Mega ważna jednostka a często pomijana w poradnikach i programach dla amatorów pod maraton. Wszędzie tylko długie wybiegania i wolne klepanie kilometrów.
@mariuszd2763Ай бұрын
Hej Mikołaj . Na początku dziękuję za tą bazę wiedzy jaka nam tutaj dales . Naprawdę całkiem inaczej teraz podchodzę do biegania , wiekszy luz i na wyczycie 🙂 Jedynie czego jestem ciekaw to co myślisz o marszobiegach Gallowaya ?Bo tak trochę trenuje z jego wiedzą a i również z Twoją 😁 Hybryda taka hehe. Ogólnie wygląda to tak że biegam sobie np wybieganie 10-12 km w czasie 5:00 - 5:10 przez 900m a późnej 100m szybki chód. Uważasz że to też rozwijać bazę czy lepiej nie przerywać? ( póki co ścigam się na 5tkach) . Od nowego roku atakuje powoli 10tki ale 5 również w formie trenignu
@mikolaj_raczynskiАй бұрын
Marszobiegi są dobrą opcją, bezpieczną, a pozwalającą biegać zdrowo i całkiem fajnie mechanicznie. Powodzenia!
@dawido61655 ай бұрын
Super że dzielisz się wiedzą prosimy o więcej 😁Pozdro
@puchi62464 ай бұрын
bardzo pomocny odcinek, to sie ceni!
@paweb13695 ай бұрын
Dzięki za propozycje fajnego treningu. Dołączę go do swojego biegania. Zwykle kilometrówki robilem w tempie biegu na 5km, z przerwą ok 3min. Ale to nie byl treningi progowy.
@olo84823 ай бұрын
To była wytrzymałość tempowa
@danieljedraszek18085 ай бұрын
Świetny film. Jak zawsze merytorycznie. 👍 Czy jak robisz ten trening to podczas odcinków przekraczas tętno progowe (to wyliczona na badaniach wydolnościowych) czy raczej nie trzeba na to zwracać uwagi? Pozdro
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
Ja nie biegam na tętno, więc tak nie robię. Jednak jak ktoś biega i ma górne granice tętna to warto się już ich trzymać, żeby to miało sens
@bartekszymanski32595 ай бұрын
💪💪👏
@michal14109614104 ай бұрын
Kierowniku, takie 2 pytanka: 1. Jak mają się treningi progowe do treningu spolaryzowanego? Jest duży hype na treshold, który wydaje się przekreśla koncepcję Seilera. 2. Czy trening progowy można wplatać w plan treningowy przez cały rok, czy dopiero bliżej startów?
@mikolaj_raczynski4 ай бұрын
1. Seiler jest jednym z wielu badaczy, nie wiem czy zawsze trzeba się do niego odnosić. 2. Tak - w różnych formach wplatam treningi progowe przez cały rok
@piotrmotak59075 ай бұрын
Świetny materiał, dzięki że dzielisz się swoją wiedzą! Mam pytanie o to jak byś powiedział jak nie mając maszynki/badań wyznaczyć sobie takie tempo? Wiem, że nie przepadasz za odwołaniem do maxHR, ale może jakieś inne wskazania że biegnie się na progu/ delikatnie pod progiem? Czy można to np ustalić po rytmie oddechu?
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
Najlepiej odnosić się do aktualnych wyników - tempo progowe to +/- tempo, które możesz utrzymać przez godzinę
@panszarlotka5 ай бұрын
Zegarki Garmina mają test i Huwawei mają też niektóe zegarki LT test. Polecam - działa. To jest takie tempo że masz ochotę już przestać biec bo jest za ciężko ale jak zaciśniesz sobie pięści i wyobrazisz ze godzinkę dasz radę za milion dolców.
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
@@panszarlotka Akurat moje doświadczenia z testami, które proponuje Garmin nie jest najlepsze, nie okazały się wiarygodne
@panszarlotka5 ай бұрын
@@mikolaj_raczynski a były powtarzalne w sensie czy dzień po dniu w miare to samo wychodziło. Mi w huwawei runner ZAWSZE to samo wychodziło.
@Alaniassty5 ай бұрын
A czy dla osob które biegaja jeszcze wolniej niz 40' na 10km, dobrym rozwiązaniem jest treningi progowe dzielic na czas zamiast dystans? Np 8x6' albo 4x10'?
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
Oczywiście - treningi na czas zamiast na dystans można robić na każdym poziomie
@darekz96595 ай бұрын
Mikołaju, Pfitzinger w przygotowaniach maratońskich proponuje w swoim planie trening: 11km thresholdu, co ciekawe wskazuje że najlepiej pobiec to wszystko naraz... 😲 co o tym sądzisz?
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
Nie pamiętam akurat tego treningu, ale wygląda na bardzo ciężkie zadanie. Sam robiłem maksymalnie 10km ciągiem na takiej intensywności
@panszarlotka5 ай бұрын
Czyli to jest 30 minut na progu. J Daniels zaleca do 20 minut jeden taki kawałek.
@darekz96595 ай бұрын
@@panszarlotka W porównaniu do Danielsa to jest w ogóle sprzeczność. Powyżej 30min ciągłego thresholdu Daniels wprowadza współczynniki, bodajże +3s/km, a 40min +6s/km...
@pipinkay5 ай бұрын
Wincyj
@grzegorzkrajewski10955 ай бұрын
Dzięki Michał za kolejny fajny odcinek. Moje pytanie: tej wiosny przebiegłem półmaraton tempem 5:12, a 10K tempem 4:55. Czy mogę przyjąć, że moje tempo progowe to jest te 4:55 ?
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
Mikołaj jestem ;) Nie - tempo dyszki w takim przypadku to nie jest tempo progowe, pewnie bardziej 5:05
@grzegorzkrajewski10955 ай бұрын
@@mikolaj_raczynski Oj, sorry Mikołaj... wielkie dzięki za odpowiedź. Też tak mi się wydawało, że to 4:55 to za dużo, bo przy tej prędkości już tylko ambicja na dłuższym dystansie ciągnie mnie do przodu :)
@bartomiejchylicki44113 ай бұрын
Przebieglem 10km w 41:39 (4:08 średnie) półmaraton 1:37( 4:35 średnie), jakie tempo progowe? Ostatnio robiłem 10x1km 4'10/4:15 i nie wiem czy dobrze
@papaj00175 ай бұрын
Nie korzystam z pomiaru mleczanu ani tętna. Bazuje tylko na tempie. Mój rekord na 5km to 18:45, więc 5km po 4:00'/można uznać jako trening progowy?
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
Tak, można szacować, że to 4:00
@arekp005 ай бұрын
Z tabelki Danielsa ok 4:01, więc jakoś jak. Jak miękną nogi/tracisz siłę pod koniec sesji/interwału to biegniesz za szybko
@papaj00175 ай бұрын
@@arekp00 biegłem po 4:00 i na ostatnim kilometrze czułem że nogi mogły by nieść jeszcze trochę mocniej ale zmęczenie było i tak:)
@arekp005 ай бұрын
@@papaj0017 no to chyba biegasz odpowiednio. Możesz poeksperymentować minimalnie z tempem, ale jeśli nie masz możliwości mierzenia mleczanów to słuchałbym się mądrzejszych, czyli np. Danielsa
@Dejvidd915 ай бұрын
Dasz namiary na spodenki do biegania, które masz na filmie?
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
to startówki z serii Adizero z 2023 roku
@Dejvidd915 ай бұрын
@@mikolaj_raczynski dzięki wielkie!
@mreco91945 ай бұрын
A w treningu na 5 km trening progowy może być 6x3 minuty przerwa 2 min? Ile trzeba być na treningu na progu na 5 km? Dziekuje
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
Zależy od poziomu zaawansowania, ale myślę, że łącznie 18-20' pracy progowej na treningu, który ma być stricte treningiem progowym to takie minimum
@mreco91945 ай бұрын
@@mikolaj_raczynski jestem zaawansowany, więc na 5 km ile powinien trwać uważasz mniej więcej 20-30min? Dzielony na odcinki czasowe?
@panszarlotka5 ай бұрын
Moim skromnym zdaniem powinno się położyć jak największy nacisk by jak najdłużej popracować na tętnie progu. Bieg z prędkością progową zanim nie osiągniemy tętna progowego jest niewymagający . Spróbuj pobiec zamiast 10 x1000m np 6X1500m (może 1'15 przerwy). Albo 2x1000 + 4 x1500 + 2x1000. Będziesz więcej minut w tym miejscu w którym powinineś. Mój ulubiony to (4+0+1)x5min (1,15) teraz zamiast jednego interwału biegnę jog (bo nie mam siły) i na koniec ostanie 5 min na progu. Jestem też zwollennikiem 20 min jogingu na rozgrzewke zamiast 15 minut. Biegam ten trening z metronomem na skróconym kroku z nadkadencją - mam tak wyliczone że jak mi pokaże zegarek tętno progowe to utrzymuje tylko kadencję nie wkładając pracy w wydłużenie i bardzo fajnie da się utrzymac intensywnośc i STAŁE TĘTNO PROGOWE. Bardzo lubię Twoje filmy!!! Są wysokiej jakości merytoryczne. I jeszcze jedną rzecz zauważyłem, że prędkości na progu tlenowym są bardzo zmienne w danym dniu, ale tętno jak dojdziemy do jakiegoś poziomu ok 90% Hr max to już się tak nie zmieni za szybko nawet zmiesiąca na miesiąc.
@vasilus905 ай бұрын
Na badaniu miałem określony próg na 177, a bywały treningi, że biegałem BC3 po 3:30, pomimo, że było mega ciężko to tętno nie chciało wyskoczyć powyżej 170.. Tak samo bywało, że 179 czułem luz, u mnie bardziej odczucia..
@panszarlotka5 ай бұрын
@@vasilus90 Napisałeś innymi słowy, że badanie wydolnościowe jest kompletnie bez sensu, ponieważ nie ma to pokrycia z rzeczywistością na trenigach... Ja Ci wierzę, ale zakładam, że u większości tętno progu określa ten wysiłek graniczny pomiędzy kwasem który ciało ogarnia i utylizuje a okresem w którym już nie ogarnia i się gromaszi tego coraz więcej.
@vasilus905 ай бұрын
@@panszarlotkainna Pani wyliczała mi próg na 160, a na średnim 168 to 50km przebiegłem i cytując znajomych “nie wyglądałem na zmęczonego”. Do tego te strefy zmieniają się w przeciągu roku, normalne jest, że zaraz po dłuższym roztrenowaniu te strefy będą ciut wyżej, a jak już serce wejdzie na pełne obroty to ciężko będzie zobaczyć tak wysokie tętno jak zaraz po roztrenowaniu.. Ty masz czuć, że to jest tempo biegu na 1h, jakie tętno tam by nie było.
@damianchudy87305 ай бұрын
Biegi progowe robimy na tempo, czy na tętno?
@mikolaj_raczynski5 ай бұрын
Można i tak i tak
@damianchudy87305 ай бұрын
@@mikolaj_raczynski a co preferujesz personalnie? Ja lecę najpierw na tempo zanim tętno się podniesie, a potem już tętno trzymam jako limit.