Owszem kalorie decydują o tym czy się chudnie. Problem jest w tym, że węglowodany szybciej się uwalniają do krwi, szybciej też czujemy głód i jemy więcej. Cukry uzależniają, Wg. mnie dieta keto jest dla osób z podwyższonym cukrem i cukrzyków. Insulina jest hormonem niezbędnym do życia, ale insulinooporność i związany z tym zbyt wysoki poziom insuliny i cukru we krwi prowadzi do szeregu chorób. Dieta keto nie oznacza odżywianie się samym tłuszczem. W diecie keto ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw zielonych, oliwek, ryb. Niestety zachodzi też często konieczność suplementacji minerałami: Mg, K, Na i witaminami np. D itd. Istnieją badania dowodzące, że można cofnąć stłuszczenie wątroby w kilka tygodni o 30% dietą niskowęglowodanową. Niektórzy lekarze wycofują niezbyt zaawansowaną cukrzycę typu II przez dietę keto. Nie wiem dlaczego dietę keto przeciwstawia się wysiłkowi fizycznemu. Wysiłek fizyczny jest niezbędny dla zdrowia niezależnie od diety. Wysiłek fizyczny pozwoli szybko zmniejszyć poziom cukru we krwi, ale w małym stopniu wpływa na wagę ciała. Propagatorzy diety keto wręcz twierdzą, że dzięki tej diecie i zrzuceniu kilogramów ludzie chętniej zaczynają uprawiać sport.
@agatka8105 жыл бұрын
Kiedyś pracowałam w lodziarni z lodami "naturalnymi" które tak naprawdę by na bazie gotowych past i z dodawanym cukrem... Także przekonałam się że to słowo nic nie znaczy... Bardzo dobry podcast 👌
@Dietetykaopartanafaktach5 жыл бұрын
Niestety... Dziękuję 😊
@magdalenapawelek77543 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie produktów BIO/Eko... rozumiem wartości odżywcze są podobne i nie ma tu co dyskutować. A co z nawozami/chemikaliami używanymi do produkcji/utrwalania owoców i warzyw produkowanych w powszechny sposób? Przeciez tam w niektórych przypadkach można znaleźć tablice mendelejewa :)
@Meloonikk3 жыл бұрын
XD
@KRUMCIA5 жыл бұрын
Najgorzej, że na kursie trenera personalnego słyszałem właśnie w takie rzeczy. Kłóciłem się, ale nie przekonasz kogoś „bo przecież on ma licencjat z dietetyki”.
@Dietetykaopartanafaktach5 жыл бұрын
Niestety, to dość powszechny problem...
@joannaazorczyk4485 жыл бұрын
EBOK TNAYRB warto sprawdzać jaki to „licencjat”. Czy to „Wyższa Publiczna Szkoła Wszystkiego” czy “Uniwersytet Medyczny”. TO robi różnicę.
@KRUMCIA5 жыл бұрын
Joanna Łazorczyk doskonale wiem. Gowno prywatny uniwerek. Niemniej grupa nie wierzyła mi i miała za debila, dopóki kolejny trener nie przyszedł i bez ani jednego mojego słowa mówił o tym samym co ja ; ) niemniej nie uwierzyli, zaczęli się zastanawiać, ale to już coś.
@user-qq3pl7bn1p5 жыл бұрын
10:09 Powszechnie znany...? Chyba niezbyt powszechnie, poniewaz nie wiem o kim mowa :/ Czy jest jakis link naprowadzajacy na te osobe? Warto byloby wiedziec o kim jest mowa i kto (wg kanalu) szerzy nieprawde.
@Dietetykaopartanafaktach5 жыл бұрын
Niestety w tym momencie ucięło imię i nazwisko (które później specjalnie powtarzam). Chodzi o Gary’ego Taubes’a. W roku 2007 i 2010 wydał książki (kolejno: " Good Calories, Bad Calories: Fats, Carbs, and the Controversial Science of Diet and Health" i " Why We Get Fat : And What To Do About It")
@user-qq3pl7bn1p5 жыл бұрын
@@Dietetykaopartanafaktach Dziękuję bardzo :)
@rajmundsobkowiak4625 Жыл бұрын
Wlewy to doping, ale czy wpływają niekorzystnie na zdrowie, czy wręcz odwrotnie?
@maniekk70654 жыл бұрын
wystarczy jeść jak człowiek i dużo czasu spędzać w ruchu.a nie przejadać się jak świnia ,siedzieć w pracy póżniej w aucie i na końcu zasypiać z pilotem w ręce.to jest cała tajemnica.ciało fiziologicznie jest stworzone do ruchu,a pokarm ma służyć jedynie jako paliwo,a nie jako kontener na śmieci w którym wszystko ląduje.
@maniek44514 жыл бұрын
Dobrze gadasz Mańku ;)
@lantusinfluencer3 жыл бұрын
W punkt
@apiekarczyk4 жыл бұрын
To ja proponuję posłuchać wywiadu "10 mitów na temat ketozy" i nie jest to wywiad ani z inżynierem ani dziennikarzem ani fizykiem tylko z osobą zawodowo i naukowo zajmującą się tematem. kzbin.info/www/bejne/mJPSoWh-fZp-fac
@dariuszborkowski13104 жыл бұрын
Nie moge sluchac przemadrzalych maloatow ,bez efektow . Szkoda czasu.
@Bezprzemocyzmoca5 жыл бұрын
Uwielbiam Twój podcast. Bardzo Cię proszę o poruszenie pewnego tematu związanego nieco z jednym z poruszanych dziś punktów. Zawsze kochałam słodycze, ale cukrzyca ciążowa niejako zmusiła mnie do zainteresowania się zdrowym odżywianiem. Pokochałam wtedy też gorzką czekoladę, taka 70-90% kakao, która uchodzi nie tylko za produkt o niskim indeksie glikemicznym ale też bardzo zdrowy i dietetyczny. Nigdy specjalnie nie liczyłam kalorii, ale ostatnio też mnie trochę ten temat zainteresował... Jakie było moje zdziwienie, kiedy zauważyłam, że czekoladą gorzką ma dosłownie minimalnie mniej kalorii niż zwykła/mleczna/smakowa... Byłam w szoku kiedy zauważyłam, że ta hardcorowo gorzka czyli 90% ma jeszcze więcej kalorii niż tzw. zwykła czekolada 😶 Jak to się ma do dietetycznych wartości? Czy nie jest tak, że niska zawartość cukru powoduje niższy wyrzut insuliny i tak jest rekompensowana wyższa kaloryczność (z punktu widzenia odchudzania)? Bo tak bym sobie to tłumaczyła, chyba że jestem ofiarą tego mitu, że wysokie wyrzuty insuliny ułatwiają tycie... Albo zapytam szerzej: czy produkty o bardzo niskim indeksie glikemicznym mogą być tuczące? (Nawet bardziej niż te o wyższym indeksie....??)
@inesblueberry14705 жыл бұрын
Poczytaj o ładunku glikemicznym względem indeksu glikemicznego. Gdy patrzysz na czekoladę 90 % pod kątem indeksu to wydaje się być spoko a jak spojrzysz na nią pod kątem ładunku glikemicznego to już tak super nie jest. A np. Arbuz ma odwrotna sytuację jego Ig jest wysokie i ludzie unikają a ładunek już jest niski więc można go spożyć w odpowiedniej ilości.
@Dietetykaopartanafaktach5 жыл бұрын
Dziękuję! Kwestie indeksu glikemicznego/insulinowego poruszę w kolejnych podcastach 😊 *Co do czekolady - te posiadające wyższa wartość procentową ciągną za sobą wyższą ilość tłuszczów. Są one więc minimalnie bardziej kaloryczne od „mniej zdrowych” odpowiedników. Przy czym warto mieć na uwadze, że kalorie to nie wszystko (i nie mam tutaj na myśli indeksu glikemicznego 😅)
@babciahania88894 жыл бұрын
ręce opadają!
@CrashJackExtreme5 жыл бұрын
A co na to mają hormony i otyłość oraz chudnięcie na nadwyzce kalorycznej i tycie w deficycie. Jak to wytlumaczyc?
@futkaa4 жыл бұрын
Tyjesz w deficycie=nie jesteś w deficycie bo przeszacowujesz swoje zapotrzebowanie kaloryczne lub zaszły jakieś adaptacje przez które zapotrzebowanie spadło
@karolmichakowski13833 жыл бұрын
@@futkaa Półracja, spróbuj schudnąć przy utrzymującym się wysokim poziomie insulin lub skrajnie niskimi wartościami t3. Nie zmobilizujesz zapasów tkanki tłuszczowej bez znaczenia w jakim deficycie się znajdujesz. Poprostu patrząc na zależność insulina-glukagon jest to niemożliwe. Nie mówiąc już o adrena i nor adrenalinie.
@megadyskontjugoslawia5 жыл бұрын
Dzieki wielkie!! Swietna robota:)
@Dietetykaopartanafaktach5 жыл бұрын
❤️
@annagoral64624 жыл бұрын
Mi się wydaje, że istnieje mnóstwo badań dowodzących przewagę diet LCHF, zwłaszcza dla osób z problemami matabolicznymi, i nie jest to bzdura. Przede wszystkim keto pozwala nie być głodnym. A wygenerowanie deficytu kalorycznego może nie być możliwe, jeśli się ciągle czuje głód. Ale jasne, nie jest dla każdego, trzeba lubić tak się żywić. Jak w każdym sposobie żywienia. Dlaczego w ogole mówić o szeroko stosowanych sposobach żywienia, które działaj dla tylu osób i są na to badania, że są bzdurą. Na pewno lepsze mądre, czyste keto niż standardowa dieta SAD, czy polska standardowa dieta. A Minestota Starvation Experiment dowiódł, że podstawowa przemiana materii osób, które brały w tym udział spowolniła i to spowolnienie trwało nawet 6 lat.
@radosawfurmanski28775 жыл бұрын
Słucham już Twojego któregoś z rzędu podcastu i tutaj trochę mi zacinał głos Filipa zwłaszcza pod koniec ale może tylko mi się to działo 😉👌
@Dietetykaopartanafaktach5 жыл бұрын
Niestety to moja wina... pod koniec szwankowało połączenie z Filipem, stąd pewne zakłócenia. Bardzo za nie przepraszam
@CrashJackExtreme5 жыл бұрын
W takim razie skad sie bierze celiaka?
@ewaewa94754 жыл бұрын
Jest to choroba genetyczna.
@marcinwozny80194 жыл бұрын
...eeeee,yyyyyy,aaaaa,mmmmm... ciezko się tego słuchać.....
@futkaa4 жыл бұрын
Walnij prędkość 1,5 i nie sprawia problemu
@Wiedunkaa Жыл бұрын
Pan dietetyk mocno niedouczony. Czas zapoznać się z wiarygodnymi najnowszymi badaniami naukowymi w temacie diety keto
@marianjedryszczyk60104 жыл бұрын
Dieta bezglutenowa. Tenisista Novak Djokovic jest praktykiem i ogromnym zwolennikiem tej diety. Twierdzi, że ta dieta polepszyła jego wyniki sportowe, napisał książkę na ten temat.
@Dietetykaopartanafaktach4 жыл бұрын
Bo ma celiakię. Głośno o tym mówi
@Olusza973 жыл бұрын
Sama osoba, która wymyśliła tą teorię na temat szkodliwości glutenu, powtorzyła badania i wycofała swoje stanowisko 😉
@CrashJackExtreme5 жыл бұрын
Z tego wychodzi, ze nalezy kupic / zjesc wiecej zwykłej zywnosci w stosunku do produktow bio/eco. Aby dostarczyć odpowiednia zawartość mikro.
@grzegorzbrzeczyszczykiewic7383 Жыл бұрын
Nie. Jeśli kupisz więcej tej samej żywności, to tylko przytyjesz i pogorszysz swoje zdrowie zamiast polepszyć.. Podzielam zdanie, że nie ma większego znaczenia, czy jest to żywność eko (też może być szkodliwa np. azotany z obornika, aflatoksyny, szkodliwe bakterie, pleśnie itd.) czy żywność konwencjonalna. Ważne, żeby samemu przygotowywać posiłki. Kupować zielone warzywa, jeść dużo tłustych ryb (np. śledzi), kiszonek i ogólnie dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników oraz nie jeść przy tym zbyt dużo. Jedzenie powinno być urozmaicone, a człowiek (o ile nie ma niedowagi) powinien być ciągle lekko głodny.
@maniek44514 жыл бұрын
A czy to prawda, że gluten jest drugim najlepiej przyswajalnym białkiem zaraz po jajeczkach?
@sharonet1 Жыл бұрын
Byl zdrowy, jadl gluten i zachorowal... (a moze choroby z nieba spadaja🤔)
@garretsc Жыл бұрын
"Tyjemy od nadmiaru kalorii" tylko że jest zasadnicza różnica czy skąd pochodzi ta kaloria. Jest mnóstwo eksperymentów, które pokazują jak fruktoza indukuje choroby metaboliczne i w dłuższym terminie otyłość więc proszę nie propagować bzdur. Dietetyk z zerową wiedzą chemiczną. Jak taka osoba może mówić że wie coś o biochemii.
@pixelf4 жыл бұрын
Tłuszcz powinien napędza mitochondria
@CrashJackExtreme5 жыл бұрын
W 10' mowa o siebie czy Kwaśniewskim?
@4conc Жыл бұрын
Czyli teoria jakiegoś tam Garego jest nie dobra, ale już teoria o kilokaloriach jest jak najbardziej w porządku. Szkoda tylko, że Ci "wspaniali" naukowcy i dietetycy co to już wszystko wiedzą i wszystko zbadali nie są w stanie nam wskazać do tej pory, gdzie są te receptory kalorii w naszym organizmie 🤣🤪
@ukaszdebiec9564 Жыл бұрын
Dietetyka oparta na byciu zamknietym i mocno subiektywnym :p chlopaki sie nakrecaja na jakis temat i z 50 aspektow np keto czy zywnosci ekologicznej wyciagaja jeden negatywny/kontrowersyjny aspekt przemilczajac reszte i robiac z calosci wielka beke. Tak jakbym powiedzial ze warzywa w wiekszosci przeciez nie maja duzo bialka wiec sa slabe i XD i ze jakim trzeba byc idiota zeby twoerdzic ze jedzenie warzyw moze byc dobre przy cwiczeniach :D Jedzenie ekologicznej zywnosci przez wiekszosc osob jest przede wszystkim po to, zeby ograniczac jedzenie zwiazkow chemicznych zawartych w srodkach ochrony roslin i gdzie tu bzdura skoro doslownie definicja tych produktow jest ze maja nie byc pryskane chemia. Do tego o ile sie nie myle chodz nie jestem pewien czy jest tak zawsze, ale na pewno zazwyczaj, zywnosc ta nie ma dodanych konserwantow czyli srodkow ktore zabijaja nie tylko bakterie w tej zywnosci ale rowniez potem mikroflore w naszych jelitach co kazdy wie jak sie przeklada na zdrowie. A co do lchf/keto polecam zapoznac soe z Bracmi Rodzen, dwoch lekarzy ktorzy przy pomocy tej diety lecza ludzi z "nieuleczalnej" cukrzycy i przy okazji pomagaja im schudnac, wszystko co mowia sklada sie w logiczna calosc a do tego milion dowodow w postaci badan naukowych pokazujacych wplyw tego sposobu odzywiania na metabolizm i efekty mozecie sobie przeczyta na ich stronie w zakladce "dla lekarzy". Reszty podcastu juz mi sie nie chcialo sluchac. Jeszcze nie jest za pozno zeby otworzyc glowe na "alternatywne" odkrycia i sposoby odzywiania i zycia a nie tylko sie z tego glupkowato wysmiewac i tylko recytowac rekomendacje dotknietych konfliktem interesow instytucji zywieniowych co po 40 latach zauwazaja laskawie ze jajka moooze jednak nie sa takie zle ale dalej twierdza ze korzystne dla ciebie bedzie wziac statyny jak masz cholesterol 210 przy niskich trojglicerydach :D
@yuuzhek Жыл бұрын
Temat jest o bzdurach, więc o bzdurach mówią. A tak w ogóle to straszliwie pierdolisz:P
@Kanonka285 жыл бұрын
A Mauricz gluten ostro krytykuje!!
@Ronie198219054 жыл бұрын
bardzo dobrze, już myslalem ze powiecie że dieta keto jest ok :)