Świetny podscast, pierwszy jaki przesłuchałam z Twojego kanału i na pewno nie ostatni! Rzeczowe informacje, zrozumiale przekazywane! Jedynie na temat kwasów n-6 mogłabym się spierać. Artykuły naukowe mówią o tym, iż n-3 i n-6 działają względem siebie antagonistycznie; n-3 przeciwzapalnie a n-6 prozapalnie, nie są więc to może jedynie "wierzenia naukowe" ;)
@szymonkosiba60713 жыл бұрын
Dużo kontrowersji jest wokół kwasów tłusczowych nasyconych. Nasycone zwiększają lipoproteiny LDL, ale u większości osób nie jest to spowodowane zwiększeniem poziomu małych, gęstych cząstek LDL, ale raczej większych LDL, które są znacznie słabiej związane z ryzykiem CVD. Pełnotłusty nabiał, nieprzetworzone mięso, jajka i gorzka czekolada to pokarmy bogate w SFA o złożonej matrycy (witaminy, minerały, bioaktywne peptydy, probiotyki), a produkty te nie są związane ze zwiększonym ryzykiem CVD. Wszystkie wytyczne powinny uwzględniać rodzaje kwasów tłuszczowych i, co ważniejsze, różnorodne produkty spożywcze zawierające SFA, które mogą mieć szkodliwe, obojętne lub nawet korzystne skutki zdrowotne. Astrup, A., Magkos, F., Bier, D. M., Brenna, (2020r.) Saturated Fats and Health: A Reassessment and Proposal for Food-Based Recommendations: JACC State-of-the-Art Review. Journal of the American College of Cardiology
@blaesus974 жыл бұрын
Myślę, że wiele osób byłoby zaciekawionych wnikliwym omawianiem tematów, o czym mówiłeś w 8:00. btw. kolejny dobry materiał :D
@Zosia_Lenkiewicz4 жыл бұрын
Kolejny dobry odcinek, kopalnia wiedzy Twój kanał. :) A teraz może coś o oleju Mct? Popularny a jednak mało się o nim mówi. Nie wiadomo z czym to się je itd.:) Pozdrawiam.
@kluskiztruskawkami3 жыл бұрын
Nawet jak się ryby lubi, to ogarnięcie ich 2x na tydzień w diecie, w stanie nieprzetworzonym (Bo rozumiem że śledzik w oleju czy szprot z puszki nie działa?) to jest impreza droga, upierdliwa (dostępność, konieczność jedzenia kiedy produkt jest naprawde świeży, a nie za 3 dni, kiedy będzie się miało czas, żeby zrobić i zjesc domowy obiad) i wysoko odpadowa (najłatwiej kupić dobra rybę w dobrej cenie w dyskoncie, a wraz z nią wielka plastikową rynnę). A i aspołeczna- w biurach, jak wiadomo, za wsadzenie ryby do mikrofali grozi kara chłosty. Innymi słowy: spoko content, prośba o praktyczne tipy z frontu kulinarnego, zwlaszcza odniesienie się do ryb innych niż świeże i mrożone: wędzonych, w oleju (tych ze sklepu i zamarynowanych w domu), w puszce.
@oliwiascigalska20003 жыл бұрын
7:55 Nadal czekam aż się zagłębisz w temat, chętnie posłuchamy :D
@banan00264 жыл бұрын
Bardzo dobry, wciągający materiał :D
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
Dziękuję! Cieszę się 🤗
@arhoncik93384 жыл бұрын
Świetny materiał :D
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
dziękuję! :)
@jolantaulatowska64622 жыл бұрын
Super 👍
@slavicmorten30614 жыл бұрын
Zdecydowanie za krótko! Rzetelnie, na temat i poparte dobrymi źródłami. Oby tak dalej! :) Czy mógłbyś wskazać literaturę, które opisuje mechanizm, dlaczego tłuszcze nasycone są prozapalne i dlaczego tłuszcze trans są tak bardzo szkodliwe?
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
Dziękuję! Jasne, wrzucę od razu linki: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4424767/ www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29129737 www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3551118/
@kamilkocur90883 жыл бұрын
Witam jaki preparat pan poleca omega 3 i 6?
@bananbanan25394 жыл бұрын
He he miałem pisać nawet sugestię, że przydałby się taki materiał. A tu wchodzę i jest 😁 Materiał jak zwykle uważam za na prawdę bardzo dobry. Wręcz idealne kompendium wiedzy. Jednak wydaje mi się, że zbyt boisz się bycia niezrozumiałym i przepraszasz za trudne nazwy. A tak na prawdę każdy kto zdał gimnazjum powinien bez problemu wszystko rozumieć. I osobiście bardzo chętnie bym wysłuchał kolejnego materiału, bardziej szczegółowego. Bardzo mało jest rzetelnych informacji o konkretnych tłuszczach. Czy są dowody na to że np niektóre kwasy tłuszczowe nasycone są zdrowsze od innych. Słyszałem różne hipotezy że to zależy od długości łańcucha albo np od tego czy ilość wegli w łańcuchu jest parzysta. I to rzekomo kwasy nasycone z nabiału miałbyby być zdrowsze od tych z mięsa. A rzekomo kwas masłowy jest zdecydowanie zdrowszy od innych kwasów nasyconych. A tylko stearynowy czy palmitynowy niezdrowe. Tak samo w omega 6 gdzieś słyszałem jakoby kwas linolowy był znacznie mniej zdrowy od gammalinolenowego. Także przydałby się materiał który obali albo potwierdzi te tezy i przydałby się informacje o źródłach w diecie tych konkretnych kwasów.
@dariuszgintowt5482 Жыл бұрын
Witam, Dariusz Gintowt Przesłuchałem Twój materiał na temat tłuszczów. Jestem ciekaw na jakich opierasz się faktach? Ponieważ w książce "Jedz jak geniusz" Maxa Lugavere, fakty są przedstawione zupełnie odwrotne. Ta książka to bestseller w USA. Nie twierdzę że nie masz racji, jedynie Twój odc podcastu i ta książka stoją w opozycji. Czy możesz się odnieść to "rewelacji" zawartych w książce z USA? Tak przy okazji, podziwiam Twoją olbrzymią pracę, patrząc na zamieszczone materiały. Tym bardziej chętnie usłyszę Twoje zdanie na temat punktu widzenia Maxa, Pozdrawiam Dariusz Gintowt
@larisapetrovnakonoplitska87424 жыл бұрын
Dziękuję bardzo
@nicecb35994 жыл бұрын
Czyli trzeba ograniczać zdrowe jajka?
@pajak96444 жыл бұрын
Jak byś miał powiedzieć który tłuszcz jest najdzdrowszy i czemu?
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
Pytasz o źródło tłuszczu w diecie?
@pajak96444 жыл бұрын
Nie. O konkretny rodzaj kwasu tluszczowego np. kwas oleinowy z rodziny omega 9
@nikkichan774 жыл бұрын
Czy tak naprawdę wszystkie dodatki do żywności są złe. Wiele osób hejtuje glutaminian, ale jak zaczęłam o tym czytać to okazało się, że sam w sobie nie jest zły, tylko dodaje się go do niezdrowych potraw, które potem smakują zbyt dobrze i ludzie zjadają więcej niż powinni, wynikiem czego są grubi.
@01devlieger Жыл бұрын
Właśnie dlatego masz tylko 22.4 tys. subskrybentów - potraktuj to jako komplement. Mówisz prawdę, a nie to, co ludzie chcą usłyszeć. Gdybyś nagrał materiał o tym, że należy jeść jak najwięcej tłuszczów nasyconych (jajek, boczku, wołowiny, tłustego nabiału etc.) i zastosował cherry picking, żeby to udokumentować - miałbyś milion wyświetleń i pół miliona łapek w górę.
@brudnenachy90713 жыл бұрын
pozdro z e lekcji
@radekszczepankiewicz33854 жыл бұрын
Jem ryby z chodowli - pstrąg, makrela, nieraz losos. Co z zawartościa Omega w nich?
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
Są jak najbardziej dobrym źródłem EPA i DHA :)
@Ronie198219054 жыл бұрын
W koncu kanal z wartosciow wiedza. Zgadzasz sie z zaleceniami aby tluszczu bylo 30% w diecie? Moim zdaniem jest to za duzo.
@soulen72134 жыл бұрын
25-40%
@Ronie198219054 жыл бұрын
@@soulen7213 40% oj nie☺ ja wole duzzzo mniej.
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
Dziękuję 🤗 Ogólne rekomendacje sugerują 20-35% wartości energetycznej diety
@marcinbednarski97923 жыл бұрын
up
@dariuszgintowt5482 Жыл бұрын
Aha...gdybyś przypadkiem chciał się opierać na normach żywieniowych w Polsce ustalonych przez instytucje państwowe, najpierw musielibyśmy wyeliminować czynnik stronniczy takich instytucji, które są pod bardzo silnym naciskiem producentów masowej, taniej żywności. Jeśli na takie fakty chcesz się powołać to tu możemy postawić kropkę i zakończyć wymianę zdań.
@Fitnick4 жыл бұрын
👍👍👍
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
🙌🏼
@gohanpiano16713 жыл бұрын
trochę zbyt skomplikowanie , jedynie podsumowanie ok
@Damian_Materowski4 жыл бұрын
Jak byś się odniósł do stwierdzenia kolegi Patryka z "pod mikroskopem", który stwierdził że ryby tak naprawdę nie są wcale dobrym źródłem EPA I DHA bo aby tak było, trzeba by jeść surowe, w innym wypadku, po obróbce cieplnej - Bye Bye EPA DHA :) Czyli co? Tylko suplementy? :/
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
Pisałem kiedyś na ten temat obszerny artykuł z analizą dostępnych badań - aktualnie nie jest on dostępny bo strona www.dietetykaopartanafaktach.pl jest w budowie, lecz w Marcu artykuł znów dostępny będzie. Teraz napiszę w skrócie - są pewne czynniki, które wpływają na ryzyko utlenienia kwasów EPA i DHA, lecz ogólnie przy rozsądnej obróbce termicznej, pozostają one w dobrej kondycji - ryba dopóki się nie spali, w środku będzie utrzymywać temp
@Damian_Materowski4 жыл бұрын
@@Dietetykaopartanafaktach dzięki wielkie za odpowiedź :) Osobiście jem codziennie puszkę tłustych sardynek w pomidorach co wdg zawartości EPA DHA w sardynkach powinno aż z nawiązką pokrywać zapotrzebowanie i właśnie się zastanawiałem czy nawet ktoś tak regularnie jedzący ryby i tak powinien suplementować bo przecież "nie surowe to do niczego" :)
@maciejnieumiemnic46543 жыл бұрын
co 2-3 lata inna gadka od wszystkich dietetyków, jak wiatr wieje tak gadają, tłuszcze zwierzęce dobre, potem złe ......