu pojemności sprzęgające na dwa razy większe w pojemności. Pokażę ładną deformację kwadratu dla basu :)
@thevicol
@thevicol 7 ай бұрын
Zapowiada się ciekawie :)
@provideo120
@provideo120 8 ай бұрын
Dziękuję za wspaniały materiał co z przeróbką wzmacniacza z USA?
@tomekkruger
@tomekkruger 8 ай бұрын
Czeka w kolejce. Mam na serwisie magnetofon i muszę go skończyć, wjedzie Yamaha z reklamacją (nie było jej w żadnym filmie). Jest Onkyo do zmontowania, radiomagnetofon Philipsa do ukończenia, amplituner Fishera do ostatnich szlifów i kilka innych tematów. Co do Knighta kupiłem trafo obniżające, wymienię podstawkę lampy prostowniczej i bez innych ingerencji przemierzę sobie wzmacniacz, potem go rozmontuję, wymienię konieczne części i po zmontowaniu pomierzę, na koniec będę się bawił w jakieś korekty i obudowę.
@czary44
@czary44 7 ай бұрын
Dziękuje za kolejny ciekawy film! 😊 Mam pewne wątpliwości więc proszę o dodatkowe wyjaśnienia. Jak obcięcie pasma poniżej 200Hz w pierwszym stopniu ma dać wynikowo pasmo całego wzmacniacza od 20Hz? Czy nie lepiej byłoby w stopniu napięciowym zastosować 12AU7 (lub AT czyli to chyba 81ka), biorąc pod uwagę zbyt duże wzmocnienie AX? Jak Pan wspomniał, współcześnie nie jest potrzebna tak duża czułość na wejściu. Ewentualnie możnaby użyć tylko jednej triody z bańki AX. Zawsze to mniej lamp, mniej szumu i odpada 1 kondensator sprzęgający.
@tomekkruger
@tomekkruger 7 ай бұрын
Cięcie 200 Hz ze spadkiem 3 dB na oktawę. Resztę wyrówna ogólne pętla usz. Cięcie robimy po to, żeby zapewnic stabilność tej petli. Jak pokazałem na cięciu pliku z moją narracja, chcemy uzyskać ostry spadek poniżej 20 Hz, żeby odfiltrować brumy, analogowo ciężko jest bez znacznych przesuniec fazy stosować filtry więcej jak 24 dB na oktawę. Można stosować jeden stopień wejściowy jeśli używamy tylko cd. Ale trzeba przeliczyć pętle usz jeszcze raz.
@czary44
@czary44 7 ай бұрын
@@tomekkruger Zapewnienie stabilności to rozumiem, choć pozbycie się jednego stopnia lub zmiana lampy, na taką z mniejszym wzmocnieniem, zrobi to samo bez takiej gimnastyki. W końcu jeśli 200Hz będzie mieć aż -3 dB/oct. spadku, to 100Hz będzie już -6dB, zgadza się. To brzmi jak dramat. Usuwanie brumu w ten sposób to tu już autor zupełnie mnie zadziwił bo to taka pigułka na ból. Nie wyleczy, nie likwiduje źródła. Myślę, że lepiej zrobić po prostu dobry zasilacz :)
@tomekkruger
@tomekkruger 7 ай бұрын
@@czary44 W 1956 roku trudno było o dobry zasilacz. Duże pojemności były drogie i najczęściej w zasilaczach było około 100 uF na cały wzmacniacz, dodawano dławik ale zwiększał impedancję i blokował pasmo. Ten wzmacniacz był projektowany jak sadzę do wkładki krystalicznej i tunera radiowego. Ten wzmacniacz to tylko przykład jak zastosować USZ i dodatnie. I o sprzężeniach kiedyś będzie odcinek, ale wszystko po kolei. Na razie stosowanie lokalnych sprzężeń jest bardzo dobrym pomysłem.
@czary44
@czary44 7 ай бұрын
@@tomekkruger rozumiem i zgoda lokalne sprzężenia to dobra rzecz. Będę czekał na kolejne filmy 🙂
@jarekmalecky861
@jarekmalecky861 8 ай бұрын
Te elektrolity C5 i C9 to chyba jakieś nieporozumienie. Ale wtedy chyba polipropylenów tak dużych nie było.
@tomekkruger
@tomekkruger 8 ай бұрын
Nie przeszkadza to dziś zastosować polipropylen. Ten kondensator ma reaktancją tłumić pewien zakres częstotliwości, może być elektrolit. Jak wyjaśniono w filmie przy napięciu występującym na uzwojeniu pierwotnym upływ kondensatora jest pomijalny, oczywiście polipropylen będzie lepszy.
6L6-90 lat w służbie amplifikacji (nr241)
30:04
tomekkruger
Рет қаралды 936
I'VE MADE A CUTE FLYING LOLLIPOP FOR MY KID #SHORTS
0:48
A Plus School
Рет қаралды 20 МЛН
Хаги Ваги говорит разными голосами
0:22
Фани Хани
Рет қаралды 2,2 МЛН
БОЙКАЛАР| bayGUYS | 27 шығарылым
28:49
bayGUYS
Рет қаралды 1,1 МЛН
Amplifon WT40 - Wymiana lamp po uciążliwej podróży (nr 229)
1:00:00
Lampy elektronowe cz7, odwracacz fazy (nr 234)
17:21
tomekkruger
Рет қаралды 1,2 М.
Junior Golden Ear wg. Josepha Marshalla (nr230)
24:43
tomekkruger
Рет қаралды 497
Yamaha DSP A1 - wzmacniacz nie chce się uruchomić. (Nr 224)
52:29
Allied Radio Shack Knight 83 yx 773 - cz. 1 (Nr 225)
53:20
tomekkruger
Рет қаралды 1,7 М.
Milady's Golden Ear Josepha Marshalla (nr 236)
27:44
tomekkruger
Рет қаралды 780
I'VE MADE A CUTE FLYING LOLLIPOP FOR MY KID #SHORTS
0:48
A Plus School
Рет қаралды 20 МЛН