2 Strefa TĘTNA - zbuduj kondycję i zdrowie | Nie będzie łatwo!

  Рет қаралды 16,349

Życienasportowo

Życienasportowo

Күн бұрын

Пікірлер: 92
@6pril24
@6pril24 2 ай бұрын
Adrian dzięki Tobie ogarnęłam, że bieganie to NIE BIEGANIE na oślep, a z głową. Wcześniej moje treningi wyglądały tak: brak rozgrzewki , rozciągania i bieganie na oślep. Teraz 180stopni zmiany. Potrafisz tak fajnie, prostym językiem przekazać wiedzę, że człowiek ma ochotę teraz wyjść z pracy, rzucić wszystko i iść pobiegać. :)
@lukass.6923
@lukass.6923 2 ай бұрын
Dzięki Tobie ogarnąłem o co w tym całym bieganiu chodzi, ponieważ wcześniej biegałem jak dzik. Robisz świetną robotę. Przy okazji życzę zdrowia, bo coś mi się obiło mi się o oczy, że ostatnio coś nie halo !!!
@rapssss
@rapssss 2 ай бұрын
Takie filmy powinny być pokazywane młodzieży w szkole. Krótko opiszę swoją historię z bieganiem. Mając 20 kilka lat nakupiłem sprzętu i zacząłem biegać bez żadnego pomysłu. Niestety po 1 km byłem wypompowany z energii. Jakimś cudem udało mi się dobić do 3 km ciągłego biegu, ale nie mierzyłem wtedy nic poza dystansem(takie to były czasy). Zarzuciłem bieganie po paru tygodniach takiej męczarni. Dopiero po 30stce, jak dorwałem plan marszobiegów, to mi zaskoczyło. Bieganie stało się przyjemne, nie wychodziłem na trening z myślą, że zaraz nie będę mógł tchu złapać. Wiedziałem, że będzie znośnie. Początkowe minuty często bywają ciężkie, ale u mnie po 10-15 min osiągam taki stan, że cieszę się na każdy km przebiegnięty. Teraz spokojnie mogę biegać 10 km bez przerwy, nie cisnę jakoś na wynik, sam polepsza się z czasem. Głównie chodzi o polepszenie zdrowia i wydolności organizmu. Od czasu trenowania(luty 2024) nie choruje wcale, a zwykle przynajmniej jedno przeziębienie miałem już w tym czasie. Polecam spróbować każdemu. Wystarczy dobra para butów i jakiś zegarek z pomiarem czasu + plan na marszobiegi(dostępne za darmo na wielu portalach dla biegaczy).
@XTommy94
@XTommy94 2 ай бұрын
Tłumaczysz najlepiej na YT 👍🏻😊
@danielborowski1717
@danielborowski1717 2 ай бұрын
Super materiał o mów wszystkie strefy tętna w kolejnych odc
@rafalborychowski1826
@rafalborychowski1826 2 ай бұрын
Super! Dziś miałem bieg w tlenie, ale noga siedziała żeby pobiegać szybciej więc wjechały akcenty na progu z odpoczynkiem w 1 strefie co powinno dać tętno około 2 strefy, myślę że trener się nie zorientuje👍
@shogun99dawid
@shogun99dawid 2 ай бұрын
Ja od 3 miesięcy wracam do biegania po 14 latach przerwy 😂 Zacząłem od marszobiegow. Ledwo dawalemy radę 20 min ale trzymałem niskie testno przez 2msc i trenowałem 4 razy w tygodniu. I z tygodnia na tydzien mam mega progres. Bo juz druga strefa to 7min/km. Teraz wdrażam szybkość przed pierwszymi zawodami w październiku. Polecam.
@bartekfoszer661
@bartekfoszer661 2 ай бұрын
Bardzo fajny, merytoryczny materiał
@boxster7880
@boxster7880 2 ай бұрын
Dobry materiał, dzięki!
@MrBubunio
@MrBubunio 2 ай бұрын
Świetny materiał ! Wszystko w pigułce ! Subskrybuję i udostępniam !!
@maciejgrzybczak9123
@maciejgrzybczak9123 14 күн бұрын
Biegam od 3 tygodni, 5 razy w tygodniu, na razie mój rekord to 7km. Ale tak to codziennie staram się biegać 4-5km truchtem. Tempo mam w okolicach 6’40. Ale jaka druga strefa tętna jak nawet biegnąc wolno w tempie ponad 7 mam tętno 160 😝 (175cm 90kg) ale robię co mogę, żeby na razie w ogóle złapać jakakolwiek formę, wtedy zacznę rozdzielać te treningi mądrzej. Fajny kanał, pozdrawiam
@maciejgrzybczak9123
@maciejgrzybczak9123 14 күн бұрын
Dobra, oglądam dalej, już doszedłem do tego co robię źle 😎
@LandcasterPL
@LandcasterPL 2 ай бұрын
U mnie 2 strefa garmina wg max tętna i tętna spoczynkowego kończyła sie na 143 bmp wraz ze wzrostem sprawności zegarek pokazywał mniejsze hr max i obniżał też strefę. Odkąd mam pasek to ustawiłem strefy wg progu mleczanowego i tu strefa niebieska kończy się na 152bmp. Próg mleczanowy jest dużo bardziej dokładna bazą do wyliczenia stref niż sam hrmax
@Kubixox77
@Kubixox77 2 ай бұрын
Z tego co mowisz o marszobiegach, to mozna zrozumieć że skanie z 90% hr max na 50% które na koniec da średnią w granicach 60-70%, będzie tożsame w skutkach z jednostajnym, długotrwałym wysiłkiem utrzymanym przez cały czas w tym samym zakresie 60-70% hr max, a to są przecież całkowicie dwie odmienne strategie treningowe nastawione na kompletnie inne efekty.
@adrianzycienasportowo
@adrianzycienasportowo 2 ай бұрын
Z tym skakaniem do 90% HRmax to trochę bez sensu. Myślę, że osoba początkująca, która będzie biegać naprawdę wolno nie wbije powyżej 80% tętna maksymalnego. Natomiast tak marszobieg, w którym podczas marszu będziemy zwykle w około 60-70% HR max będzie pozytywnie wpływał na budowę wydolności. Niemniej tak jak powiedziałem w filmie by osoba początkująca mogła w tej 2 strefie tętna trochę pobyć powinna szukać innych aktywności fizycznych, bo bieganie będzie dla niej zbyt intensywne.
@GrzegorzPacewicz
@GrzegorzPacewicz 2 ай бұрын
Z racji wieku (50 lat) u mnie 2 strefa kończy się na 122 BPM, więc musiałbym biegać w tempie jakiś 7:30 na km. W praktyce marszo-biegi w tempie średnim 7:00 robią mi idealnie na kondycję, ale wtedy BPM średni jest w okolicach 130-134 zależnie od dnia. A biegam regularnie od 4 miesięcy a nieregularnie od roku.
@patrykgrudziadz
@patrykgrudziadz 2 ай бұрын
Jeeeaaaaa 🎉🎉🎉
@lamakunegunda1147
@lamakunegunda1147 2 ай бұрын
A czy przypadkiem w garminie baza/tlen to nie jest 3 zielona strefa? 2 niebieska jesr nazwana lekka i jest to w zasadzie bardziej regeneracyjna intensywność, aniżeli tlenowa, przynajmniej mój organizm tak to odbiera i w ten sposób z tych stref korzystam uwzględniając margines błędu i trzymając się raczej dolnych widełek
@lukaszskonieczny2705
@lukaszskonieczny2705 2 ай бұрын
Tez tak myslalem
@lukaszskonieczny2705
@lukaszskonieczny2705 2 ай бұрын
Ta niebieska strefa to jest strefa w której spalamy tylko tluszcz ale bazę tlenową myslalem ze budujemy w Zielonej strefie
@lamakunegunda1147
@lamakunegunda1147 2 ай бұрын
@@lukaszskonieczny2705 bo ja się będę trzymał tego, że tak właśnie jest, widzę zauważalny progres kierując się tym tętnem, więc myślę, że to dobre podejście
@lukaszskonieczny2705
@lukaszskonieczny2705 2 ай бұрын
​@@lamakunegunda1147to samo u mnie
@potworek20f
@potworek20f 2 ай бұрын
Ja w ogóle nie jestem w stanie biegać w 2 strefie, ona u mnie nadaje się max do marszu…
@cyprian_waclaw
@cyprian_waclaw 2 ай бұрын
U mnie druga strefa to około 150 uderzeń (mam 24 lata). I tak najwięcej treningów robię w tej właśnie strefie. Ta czy dwa razy w tygodniu jakiś mocniejszy trening. Zazwyczaj utrzymuje 80% treningów w 2 strefie (tempo 5.00-5.20)a resztę mocniejsza.
@power0shot
@power0shot 2 ай бұрын
Jak robiłem test wydolnościowy, to moje BC1 pokrywa się z zieloną strefą przez Garmina z różnicą 1 uderzenia. Gdzie moja niebieska strefa to 152; zielona do 163. A próg beztlenowy 177
@dariusz-sikorski
@dariusz-sikorski 17 күн бұрын
Apple Watch pokazuje mi max 181 i strefę 2 136-146. Według Ciebie powinenem biegać 126 max… ale ja nawet nie jestem w stanie iść w takim tempie - te 146 wydaje mi się ok
@morlinek92
@morlinek92 2 ай бұрын
Super odcinek, zwłaszcza, że podzieliłeś się tempem w 2 strefie. Sam "biegam" a raczej truchtam po 7:10-6:50 i wydawało mi się to mega wolno. Robiłeś sobie kiedyś testy wydolnościowe w celu określenie stref?
@MarekBury
@MarekBury 2 ай бұрын
Ja żeby utrzymać sie w 2 strefie czyli u mnie do tetna 134 musze biec jakies 8-9min na km
@rapssss
@rapssss 2 ай бұрын
Gdzie tam :D ja jak zaczynałem to moja strefa 2 to było bieganie w okolicy 9-10 min/km. Parę tygodni treningów i już było to w okolicach 8 i poniżej. Progres jest bardzo szybki na początku, łatwo się zachłysnąć i zacząć szybko biegać. Ja raz w tygodniu mam wolne wybieganie i w ogóle nie interesuje mnie tempo, patrzę żeby nie wyjść poza 134 BPM bo to moja granica 2 strefy. W ogóle patrzenie na wyniki innych to duży błąd, bo można się tylko zdemotywować. Jedynie nieliczny % ludzi znajdzie w tym super motywację, resztę to przytłoczy. A gadanie, że bieganie w niskich tempach to nie bieganie to niech sobie gadają do siebie, a reszta niech olewa takie przytyki.
@100of1000
@100of1000 2 ай бұрын
Tydzień temu włączyłem w telefonie trening godzinowy, dokładnie 1 godzina czyli zwrot następował przy 30 minutach. Gdy już dotarłem do celu, to miałem 5 sekund powyżej ustalonego czasu. Tętna nie mierzę, bo to pomiar dla zawodowców. Na pewno tętno spoczynkowe (tuż po treningu) jeszcze kilka godzin potrafi być średnio wyższe względem normalnego. Na szczęście większość kalkulatorów już to uwzględnia.
@adrianzycienasportowo
@adrianzycienasportowo 2 ай бұрын
Pomiar tętna jest dla każdego ambitnego amatora, który chce coraz lepiej rozwijać się w sportach wytrzymałościowych ;)
@pawekrasowski8060
@pawekrasowski8060 2 ай бұрын
skoro korzyści zdrowotne, kondycja, wydolność tlenowa, korzyści kilka godzin po bieganiu jak zwiększenie koncentracji, długoterminowo zwiększona odporność na stres są związane z umiejętnym podwyższaniem sobie tętna, a nie daniem organizmu w palnik albo zakwasom po treningu to chyba warto to stosować, gdybym wiedział że tak mi się uda podnieść kondycję to bym od początku mierzył, do teraz nie mierzę ale to też dlatego że nie mam zegarka, jakbym miał to może bym sprawdzał.
@MarekBury
@MarekBury 2 ай бұрын
​@@pawekrasowski8060mozesz kupic pas na BT do telefonu i uzyc jakieś apki biegowej. Pasy piersiowe sa duzo dokładniejsze i tez paradoksalnie mierzadko tańsze niz zegarek z pomiarem nadgarstkowym. Jak kiedys kupisz zegarek to mozesz taki pas uzywać rowniez z zegarkiem. Taki oas jest bardzo funkcjonalny, mozesz miec go na sobie a podczas treningu na silowni zegarek zawiesic na sztandze dzięki czemu zliczy powtórzeni a tetno caly czas masz z pada piersiowego.
@domi16548
@domi16548 2 ай бұрын
Pomiar tętna właśnie dla amatorów a nie zawodowców którzy swój organizm mają w jednym palcu i nie muszą śledzić tętna.
@rapssss
@rapssss 2 ай бұрын
Ja gdyby nie pomiar tętna w ogóle bym nie biegał. Dopiero zrozumienie korelacji, że zaczynam się męczyć szybciej powyżej 160 BPM pozwoliło mi zacząć dłużej biegać bez przerwy. W ogóle bieganie najwięcej frajdy sprawia mi w okolicach 150-160 BPM, bo wtedy tempo jest ok, a nie męczę się szybko i długo mogę je utrzymywać. Dobrze, że mamy takie możliwości teraz i każdy może sprawdzić, co mu pasuje.
@wojtasowskyy1504
@wojtasowskyy1504 2 ай бұрын
uwazasz ze do budowy bazy tlenowej lepszym wyborem jest metoda phila maffetona czy trening w strefie 2?
@Zachaarys
@Zachaarys 2 ай бұрын
U mnie strefa 2 (niebieska) w garminie to przedział między 131-147, jak to rozumieć w porównaniu do Ciebie ? Jak u Ciebie wyglądają pozostałe strefy ?
@damiannawrot9400
@damiannawrot9400 Ай бұрын
Wyliczenie takiej strefy jest umowne zależy od wielu rzeczy ale generalnie oblicza sie to od tetna maksymalnego. Wzór jest beznamiętny i tak naprawdę chodzi o to żeby wyliczyć strefe przemian tlenowych w twoim organizmie. Jak chcesz do tego podejść aptekarsko możesz pójść na badanie vo2 max i tam Ci pokażą na jakim etapie kończy Ci się przemiana tlenową i wchodzisz w beztlen, drogie badanie dla amatora bez sensu bo po co placic chajs zeby sie dowiedziec jak jestes beznadziejny. Ale to co pokazuje Ci Garmin to mniej więcej to co jest może wyżej moze niżej ale pi razy drzwi to to. Dla początkującego jest to ważne aby trenować jak najwięcej na tym poziomie ale z czasem zauważysz ze twój organizm się adaptuje i tetno nie skacze po chwili wysiłku .
@arturkrol1420
@arturkrol1420 2 ай бұрын
witam. Polecisz jakiś dziennik treningowy biegacza? chciałbym jakas aplikacje ktora bedzie podsumowywac czas spedzony w poszczegolnych strefach tetna . BTW Garminowi brakuje takiej opcji
@krzysztof9058
@krzysztof9058 2 ай бұрын
Hej. Czy do szybszych treningow lepiej kupic buty z plytka karbonowa np puma deviate nitro 2 lub reebok float ride energy x czy lepiej bez karbonu np rebel v4 czy saucony endorfiny speed 3? Ceny podobne a pumy i reeboki nawet tansze a maja plytke
@norber7509
@norber7509 2 ай бұрын
2.5h w 2giej strefie to na raz 😊
@wlochatykwlochaty1352
@wlochatykwlochaty1352 2 ай бұрын
Hej. Jakich słuchawek dokostnych używasz? Pozdro💪
@Micha-oy5rl
@Micha-oy5rl 2 ай бұрын
[PYTANIE] Na razie biegam w górnej połowie 3 strefy, może spróbuję zejść niżej i dreptać część treningów bardzo wolno. Rozważam w dni niebiegowe wprowadzić spokojną jazdę rowerem - to by wtedy była 2 strefa. Czy to też mi pomoże w budowaniu bazy w bieganiu?
@aleksandrabiaas3817
@aleksandrabiaas3817 2 ай бұрын
Tak, w filmie jest o tym mowa, obejrzyj od 5:45 ;)
@Micha-oy5rl
@Micha-oy5rl Ай бұрын
@@aleksandrabiaas3817 Kurde, rzeczywiście, musiałem się zamyśleć, dzięki za odpowiedź. PS Film znowu mi się wyświetlił w proponowanych i przypomniało mi się o moim pytaniu ;) Dzięki za odp.! :D
@noirnoir8584
@noirnoir8584 2 ай бұрын
W drugiej strefie tętna to robię yoge, tak wolne bieganie/marsz byłoby dla mnie mordęgą i stratą czasu. Gdyby mi to ktoś polecił na początku to nigdy nie zaczęłabym biegać, i do dziś nie widzę sensu zmuszać się żeby biegać powolutku żeby utrzymać strefę 2, po co mam to robić skoro mam fun biegać szybciej na wyższym tętnie?
@MajsterPiotr
@MajsterPiotr 2 ай бұрын
w metabolizmie wysiłkowym wyróżniamy dwa progi, pierwszy to LT drugi to AT, Tuż pod progiem LT pracujemy głównie na tłuszczach, czyli powiedzmy w tej strefie 2 tętna. (bardzo cenny trening bo tłuszczu mam niemal nieskończoną ilość, limiterem tutaj dla wytrenowanych jest bardziej sen ) Pomiędzy LT a AT jest tak zwana strefa mieszana, najbardziej rozbudowana u amatorów, bo już w miarę szybko ale nie jest to wysiłek bardzo skrajny, w tym przedziale korzystamy i z tłuszczu i glikogenu. I to jest pójście na łatwiznę. Powyżej progu AT jest strefa beztlenowa, czyli krzywa mleczanu zaczyna rosnąć dynamicznie (na wykresie niemal pionowo w górę) trening tuż pod tym progiem przesuwa nam występowanie bez tlenu na wyższe tętna. Oczywiście warto robić treningi ponad AT, są to wtedy tzw treningi Vo2max, lub WT (wentylacja tlenowa, taki moment kiedy oddychamy szybko ale wydolność mimo wszystko spada) Sumując Lepiej trenować tuż pod progami LT i AT. Po co ? Bo celujemy w konkretne substraty energetyczne, i faktycznie coś trenujemy. Drugi plus jest taki, że jak lekki trening nie będzie lekki tylko średni, TO trening ciężki nie będzie ciężki tylko też średni :) I tu jest problem amatorów z wieczną stagnacją i próba łamania 50 min na 10 km od 10 lat Pozdrawiam
@lejdiolga851
@lejdiolga851 2 ай бұрын
Cześć, dziękuję za ten filmik (: wspomniałeś, że u kobiet ze względu budowy fizjologicznej serca tętno jest wyższe o około 5-10 uderzeń, czy to oznacza że nasze strefy również poszerzają się o 5-10 uderzeń? Jeśli Twoja druga strefa kończy się na 130 uderzeniach to moja kończy się na 135-140?
@MarekBury
@MarekBury 2 ай бұрын
Zeby sprawdzić jaka jest Twoja 2 strefa musisz zarejestrować swoje hrmax w garminie, mozesz to zrobic np pobiec na 200m ile fabryka dala, najlepiej z pasem piersiowym, zegarek wtedy wyliczy sobie stfefy. Mozesz tez pójść do kardiologa.sportowego i on wyznaczy hrmax podczas probybwysilkowej
@cytrusek15
@cytrusek15 2 ай бұрын
Od 1,5 roku jeżdżę na łyżwach/rolkach 2-3 godziny w tygodniu. Wtedy moje średnie tętno to 125-135 przy HRmax 189, czyli mieszczę się w 70%. Od miesiaca bezposrednio po skonczonym jezdzeniu na rolkach ide pobiegac (biegam 5-10km, na srednim tetnie145-155). Czy w tym przypadku mogę/powinienem biegac szybciej niz 70% HRmax, bo rolki zalatwiaja mi trening w tej nizszej strefie? Jednoczesnie rolki traktuje jako rozgrzewke i moglbym od razu pobiec mocniej?
@2giersz
@2giersz 2 ай бұрын
Ja dziś robiłem 2 trening marszobiegów, pierwszy raz z opaską mierzącą tętno. Po minucie wolnego biegu tętno 160 uderzeń (85% hr max). Wcześniej w czasie marszu średnio 125 - 2 strefa (66% hr max). Zastanawiam się, czy mają u mnie sens marszobiegi, czy może lepiej zostać na razie przy samych marszach. Tylko czy w ten sposób zbuduję wydolność aby np. za 1-2 miesiące móc wolno biegać przy niższym tętnie?
@Fantitomas
@Fantitomas 2 ай бұрын
Gdzie mozna dostac takie koszulki jak masz na filmach? Ta poprzednia od mizuno bardzo fajna.
@adrianzycienasportowo
@adrianzycienasportowo 2 ай бұрын
Ja kupuje u siebie w sklepie www.studio-sport.pl
@mreco9194
@mreco9194 2 ай бұрын
Hej,a słuchaj czy tu nie chodzi o strefę jak to nazywa garmin 2 i jest koloru niebieskiego ?
@ahatonieja13
@ahatonieja13 2 ай бұрын
czy przeklada sie to na przyklad na kolarstwo? czy druga strefa ma takie samo zastosowanie?
@adrianzycienasportowo
@adrianzycienasportowo 2 ай бұрын
Dokładnie tak.
@ahatonieja13
@ahatonieja13 2 ай бұрын
@@adrianzycienasportowo dzieki boss
@Martlis333
@Martlis333 2 ай бұрын
A czy żeby budować wydolność tlenową można użyć metody Maffetona ? O nią biegać przez x miesięcy ?
@adrianzycienasportowo
@adrianzycienasportowo 2 ай бұрын
Oczywiście, że można sam biegałem tą metodą prawie 3 lata. Niemniej po wejściu na ciut wyższy poziom korzystanie z 2 strefy tętna lepiej wpływa na regenerację i można dzięki temu biegać więcej - i lepiej progresować.
@Martlis333
@Martlis333 2 ай бұрын
Czyli biegając w 2 strefie garmina tj Niebieskiej daje takie same efekty jak metoda Maffetona jeśli dobrze rozumiem buduje bazę tlenową tzn z czasem biegam szybciej mając te samo tętno (upraszczając dla zrozumienia). Dobrze rozumiem ? Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
@xUnfx
@xUnfx 2 ай бұрын
Czy to prawda że pomiar tętna nadgarstkowy jest znacznie mniej precyzyjny niż pas na klatce?
@rapssss
@rapssss 2 ай бұрын
Tak, ale nie dotyczy to top modeli Garmina czy Apple(Ultra). Tam przekłamania to kilka uderzeń, ale góra 1-2 i do tego w odczycie rzeczywistym. Testowałem na sobie i później w aplikacji miałem te same odczyty praktycznie. Pas jest dokładniejszy, bo mierzy częściej uderzenia, a więc wyłapie szybko ich zmianę. Nie chodzi mi tu o masówkach, tanich zegarkach z takim pomiarem, bo one się gubią bardzo szybko i różnica potrafi być rzędu 30-40 uderzeń/min, a więc pomiar taki można wyrzucić do kosza.
@AleSuw
@AleSuw 2 ай бұрын
Czy ważna jest długość treningu w drugiej strefie? Ostatnio zaczęłam dojeżdżać rowerem do pracy, zajmuje mi to ok 15min i robię to wg zegarka w drugiej strefie. Czy mogę to wliczyć w objętość tygodniową treningu w drugiej strefie? (2x15min x 5 razy w tyg. daje mi 1.5h)
@panszarlotka
@panszarlotka 2 ай бұрын
Załóżmy, że ćwiczysz bieganie tylko biegnąc w strefie tlenowej (zone2). W zależności od długości jednostajnego biego będzie miało to inny wpływ na organizm. od 0 do 15 min NIE MA WPŁYWU na organizm. Od 15-30 aktywna regenracja.od 30 do 50 utrzymanie formy, od 50 do kilku godzin porawa formy. I potem przetrenowanie. Moim zdaniem bieg 2 strefie odpala jakieś procesy biologiczne i by się poprawiać to jakaś długość tego biegu musi być. Autror Jack Daniels (taki trener - pisarz) w swojej książce posługuje się 30 minutowym biegiem w strefie drugiej jako najmniejsza jednosta. Więc ok.25 lub 20 minut może działać podobnie ale 15 minut to już na tyle króko, że cięzko powiedzieć. Spróbuj wypytać czat GPT - bo pytanie jest dość trudne. Moja rada - wracając z pracy dodaj sobie dodatkowe 15 minut i wtedy traktuj to jak jednostkę treningową. Mozesz nawet wyjechać 15 minut wcześniej do pracy i zrobić ją rano, lub dwie w ciągu dnia. Ja tak trenuje ze 3 razy w tygodniu biegam Easy ok 30 min 2 razy dziennie. Polecam dla kogoś kto trenuje rok lub wiecej. Pozdro - mam nadzieję, że coś pomogłem.
@itakniepowiem6893
@itakniepowiem6893 2 ай бұрын
Ja biegam to mam tętno 180-190 i jest ok
@adrian-md9dr
@adrian-md9dr 2 ай бұрын
Sorry bardzo, ale mógłbyś się odnieść do stref tętna na podstawie rezerwy tętna? Znowu sorry ale jak zacząłem czytać i sluchac o tych strefach to już nie wiem czego się trzymać. Niby strefy na podstawie rezerwy są dokładniejsze ale często te same osoby (nie piszę, że Ty) podają po prostu % od tętna max. Pozdro 👋🏻
@secArthur
@secArthur 2 ай бұрын
Wg Garnina II strefa tylko utrzymuje baze tlenową a nie podnosi, buduje i ja sie tego trzymam. Większość treningów w III strefie i to daje efekt. Biegajac w II strefie noc bym nie poprawił, stagnacja, brak rozwoju. Do tego szybsze akcenty beztlenowe i jest ok.
@adrianzycienasportowo
@adrianzycienasportowo 2 ай бұрын
Garmin nie jest wyrocznią wiedzy, a jego statystyki bardzo mylące i niedokładne ;) ps. nikt nie mówi o bieganiu wszystkich treningów w 2 strefie tętna, a około 50-70% w zależności od celu i sezonu.
@nit3449
@nit3449 2 ай бұрын
zacząłem biegać jakiś miesiąć temu, średnie tętno 144, +/- 8min/km i według zegarka galaxy watch 5 pro, to jestem w strefie 3. Czy w biegając w 3 strefie przy tym tętnie, także zbuduję bazę tlenową?
@panszarlotka
@panszarlotka 2 ай бұрын
Bazę zbudujesz biegając w KAŻDEJ STREFIE. Ale najbardziej efektywne budowanie będzie w ZONE2.
@casper1899
@casper1899 2 ай бұрын
zaczynalem w maju i podobnie, teraz przy podobnym tetnie +-7 min/km. Zegarek AW
@MarekBury
@MarekBury 2 ай бұрын
Aż mam normalnie wrażenie, że film w odpowiedzi na moj komentarz z żalami że nie umiem w strefe 2 :D
@EndrjuF4D
@EndrjuF4D 2 ай бұрын
To mi zegarek Apple pokazuje 170-180 bpm…
@Ja-mt6ol
@Ja-mt6ol 2 ай бұрын
Tak niskie strefy tętna 1-2 u autora świadczy, że zwykle trenował na wyższych wartościach tętna i w ogóle nie ma porobionej tzw bazy. U mnie od lat trenuję pod biegi dlugodystansowe terenowe i 1 strefa kończy się na 146. Druga na 159. Próg mleczanowy 160... Tylko że ja robię treningi z trenerem pod budowanie 1 i 2 strefy tętna, aby móc 10-20 godzin biec w niskich zakresach i znacznie poniżej progu. Rower to świetne uzupełnienie biegania i robienia bazy.
@Grzesiu-i3b
@Grzesiu-i3b 2 ай бұрын
Hormony szczęścia 😅😅 to ja mam jak do domu wracam hahahaha.
@domi16548
@domi16548 2 ай бұрын
Strefa 2 to już dla mega wytrenowanych, a dla amatorów którzy jakiś czas biegają to powinna być zielona strefa.
@Grzesiu-i3b
@Grzesiu-i3b 2 ай бұрын
2-3 godziny 3 razy w tygodniu hahahha😅😅😅
@adrianzycienasportowo
@adrianzycienasportowo 2 ай бұрын
2-3 godziny tygodniowo rozłożone na np. 3 treningi w tygodniu :)
@Grzesiu-i3b
@Grzesiu-i3b 2 ай бұрын
@@adrianzycienasportowo no to chyba że tak :)
@pazz8927
@pazz8927 2 ай бұрын
u mnie druga strefas wyglada tak ze nie jestem w stanie w niej biegac. Dostaje szybko skurczu lydek, przy interwalach badz podbiegach to sie nie dzieje. I tetno mi i tak potem ksacze do gory wiec u mnie 2 streaf nie dziala, niestety nwm czemu
@twenky7071
@twenky7071 2 ай бұрын
u mnie jest to samo, lydki tak bola, ze ja nie moge
@panszarlotka
@panszarlotka 2 ай бұрын
biegnij minute i spaceruj 5 minut - i tak w kółko ok. 30 minut. Jak nie będę bolały łydki nastepny trening zmien proporcje - 2 minuty biegu - 4 minuty marszu. Jeśli poczujesz ból w łydkach to powtarzaj ten trening do czasu aż przestanie i wtedy zwiekszasz proporcje. Łydki to NAJSŁABSZE OGNIWO - trzeba je delikatnie wprowadzać w ciężką pracę. To słowa mojego fizjoterapety. Może też tak byż że ZA DUZO biegasz. Biegaj tyle by Cię nie bolały. Każdy kanapowiec wyjdzie na pierwsze bieganie i chce godzine biegać... a ciało jest może zdolne z 5-10 minut na początku. Ja treniuje nieco ponad dwa lata - teraz biegam ok 300 km miesiecznie. Łydki nie bolą, ale jakbym zaczał je uciskać itp. to jest to ciągle bardzo nieprzyjemne na pograniczu bólu.
@MarekBury
@MarekBury 2 ай бұрын
W drugiej?? Druga to ta prawie najwolniejsza, nie prawie najszybsza...
@twenky7071
@twenky7071 2 ай бұрын
@@panszarlotka biegam dwa miesiace, a teraz dowiedzialem sie o strefach, wiec zaczalem biegac wolniej i zaczely mnie bolec lydki, okropne skurcze ktorych nie mialem gdy biegialem szybciej. Nie wydaje mi się, że jeszcze wolniejsze bieganie mi pomoze
@pazz8927
@pazz8927 2 ай бұрын
@@twenky7071 dokladnie ma ten sam problem. A jednak jesli chcemy budowac abze tlenowa, bieganie w tej 2 fazie jest wskazane, ale jest to dla nas uciazliwe i trudne od zrealizowania. Ja od 2-3 msc stoje w miejscu, nie mam funu juz z biegania, lato robi swoje, jest za goraco tez, ale interwaly i 2 strefa itp itp, nic nie daje. Moja wydolnosc stoi w miejscu, tempo biegu sie nie poprawia, a wrecz pogarsza
Baza aerobowa (baza tlenowa) - poradnik, plan i najczęstsze błędy
12:12
Каха и лужа  #непосредственнокаха
00:15
REAL MAN 🤣💪🏻
00:35
Kan Andrey
Рет қаралды 9 МЛН
5 ways to reduce your heart rate while running | 100% CHECKED
12:17
Życienasportowo
Рет қаралды 106 М.
ZA DŁUGA/ZA KRÓTKA NOGA - jak wyrównać MIEDNICĘ ?
19:48
Marek Purczyński
Рет қаралды 26 М.
Jak siedzenie powoli niszczy ciało człowieka - mięśnie i stawy
12:30
NieMaLekko Kornel Pęksa
Рет қаралды 284 М.
TLEN vs BEZTLEN - o co z tym wszystkim chodzi?
39:45
Tomasz Hruświcki
Рет қаралды 20 М.
Jak obniżyć tętno podczas biegania? Dwie metody dla amatorów.
10:28
Życienasportowo
Рет қаралды 78 М.
PODBIEGI - jak wykonać? Korzyści i błędy | Poradnik biegowy
14:22
Życienasportowo
Рет қаралды 7 М.
Incredible Ball Control + Cat🤯🔥
0:20
Best Football Shorts
Рет қаралды 3,6 МЛН
Ronaldo X Messi Domination☠️😮‍💨#youtube #trending #shorts
0:40
DOMINOU, BATEU COM BOLA DE SABÃO 🧼🫧
1:00
Banheiristas
Рет қаралды 12 МЛН