Ciekawe miejsca - Science Museum - astronautyka [TOWARY MODNE 220]

  Рет қаралды 9,569

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Ай бұрын

Zapraszam na relację z londyńskiego Muzeum Nauki. W filmie dzisiejszym odwiedzimy wystawę poświęconą podbojowi kosmosu - od silników rakietowych, po elementy sond.
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/smialekadam
PayPal.Me/smialekadam
www.paypal.com/paypalme/smial...
oraz do subskrybowania:
kzbin.info?...
#ScienceMuseum #kosmos #London

Пікірлер: 85
@lukiluk3329
@lukiluk3329 28 күн бұрын
Co do wodoru to ucieka nie tylko nieszczelnościami. Szczelnościami też wycieka😅
@witoldguzik4545
@witoldguzik4545 28 күн бұрын
Jestem pod wrażeniem Pana filmów jest to zawsze majstersztyk ! Pozdrawiam!
@programistrz1971
@programistrz1971 28 күн бұрын
Kolejny świetny i bardzo ciekawy odcinek!
@anka3500
@anka3500 27 күн бұрын
Panie Adamie! Serdeczne podziękowania za ciekawe informacje :)
@thekyle6292
@thekyle6292 21 күн бұрын
Bardzo ciekawa i profesjonalna relacja. Gratuluję i proszę o jeszcze 🙂
@zadzwon112
@zadzwon112 28 күн бұрын
W Science Museum najfajniejsza jest ekspozycja maszyn liczących a zaraz potem przemysłowe maszyny parowe. ta część kosmiczna taka sobie. W Europie najlepsze muzeum kosmiczne to zlokalizowany w Tuluzie Cité de l’espace - bardzo polecam zwiedzenie.
@fotografka9919
@fotografka9919 28 күн бұрын
Zamieniam się w słuch i wzrok. 🤗
@Heliimat
@Heliimat 28 күн бұрын
Dzięki
@jacekbetlej5314
@jacekbetlej5314 28 күн бұрын
Obejrzałem dopiero początek a już mi się oczka świecą! Wspaniały materiał. Panie Adamie, może niewarto rezygnować?
@benny_plgraciarz2714
@benny_plgraciarz2714 26 күн бұрын
super sprawa zobaczyć te wszystkie sprzęty z kosmosu na żywo! a co do złączy i prowadzenia kabelków no to standard w wojskowym czy lotniczym sprzęcie, jak ktoś w czymś takim grzebał to wie :)
@piotrkoper362
@piotrkoper362 28 күн бұрын
Jak widzę te silniki to od razu przypomniał mi się Kerbal Space Program :)
@krzysztofzawadzki6704
@krzysztofzawadzki6704 28 күн бұрын
Skoro o naukę chodzi, ciąg silnika V2 przy starcie nie mógł wynosić 8 ton, bo rakieta ważyła wtedy 12 ton. Był to ciąg rozwijany jedynie w pierwszych sekundach po zapłonie, przed podaniem sygnału do startu. Pompy paliwowe napędzała turbina, na parę wodną i tlen powstały z katalitycznego rozkładu nadtlenku wodoru. Niewątpliwie jest to silnik parowy, pod warunkiem że używając tej nazwy wiemy o co chodzi. RL10 jest silnikiem o regulowanej wielkości ciągu, stąd w jego opisie pojawia się słowo throttled, z klasycznym rozumieniem urządzenia zwanego przepustnicą związek jest odległy. Drugi stopień Saturna V miał pięć silników J-2, a nie jak słyszymy cztery. I to w zasadzie jest jedyny błąd. Jak na tak długi i bogaty w treści film to niewiele. Oglądamy kabinę Sojuza TM. Znajdująca się w kraju kabina Sojuza z lotu Mirosława Hermaszewskiego składowana jest od kilkudziesięciu lat niemalże pod chmurką, na powietrzu, w opłakanym stanie, dewastowana. Własność Polskiej Akademii Nauk.
28 күн бұрын
O ile pamiętam, to akurat ten silnik należał do czterosilnikowego prototypu, ale nie mam teraz możliwości sprawdzić kopii opisu z muzeum. Na księżyc poleciało ich już pięć. Co do przebiegu pracy V2, trzeba było się streszczać :) Generalnie praca każdego silnika rakietowego to kupa skomplikowanej fizyki.
@krzysztofzawadzki6704
@krzysztofzawadzki6704 28 күн бұрын
Nigdy nie zbudowane warianty C3 i C4 miały mieć 4 J-2.
@adriangorzelski6931
@adriangorzelski6931 27 күн бұрын
Za kabine Sojuz w Polsce - komus powinna spasc peruka z glowy. Jak tak mozna....
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 28 күн бұрын
Byłem 3 razy i dalej mi mało, mam nadzieję że kiedyś jeszcze pojadę.
@rafa7068
@rafa7068 28 күн бұрын
Ja byłem 4 i mam tak samo. Nie wiem czy jest jakaś ilość wizyt która by ten stan rzeczy zmieniła.
@mietek5589
@mietek5589 28 күн бұрын
Ja tylko dwa razy bylem
@Radek.68
@Radek.68 28 күн бұрын
Adamie, świetny, wręcz wspaniały odcinek, obejrzałem od początku do końca i nadal mało! :) Tematy kosmosu i jego eksploracji są wyjątkowo ciekawe, więc mam nadzieję, że coś na ten temat jeszcze nakręcisz. Przy okazji, jako że znam się na tym, wręcz musiałem zauważyć dwa błędy w filmie (wybacz). 6:49 - To jest błąd. Katastrofa promu Challenger (misja STS-51-L) spowodowana była (pisząc bardzo w skrócie) nieszczelnością uszczelki rakiety SRB (wspomagającej) na paliwo stałe - tu paliwem był pył aluminiowy, a utleniaczem był nadchloran amonu. Wydostający się płomień z boku prawej rakiety SRB spowodował katastrofę. A silniki na ciekły wodór bez problemu pracują tak w atmosferze, jak i w próżni. 6:20 - Drugi stopień Saturna V był wyposażony nie w 4, a w 5 silników J-2 (głównymi silnikami pierwszego stopnia były potężne F-1). Ty zapewne wygooglowałeś prototyp C-4, gdzie faktycznie miały być 4 silniki, ale na Księżyc poleciał jednak Saturn V z pięcioma silnikami w drugim stopniu. Pozdrawiam!
28 күн бұрын
Tak, zgadza się - katastrofa Challengera związana jest z paliwem stałym. Dzięki za sprostowanie.
@mieszkogulinski168
@mieszkogulinski168 28 күн бұрын
11:48 - aaa to dlatego to urządzenie wygląda jak cewki odchylania z kineskopu :)
@dziku878
@dziku878 28 күн бұрын
👍👍
@pszk93
@pszk93 27 күн бұрын
Jesu chce usłyszeć coś o curiosity badz persavirenc. Mam taką teorię że kiedyś zostaną przemiennikiami amatorskim na marsie :D
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics 24 күн бұрын
Łał, mają naprawdę fajne kolekcje :)
@piotrturton5451
@piotrturton5451 28 күн бұрын
2 ja też
@adriangorzelski6931
@adriangorzelski6931 27 күн бұрын
Adamie ale Challenger ulegl dezintegracji z innego powodu, mianowicie uszkodzony uszczelniacz miedzy modulami SRB (silnik rakietowy na paliwo stale) ktory spowodowal smaganie mocowania SRB ogniem i dalej poszlo jak domino.
27 күн бұрын
Tak, już mamy to ustalone niżej :)
@rafa7068
@rafa7068 28 күн бұрын
Czy inne piętra też Pan zwiedził czy tylko parter ?
28 күн бұрын
Wszytko i to wiele razy przy okazjach od wielu lat. Ale na razie będę musiał ograniczyć tę tematykę, bo mało widzów jest takim materiałem zainteresowana :(
@MWi399
@MWi399 28 күн бұрын
Szkoda, bo to ciekawy temat.
@rafa7068
@rafa7068 28 күн бұрын
Ja jestem w każdym bądź razie .
@thekyle6292
@thekyle6292 21 күн бұрын
Proszę się nie zniechęcać. Pana programy są "perłą rzucaną przed wieprze" ale dla ludzi ciekawych świata jest Pan jak tlen.
@foka2701
@foka2701 28 күн бұрын
No to ile czasu trzeba spędzić w Lądku, żeby spokojnie odwiedzić wszystkie muzea?
28 күн бұрын
Zależy kto jak szybko biega, ale od dwóch tygodni w górę.
@muriwatch
@muriwatch 26 күн бұрын
Nie bardzo rozumiem skrót myślowy w 6:50 od silnika J-2 do katastrofy challengera? O ile mi wiadomo to jedna katastrofa była spowodowana przez nieprawidlowe parametry uszczelek w SRB (boczne rakiety na paliwo stałe), a druga przez uszkodzenie panelu osłony termicznej na krawędzi natarcia jednego ze skrzydel wahadlowca. Zatem co autor miał na myśli? Chodzi o to że w/w uszkodzenie było spowodoeane przez fragment pianki izolujacej ze zbiornika paliwa kriogenicznego? 🤔
26 күн бұрын
Poniżej już jest wyjaśnione. Rzeczywiście uszczelka nie spełniła swojej roli na skutek niskiej temperatury, ale przyczyna była inna no i rzecz dotyczyła rakiety na paliwo stałe.
@w.loczykij5354
@w.loczykij5354 27 күн бұрын
Może mi ktoś pomoże. I zaznaczam że się nie czepiam! Otóż pan Adam w pewnym momencie mówi "silniki Saturna piątego" ale dlaczego "piątego" a nie "pięć " wszak sami Amerykanie nie piszą Saturn 5th tylko Saturn 5. Pierwszy raz usłyszałem takie formy kiedy w zapale pomocy Ukrainie zaczęliśmy mówić o "Efach szesnastych" (brrr). Jawi mi to się strasznym. Przecież F16 a nie F16th. Nie potrafię zgadnąć a przecież latami jeździliśmy Fiatami sto dwadzieścia pięć a nie Fiatami sto dwudziestymi piątymi po drodze E dwadzieścia siedem a nie E dwudziestej siódmej. Duuuh...
27 күн бұрын
Poprawnie powinno być "Saturna pięć", Saturn piąty byłby piątym z kolei Saturnem :) Ale pozwoliłem sobie w ten sposób, bo nie wszystko musi być idealne.
@w.loczykij5354
@w.loczykij5354 27 күн бұрын
Z całą pewnością nie musi być idealne. A ja tylko wiedzy szukam bo zauważyłem tu rodzaj trendu ktorego powodów nie znalazlem.
@muriwatch
@muriwatch 26 күн бұрын
To chyba rusycyzm - typowy dla ludzi nieco starszej daty "obcykanych" z j. rosyjskim. Jak z tymi samolotami - mig dwudziesty pierwszy itp.
26 күн бұрын
To nie jest rusycyzm tylko zastąpienie liczebnika głównego porządkowym, niedobranym do kontekstu.
@w.loczykij5354
@w.loczykij5354 25 күн бұрын
​​@@muriwatch Njet njet njet... Zawsze МиГ двадцать девять а nigdy MиГ двадцать девятый. I nie. Nie "starszej daty". :)) Aby byc obcykanym z językiem rosyjskim wystarczy trochę edukacji i brak szowinizmu . Koniec. Jest piąta trzydziesta i czas na herbatę.
@sylweklewandowski3328
@sylweklewandowski3328 28 күн бұрын
Zawsze śmieszą mnie te wzniosłe hasła "podboju kosmosu" 😂🤣😁 ledwo byliśmy na księżycu a oni sieją propagandę o między galaktycznych podbojach to jak wyjść do "spożywczaka" na przeciwko domu a potem ogłosić się podbojem ziemi 😂🤣😁
28 күн бұрын
Żaden naukowiec nigdy nie siał propagandy o międzygalaktycznych podbojach, to zapewne dziedzina pisarzy s-f. Podbój kosmosu dotyczy właśnie badań naszego układu planetarnego.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 25 күн бұрын
Nadmanganian potassu KMnO4, a nie nadmanganian sodu. O ile mnie pamięć nie myli.
25 күн бұрын
Tak podają źródła.
@deltaZabrze
@deltaZabrze 24 күн бұрын
"potaSSu" ? hmmm?
@deltaZabrze
@deltaZabrze 24 күн бұрын
Jeśli chcesz kogoś poprawiać ,upewnij się że sam błędu nie popełniasz !
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 28 күн бұрын
Ech... I błąd merytoryczny: Silnik V-2 był na perhydrol o stężeniu ponad 75%, a nie na alkohol. W tamtych czasach to było szokujące, gdyż najlepsze zachodnie zakłady chemiczne uzyskiwały stężenie 30%, a tu Niemiaszki osiągnęły ponad 2x tyle. I kolejny błąd merytoryczny: Challenger eksplodował z powodu awarii uszczelki w boosterze, czyli pomocniczym silniku na paliwo stałe. Takiego nie da się wyłączyć i stąd eksplozja. Silniki na wodór można wyłączyć, choć zwykle się tego unika.
28 күн бұрын
V2 były napędzane alkoholem etylowym i ciekłym tlenem. Perhydrol nie może mieć stężenia 75%, bo już nie jest perhydrolem (to roztwór o stężeniu mniej więcej 30%) Nadtlenek wodoru nie może mieć z kolei tak wysokiego stężenia, bo powyżej 70% jest niestabilny i rozkłada się (wybuchowo). Co do Challengera - zgadza się, przyczyną awarii nie był wodór, a rakieta na paliwo stałe.
@radosawpior191
@radosawpior191 28 күн бұрын
Doczytałem i T-Stoff, czyli perhydrol III Rzeszy rzeczywiście miał 80%, a czasem nawet 85% Stabilność osiągnęli dzieki zastosowaniu dość złozonych stabilizatorów. Wg angielskiej Wikipedii taki właśnie perhydrol służył do zasilania silnika parowego, o którym Pan opowiada. Czyli po kolei: paliwem głównym był 75% etanol z ciekłym tlenem, które były pompowane dzięki silnikom parowym, które z kolei były napędzane 80% perhydrolem i nadmanganianem sodu. Tyle, że produktem tej ostatniej reakcji jest tlenek manganu, który jest pudrowym proszkiem powoduje zatykanie się generatora pary. BTW: na polskiej Wikipedii przy haśle "perhydrol" jest błąd, bo tam pisżą to, co @Mr7700mayday, czyli, że niby reakcja perhydrolu z nadmanganianem daje ciąg rakiety, a to nieprawda.
28 күн бұрын
V2 były znane właśnie z ciekłego tlenu, z którym było sporo problemów. Pompa była już napędzana nadtlenkiem wodoru, ale oczywiście nie dawała ciągu, tylko szybkie spalanie, które go dawało. Co do wiedzy, korzystałem z opisów lokalnych (dość ubogie) i źródeł różnych, a w przypadku Wiki, raczej z angielskiej i niemieckiej, są dużo lepsze.
@rcflyerpl
@rcflyerpl 28 күн бұрын
Jakby rzekł stary von Braun na pokładzie V2 Stoffów było cztery: A Stoff - czyli utleniacz, którym był ciekły tlen (LOX). B Stoff - czyli etanol i woda w proporcjach zgodnych z tym, co pan Adam podaje. Te główne składniki tłoczyły turbopompy napędzane parą generowaną przez zmieszanie T-Stoff (nadtlenek wodoru, czyli tu mamy prawie nasz PERHYDROL) i katalizator Z-Stoff (nadmanganian sodu). Za to z Challengerem faktycznie, jak pisze pan i inni - za zimno było, uszczelki nie weszły w rowki, zabrakło trochę szczęścia i się wylało wszystko do atmosfery (bo to w zasadzie nie był stricte wybuch). Ale silniki marszowe wahadłowca tu nie zawiniły. Pozdrawiam! rc
@krzysztofzawadzki6704
@krzysztofzawadzki6704 28 күн бұрын
Krajowe eksperymenty z rakietowym napędem hybrydowym to stężenie w okolicy 98%, taką technologią dysponujemy w kraju.
@steam7087
@steam7087 28 күн бұрын
"E tam... przecież wszyscy wiedzą, że Amerykanie nie byli na Księżycu, bo zrobili by dziurę w kopule." Czy jakoś tak... Czasem, gdy widzę takie wpisy, bywa to zabawne. Jednak z drugiej strony przerażające jest, jak łatwo ignorancja bierze górę nad wiedzą wypracowaną latami badań, pracy naukowej, i rzeczywistymi dokonaniami. Co poszło nie tak?
28 күн бұрын
Człowiek zwykle nie lubi tego, czego nie rozumie. A podbój kosmosu jest trudny, zaczynając już od etapu czym ów kosmos w ogóle jest.
@robertmurawski5235
@robertmurawski5235 28 күн бұрын
Trochę śmieszy określenie "podbój kosmosu" biorąc pod uwagę że dopiero za parę lat ludzie zostaną wysłani na najbliższą planetę w niewyobrażalnie wielkiej przestrzeni. W podobny sposób dzieci na materacach w Międzyzdrojach podbijają oceany 😁
28 күн бұрын
To tylko sformułowanie. Jeśli chodzi o mnie, jakoś nie wierzę w tę marsjańską wyprawę. Nie ma to sensu, będzie wybitnie drogie, a prestiżowo raczej skazane na spektakularną porażkę. No ale może ktoś się skusi (myślę o Chińczykach, jeśli już).
@infraceptor4749
@infraceptor4749 27 күн бұрын
są filmy jak astronauci apollo są ewidentnie na stalowych linkach podwieszeni
27 күн бұрын
Są filmy, w których ptak gada. Akademia Pana Kleksa konkretnie ;)
@MultiSyx
@MultiSyx 27 күн бұрын
Loty w kosmos ? dobre sobie .. jak lądowanie na księzycu pojazdu z Indii ,można zobaczyć grafika z jakieś gry Atari itp..wszystko to atrapy za gruby szmal..
27 күн бұрын
Polecam sięgać jednak do naukowych źródeł, a nie serii Bollywoodu ;)
@paweg2700
@paweg2700 21 күн бұрын
Gdzie one są? Istnieje tylko grafika.
21 күн бұрын
www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Lunar+Reconnaissance+Orbiter
@paweg2700
@paweg2700 18 күн бұрын
Tyle razy nas okłamali, szczególnie w okresie srovida, że im nie wierzę.Zdjęcia jakieś pokazali? Coś musieli za przepieprzone miliardy.
18 күн бұрын
Nie wiedziałem, że astronomowie zajmowali się pandemią :)
@krystiandrwal264
@krystiandrwal264 28 күн бұрын
Szanowny panie Adamie mnie astronautyka w ogóle nie interesuje lepiej prowadzić normalny kanał towary modne a nie mieszać astronautyki do towarów modnych pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę
@satanistik666
@satanistik666 28 күн бұрын
Szanowny pan chce stawiać komunistyczne wypieki nad szczytowe osiągnięcia ludzkości
@steam7087
@steam7087 28 күн бұрын
Szanowny Pan nie jest pępkiem świata, raczę zauważyć, łacząc wyrazy szacunku.
@Yrhmar
@Yrhmar 27 күн бұрын
Pan jest ograniczony umysłowo , pozdrawiam ;)
@arsenelupin3796
@arsenelupin3796 28 күн бұрын
A ciekawe co Pan powie, na to, że jedyny polski kosmonauta ś.p. Pan Generał Hermaszewski wielokrotnie twierdził, że Ziemia jest płaska?
@freedivert
@freedivert 28 күн бұрын
Jaja sobie robił z takich jak Ty haha. Nie zrobiłeś wystarczającego "riserczu".
@zarys76
@zarys76 28 күн бұрын
Jakieś nagranie takiej wypowiedzi? :) okrążenie płaskiej Ziemi to wyczyn chyba jeszcze większy niż kulistej.
@freedivert
@freedivert 28 күн бұрын
@@zarys76 Jest nagranie i właśnie na nim doskonale widać, że sobie jaja robi z płaskoziemskich troglodytów.
Magnetofon Majak 233 - zmarnowana okazja [TOWARY MODNE 160]
22:46
Adam Śmiałek
Рет қаралды 52 М.
"Kopalnia Solno" (1985) /CAŁY FILM/
21:07
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 24 М.
ОСКАР vs БАДАБУМЧИК БОЙ!  УВЕЗЛИ на СКОРОЙ!
13:45
Бадабумчик
Рет қаралды 6 МЛН
Survival skills: A great idea with duct tape #survival #lifehacks #camping
00:27
Historia gier komputerowych cz .1 1963 - 1985
30:29
ciekawehistorie
Рет қаралды 237 М.
Kalkulator na tranzystorach: Soemtron ETR220 [TOWARY MODNE 219]
21:50
Adam Śmiałek
Рет қаралды 25 М.
Ciekawe miejsca - Royal Air Force Museum [TOWARY MODNE 210]
19:51
Adam Śmiałek
Рет қаралды 20 М.
Komputer z Krakowa MK-45 [TOWARY MODNE 82]
19:27
Adam Śmiałek
Рет қаралды 74 М.
ZŁOTO - Gdzie i czym szukać
31:07
Underground Passion
Рет қаралды 113 М.
Elektryczne maszynki do golenia [TOWARY MODNE 132]
17:46
Adam Śmiałek
Рет қаралды 36 М.
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Astrofaza
Рет қаралды 121 М.
Mirosław Hermaszewski - co robił Polak w kosmosie?
16:31
Astrofaza
Рет қаралды 83 М.