Co wie elektron?

  Рет қаралды 56,870

Gupia Nauka

Gupia Nauka

7 жыл бұрын

Tym razem trochę o splątaniu. Bez wstawek. :)

Пікірлер: 77
@wicur1597
@wicur1597 6 жыл бұрын
Bzdury matematyczne: 11:05 Chyba zatrzymałem się na innej matematyce. sin^2(a/2) + sin^2(a/2) >= sin^2(2a/2) ... wyciągami sin^2 przed nawias-> sin^2(a/2 + a/2) >= sin^2(2a/2) ... dzielimy przez sin^2 i -> (a/2 + a/2) >= (2a/2) ... nawiasy zostawiłem specjalnie ... wyciągamy a przed nawias i mamy -> a(1/2 + 1/2) >= a(2/2) ... dzielimy przez a i mamy -> 1/2 + 1/2 >= 2/2 ... czyli 1 >= 1 co było do udowodnienia :)
@gupianauka9906
@gupianauka9906 6 жыл бұрын
Ślicznie. ;)
@wicur1597
@wicur1597 6 жыл бұрын
Dziękuję :) Chyba, że chodziło o sinus (a/2)^2. To jest: sinus kąta do kwadratu. Wtedy zgodzę się, że nierówność jest niespełniona. Wobec tego proszę o poprawienie grafiki pokazującej wzory.
@Damian-ty5vk
@Damian-ty5vk 6 жыл бұрын
Nie istnieje coś takiego jak sam sinus, więc wyciągnięcie samego sinusa nie ma sensu. Dowód: Załóżmy, że możemy wyłączyć sinus (cokolwiek miałoby to znaczyć) Sinx + Sinx = 2Sinx sin(2x) = 2sinx co daje nam sprzeczność, jeżeli nie wierzysz, o to kontrprzykład: x = 30 stopni sin(60 stopni) = 2 sin (30 stopni) (pierwiastek z 3)/2 = 2 * 1/2 (pierwiastek z 3)/2 = 1 cbdo Mnie natomiast zastanawia dlaczego autor wyrzucił z dziedziny 0? Autorze? Przecież takie było założenie Einsteina, że jest zero i od niego wyszliśmy - czego nie załapałem? :/
@gupianauka9906
@gupianauka9906 6 жыл бұрын
To chyba raczej ja nie załapałem i mogę tylko zgadywać o co chodzi. Masz na myśli to, że dla kąta zero ta nierówność jest spełniona?
@Damian-ty5vk
@Damian-ty5vk 6 жыл бұрын
Gupia Nauka Dokładnie tak.
@karetmistrz
@karetmistrz 6 жыл бұрын
ni chuj nic z tego nie kumam :) ale dobrze się tego słucha
@marcinen.8416
@marcinen.8416 5 жыл бұрын
A ja słucham tego przy żonie, i ona sobie myśli- ale mam zdolnego męża :)
@wolekm1
@wolekm1 5 жыл бұрын
Kto wie moze tam sie kryje nasza wolna wola- Pieknie powiedziane. Masz chlopie dar. Pozdrawiam
@mondrusemusic
@mondrusemusic 6 жыл бұрын
4:44 Matematyka potrafi być niebezpieczna. Cholerna oś Y przebiła moje prawe płuco uważajcie podczas rysowania układu współrzędnych, a w szczególności przy wyznaczaniu wektorów z zasady prawej dłoni, bo możecie się nieźle zdziwić, najlepiej stańcie gdzieś z boku pod bezpiecznym kątem.
@martinpiekarski1512
@martinpiekarski1512 Жыл бұрын
Otóż to, najlepej pod kątem theta ;]
@janjanowski2891
@janjanowski2891 7 жыл бұрын
Wspaniały film i świetnie wyjaśniony problem - ale zapewne wiedza w przedmiotowym zakresie jest dziś niekompletna i może będzie rozwinięta a na razie możemy sobie budować łączność natychmiastową na splątanych cząstkach czy nawet fotonach.
@ThubanDeneb
@ThubanDeneb 7 жыл бұрын
Dobry kanał. Kontynuuj nagrywanie nowych filmów!
@McMartiniv3
@McMartiniv3 4 жыл бұрын
Żaden z narodów na świecie nie może się poszczycić takim, jak nasz naród, bogactwem uczuć i nastrojów. Może w tym tkwi czar nasz ujmujący, a może też to i wada wielka! W sercach nieład uczuć, w umysłach pojęć zamęt. Widzimy tego dowody we wszystkich dziedzinach narodowego życia: w politycznych wypadkach, w społecznych przemianach, w pracy twórczej, w codziennym trudzie, w towarzyskich stosunkach, w osobistych sprawach. A jeżeli to niedomaganie, to nazwać je można wrodzoną, narodową arytmią, w niej to należy szukać źródła naszej rzeczywistej, niestety, nieudolności do karnego, zbiorowego działania.
@AgainFiled
@AgainFiled 6 жыл бұрын
Jesteś zajebisty, Twój kanał genialny, jak i również Ty. Dziękuję!
@szymon823
@szymon823 2 жыл бұрын
3:16 elektrony domniemają jaki mają spin, a nabierają przekonania dopiero później XD
@hirogi3562
@hirogi3562 4 жыл бұрын
To czego brakuje w tym obliczeniu kwantowym to nasz 4 wymiar ktorego nie widzimy
@martinpiekarski1512
@martinpiekarski1512 Жыл бұрын
Nom, to by się ładnie zgadzało z koncepcją liczb zespolonych i tzw. liczbą urojoną 'i'.
@zoxemo3838
@zoxemo3838 6 жыл бұрын
Genialne filmy
@pirogronianus
@pirogronianus 10 ай бұрын
Pomału ogarniam to rozumowanie (jestem na grafie kul), a w międzyczasie donoszę, iż wg polskiej Wikipedii wszystkie dotychczasowe eksperymenty nie dowiodły w 100% probabilistycznej interpretacji mechaniki kwantowej. Wciąż są w nich luki interpretacyjne, choć nie wymieniono wszystkich. A szkoda, bo temat ciekawy i osobiście mu kibicuję. Sam Bell ponoć krytykował interpretację kopenhaską.
@thomasriddle2391
@thomasriddle2391 6 жыл бұрын
to pasuje do pokera. dzięki.
@benmac1977
@benmac1977 4 жыл бұрын
Moze po prostu nie ma zadnych skladowych a pole magnetyczne "ustawia" wektory elektronow losowo w gore lub w dol na osi Z i w lewo lub w prawo na osi X. To by wyjasnialo 50% szans po kazdej zmianie ustawienia przyzadu pomiarowego. To tak jak z rzutem kostka: wynik rzutu 1-3 to spin w gore a 4-6 - w dol na osi Z; natomiast parzysty wynik to spin w gore a nieparzysty - w dol - na osi X.
@MrSzperacz
@MrSzperacz 6 жыл бұрын
1. Czy pomiar składowych X oraz Z (min 7:00) dotyczy tych samych elektronów, czy pomiar X jest dla jednych, a Z dla splątanych z nimi (czyli fizycznie innych) elektronów? Rysowanie bloczków połączonych szeregowo, sugeruje, że te dwa pomiary następują jeden po drugim, czyli dotyczą fizycznie tych samych elektronów. 2. Na slajdzie w czasie 6:35 masz dwa razy napisane Sz, a powinno być chyba Sx (czyli powinno być P(Sx/...) ). Tak musu być, aby pasowało do wypowiedzi, że mierzona jest składowa wzdłuż kąta teta.
@lew_wloczega
@lew_wloczega Жыл бұрын
To ja czegoś tu nie rozumiem. Spin jest cechą cząstki, która określa jej właściwości magnetyczne, tak? Spin nie zmienia się jeśli nie zadziałać na nią w jakiś sposób lub nie zmienia się w ogóle? Jeśli mamy dwie przyciągające się cząstki obok siebie to muszą mieć przeciwne spiny? Rozdzielenie dwóch cząstek od siebie nie powoduje zmiany ich spinu? Jeśli tak, to nie widzę problemu, cząstka miała swój wiadomy spin na początku i dalej ma taki jaki miała i nie ma ta tu żadnej potrzeby przekazywania informacji na odległość.
@skorupa_strupa
@skorupa_strupa Жыл бұрын
Dzięki
@norbertgrochal1856
@norbertgrochal1856 4 жыл бұрын
Na pytanie "którą drogą leci elektron" pod koniec filmu myślę, że jednak obiema na raz jakieś jego własności się przenoszą, tylko jeszcze może nie wiemy jakie. Dlatego postawienie bariery nawet przy pojedyńczym elektronie zmienia wynik pomiaru na wyjściu.
@pirogronianus
@pirogronianus 10 ай бұрын
Też tak sądzę. I podejrzewam że ma to związek z tzw falą pilotującą de Broglie'a.
@marekchudy8893
@marekchudy8893 6 жыл бұрын
Jesteś niezły
@76arga
@76arga 6 жыл бұрын
Rozumiem że większe gwiazdy ani czarne dziury nie mają wpływ na ich przemieszczanie i naukowcy wektory przesunęli względem pędzącej galaktyki (ruchu obrotowego) wokół nie osi ziemskiej tylko osi galaktycznej.
@mariuszgolonko8154
@mariuszgolonko8154 4 жыл бұрын
Ogólnie z fizyką miałem małe doczynuenie Ale kiedyś zastanawiając się nad podawanymi zagadnieniami wykminilem ze może cząstki nie mają spinu A są to jedynie wartości nadane przez obserwatora (foton) na wskutek uderzenia
@martinpiekarski1512
@martinpiekarski1512 Жыл бұрын
To może być ciekawa koncepcja filozoficzna, jednak niestety nieprawidłowa, bowiem wiele badan dowodzi, że cząstki posiadają spin, niezależnie czy jest przy nich jakiś obserwator czy nie.
@pirogronianus
@pirogronianus 10 ай бұрын
​@@martinpiekarski1512Jak to możliwe, skoro każde badanie sprowadza się do jakiegoś aktu obserwacji? 🙂
@martinpiekarski1512
@martinpiekarski1512 10 ай бұрын
@@pirogronianus Chodzi o to, że istnieją badania dowodzące, że cząstki posiadają spin zanim zostaną zbadane przez obserwatora. Cały sęk w tym, że nie jest to wartość jednoznaczna, tak jak np. światło drogowe, które może być albo zielone, albo czerwone. W przypadku spinu, po zmierzeniu, może mieć jedną wartość 'góra' lub 'dół', ale zanim go zmierzymy, ma te wartości jakby jednocześnie.
@szymonmikowski8164
@szymonmikowski8164 3 жыл бұрын
Dobry content
@kacperek3594
@kacperek3594 8 ай бұрын
pytanie powinno brzmieć: czy elektron ma świadomość?
@BozonCechowania
@BozonCechowania 6 жыл бұрын
Piekne
@rtdrrths7222
@rtdrrths7222 6 жыл бұрын
Czyli elektrony dopiero po 13,7 miliardów lat dowiedziały się jaki mają spin ?
@wernerheisenberg1624
@wernerheisenberg1624 4 жыл бұрын
Co masz na myśli? Akt obserwacji to nie tylko spoglądanie na coś. Z resztą moim zdaniem elektrony nie są całkowicie pozbawione wiedzy na temat swojego spinu, ponieważ istnieje takie coś jak zakaz Pauliego, dotyczący elektronów. To z powodu zakazu Pauliego na podpowłoce 1s mogą być maksymalnie 2 elektrony, ponieważ mamy tylko 2 warianty spinów czyli 1/2 lub - 1/2. Na podpowłoce 1s wszystkie elektrony mają liczby kwantowe n=1, l=0, m=(-0,0,+0) czyli po prostu 0 bo nie istnieje różnica między - 0 a 0 a +0. Zatem jedyna liczba kwantowa która je różni to właśnie liczba spinowa która przyjmuje wartości minus pół lub plus pół. To dlatego dodanie 3-go elektronu na powłokę 1 jest niemożliwe. Gdyby elektrony absolutnie nie miały pojęcia o swoim spinie to ten zakaz byłby nagminnie łamany. Z tego można dojść do wniosku że elektrony mają jakąś wiedzę o swoim spinie ale nie można stwierdzić czy one tą wiedzę mają cały czas czy tylko w tej sytuacji itd. Oczywiście mówię tu o spinie jako wartości plus lub minus.
@wernerheisenberg1624
@wernerheisenberg1624 4 жыл бұрын
Oczywiście mówiąc nagminnie łamany miałem na myśli że byłby cały czas łamany bo elektrony dążą do minimum energetycznego które jest na podpowłoce 1s.
@Daw403
@Daw403 6 жыл бұрын
Skoro w fizyce jest cos co przenosi energie czyli foton to czemu nie moze byc czegos co przenosilo by informacje a z racji swej predkosci nie interesowala by sie plynieciem czasu bo z punktu widzenia obserwatora ten czas by nie plynał? Jest jakas taka naukowa koncepcja?
@martinpiekarski1512
@martinpiekarski1512 Жыл бұрын
Zgodnie z koncepcją Einsteina, prędkość światłą jest prędkością graniczną dla wszystkich zjawisk w rzeczywistości, ale nie wynika to z tego, że foton przenosi energię, tylko dlatego, że jako jedyna cząstka jest w stanie taką prędkość osiągnąć. Poza tym, nie ma tak, że czas zatrzymuje się dla obserwatora, a dla cząstek elementarnych już nie. To, że doświadczają czasu inaczej nie oznacza, że nie są nie są od niego zależne.
@patrykpatrykowski2828
@patrykpatrykowski2828 3 жыл бұрын
Muzyka ułatwiająca skupienie w tle :)
@tymowoj5135
@tymowoj5135 5 жыл бұрын
Nasza świadomość kreuje rzeczywistość.
@martinpiekarski1512
@martinpiekarski1512 Жыл бұрын
To właśnie jest fundament dla wszystkich new-age'owskich guru i wszystkich tych teorii o swobodnym kreowaniu rzeczywistości. Czy to do końca prawda czy mit - nie wiem. Może coś w tym jest, ale najczęściej służy tym, którzy się nie znają na prawdziwej, fachowej fizyce do sprzedawania kitu innym, którzy się na tym nie znają.
@pisarsk_i
@pisarsk_i 3 жыл бұрын
Jezu rozumiem mniej niż myślałem
@rza8705
@rza8705 4 жыл бұрын
H... Wie !
@mikexnivax6985
@mikexnivax6985 3 жыл бұрын
trochę niezbyt jasny wykład ;)
@jacekn4676
@jacekn4676 4 жыл бұрын
Te elektrony splatane sa ze soba w 5 wymiarze. Po co się komunikować na odległość, skoro wszystkie nasze 4 wymiary sa zawarte jednoczesnie w wymiarze piatym.
@biglightball
@biglightball 5 жыл бұрын
Drogi autorze. Czy Twoja wypowiedź odnośnie naszej wolnej woli i jej potencjalnego źródła w prawach fizyki kwantowej, była czymś zainspirowana? Znam film anglojęzyczny w którym również takie powiązanie jest sugerowane.
@gupianauka9906
@gupianauka9906 5 жыл бұрын
Moja wypowiedź była na poły żartobliwa i moja autorska. Nie mam niestety żadnych przesłanek po temu, poza własną wyobraźnią.
@biglightball
@biglightball 5 жыл бұрын
@@gupianauka9906 Aha, ok. Dzięki za szybką odpowiedź. :) Zwróciłem na tę sugestie uwagę, bo od dobrych kilku miesięcy mam ciężki orzech do zgryzienia związany z poruszonymi pojęciami. Ciężki orzech, który myślę że stanowiłby świetny temat na bardzo ciekawy film na takim kanale jak Twój. :) Chcę ten orzeszek Ci opisać, z nadzieją że uznałbyś to właśnie za dobry temat na film. Gdzie mogę napisać i załączyć opis?
@kurasko
@kurasko 5 жыл бұрын
Chyba mylisz w tym przypadku splatanie elektronów awrzucaniu ich we wiązka h. Do doświadczeń ważne są też ich założenia. Zgadzam się z komentarzami o bzdurze matematycznej w 11.40
@fatalsystermerror
@fatalsystermerror 3 жыл бұрын
Czy nauka juz potrafi wyjaśnic istotę elektronu? Jego budowę? Bo od tego powinno się zacząć badanie własciwosci elektronu. Od przynajmniej teoretycznego założenia czym on jest aby uniknąć praktycznych błędów badawczych. Problem nauki jest taki że zakłada się iż matematyczne wyliczenia odpowiadają stanowi rzeczywistemu. Dlatego nauka rozmija się z prawdą.
@pirogronianus
@pirogronianus 10 ай бұрын
Po to mamy doświadczenia żeby sprawdzać zgodność matmy z praktyką 😏
@MrBimber55
@MrBimber55 4 жыл бұрын
Nie rozume :D
@twojsasiad8214
@twojsasiad8214 Жыл бұрын
Lubię pić piwo
@janekk_
@janekk_ 6 жыл бұрын
troche za szybko tłumaczysz
@gupianauka9906
@gupianauka9906 6 жыл бұрын
Nie wiem, co masz na myśli, bo przecież zawsze możesz odtworzyć ponownie. ;) Ale jeśli uważasz, że robię za duże skróty, to napisz proszę czego nie zrozumiałeś, a ja chętnie w Q&A wytłumaczę to dogłębniej. Pozdrawiam serdecznie.
@s3rverius
@s3rverius 5 жыл бұрын
Ja słucham na x1,5 i jest dobrze :)
@ramirez5522
@ramirez5522 4 жыл бұрын
wszystko spoko, bardzoszanuje za próby wyjaśniania, ale zawsze w takich wykładach mąci mi w głowie swojego rodzaju antropomorfizacja np. cząstek. Co to niby znaczy, że "elektron wie" bo bez jaj, to staje sie jeszcze 100x bardziej zagmatwane mimo ze intencje pewnie były, żeby uprościć. Elektron nie ma świadomości i nie może nic wiedzieć albo nie wiedzieć. Nie wiem jak wy ale ja przez takie skróty myślowe zupełnie się gubię
@martinpiekarski1512
@martinpiekarski1512 Жыл бұрын
Tutaj oczywiście nie chodzi o to, że elektron ma jakąkolwiek świadomość i zdaje sobie sprawę z tego, jaki ma spin. Chodzi bardziej o to czy elektron ma odgórnie przypisany spin przed momentem wykonania pomiaru. Analogia może być taka masz dwóch rowerzystów jadących z jakąś prędkością. Ta predkosć jest określona liczbowo, ale ty jej nie znasz zanim jej nie zmierzysz. Czyli prędkość jest, ale ty znasz ją dopiero po wykonaniu pomiaru. Tutaj z elektronami kwestia jest dużo bardziej skomplikowana, bo własność jaką jest spin i prawa mechaniki kwantowej mocno różnią się od tych z mechaniki klasycznej.
@jakubwisniewski1068
@jakubwisniewski1068 4 жыл бұрын
Bardzo trudne, nie rozumiem.
Od bomby atomowej do gwiazd. Odc. 3: Cząstki czy fale?
12:57
Gupia Nauka
Рет қаралды 31 М.
Bro be careful where you drop the ball  #learnfromkhaby  #comedy
00:19
Khaby. Lame
Рет қаралды 40 МЛН
Dynamic #gadgets for math genius! #maths
00:29
FLIP FLOP Hacks
Рет қаралды 18 МЛН
Be kind🤝
00:22
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 18 МЛН
Helgoland - Tajemnica elektronów wyjaśniona
14:28
Astrofaza
Рет қаралды 252 М.
Spin - król mechaniki kwantowej
12:00
Gupia Nauka
Рет қаралды 81 М.
Czy atom można sobie wyobrazić? Marcin Łobejko
46:05
Copernicus
Рет қаралды 238 М.
Entropia i czas
12:22
Gupia Nauka
Рет қаралды 69 М.
Splątane fotony w kwantowym komputerze
13:57
Gupia Nauka
Рет қаралды 31 М.
Dlaczego atom nie wygląda jak myślisz? - AstroFaza
22:39
Astrofaza
Рет қаралды 127 М.
Kwantowa teleportacja
16:05
Gupia Nauka
Рет қаралды 56 М.
Odkrycie atomu i jego wewnętrznej budowy #ciekawostki #nauka #fizyka #atom
25:44
Eureka - kanał popularnonaukowy
Рет қаралды 26 М.
Bro be careful where you drop the ball  #learnfromkhaby  #comedy
00:19
Khaby. Lame
Рет қаралды 40 МЛН