Nerozumím tomu ani trošku, protože jsem svářeč, ne matematik, ale přednášející má výborný přednes a bavilo mě poslouchat tuhle přednášku.
@HvezdarnaCzBrno5 жыл бұрын
Děkujeme :-) Důležité je, aby jste prostě jen projevil zájem tomu věnovat čas , aby Vás to trochu inspirovalo. Třeba si koupíte i knížku www.databazeknih.cz/knihy/hudba-prvocisel-407136 a časem přijde pochopení a budete mít ze sebe radost. Matematika tu není jen "pouze" pro matematiky , je tu pro všechny! Chce to jen projevit ten zájem, a to jste udělal:-)
@jardam.86004 жыл бұрын
Nic si z toho nedělej, matematik zase neumí svařovat ;)
@vaclavvoldrich34426 ай бұрын
Abych byl dobrý až co nejlepší, je potřeba, aby tomu ostatní co nejméně rozuměli. To jde zařídit např. specifickým slovníkem a dalšími technikami. Fyzika a matematika idealní prostředí. Vím o čem mluvím, zabývám se teoretickou fyzikou.
@zdenekbina60448 ай бұрын
Tak alespoň na začátek jste ale mohli říct tu hypotézu. Prej jí někdo na začátek odcitoval ale ve videu to není.
@AKuTepionАй бұрын
Jak jako není? Jsme se asi dívali na jiné video. Napřed to zhruba nastřelí v 11:47, pak ve 49:40 řekne tu hypotézu vlastními slovy a o pár vteřin dál je doslovná citace, vč. ukázky historického rukopisu.
@zdenekbina604428 күн бұрын
@@AKuTepionmáte pravdu, já jsem do 12. minuty nedošel, jelikož jsem tomu nerozuměl. Moje chyba.
@lubomazan3192 жыл бұрын
MR v 1:40:15 hovori: "Keby niekto dokazal, ze Riemannova hypoteza je nedokazatelna, tak to je sposob, ako ju dokazat." Toto sa mi zda nelogicky a nespravny zaver. Ak je nejaka hypoteza skutocne nedokazatelna, tak sa predsa ziadnym sposobom (priamo, nepriamo, sporom, indukciou) neda dokazat.
@prorockk5 жыл бұрын
Co se týče té Apéryho konstanty, nešly by ty počítače použít ještě trochu jinak ? Prostě bysme výkonným počítačům zadali, aby dostatečně dlouho kombinovaly různé matematické konstanty, operátory a čísla až by to vyplivlo výsledky shodné na dostatečný počet desetinných míst s tou Apéryho konstantou. Pak bysme měli pár kombinací, u kterých by šlo třeba už snadno ověřit, jestli to je ten uzavřený tvar...
@aleskrcek89575 жыл бұрын
"shodné na dostatečný počet desetinných míst" to je ten problém. Aby jsi mohl prohlásit, že ta kombinace konstant je shodná, tak by jsi musel Apéryho konstantu vyčíslit na nekonečně mnoho cifer, protože jinak nemáš nikdy jistotu, že se to někde začne lišit. Takže dokud se někomu nepodaří tu řadu analyticky sečíst, tak se musíme smířit s 1,202 😀
@procdalsinazev5 жыл бұрын
Dost možná to někdo zkusil. ale ono to moc nestojí za to. (1) Naprogramovat efektivní prohledávání uzavřených tvarů je práce. (2) "uzavřený tvar" není přesně definovaný pojem (3) Obecně se spíš předpokládá, že ta Apéryho konstanta uzavřený tvar stejně mít nebude, takže by to nic nenašlo (ale ani nic nedokázalo, protože možných uzavřených tvarů je nekonečně mnoho). Trochu stranou, tvrzení ohledně vztahů matematických konstant se obecně blbě dokazují, pokud vím, tak se dosud neumí například dokázat, že e+pi je iracionální čislo.
@ferdinandcapka39272 жыл бұрын
Musí sa zhodovať na všetky desatinne miesta, tým pádom testovať všetky varianty známych konštánt nás nikde neposunie, jediný spôsob ako to vyriešiť pre s neparne (liché) je nájsť analytickým spôsobom korektný vzorec v uzavretom tvare, tu HPC nepomôže. Môže to spočítať na "trilióny" desatinných miest, čo je ale vzhľadom ku všetkým desatinným miestam nekonečné malé, čiže bezpredmetné.
@otodostal62785 жыл бұрын
Byl jsem nazivo, mimoradne zajimava prednaska. P. Rokyta ma dar prednaset o naprosto slozitych vecech tak, ze to bavi i uplneho laika. Ja predtim o Riemannovi nikdy neslysel a 2 hodiny utekly jak voda. Sal byl zcela zaplnen a uz se nedivim proc.
@mirkorokyta96945 жыл бұрын
Děkuji, M. Rokyta
@lonedg2434 жыл бұрын
Formou mne zrovna tento pán absolutně neoslovil, takovej umíráček
@petrkosvanec5 жыл бұрын
1:38:35 Skews, Li(x) se dostane pod π(x), červená křivka se dostane pod černou.
@mirkorokyta96945 жыл бұрын
Dobrý den, ano, máte zřejmě na mysli Littlewoodův výsledek z 30. let. Ten výsledek nejen říká, že si ony křivky prohodí pořadí, ale že si je ve skutečnosti budou prohazovat nekonečněkrát. Skewes odhadnul, kdy se tak stane poprvé, to je však témeř nepředstavitelně vysoké číslo. Dnes už je tento odhad nižší. Do těchto podrobností jsem však zacházet nechtěl. Z hlediska korektnosti matematika je proto na onom slajdu vedle příslušné nerovnosti napsáno také rozmezí pro jaká x onu nerovnost tvrdím. Děkuji za reakci a zdravím, M. Rokyta
@dvoracekcz5 жыл бұрын
Je to Pepa Polášek nebo ne? :)
@Tomas-pn7li25 күн бұрын
Dobrý deň, nie som matematik, ale napíšem niekoľko svojich postrehov. ∞ Ak do rovnice 1 + x + x² + x³ + x⁴ .… + x dosadíme x = 1, tak súčet je 1 + ∞. 1 Ak je x < 1, súčet radu by mal byť ---------- 1 - x 1 1 1 ∞ Pre x = 0,99999999999 …. je súčet --------------------- = -------------------- = ------------ = 10 1 - 0,99999… 0,000000 … 1 1 ----- ∞ 10 ∞ Ak porovnáme 1 + ∞ a 10 tak väčšie číslo je druhé, čiže rad má pri x < 1 väčší súčet ako pri x = 1. ∞ ∞ + 1 Chyba je pri sčítaní oboch radov, ak posledný člen radu je x, po vynásobení - x je - x a ten sa pri sčítaní nekráti, ∞ + 1 čiže na pravej strane ostane 1 - x ∞ + 1 ∞ + 1 1 - x x - 1 Potom S ( x ) = -------- pre x < 1 a --------- pre x > 1, pričom x sa nesmie rovnať 1, hoci súčet pri x = 1 existuje 1 - x x - 1 ako je uvedené vyššie, ale pri x = 1 násobíme výraz - 1 a po sčítaní radov na oboch stranách rovnice vyjde 0.
@prolamer75 жыл бұрын
Já mám při podobných přednáškách vždy neuvěřitelně silný pocit, že přednášející/učitel má obrovskou potřebu všem ukázat jak je erudovanej a to přece ukáže nejlépe tím, že vykládá látku co nejsložitějším, nejzamotanějším způsobem. Takže se začne mluvit o 4 dimenzích, nekonečných řadách hodí se do toho několik známých jmen, a mluví se a mluví a 30 minut je pryč a ještě se nezačalo vůbec vykládat o jádru věci. Takže všichni vlastně už spěj a nemaj energii se ptát, přemýšlet sami, nebo něco namítat a o to jde, to je cíl... ne něco skutečně vysvětlit.
@DalikAVR5 жыл бұрын
To ale neplatí pro přednášky Mirko Rokyty. Tam je tomu přesně naopak, přednášky jsou velmi přístupné.
@procdalsinazev5 жыл бұрын
K jádru věci se dostal ve 12:15 :-) Akorát je znění té hypotézy poměrně komplikované, a tak běžní lidi potřebujou trochu dodatečného vysvětlení.
@prolamer75 жыл бұрын
@@procdalsinazev Projeďte si ale anglickou "konkurenci" tam to celé vysvětlí za 15 minut tak, že tomu rozumím i třeba já... tady po celé době jsem nechápal nic. A to je video češtině.
@DalikAVR5 жыл бұрын
@@prolamer7 Tak pošlete odkaz. Ale ne na jutub video, ale na veřejnou přednášku.
@tabletlenovo9616 ай бұрын
A po žadosti o link nastalo ticho 😂
@koraxy74905 жыл бұрын
Žvani o ničom, žiadny posuv vpred...
@jannovak3044 жыл бұрын
co je to "žvani", to je maďarsky?
@zdenekbina60448 ай бұрын
Tak pán se živí hypotetikou..
@zdenekbina60448 ай бұрын
Spiš jako pak Riemann zavede funkci, udělá hypotézu a pak to 300 let nikdo nerozluštil.. jako nevim no :D
@tabletlenovo9616 ай бұрын
Tak přijeď k nám na nádraží do Havířova. Tam posunujeme každý den, to se ti bude líbit 😂