Mógłbym tych wykładów słuchać i słuchać w kółko. Lepszej serii na ten temat już się nie da zrobić. To jest więcej niż złoto.
@TomaszLee2 жыл бұрын
To jest rzetelny matematyk z talentem do przekazywania wiedzy. Nic unikalnego, ale również nic powszechnego. Bez żadnej ujmy dla Tomasza Millera - robi doskonałą robotę.
@antekjagoda19082 жыл бұрын
Ta seria to złoto :)
@krzysztofporadzinski91832 жыл бұрын
Ściśle raczej BTC niż złoto ale przesłanie jak najbardziej prawdziwe!
@LukasR_19772 жыл бұрын
Tomasz Miller to złoto . Uosobienie idealnego nauczyciela .
@wiktorio2 жыл бұрын
Bezwględnie najlepsza matematyczna seria na polskim YT. To jest złoto Panie, złoto!
@MarcinKarola2 жыл бұрын
Mam nadzieję, że będzie ω odcinków (albo i więcej).
@thedriqu1995 Жыл бұрын
Panie szanowny dlaczego tak zacnego wykładowcę, zamykać w puapce nieskończoności?
@erhaminus2 жыл бұрын
Rewelacyjny cykl wykładów. Dziękuję.
@kamyk_wj25892 жыл бұрын
Cudo! Zdawało mi się, że temat mam obeznany - porządnie wykształcony fizyk matematyczny - oglądałem dla przypomnienia i rozrywki. Ale dzisiaj łeb mi spadł i śmiałem się przez kwadrans, aż pies się zaniepokoił. Dzięki, szefie. Tam jeszcze nie byłem.
@brzoza172 жыл бұрын
Gratuluję pomysłu na serię wykładów/programów o matematyce. Posiada pan niewątpliwy talent dydaktyczny, którego niestety brakuje wielu wykładowcom. Powodzenia w działalności w Internecie i w "Delcie".
@p315s2 жыл бұрын
Dr Miller to świetny wykładowca.
@sator6666662 жыл бұрын
Naddobre wykłady. Czekam na kolejne.
@damianzieba5133 Жыл бұрын
Nie rozumiem nic, pojęcia nie mam po co ludzkości takie obliczenia, ale bardzo fajnie się to ogląda
@wenancjuszwolter66812 жыл бұрын
No... to była niezła jazda 😅
@piotrl.52982 жыл бұрын
Dziękuję za przybliżenie liczb porządkowych i kardynalnych. Pozwoliło mi to lepiej zrozumieć prof. Jerzego Króla w rozmowie z prof. Michałem Hellerem w De Revolutionibus 16.12.2016r w Books&Cafe (polecam).
@pawelperkowski19712 жыл бұрын
"Zbiór wszystkich zbiorów" (13:29) - to brzmi jak "Szef wszystkich szefów" czyli pan Jarzyna ze Szczecina...
@brzoza172 жыл бұрын
Nawiasem mówiąc "Klasa wszystkich zbiorów" brzmi jeszcze lepiej. A "Klasa wszystkich klas" wręcz wspaniale.
@DeathDragonMG2 жыл бұрын
Fajny pomysł z pauzą w trakcie, myślałem że ktoś mi się włamał do komputera 😅
@krzysztofc20512 жыл бұрын
Super wykłady. Będzie coś o pierścieniach?
@transfer1transfer4702 жыл бұрын
bardzo dobry odcinek
@jacek72 жыл бұрын
słuchając nasunęło mi się pytanie: czy liczba zbiorów pustych jest nieskończona, czy jest tylko jeden zbiór pusty? Genialna forma popularyzowania. Gratulacje.
@災厄-b9o2 жыл бұрын
Istnieje tylko jeden zbiór pusty. Gdyby istniało więcej, to znaczy, że różniłyby się od siebie, czyli istniałby element należący do jednego, a do drugiego nie, co jest sprzeczne, bo do zbioru pustego nie należy żaden element.
@KierownikFestynu2 жыл бұрын
A do jakiegoś kategorii zaliczyć liczbę elementów zbioru liczb pierwszych? Zwykły przeliczalny zbiór?
@micha65892 жыл бұрын
Tak, liczb pierwszych jest tyle samo co liczb naturalnych.
@piotrfelix2 жыл бұрын
Każda liczba pierwsza jest liczbą naturalną, więc zbiór liczb pierwszych jest podzbiorem zbioru liczb naturalnych zatem jego moc jest mniejsza lub równa alef 0. Liczb pierwszych jest nieskończenie wiele, więc ich zbiór ma moc alef 0 lub większą. Z tego wynika,że moc zbioru liczb pierwszych to alef 0.
@brzoza172 жыл бұрын
@@piotrfelix Oczywiście to prawda i co ciekawe wiedzieli o tym (na swój nieprecyzyjny sposób) już starożytni matematycy z Grecji. Natomiast z punktu widzenia teorii miary i przy zastosowaniu przejścia granicznego: liczb pierwszych jest "tyle co i nic" w porównaniu ze wszystkimi liczbami naturalnymi. I pewnie o tym pomyślał Drogowskaz.
@aleksanderkaminski50352 жыл бұрын
Dzięki za kolejny świetny odcinek 😄
@daivi7772 жыл бұрын
Przydałoby się jeszcze pokazać gdzie to się przydaje. Np. nieskończoność przydała się przy projektowaniu loga Arduino
@maciekg27712 жыл бұрын
Jak można wesprzeć kanał? Super treści !! Dziękuję niezmiernie. Czy bedzie odcinek o Continuum i coś głębiej o hipotezie continuum? Podrawiam serdecznie :)
@CopernicusCenter2 жыл бұрын
Można zacząć od suba. Dzięki!
@robmbez2 ай бұрын
w odcinku o liczbach kardynalnych jest tego najwięcej chyba.
@maciekg27712 ай бұрын
@@CopernicusCenter a teraz można wesprzeć? :D super robota !
@daaa22992 жыл бұрын
Zobaczył bym chętnie film o coraz większych nieskończonościach, to znaczy popularnonaukowe wyjaśnienie liczb nieosiągalnych, liczb Mahlo, liczb zwartych i tak dalej. Vsauce zrobił film o tym pod tytułem "how to count past infinity" ale skończył na liczbach nieosiągalnych, a ja bym chętnie dowiedział się o jeszcze większych ale nie mogę nigdzie znaleźć przystępnych wyjaśnień ich konstrukcji
@brzoza172 жыл бұрын
Tak tylko te "liczby nieskończenie nieskończone" są niezależne od aksjomatyki ZFC. Zatem istnieją tylko jako "abstrakcyjna abstrakcja" w ramach abstrakcyjnej teorii matematycznej. Mówiąc prościej nauka o tych obiektach to w zasadzie teologia. Całkowicie serio. Tam też dobiera się aksjomaty, których nikt nie sprawdza doświadczalnie. To jest taki matematyczny dowód istnienia całkowicie abstrakcyjnego (matematycznego) BOGA.
@Mateusz-zp2lo2 жыл бұрын
@@brzoza17 a jakie matematyczne aksjomaty sprawdza się doświadczalnie? :)
@elizabethharper9081 Жыл бұрын
Niestety, aby ogarniać duże liczby kardynalne, trzeba mieć minimalne zaplecze z kombinatoryki nieskończonej i logiki matematycznej :( chociaż, liczba mahlo jest łatwa do wyjaśnienia: to liczba silnie nieosiągalna, która ma od sobą sporo liczb silnie nieosiągalnych (sporo oznacza że te liczby tworzą zbiór stacjonarny - taki analog zdarzenia o dodatnim prawdopodobieństwie). z liczbami zwartymi jest gorzej, bo nawet popularnonaukowe wyjaśnienie powinno wcześniej coś wspomnieć o rozszerzaniu rodzin zbiorów do ultrafiltrów, a to już samo nadaje się na cały wykładzik
@daaa2299 Жыл бұрын
takie skomplikowane koncepty do wytłumaczenia byłyby moim zdaniem atutem tego filmu a nie problemem w tworzeniu go
@chlodnia2 жыл бұрын
W polowie odcinka musialem zapauzowac - tak sie podjaralem
@MrBGsystem Жыл бұрын
Fascynujące! A może: " zacznijmy od Bitcoina"? Ciekawe jak się ma fenomen Bitcoin i Block Chain do różnych fascynujących matematycznych wywodów i teorii🤔
@krzysztofpecyna76282 жыл бұрын
Ile jeszcze odcinków przewidziano w tej serii?
@EfMIPL2 жыл бұрын
nieskończoność
@mikolajz91002 жыл бұрын
Ale którą
@szymonfrankowski74352 жыл бұрын
@@EfMIPL Gdyby je robił Chuck Norris byłoby ich omega + omega .
@przemyslawsikora2 жыл бұрын
@@EfMIPL Pytanie KTÓRĄ nieskończoność :)
@brzoza172 жыл бұрын
Oczywiście skończoną. Fizyka pod tym względem jest znacznie bardziej brutalna. A ekonomia to prawdziwy zamordysta.
@piotrkotarski46292 жыл бұрын
Dlaczego nieskończona wieża potęg liczb pożądkowych omega równa się alef0 skoro przy liczbach kardynalnych 2^alef0 równa się continuum. Moc zbioru nieskończonej wieży potęg wydaje się mocniejszy niż moc znioru 2^n
@johnfletchervideos2 жыл бұрын
Rozumiem o co ci chodzi ale odpowidze po angielsku (jestem Anglikiem) - Cantor shows in his 1897 article (section 15 - Theorem C) that the limit of a fundamental series of numbers from the first or second number class is a number of the second number class. Therefore, since omega, omega^(omega), omega^(omega^(omega)) ... is a fundamental series of numbers from the second number class then the limit (omega^(omega^(omega...))) is also a number of the second number class and hence has cardinal number aleph-0. Also note that omega, omega^2, omega^3 ... is a fundamental series of numbers of the second number class and so omega^(omega) is a number of the second number class etc. However, 2^(aleph-0) can be shown to be the cardinality of the power set of the set of natural numbers and it can also be shown that the power set P(A) of a set A always has a cardinality greater than A itself (even in the case of infinite sets) and so 2^(aleph-0) cannot be equal to aleph-0. (I can't recall off-hand but I don't think Cantor proves this in his 1895 and 1897 articles but the proof can be found elsewhere at any rate). I hope this helps - I'm sorry I can't reply in Polish. I understand Polish a little but I can't write it very well.
@imcpan2590 Жыл бұрын
To bardzo cenna seria, ale włos mi się na głowie jeży, kiedy słyszę, że kiedy dojdziemy do czegoś po nieskończonej liczbie kroków. Przeskok z pojedynczych kroków do postulatu, że "można by tak w nieskończoność" wymaga jakiegoś uzasadnienia - bo przecież wiadomo, że nikt nie ma ani czasu, ani miejsca w głowie, żeby nieskończoność uczciwie pomyśleć.
@elizabethharper9081 Жыл бұрын
Ale mamy miejsce w głowie, aby uczciwie na temat nieskończoności rozumować. Jeśli możemy wykonać dowolnie dużą liczbę kroków, oraz wiemy na jakiej zasadzie to się odbywa, to czemu nie wziąć pod uwagę samego chodzenia jako nieskończonego procesu, którego własności wyciągamy z wiedzy o wspomnianej zasadzie. W przypadku liczb porządkowych, pierwsza nieskończona liczba porządkowa to po prostu najmniejszy zbiór zawierający zero i zamknięty na następnik.
@imcpan25908 ай бұрын
@@elizabethharper9081 Nie możemy wykonać dowolnie dużej liczby kroków, bo nie możemy wykonać nawet 99999999999999999999999 kroków, że posłużę się takim trywialnym argumentem. Każdy krok ma indywidualny charakter i nie można mówić o żadnej "zasadzie" wykonywania kroków. Konstruowanie następnika jest jedynie opisywane formalnie w ten sam sposób. Za każdym razem jednak jest to akt tworzenia nowego obiektu, innego niż każdy z poprzednich. Nie możemy też "wziąć pod uwagę (...) nieskończonego procesu", bo nie możemy na serio wziąć pod uwagę nic nieskończonego.
@wuhazet Жыл бұрын
Ile to będzie pierwiastek z i?
@rigelheron9997 Жыл бұрын
Są dwa pierwiastki: (1+i)/√2 oraz −(1+i)/√2
@adamganski20122 жыл бұрын
👍
@vlad1209palovic2 жыл бұрын
Świetna robota popularyzatorska. Brakowało mi tylko objaśnienia różnej interpretacji potęgi w wyrażeniach: "\omega ^ \omega" oraz "2 ^ \aleph" ("tradycyjne" vs. "podzbiorowe").
@mariuszjastrzebski33942 жыл бұрын
Ciekawe czy jest jakieś oficjalne określenie zboczenia jarania się takimi liczbami? Będzie coś o liczbie grahama?
@brzoza172 жыл бұрын
Liczba Grahama jest jak najbardziej skończona czyli mniejsza od Alef0. Oczywiście jest też bardzo ciekawa z matematycznego (kombinatorycznego) punktu widzenia.
@paweltluscik13142 жыл бұрын
Pytanie czy potrafimy lub będziemy potrafili dokonać pomiaru takiej nieskończoności i powiedzieć że Wszechświat A jest większy od Wszechświata B bo B na przykład się w nim zawiera np nieskończony Wszechświat 4 wymiarowy jest podzbiorem 11 wymiarowego nieskończonego Wszechświata.
2 жыл бұрын
grubo :D
@mpuchatek2 жыл бұрын
mój komentarz nie da się zapisać w skończonej ilości znaków. Sam stopień pozytywności jaki chciałbym w nim wyrazić ma przynajmniej pozaskończoną wielkość.
@kcz68652 жыл бұрын
A co się dzieje a angielskim "number"?
@wujekdobrarada.94372 жыл бұрын
Wykład niewątpliwie ciekawy ale najmocniej pana przepraszam nic z tego nie rozumiem:). Jak mówiła nasza pani od matmy ,, wy żeście się gupi urodzili i gupi umrzecie".
@Math_Logic_nt2 жыл бұрын
Nie bądź dla siebie taki surowy. Omawiane tutaj tematy są bardzo abstrakcyjne, więc wyjaśnienie tego w 20 minut jest niemożliwe. Głębsze zrozumienie o czym tu mowa, to kwestia kilkunastu godzin i kilkunastu łez (przynajmniej w moim wypadku). ;)
@wujekdobrarada.94372 жыл бұрын
@@Math_Logic_nt Mimo wszystko było fajnie wysłuchać wykładu. Dziękuję.
@husarz29202 жыл бұрын
Ten temat jest po prostu taki. Tak jak poprzednie odcinki dało się zrozumieć - ten odcinek traktuję bardziej jako zabawę, że mówi, że coś takiego jest. Zrozumienie tego, podejrzewam, zajęło by *trochę* czasu :D
@EnterVPl2 жыл бұрын
że se pozwolę sobie użyć liczb w praktyce: 0ω0
@Sagan_up2 жыл бұрын
Prawda? N I E P R A W D A :))))
@robertpawowski21602 жыл бұрын
Ciężko dzisiaj. Odpadałem parokrotnie.
@maciej123456782 жыл бұрын
Wspomnij o następnej klasie liczb -- surrealistycznych. Dlaczego dowód Russela że 1+1 =2 zajmuje koło 750 stron w Principia Mathematica i co właściwie zawiera?
@brzoza172 жыл бұрын
Po polsku to raczej klasa liczb Nadrzeczywistych.
@krzysztofful7251 Жыл бұрын
Wez alef z kontinuum i usmaz mi burgera. Ja nie umieeeeeem . Panie kierowniku on mnie obraza.
@paweltluscik13142 жыл бұрын
Czy operacja "pomiaru" i porównywania kolejnych nieskończonych Wszechświatów równoległych, jeżeli istnieją i jeżeli moglibyśmy je jako obserwator zewnętrzny badać i mierzyć (jak obecnie galaktyki) nie będzie pomiarem różnych nieskończoności , nieskończonych zbiorów i ich wielkości? pomiar nieskończoności w fizyce doświadczalnej
@brzoza172 жыл бұрын
Fizyka doświadczalna to nauka o zbiorach skończonych. Niestety, a jednocześnie na szczęście dla nas wszystkich ... Na przykład jeżeli w FIZYCZNEJ przestrzeni co najmniej 3 wymiarowej prawdziwe byłoby twierdzenie Banacha-Tarskiego o rozkładzie kuli to nie byłaby prawdziwa ZASADA ZACHOWANIA ENERGII. To tylko jeden ze (skończenie) wielu przykładów na całkowitą odmienność Fizyki i Matematyki.
@brzoza172 жыл бұрын
Jeżeli traktować opisane byty jako abstrakcyjne obiekty matematyczne to wszystko jest w porządku. Niestety sprawę bardzo psuje zasada metodologiczna zwana "brzytwą Occama", która każe eliminować z praktycznych rozważań takie byty. Dla wyjaśnienia "wszechświaty równoległe" z definicji nie mogą wchodzić w oddziaływanie z naszym, a zatem są po prostu fizycznie niewykrywalne. To trochę tak, jak z "eterem" kosmicznym, który istnieje jako pojęcie abstrakcyjne, ale jest doświadczalnie niewykrywalny i to w żaden sposób.
@paweltluscik13142 жыл бұрын
@@brzoza17 zasada zachowania energii jest zachowana tylko lokalnie (podobno). Czy może powstać coś z niczego? Nasz Wszechświat ? (tego nie wiemy bo naukowo tego momentu nie potrafimy jeszcze opisać). Nie możemy tego potwierdzić ani zaprzeczyć.
@paweltluscik13142 жыл бұрын
@@brzoza17 Żyjemy w 2021 roku a Ty dajesz "pewniki" naukowe jakby nauka przez następne stulecia nic nie musiała i nie potrafiła już odkryć. Zasady i prawa fizyki są naruszalne bo są opisem rzeczywistego świata i temu służą.
@paweltluscik13142 жыл бұрын
@@brzoza17 Pomiary wewnątrz naszego Wszechświata zapewne dają tylko skończone wyniki ale w Multiwersum rozumianym jako nieskończona ilość wszystkich możliwych Wszechświatów o zupełnie różnych parametrach czy prawach fizyki moim zdaniem już nie.
@renox78542 жыл бұрын
Kiedy Sedeniony ?
@piotrfelix2 жыл бұрын
Raczej ich nie będzie, ale były wspomniane w odcinku o kwatermionach(który pewnie widziałeś :) ).
@jankos49102 жыл бұрын
Tylko Donek 🤪 jest mędrcem...
@augustsaby54572 жыл бұрын
Zastanówmy się, czy logika matematyka to to samo... Może za dogmat należy przyjąć, że logika jest (bo jest), a matematyki nie ma (bo jest możliwe, że jej niema).
@Ja-vr5tr Жыл бұрын
3
@Mamoru0212 жыл бұрын
chętnie zobaczę wykład o liczbach infinitezymalnych i jak się to ma do 1=0,(9) bo skoro Ɛ jest najmniejszą liczbą dodatnią większą od 0 to 0,(9) + Ɛ = 1 zatem skoro 0,(9) = 1 to Ɛ = 0 co jest sprzeczne z założeniem że Ɛ jest najmniejszą liczbą dodatnią większą od zera. No chyba, że Ɛ jest alternatywnym zapisem liczby 0. Nie dziwię się że Cantor popadł w depresję jeśli zajął się dziedziną matematyki w której napotykał same sprzeczności.
@raptor95142 жыл бұрын
Liczby hiperrzeczywiste są czymś innym od "zwykłych" liczb rzeczywistych, więc to nie takie proste; w tych drugich nie istnieje coś takiego jak "najmniejsza liczba dodatnia". Nie jestem znawcą tematu, ale wydaje mi się, że w świecie liczb hiperrzeczywistych 0,(9) jest różne od 1
@Math_Logic_nt2 жыл бұрын
Co to jest najmniejsza liczba dodatnia?
@sator6666662 жыл бұрын
Nie istnieje najmniejsza liczba dodatnia, bo jeśli by taka istniała np. E, to E/2 < E.
@Mamoru0212 жыл бұрын
@@Math_Logic_nt Jest to liczba nadrzeczywista, a konkretniej liczba infinitezymalna Ɛ = ({0}, {..., 1/16, 1/8, 1/4, 1/2, 1}) Jest to liczba którą otrzymamy po wykonaniu odejmowania Ɛ = 1 - 0,(9). Nie wiem jak ją zapisać, ale powinno to wyglądać jakoś tak 0,(0)1 gdzie 1 jest cyfrą występującą po nieskończonej ilości 0.
@rigelheron99972 жыл бұрын
@@Mamoru021 Wynikiem odejmowania 1 - 0,(9) nie jest liczba nadrzeczywista Ɛ, tylko zero. Napis 0,(9) jest reprezentacją dziesiętną liczby 1 i przejście do szerszego systemu liczbowego tego nie zmienia. W zapisie dziesiętnym nie ma "cyfry występującej po nieskończonej ilości cyfr". Miejsc po przecinku jest omega, a nie omega + 1 (choć swoją drogą ciekawe, czy takie pozaskończone ciągi cyfr coś by reprezentowały).
@seta6666662 жыл бұрын
Liczby poza skończone mogą być, a jak chcę zrobić coś poza jutro, to już błąd 😎😎😎
@theAmazinglyRandy2 жыл бұрын
robi sie coraz trudniej D:
@grzeskalisz64822 жыл бұрын
.
@acojapacze2 жыл бұрын
I po to dobry Pan Bóg dał myślącej małpie duży mòzg, żeby go marnował na kompletnie wyzute z sensu sofizmaty, prowadzące do zawsze tego samego wniosku - że wszystkiego jest pełno.
@husarz29202 жыл бұрын
Ty tak na poważnie z tym komentarzem?
@brzoza172 жыл бұрын
Niestety to bardzo BARDZO pragmatyczny komentarz.
@rigelheron99972 жыл бұрын
No ale jednak teoria mnogości nie sprowadza się wyłącznie do konstatacji, że "wszystkiego jest pełno". To tak jak powiedzieć, że fizyka sprowadza się do obserwacji, że są jakieś prawa przyrody, a medycyna do stwierdzenia, że ludzie chorują ;P
@jacekkubis2 жыл бұрын
Jesteś przedstawicielem rządu?
@brzoza172 жыл бұрын
@@rigelheron9997 Fakt, ale niektórzy próbują wszystko STRYWIALIZOWAĆ w ramach swoistego odruchu obronnego przed przyznaniem się do NIEZROZUMIENIA.