Doc. RNDr. Zbyněk Kubáček, CSc. - O kubickej rovnici bez dobových neprístojností

  Рет қаралды 64,662

FMFI UK

FMFI UK

Күн бұрын

Пікірлер: 30
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 5 жыл бұрын
Kedysi som sa pokúšal nájsť riešenie kubickej rovnice,avšak chcel som to urobiť sám,bez štúdia Cardanovho postupu....a skutočne som našiel nový postup....v mojom riešení som pretransformoval kubickú rovnicu na inú rovnicu s rovnakým riešením...avšak postup bol natoľko zamotaný,že sa nedalo dopredu určiť,aký typ rovnice vznikne. Po asi 2 stranách odvodzovania som dospel ....zase ku kubickej rovnici....ekvivalentnej....ale úplne zbytočnej....keď som si potom naštudoval originálny Cardanov postup,skoro som onemel z toho,ako jednoducho a prirodzene dospel k riešeniu. Odvtedy som sa už o vlastné riešenie nesnažil :-) Ale pochopil som,že matematika je len pre vyvolených....ako doc. Kubáček.
@dominiksuk7261
@dominiksuk7261 3 жыл бұрын
Když si vezmu, že kdybyste to vlastní řešení nezkusil, asi byste nikdy tolik nedocenil genialitu podobných postupů, tak je vidět, že ten pokus měl dobré ovoce. Říkám to jen z pozice mladého studenta (navíc ještě „aplikovaných věd” :D), ale podle mě má matika (a přírodní vědy i technika) smysl pro každého, komu stojí za to nad tím zkusit přemýšlet a najít svou cestu. I nalezení slepé uličky je závěr jako každý jiný a slouží hlavně k vlastnímu rozvoji, který se jednou fakt může hodit :-).
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 3 жыл бұрын
No ja si zase myslím, že matematika má zmysel iba pre tých čo vedia nájsť svoju cestu. Vy ste to už niekedy skúsil ? Pokúsiť sa dospieť k riešeniu samostatne ?
@dominiksuk7261
@dominiksuk7261 3 жыл бұрын
@@danielbrstak5730 Cestu si umí najít ti, kdo se o to dlouhodobě pokoušejí a tím pochopí principy stojící za cestou k tomu řešení. Navíc nemívá smysl hledat složité cesty tam, kde už někdo objevil jednoduché (když vám někdo postaví dálnici, po které domů jedete hodinu, taky nezačnete stavět druhou stejným směrem, stejně jako v autě nezvolíte cestu po poli). Já to zkouším občas zpravidla ve fyzice, občas to vyjde, občas ne. A třeba programování nás (v tom jednom semestru, co jsme jako mechanici měli :D) učili od začátku takto. Toto jsou vaše prostředky, toto váš cíl. A hledejte.
@jakubfrei3757
@jakubfrei3757 6 жыл бұрын
:D Výborná přednáška :)
@daryldixon7419
@daryldixon7419 5 жыл бұрын
Až na to že vůbec nepobiras co tam ten borec mele 😀 on si představ ten učitel žije jenom učením, on drahocenný život takhle prokurvil, ten fakt 60 let nevylezl že skoly
@achab4107
@achab4107 5 жыл бұрын
@@daryldixon7419 nemyslím si to , CaK orchestr p.profesora Kubáčka je super
@FiXioNxd
@FiXioNxd 5 жыл бұрын
AnVixx 123 robí to, čo ho baví a je to na nom vidieť. Človek s iq > 100 vie o com hovorí ak má za sebou základné vzdelanie.
@TheOnlyJura
@TheOnlyJura 5 жыл бұрын
@@daryldixon7419 To že to nepobíráš ty, neznamená že to nechápe nikdo jiný
@daryldixon7419
@daryldixon7419 5 жыл бұрын
@@TheOnlyJura to jste dobrý a chytrý :D. Já si borce poslechl a ani hovno jsem nepochopil
@Arcese1
@Arcese1 5 жыл бұрын
Tak tento pán docent je strašný frajer.
@pavelfischer5072
@pavelfischer5072 3 жыл бұрын
Si vzpomínám, jak jsem ve fyzice popřel rychlost světla, tak, jak ji uvedl profesor Kolář. Hodnotu 300 000 km/sek jsem označil za naprostý nesmysl. - "A jaká by měla být? Žádná jiná není!" - "Pane profesore, my z Jarkem vzali dva diskaře a dali jim v noci baterky. Rychlost světla je 100 m za 5,32 sek.
@almightymarek
@almightymarek 3 жыл бұрын
perfektne i ked netusim o com rozpraval :D kardanov vzorec. ja mam problem s nasobilkou nieto este s dalsou matikou
@marianpalko2531
@marianpalko2531 3 жыл бұрын
5:25 10:07 13:59 18:29 20:38 25:57 28:54 38:58
@malarozinka
@malarozinka 3 жыл бұрын
Dobrý den, já jsem slyšela jinou verzi tohoto příběhu. Že Cardano byl osobní lékař Tartaglia a když Tartaglia ležel na smrtelné posteli a bál se, že to co objevil přijde vniveč, tak to prozradil svému osobnímu lékaři, který to po jeho smrti zveřejnil, ale neobtěžoval se uvést, že to nevymyslel on a proto se to jmenuje Cardanovy vzorce a ne Tartagliovy. ... Čím to je, že existuje hned víc variant, jak to bylo?
@bassmanjura
@bassmanjura 8 ай бұрын
musite si uvedomit ze vela z tych pribehov z minulosti sa predavali ustne, a az niekto niekedy (vela krat aj o desatrocia/storocia) neskor to napisal na papier. Popripade su o tom zaznamy ich ziakov ktori si to interpretovali tak ako im to ich ucitelia povedali.
@libortomasec5514
@libortomasec5514 6 жыл бұрын
Dám like, len neviem, čo o mne povedia známi. :-)
@mirouhlar5248
@mirouhlar5248 6 жыл бұрын
...chodil som na MA I/UU/III ku susedom (FEI STU), ale p. Kubacek uzasne pobavi :-)....
@petrtomica6820
@petrtomica6820 4 жыл бұрын
Pán Kubáček, keď sa pozerám na Vašu prednášku, tak ma poděl nuľou....
@milangrman8851
@milangrman8851 5 жыл бұрын
5:10- Pán docent to zabil.
@root6683
@root6683 6 жыл бұрын
Ja ked nemozem zaspat pocitam orbity.
@jiristrouhal9108
@jiristrouhal9108 5 жыл бұрын
Už by bylo třeba další přednášky :)
@rudolfkozdon
@rudolfkozdon 3 жыл бұрын
BOREC! Toho mít před dvaceti lety na felu, tak i tu školu dokončím! :-(
@_cenobitax6129
@_cenobitax6129 5 жыл бұрын
V roce 1486 inkvizice poslala do plamenů španělského matematika Paola Valmese jen za to, že dal neopatrně rozhlásit svůj úspěch - rozřešení rovnice 4. stupně. Učence obvinili ze spolčování s nečistými silami, protože udělal to, co "z vůle boží není lidskému rozumu dáno". en.wikipedia.org/wiki/Quartic_function
@rastislavkrupka
@rastislavkrupka 4 жыл бұрын
Pekný pokus, no už pri povrchom nahliadnutí do internetu sa ukáže, že okrem sovietského "historika" I. Y. Depmana túto storku nikto nepotvrdil. :)
@ppppppppetr1
@ppppppppetr1 3 жыл бұрын
This is a fictional person. The myth of the Spanish mathematician Paolo Valmes, who was allegedly burned at the stake for learning to solve equations of the fourth degree, became famous after Peter Beckman's book The History of Pi. At the end of this story, he refers to a book by the Russian mathematician historian Ivan Depman and adds: "To be honest, I have to say that I have not found any mention of this event anywhere else." Some people tried to get an explanation from Depman, but their letters went unanswered. Moreover, on the Internet you can find an alleged retelling of the letter of the Inquisitor of Torquemada to the Pope, where he mentions the execution of Valmes, who, upon close examination, does not stand up to criticism. First, the letter dates back to 1489 and contains the text: “But how can you, Mr. Professor,” Torquemada chuckled sardonically. "After all, the Lord God allowed people to solve only three types of equations: the first, second and third degree." Moreover, the first publication of the solution of cubic equations was only in 1545. Secondly, the very content and structure of the letter does not correspond at all to the documents of that time, while there are even elements of irony that clearly indicate the parodic nature of the letter. It is important to note that algebra, in principle, came to Spain only in 1552, together with the German scientist Mark Aurel, and before that there was no mention of any progress in this area among Spanish mathematicians. On this basis, even the very assumption that the Grand Inquisitor Torquemada had something to do with equations of any degree is absurd.
@zdenoradic
@zdenoradic 3 жыл бұрын
Výzva a učenie Milí a Vzácni Matematici Fakulty , ospravedlňujem sa za pravopisu. Za pochopenie ďakujem lebo všetko je dôležité aj to chybné alebo (chibajuce 😀) Keť kúsok steba mám ...._____----++#@123456
Michal Fečkan: Prečo študovať na Matfyze?
2:55
FMFI UK
Рет қаралды 2,3 М.
Support each other🤝
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 81 МЛН
REAL or FAKE? #beatbox #tiktok
01:03
BeatboxJCOP
Рет қаралды 18 МЛН
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 31 МЛН
doc. RNDr. Zbyněk Kubáček, CSc. - Ako zomiera matematik
26:39
Na čo je nám matematika? Je pre všetkých? | Zbyněk Kubáček
48:49
Rozhovory Choices
Рет қаралды 28 М.
Nejslavnější pražské pivnice
10:12
Kluci z Prahy
Рет қаралды 265 М.
Как устроены швейные машинки? [Veritasium]
16:50
Zbyněk Kubáček: Čo a ako by sa mal z matematiky učiť nematurant?
44:15
Matematika pro život
Рет қаралды 122 М.
doc. RNDr. Zbyněk KUBÁČEK, CSc. - Dve tváre matematiky
56:07
Support each other🤝
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 81 МЛН