Bardzo fajny film, w którym wszystko jest porządnie wytłumaczone co i jak :) Odkąd w domu zrobiliśmy pierwszy raz swojską domową kiełbasę, to przestałam nam smakować sklepowa, choćby nie wiadomo ile nie kosztowała, choć nasz przepis jest lekko inny od Twojego kzbin.info/www/bejne/d6LJaXSOmZiei7M , ale przecież ile domów to tyle sposobów na wiejską kiełbasę :)
@Gineveh7 жыл бұрын
Zawsze to powtarzam :D Ile domów tyle przepisów! Ważne, żeby smakowała! Pozdrawiam!
@pawepolak50765 жыл бұрын
@@Gineveh dokładnie ale mięso z czosnkiem po 3 dniach może skisnąć
@Gineveh5 жыл бұрын
@@pawepolak5076 Nie ma szans. Mięso to nie ogórki :) Za dużo czosnku, za dużo soli - po prostu się zakonserwuje.
@irenastolarska19774 жыл бұрын
@@Gineveh bardzo fajny filmik
@ucjaawrynowicz80343 жыл бұрын
¹qqqqqqqqqqqq
@sawomirsenik99368 жыл бұрын
Witam. Fajny film, komentarz prosty i tak ma być. Ja robię przeważnie około 10 kg kiełbasy(wędzonej i białej) i tym samym dodaję te same przyprawy plus gorczycę białą, mielone liście laurowe i ziele angielskie. Cukru nie dodaję lecz tym razem dodam-zaryzykuję. Pierwszy raz zapeklowałem mięso, przyprawy dodam przed nadziewaniem...zobaczymy co wyjdzie, a zawsze się zje. Pod koniec wedzenia chcę podnieść temperaturę do około 80'C na około 30 min.by nie parzyć...sparzyć zawsze mogę. Mięso mieliłem Twoim sposobem, a tym razem (szwagier kupił mi )szarpak .... też zobaczymy. Gdy robiłem poprzednio kiełbasę to mięso, słoninę kroiłem w kosteczkę wielkości małego paznokcia. Przyznać muszę, że krojone mięso daje fantastyczną kełbasę o wiele smaczniejszą ale też robota " głupiego ".Pozdrawiam (idę robić)
@Gineveh8 жыл бұрын
Mój ojciec podnosi temperaturę pod koniec nawet do 100 stopni na kilkanaście minut. ale ja zauważyłem, że lepiej dłużej wędzić w 30-40 stopniach zamiast pod koniec piec. Jak zdecydujesz się na peklowanie jest to ważne, bo takie pieczenie na koniec powoduje, że sól użyta do peklowania bardzo się eksponuje i można z łatwością zrobić kiełbasę za słoną. (Zależy też jaką masz wędzarnię. Jeśli taką jak moja, to utrzymanie temperatury 80 stopni jest naprawdę wyczynem. Jeśli masz wędzarnię z termostatem, to nie ma problemu - przy dokładnie 80 stopniach sól nie powinna się bardzo wybić) Żeby zmniejszyć ewentualne zasolenie czeka nas parzenie i to dłuższe niż normalnie, a co za tym idzie utrata smaku. Co do przypraw - to wiesz - ile kiełbas tyle wariantów :) Próbowałem też np. ze zmielonymi liśćmi laurowymi i zielem, ale jak dla mnie - różnica w smaku jest niewielka. Bardziej wpływały na smak: kolendra, czosnek, jałowiec, kminek. Słonina krojona w kawałki (albo inny tłuszcz) powoduje powstawanie tzw. sęczków. Szczególnie przy suszonej kiełbasie ładnie to wygląda i podnosi walory smakowe, ale też jest bardziej pracochłonne - co jak widać wiesz. No, ale - najważniejsze próbować zrobić taką kiełbasę, jaka Tobie smakuje, a nie innym ;)
@rafalc53534 жыл бұрын
Zrobiłem.... i wyszło przednio:). Cała rodzina, sąsiedzi, znajomi zachwyceni. Kiełbaska wędzona na jabłoni i śliwie.
@Gineveh4 жыл бұрын
Gratuluję i pozdrawiam!
@pawelipski13517 жыл бұрын
Trafiłem przez przypadek na Twój przepis. Co prawda nie mam jeszcze wedzarni więc zrobiłem na święta kiełbasę białą. Dokładnie wg. Twojego przepisu jedynie dodając troszeczkę więcej majeranku. Wyszło super, kielbaska rewelacyjna. Patrzyłem ją przez 24-27 minut w wodzie o temperaturze 80 stopni. Wszystkim smakowała. Jedyny minusik to, że podczas usmażenia takiej białej była trochę za sucha.
@Gineveh7 жыл бұрын
Dzięki za opinię! Ja również na te święta podsmażałem tą kiełbasę, ale tylko mocno z wierzchu, właśnie ze względu na małą zawartość tłuszczu (jak to w białej kiełbasie :)) Jak chcesz, żeby była dobrze zarumieniona musisz wrzucić na bardzo gorący tłuszcz (najlepiej smalec lub masło klarowane) i dosłownie po 2 minuty z obu stron. Wtedy wewnątrz pozostaje wilgotna. Pozdrawiam! Ps. majeranku nigdy za wiele ;)
@lipapawel7 жыл бұрын
Dzięki za radę, na pewno wypróbuję następnym razem.
@piotrknapczyk7005 жыл бұрын
Robię prawie tak samo jak Ty. Polecam jednak kości zapiec w piekarniku przed gotowaniem wywaru. Nawet można dodać warzyw do tego rosołu. Później przecedzić i dodawać tak jak Ty zamiast wody.
@madzia12g Жыл бұрын
Dziękuję za przepis - wyszła super.
@Gineveh Жыл бұрын
Bardzo się cieszę! Pozdrawiam!
@jolantanie20636 жыл бұрын
Bardzo się ucieszyłam z tej stronki bardzo porzyteczna super przepisy!😮
@leszekszweda90334 жыл бұрын
POLSKI FILM
@mariopodskarpie5 жыл бұрын
Zacne wyroby... Flaszka sąsiad i próbę zrobić. Pozdro łapa w górę. Masz pojecie.
@agalali60372 жыл бұрын
Flaszkę proponuję po zrobieniu kielbasy
@MrMarillion736 жыл бұрын
Zrobiłem wg tego przepisu i jest to moja pierwsza kiełbasa w życiu. Wyszła bardzo dobra, moja tylko nie miała aż tak świecącej skórki. Nie wiem od czego to zależy. Ale ogólnie super :)
@kurjerek4 жыл бұрын
@@wilczyca8803 super komentarz
@radzik20003 жыл бұрын
Musisz mieć beczkę po oleju😁
@krzysztofbros52306 жыл бұрын
Dzięki za info mięso mam zamr.8dni to chyba będzie ok a Odnośnie tej beczki ja też wedzee w beczce ale drewnianej palenisko murowane z kamienia zaje.trzyma temperatury.i super wygląda proponują - zalecam wymianę na drewnianą nie dozy koszt a różnica zaje.i oszczędność drewna pozdro.
@machilorenty1975 Жыл бұрын
Desde Ecuador un cordial saludos a todos los que conforman este grandioso programa gracias de corazón por compartir tu experiencia con el mudo Por favor si puede ser con subtítulos en español gracias de corazón
@Gineveh Жыл бұрын
Dziękuję! Postaram się zamieścić tłumaczenie!
@marcingradon73425 жыл бұрын
Fajny film z poradami. Pozdrawiam
@garazt12245 жыл бұрын
Świetny film instruktażowy. Bardzo dziękuję. Pozdrowienia z Mazur.
@Gineveh5 жыл бұрын
Bardzo dziękuję i pozdrawiam piekne Mazury!
@EmigracjaBezTajemnic6 жыл бұрын
Przeszedł czas na Kiełbasę, dzięki za przepis i Piona za Konkrety! Pozdrawiam :)
@Gineveh6 жыл бұрын
Pozdrawiam z Holandii i życzę udanego wędzenia!!!!
@Thogrin5 жыл бұрын
Znakomity przepis.zrobilem 2 wersje. Pierwsza parzona, druga polsurowa, dopiekana krotko w wedzarni w 75'C tak aby aby przez 10 minut. Jedyne zastrzezenie mam do ilosci pieprzu. Moim zdaniem 15g-18g to max. 25g jest do zjedzenia ale to taka raczej gorna granica i to dla tych co lubią mocno pieprzne. Na chwile obecną obie wersje wisza na kiju i sie studza. Moze po przestudzeniu moc pieprzu troche oslabnie. Zobaczymy. Tak czy inaczej bede wracal do tego przepisu regularnie. Idealnie slona, idealnie czosnkowa. Edit: po przestudzeniu ilosc pieprzu jest idealna!
@MrUzytkownik097 жыл бұрын
film spoko fajnie konkretnie mowisz ,jak zwykle wielu znawcow, kazda kielbasa i kazda wedzarnia jest inna, ukonczylem wlasnie wedzarnie z beczki po whisky i niedlugo bede cos probowal wedzic , twoj film na pewno mi pomoze pozdrawiam
@Gineveh7 жыл бұрын
Dziękuję! Wędzarnia z beczki po whisky może dać niespotykany zapach! Daj znać jak wyszły pierwsze wyroby!
@kostek86197 жыл бұрын
MrUzytkownik09. Siema. Skąd wytrząsnąłeś taką beczkę whisky? Gdzie można ją zdobyć? Liczę na odpowiedź.
@kostek86197 жыл бұрын
po whisky miało być.
@Gineveh7 жыл бұрын
Ja akurat zamówiłem sobie u znajomego, który ma znajomego, który ma kilkadziesiąt tirów (to i beczek miał do woli) Takie beczki dorwiesz bez większego problemu w warsztatach samochodowych (właśnie po oleju mają) koszt 50-100zł zazwyczaj. Albo:" składnice złomu, zajezdnie autobusowe lub inne, firmy przewozowe i transportowe. Zazwyczaj da się dogadać i odkupić taką beczkę. Pozdrawiam!
@kostek86197 жыл бұрын
Gineveh. Ok. Stalową beczkę od tirowców. A taką w której trzymano whisky? Sam twierdzisz że może ona ''podrasować'' smak i zapach wędzonki. Taką to skąd wziąć?
@wr2639Ай бұрын
Fajny przepis ,czy mogę zrobić w piekarniku proszę o przepi .Pozdrawiam serdecznie 😊
@GinevehАй бұрын
Witam! No niestety kiełbasa wędzona a pieczona to dwie różne rzeczy - nic nie da takiego aromatu jak wędzenie. Natomiast kiełbasę wędzoną można oczywiście upiec :)
@machilorenty1975 Жыл бұрын
Gracias y bendiciones x darme ese pedacito de cielo lo amo como al cielo
@1723tommy4 жыл бұрын
Nigdy nie peklujemy w metalowym pojemniku bracie Fajny przepis
@pioterrrk22895 жыл бұрын
Ja wole mięso zapeklować przed mieleniem ( trochę wody i pękło sól) następnie po około 3 dniach zmielić ( w takiej technice należy pamiętać o przemieszaniu mięsa raz dziennie). Następna sprawa to wedzenie. Najlepiej użyć drzewa olchowego + jabłoń (wychodzi bardzo ładny jasny kolor i delikatny posmak wedzenia) co do kiełbas po wedzenie najlepiej je spażyć około 20 min w wodzie pomiędzy 75 - 85 stopni. Kiełbasa wychodzi przepyszna. Jeżeli ktoś nie lubi wołowiny świetnie się sprawdza pierś z indyka.
@Gineveh5 жыл бұрын
Dziękuję za Pana wersję. Lubię eksperymentować, więc pewnie sprawdzę, chociaż z drewnem z jabłoni będzie ciężko. Co do peklowania, też często pekluję przed - na 5kg mięsa 5 litrów wody i 425g peklosoli + przyprawy (pieprz, ziele, listek, jałowiec, dużo czosnku - bo najczęściej robię tak na kiełbasę czosnkową) Trochę dłużej parzę, ale to też kwestia w jakiej temperaturze się wędzi - im wyższa temperatura wędzenia - tym krótsze parzenie, żeby nie wysuszyć kiełbasy. No i oczywiście wiele zależy od składu mięsa. Jak znajdzie Pan czas, proszę napisać jaki skład mięsa, jaka temperatura wędzenia i jak długo. Zawsze chętnie wypróbuję. Pozdrawiam!!
@pioterrrk22895 жыл бұрын
@@Gineveh co do temperatury to sam dokładnie nie sprawdzałem a czas zależy jaka osłonka trafi ( jedne są cienkie inne grupsze) nie mam stałych czasów. Następnym razem gdy będę robił sprawdzę to dokładnie. Pozdrawiam.
@celestynoparowski53356 жыл бұрын
Bardzo ładnie Panu to wyszło , ale na litość Boską tą peklosól proponuje wyrzucić na oblodzoną drogę.Domowe ma być smaczne i zdrowe tylko i wyłącznie zwykła sól i to w umiarze ,proponuje dołożyć startego ziela angielskiego i majeranku.Smacznego.
@caban466 жыл бұрын
Troszke nie zgodził bym sie z twoja teoria ja wedze kiełbase tak samo jak ty proponujesz czyli około 3 godzin ale gdy już ma kolorek ladny podnosze temperature do 90 stopni na około pól godziny i jest gotowa nie trzeba parzyć ani gotować a jest ładnie lśniąca i bardzo smaczna
@goldi76246 жыл бұрын
ty masz swojska podpiekana a autor watku swojska parzona -obie daja inny smak -obie sa smaczne
@lordvargorek48315 жыл бұрын
Aż zgłodniałem :D Właśnie wędzarnię wybudowałem więc jest okazja do testu.
@Gineveh5 жыл бұрын
Ja tez sie szykuje do wędzenia, ale pogoda u mnie kiepska :( Mam nadzieję, że u Pana próby wyjdą pomyślnie! Pozdrawiam!
@lordvargorek48315 жыл бұрын
@@Gineveh Ponieważ zaczynam przygodę z wędzeniem. Jakie drewno Pan poleca?
@Gineveh5 жыл бұрын
@@lordvargorek4831 Oczywiście musi być to drewno liściaste (iglastego nie używa się ze względu na żywice, które podczas spalania uwalniają toksyczne substancje). Zależy też jaki efekt chcemy uzyskać: np. olcha, buk, brzoza dadzą nam słaby, żółtawy kolor, a czereśnia, wiśnia wpadający w czerwony. Aromaty tych drzew także się znacznie różnią - tu już trzeba znaleźć swój ulubiony. Ogólnie najczęściej - jeśli mi się uda zdobyć używam drewna z drzew owocowych: śliwka, grusza, czereśnia, wiśnia. Pozdrawiam!
@polandGS4 жыл бұрын
Witaj, mam pytanie odnoście nadziewarki. Jestem zielony w tych sprawach i jestem na etapie szukania w miarę dobrej maszynki do mielenia. Widzę że mają one funkcje nadziewania. Czy taka maszynka sprawdzi się przy nadziewaniu czy potrzebuje kupić jeszcze nadziewarkę? Pozdr.
@Gineveh4 жыл бұрын
Da się nadziewać również przez maszynkę, ale jak dla mnie jest mniej wygodnie. Maszynka nie ma pojemnika na mięso, wiec należy ciągle je podawać jedną ręką, a formować kiełbasę drugą ręką. Do takiej roboty najlepiej sprawdzają się 2 osoby - jedna wkłada mięso do maszynki, druga zajmuje się formowaniem kiełbasy. Przy nadziewarkach można to zrobić samemu, a ponadto można lepiej kontrolować tempo nadziewania. Polecam jednak najpierw sprawdzić samemu jak pójdzie nadziewanie przez maszynkę, dopiero ewentualnie szukać nadziewarki. Nasze babcie potrafiły nadziewać kiełbasy ręcznie, więc myślę, że dasz radę :) Jeżeli jednak zdecydujesz się na nadziewarkę, weź pod uwagę jak dużo kiełbas zamierzasz robić. Ja robię najczęściej partie po 5kg, więc wystarcza mi nadziewarka o poj 1,5l (jeden ładunek nadziewarki starcza akurat na jedno jelito) Jeżeli planujesz jednorazowo robić więcej kiełbasy zastanów się nad większą, w tym nad kolumnową - pionową. Pozdrawiam!
@polandGS4 жыл бұрын
@@Gineveh Dzięki wielkie za odpowiedź. Pozdrawiam.
@bogdanjurak37206 жыл бұрын
Polecam do wędzenia drewno olchowe,daje zajobisty kolor i zapach
@Gineveh6 жыл бұрын
Olchpwe jest świetne, ale u mnie trudno dostać :/
@marcingradon73425 жыл бұрын
@@Gineveh do lasu jedź
@Gineveh5 жыл бұрын
@@marcingradon7342 W moim lesie olchowego nie sprzedają ;)
@marcingradon73425 жыл бұрын
@@Gineveh haha, domyślam się, tylko tak żartuje, Pozdrawiam
@magdalenam50965 жыл бұрын
My używamy wiśni...zapach i smak wyśmienite
@luckyphil_014 жыл бұрын
Super video i fajny przepis - musze spróbowac jak zaczne w wędzeniem. Jedno pytanie - jezeli kiełbaski z poczatku pazyc (80C 20 min.), to jak ich przed wędzeniem suszyc? Dzieki z Austrii, Phil
@Gineveh4 жыл бұрын
Suszenie przed wędzeniem (obojętne czy parzymy, czy nie) to: kilka-kilkanaście godzin w suchym, przewiewnym miejscu. Kiełbasy są gotowe do wędzenie jeśli po dotknięciu ręką nie czuć, że się lepią. Druga opcja (szybsza, ale trochę gorsza: suszenie już w wędzarni suchym dymem o temp, 30-35 stopni) ps. jeśli opis jest niedokładny lub niezrozumiały proszę napisać po niemiecku, odpiszę w tym języku.
@luckyphil_014 жыл бұрын
Gineveh Good Food dzięki badrzo za szybka odpowiedz! Dam znacz jak za pare tygodni (mam nadzieje, bo przez sytuacje z koronawirusem wszytko dogury nogami!) zaczne sie uczyc wędzic. Rozumie wszystko po Polsku (rodzice Polacy, zyjace teraz w Australii), tylko pisze z błędami ;) Pana video to naprawde dla mnie inspiracja - dokładnie, profesonalnie, bez tych wszystkich sponsorów i marek targowych! Dzięki, i jak cos to może jeszcze Panu napiszę 👌🏻
@Gineveh4 жыл бұрын
@@luckyphil_01 Dziękuję za miłe słowa i chętnie odpowiem na wszystkie pytania :) Pozdrawiam! Nie dajcie się wirusowi!!!
@Gineveh4 жыл бұрын
ps. lepiej mówić/pisać z błędami niż wcale, a u Pana błędów niewiele!
a co np. zrobic jak kielbasa wychodzi troche sucha co moze byc tego powodem. koniecznie trzeba ja odparzac czy mozna tylko uwedzic i jest juz gotowa do spozycia co daje odparzanie? Przepis dobry polecam
@Gineveh7 жыл бұрын
Witam. Najczęściej powodem tego, że kiełbasa wychodzi sucha są: za mała ilość tłuszczu w kiełbasie, zbyt wysoka temperatura wędzenia, zbyt długi czas wędzenia, zbyt długi czas parzenia. Proszę po prostu pobróbować i dodać więcej tłuszczu, pilnować temperatury i czasu wędzenia i parzenia. Co daje zaparzanie: jeśli wędzi się dymen do temperatury 60 stopni, to kiełbasa jaka nam wychodzi jest po prostu surowa. Białka ścinają się powyżej 60 stopni. Zaparzamy więc, głownie aby kiełbasę zakonserwować. Zaparzanie można więc pominąć, jeśli podczas wędzenia podniesie się pod koniec (!) temperaturę do 90-100 stopni na kilkanaście/kilkadziesiąt minut (w zależności od tego, czy to kiełbasa, czy grubsza szynka) Moim zdaniem jednak wędliny podpiekane pod koniec są gorsze w smaku (mają charakterystyczny smak i zapach kiłbasy pieczonej zamiast wędzonej)
@hektor9465 жыл бұрын
Super film i mądry komentarz,dziękuję!!
@Gineveh5 жыл бұрын
To ja dziękuję za miłą opiniuę :)
@viktoriavinc76028 жыл бұрын
Wspaniale pan to wszystko tłumaczy. Ps. Przez pana przypadkowo zrobiłam 40 litrów wina truskawkowego :) a teraz wezmę się za organizację kiełbas
@Gineveh8 жыл бұрын
Nie mogę wymarzyć sobie lepszego komentarza :)
@bratbrat82088 жыл бұрын
Viktoria Vinc to chyba sie zakochalas w naszym bohaterze skoro z filmiku o kielbasie robisz wino truskawkowe
@viktoriavinc76028 жыл бұрын
wino truskawkowe to wcześniejszy film
@jarosawwozniak22627 жыл бұрын
Witam,jestem smakoszem swojskich wyrobów , sam też od wielu lat wędzę , do kiełbaski trzeba mieć dobry przepis pozdrawiam
@kristo50746 жыл бұрын
Fajny przepis pierwszy raz robię kiełbaskę oj czuje że będzie smaczna bardzo szczegółowo objaśniłeś a ja lubię dość mocno przyprawioną myślę że wyjdzie dobrze Czy bukiem lub dębem mogę wędzić?
@nataliapodiak7180 Жыл бұрын
Witam czy mozna dodać pol na pół sól peklowana ze zwykła solą? ;)
@Gineveh Жыл бұрын
Peklosól jest lepszym konserwantem, ale i tak składa się w 99% ze zwykłej soli kuchennej, wiec ma taką samą słoność. Jeżeli nie planuje się bardzo długiego przechowywania kiełbasy oraz nie zależy nam na kolorze (peklosól daje czerwonawy odcień) to można stosować ją w dowolnych proporcjach, albo całkowicie zastąpić zwykłą solą kuchenną. Pozdrawiam!
@lokalnymieszkaniec99154 жыл бұрын
Piękny film właśnie zrobiłem wedzarnik i będzie Pana przepis robiony a czy jest jakiś film o boczusiu
@Gineveh4 жыл бұрын
Następny film będzie własnie o boczusiu :) Kończę edycję i wrzucę najpóźniej do niedzieli. Pozdrawiam!
@grzesiek668 Жыл бұрын
Czy skóry od golonki też mielimy?
@Gineveh Жыл бұрын
Tak, mielimy.
@tolatosia12604 жыл бұрын
Najlepsze mięso wołowina na szarpaku albo kostka a podgardle.boczek na najdrobniejszym a brzozą to można w kominku palić jak już wędzić to okorowaną
@Gineveh4 жыл бұрын
Dziękuję za uwagi. Nie zgadzam się co prawda z opinią, ale zawsze można podyskutować :) Co do wołowiny - jak dam na szarpak, mam duże kawałki które w kiełbasie są twarde - wołowina robi u mnie za lepik i nośnik smaku. Podgardle i boczek również na drobnym, aby nie było dużych kawałów tłuszczu - no, trudno uwierzyć może, ale są tacy, co tego nie lubią. Co do brzozy - wiele tzw. poradników mówi, że to średnie drzewo do wędzenia i wiele osób tylko kopiuje te opinie. Radzę samemu spróbować (tej nieokorowanej, dobrze wysuszonej), a nie kopiować opinie z jakiegoś internetowego forum.
@andrzej56254 жыл бұрын
Czy bulion z kości golonki dodawać przed peklowaniem czy po. Ile tego cukru na kg mięsa i kiedy go dodać? Pozdrawiam
@Gineveh4 жыл бұрын
Ja dodaję przed, żeby już się smaki dobrze przegryzły, cukru 0,5-1 łyżki na kilogram także przed peklowaniem.
@tomaszgajewski26603 жыл бұрын
A co zrobiłeś z skutkami?
@konradblaszczynski85268 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam. Świetny film. Mam jedno pytanie, mianowicie co zrobiłeś ze skórkami, czy zmieliłeś razem ze ścięgnami? Czy też ugotowałeś z kością?
@Gineveh8 жыл бұрын
Zmieliłem na najmniejszym oczku. Skórki nie zawierają żelatyny a w większości tłuszcz (i to niestety ten z dużą zawartością cholesterolu, więc można je pominąć) Mimo to w kiełbasie lepiej je użyć jako tłuszczu niż jako przyszłej galaretki :)
@bernardkucharski34234 жыл бұрын
@@Gineveh .????s? ? a a ? Pa
@bujak33314 жыл бұрын
Super
@jankowalski98866 жыл бұрын
widze ze ten facet wedzi w beczce po jakims oleju smacznego ,polecam najlepsza jest wedzarka z drzewa olszowego i wedzic tez drzewem z olszyny
@marekszymus2396 жыл бұрын
Pewnie wcześniej ją wypalił i też jest apoko
@Gineveh6 жыл бұрын
Beczka była po oleju, ale została opalona - nie ma nawet śladu po zawartości. Od wewnątrz jest goła blacha.
@Fontero4 жыл бұрын
Tą końcówkę na jelita dobrze posmarować masłem lub smalcem , łatwiej naciągnąć jelita
@2151adam7 жыл бұрын
Fajny filmik czy podniesienie temperatury wędzenia do 75 stopni w wędzarni zastąpi proces parzenia ? na końcu ? bulion z kości dodawałeś przed peklowaniem ? pozdr
@Gineveh7 жыл бұрын
Jak już gdzieś tam w komentarzach pisałem - podniesienie temperatury może zastąpić parzenie. Przy 75 stopniach dałbym około godziny wędzenia. Przy 90 stopniach 20-30 minut. Tak jak jednak pisałem, podniesienie temperatury powoduje, że kiełbasa pachnie i smakuje bardziej jak pieczona niż wędzona, dlatego nie polecam tej metody. Bulion po peklowaniu.
@grzegorzborowiec56032 жыл бұрын
Kiedy i ile dodać tego cukru ?
@marceldrozda22185 жыл бұрын
Mam pytanie co do skóry. Czy ona nie nadaję się do jedzenia pomimo że jest naturalna i czy istnieją jakieś lepsze i gorsze rodzaje jelit ponieważ kiełbasę lubię jeść ze skórą :)
@Gineveh5 жыл бұрын
Skóra nadaje się do jedzenia - to naturalne jelito. Tylko do kiełbas typu Krakowska używam czasami jelit niejadalnych. Przy produkcji tej kiełbasy w zależności od wędzenia, temperatury, rodzaju drewna i sposobu parzenia można otrzymać twardszą lub bardziej miękką skórę - taką, którą da się zjeść bez problemu lub taką, którą lepiej zdjąć. Im dłuższe wędzenie i w im większej temperaturze tym większa szansa na skórkę twardszą. Dopiekanie w temperaturze ponad 100 stopni prawie na pewno spowoduje, że skóra będzie twarda. Parzenie natomiast zmiękcza skóre. Co do jakości jelit - najczęściej używam jelit z Biowinu - dlatego, że najmniej jest w tych jelitach dziur, są dobrze oczyszczone i dobrze zasolone, a przeciętna długość pasuje najczęściej do mojej 1,5kg nadziewarki. Pozdrawiam!
@mishagrisha93895 жыл бұрын
434 ciulom się nie podoba...??? :) Więc dalej wpierdalajcie parówki z Netto, Lidla lub Biedry !!! :):):):):):):)
@Robert-hw4mm4 жыл бұрын
Przyznam, nie czytałem wszystkich komentarzy z większością się zgodzę, tylko dodam do tego, że masowanie jak to nazywasz każdego mięsa powinno się odbywać do momentu gdy przestaje się przyklejać do dłoni. Tak więc mięso wołowe "masuje " się dość długo nawet 2 godz. druga sprawa to dodawanie cukru, nie powinno być go więcej jak 1/4 łyżki stołowwej na 1 kg. mięsa i należy cukier rozpuścić choćby w tym Twoim wywarze z golonki. Ja osobiście wolę by kiełbasa nie była zbyt sucha więc dodaję do niej boczku dla tego do tej podanej proporcji dodaję około 0.5 - 1 kg boczku ... wszystkim życzę smacznego :)
@krzysztofol64895 жыл бұрын
Witam. Pytanie mam odnośnie tej nadziewarki. Czy resztke która zostaje przy nadziewaniu wyrzuca Pan czy radzi sobie jakoś. Szkoda bo troszke tego mięsa zostaje :))
@Gineveh5 жыл бұрын
Witam! Zostaje niedużo, tyle co w plastikowym lejku, ale mimo to robię tak: odkręcam przedni pierścień aluminiowy (ten przy lejku), przesuwam go kawałek na kiełbasę. W ten sposób mam odczepiony lejek wraz z jego szerszą, plastikową obsadą. Oczywiście nie zdejmuję jelita z lejka. W tym momencie rączką drewnianej łyźki dopycham resztę mięsa w jelito i voila! - całe mięso wykorzystane :)
@piotrklejnowski75635 жыл бұрын
Wolno suszona w ziolach i przyprawach.Uzywajmy tylko najlepszego mięska. Mięsny śmieć oddajmy do zoo.Jedzmy mało ale smacznie i z klasą.
@waldiwaldi45434 жыл бұрын
kielba wedzona u mnie zawsze polowa idzie na suszenie w temperaturze pokojowej od 4 do 5 maks 6 dni w okresie zimowym gdzie nie ma robactwa typu muchy meszki itp finał taki ze zjadłbym ją ile by jej nie było
@TUBA19804 жыл бұрын
podoba mnie sie to
@w-a-r-m-i-a-k4 жыл бұрын
Jakiej soli użyć do wędlin?
@Gineveh4 жыл бұрын
Najlepiej niejodowanej: kamiennej, morskiej.
@armagedon89587 жыл бұрын
musze to obejrzec konkrtnie wirz mi szukam smaku kielbasy tak jak moj ociec robil wolowina musi byc czosnek i jalowiec do wedzenia mam na mysli galazki jakowca
@Gineveh7 жыл бұрын
Diabeł tkwi w szczególach, więc jak sam Pan nie popróbuje, to nic nie pomoże. Smak i zapach kiełbasy zależy od tak wielu czynników, że czasami na ten właściwy pracuje się pokoleniami. W filmie są tylko podstawowe informacje, ale jak pewnie Pan wie, nawet to, czy dzień w którym wędzimy jest pogodny, czy dżdżysty, czy ciepły, czy zimny ma wpływ na smak kiełbasy. Przepis, który podaję w filmie jest w związku z tym tylko poglądowy. Przy robieniu kiełbasy prawie zawsze daję wołowinę, zawsze czosnek i prawie zawsze jałowiec w formie gałązek, a jak nie mam w formie owoców wrzuconych na żar. Zarówno smak i zapach czosnku i jałowca uwielbiam, więc często daję go wiecej niż w przepisie - zależy czy robię dla siebie, czy dla rodziny lub znajomych.
@tomcyk387 жыл бұрын
Witam jestem początkujący zrobiłem schemat beczki podobny tzn też z tymi dwoma prętami odległość między nimi 35 cm. drugi bok od pierwszego kija do ostatniego wynosi 38 cm . Pytanie ile mi wejdzie kiełbasy kg ??? Na jaką długość ?? Jaki wariant będzie najkorzystniejszy ??? Prosze o podpowiedz .
@Gineveh7 жыл бұрын
Najpeiej przed spawaniem zawiesić coś a'la kiełbasa - po prostu przymierzyć jak wisi. W moją beczkę wkładam zazwyczaj 5kg kiełbasy, czasem wciskam jeszcze np. 2-3 szynki, które wiszą niżej, ale najlepiej przyjąć 5kg. Jeżeli natomiast ma Pan zamiar zawieszać bezpośrednio na prętach (bo i takie wędzarnie widziałem, chociaż nie zalecam) trzeba się liczyć z mniejszą ilością kiełbasy. Wersja z kijami mieści kiłabas najwięcej, ale są też minusy - dość kłopotliwe zakładanie i zdejmowanie kiełbasy oraz możliwość przekręcania się kija przy nierównym ułożeniu. Dziś z perspoektywy czasu zastanopwiłbym się, czy nie lepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z prętów, a zamiast nich stworzenie 6 otworów (na 3 kije) z obu stron beczki, parę centymetrów od jej górnej krawędzi. Nie byłoby co prawda możliwości regulacji położenia kija, ale łatwiej byłby zakładać i zdejmować.
@adamgonet25236 жыл бұрын
Gineveh n
@tomaszgajewski26603 жыл бұрын
Moja rada skurki ugotuj i zamiast wody wlej wodę spod skutek i wszystko miel na grubym sicie skurki tez i wtedy ci powinna wyjść prawdziwa kiełbasa wiejska z galaretką
@yourock15434 жыл бұрын
No i są w komentarzach mistrzowie robienia kiełbasy i wędzenia, a mogę się założyć że że co drugi Januszek nie potrafiłby tego zrobić.
@maciekszablewski31424 жыл бұрын
Jestem Januszem, tylko mam kilka uwag, brzoza do wędzenia, łyżka dziegciu w beczce miódu psuje smak, do białej kiełbasy majrranek i czosnek, susząc kiełbasę temp wyższa bez dymu, może być kwaśna wędlina. Temp kiedyś było 68, teraz 72 stopnie, jad kielbasiany
@tomeksaks5272 жыл бұрын
Hej. Nurtuje mnie jedna sprawa, jak nadziejesz kiełbasę i jest ona w w takich okrągłymi " slimakach" to jak ją porobić by były powiedzmy petka takie 15,20 centymetrowe? Jeżeli jest to jeden kawałek świeżo nadziejesz kiełbasy i ma z tego co widzę jakieś 2 metry to jak zaczniemy je skręcać żeby wyszły kawałki 20 centymetrowe to ona nie pęknie? Możesz jakoś to objaśnić?
@Gineveh2 жыл бұрын
Hej! Taka zwijana kiełbasa jest np. na moim filmie o kiełbasie biwakowej. Myślę, że w miarę jasno pokazuję tam jak zwijać. Pozdrawiam! link do filmu: kzbin.info/www/bejne/iZPblIlngtKdr6s
@tomeksaks5272 жыл бұрын
@@Gineveh Ok juz widziałem, domyślałem się ze tak to się robi, ale miałem mało jelit i myślę sobie ze jak będę tak skręcał to popękają i mięso wypadnie A ja miałem już b mało jelit a była niedziela. Czyli śmiało można kręcić nic się jie stanie
@Gineveh2 жыл бұрын
@@tomeksaks527 Byleby jelita nie były zbyt ciasno nadziane, to będzie ok :)
@urbexiaradolnoslaska56454 жыл бұрын
Godzina 24.20 A ja siedzę oglądam jak chłop nadziewa jelita. Na kiełbasę.. A nawet wędzarni nie mam haha pozdrawiam. Napewno jest smaczna :)
@grzegorzzachwyc68057 жыл бұрын
Mam pytanie czy na przykład mięso wołowe można zastąpić szynką wieprzową?
@Gineveh7 жыл бұрын
No cóż... Teoretycznie można próbować z każdym rodzajem mięsa. Jeżeli jednak miałbym zmieniać skład i nie dawać wołowiny to nie na szynkę. W zamian proponuję inny zestaw: 1.. 2,7kg szynki + 1kg podgardla + 1,3kg boczku surowego albo 2.. 2,7kg szynki + 1kg karkówki + 1,3 kg boczku surowego albo 3.. 2kg łopatki (obranej ze ścięgien) + 1,2kg karkówki + 1,8kg boczku surowego. Wszystkie takie proporcje dadzą smaczną kiełbasę (wszystkie takie kombinacje próbowałem) Zawsze trzeba pomieszać trochę mięsa chudego z tłustym. Wołowina natomiast jest fajna o tyle, że powoduje dobre lepienie mięsa. Jeśli jej nie damy trzeba się naprawdę dobrze przyłożyć do masowania mięsa i dodać trochę więcej wody.
@muhammadkupiec59356 жыл бұрын
Wieprzowiny się nie je.
@marek98326 жыл бұрын
N IE
@zdobysawzasada72364 жыл бұрын
@@muhammadkupiec5935 nie troll tutaj
@sebastianmichalik3167 жыл бұрын
witam super filmik i bardzo pomocny zaczynam z wedzeniem i tu pytanko czy mozna pod koniec ja podbiec w wedzarni by nie parzyć widzialem w innych przepiach ze temp. w środku kiełbasy 68-70st czy przytej tez bedzie ok i 2 pytanko ta sol cala peklo sol czy pol na pol z zwykla. dzieki z gory za odp.
@Gineveh7 жыл бұрын
Witam Na początku - jest wiele sposobów na kiełbasę - każdy robi różne wersje i ostatecznie wybiera tą, która mu najlepiej odpowiada. Nie ma tu więc jednej idealnej receptury. Mój ojciec np. faktycznie podwyższa na 15 minut końcowego wędzenia temperaturę nawet do 90-100 stopni. Moim zdaniem wychodzi ta kiełbasa jednak bardziej pieczona (jak z ogniska) niż wędzona. Kwestia gustu :) Ja ostatnio staram się wędzić dłużej, ale w niższej temperaturze, tylko by uzyskać wspaniały zapach (nie ginie podczas parzenia). Kiełbasa taka, bez dopiekania smakuje mi znacznie bardziej niż mojego ojca. Druga sprawa - sól. Peklosól daje czerwieńsze zabarwienie kiełbasy, daje też większą odporność na zakażenie kiełbasy bakteriami, ale.. Nasi przodkowie nie mieli peklosoli, (mieli saletrę, ale jeszcze wcześniej nic) tylko zwykłą sól, która też świetnie konserwuje. Można więc dać samą peklosól, dać pól na pół lub dać tylko zwykłą kuchenną. Smakowo różnica minimalna, prawie niezauważalna, jedynie wygląd kiełbasy nie będzie "blady" w środku. Pozdrawiam!
@sebastianmichalik3167 жыл бұрын
superrrrrrrr dziekuje za szybka odp. rozumiem ze moge wedzic dluzej i nie bede musial parzyc ulati mi to prace, mam jeszcze pytanko bo w takim razie zrobie w samej peklosoli chce wedzic w sobote rozymie ze moge dzis zmielic zapeklowac i nabijac w sobote ? przeprasza za te pytania ale milo jak ktos pomorze jeszcze raz wielkie dzieki
@Gineveh7 жыл бұрын
Czas na trzymanie w peklosoli to minimum 2-3 dni, a maksimum nawet kilka tygodni (dla szynki lub golonki np.) Dla kiełbasy wystarczą te 2 dni, chociaż lepiej byłoby dziś zapeklować, a wędzić w niedzielę :) Dobrze jest też wędzić nie dłużej niż 3 godziny. Tak więc jeśli nie chce Pan parzyć po wędzeniu, zalecam wędzić 2h i 30minut w niskiej temperaturze, a potem na 30minut dać ognia do 90 stopni. Pozdrawiam!
@ogloszenia24h3 жыл бұрын
Która lepsza??
@jaipieskoks74086 жыл бұрын
A jak przytrzymasz w beczce w temp 75-80 stopni 30 minut to kiełbasa nie zetnie się?? Byla by ładna i sparzona w beczce zostaje kolorek :)
@Gineveh6 жыл бұрын
Przy takim przypiekaniu kiełbasa robi się bardziej słona (często za słona). Często też twardnieje skórka, więc ja nie preferuję tej metody.
@DG-xk1pi6 жыл бұрын
Czy ta nadziewarka jest z aluminium? Czy przypadkiem w czasie wyciskania nie zeskrobuje się drobinek aluminium do nadzienia?
@Gineveh6 жыл бұрын
Jest to aluminium, lub stop aluminiopodobny, jednakże nie zauważyłem żadnych ubytków w środku - jest tam sporo luzu.
@DG-xk1pi6 жыл бұрын
Zauważyłem głębokie rysy wewnątrz, dlatego pytałem.
@pawban25497 жыл бұрын
a co robisz ze skórą z golonki i na jakim sitku mielisz mięso z golonki ?
@Gineveh7 жыл бұрын
Skórę z golonki mielę na sitku 3mm razem ze ścięgnami.
@lezarek12346 жыл бұрын
Paw Ban b
@zdzislawkoltun54995 жыл бұрын
Chlopie po uwedzeniu kielbaski nie parzyc w wodzie dlatego ze wszystek aromat wszystkie smaki zabierze woda troche dluzej wedzic ale nie prazyc to zalecaja w firmach dlatego ze nabiera wode
@lesniakandrzej5 жыл бұрын
Ja nie jadam wolowiny , co mozna dac zamiast niej prosze o odpowiedz diekuje
@Gineveh5 жыл бұрын
Proszę użyć samej wieprzowiny, wołowina robi tu głownie za łacznik, ale nie jest absolutnie konieczna.
@michalwieczorek82594 жыл бұрын
Proponuję udziec z mamuta ;)
@Mastiflithang5 жыл бұрын
A co robisz ze skóra od golonki ?
@Gineveh5 жыл бұрын
Skórę razem ze ścięgnami mielę na najdrobniejszym sitku (3)
@stanislawbartosiak61214 жыл бұрын
Gdzie zakupić tom kiefbaske
@Gineveh4 жыл бұрын
Niestety nie sprzedaję swoich wyrobów.
@Lucja45315 жыл бұрын
Ile czasu wedzisz ta Kiełbasę?
@Gineveh5 жыл бұрын
Kiełbasę w takim wydaniu wędzę 3-4 godziny, ale wędzę też czasami na zimno (30-40 stopni), wtedy trzymam w wędzarni nawet 8-10 godzin.
@krzysztofbros52306 жыл бұрын
Czy mięso mrożona nadaje się na kielbase
@Gineveh6 жыл бұрын
Robiłem wiele razy kiełbasy z mrożonego mięsa i wychodziły dobre. ale... Parę zasad musi być spełnionych. Po pierwsze mięso przed zamrożeniem musi być świeże (im świeższe tym lepiej, bo tym mniej bakterii rozwinie się przy rozmrażaniu) Przy zamrażaniu woda w mięsie się krystalizuje i rozrywa komórki, zmieniając konsystencję mięsa, ale im szybciej (im w niższej temperaturze) mrozimy, tym tych zmian jest mniej. Mięso musi być szczelnie zapakowane do mrożenia, najlepiej w folię. (bez powietrza, a najlepiej próżniowo) Nie wolno zbyt długo mrozić mięsa (niektóre 6 miesięcy, niektóre trochę dłużej) I na koniec - rozmrażamy powoli (może np. leżeć w lodówce przez noc) nie wyjmując z opakowania - dzięki temu mięso wchłonie całą wydaloną wodę i nie straci smaku.
@kamilwojtczak50895 жыл бұрын
Witam a jak to jest z tym bulionem pan go dawał przed wsadzeniem do lodówki czy przed nadziewaniem?
@Gineveh5 жыл бұрын
Przed jednym i drugim, bo dodałem przy masowaniu mięsa, czyli przed nadziewaniem i przed odstawieniem do lodówki :)
@kamilwojtczak50895 жыл бұрын
@@Gineveh Dodałem jak mieszałem jutro nadziewam a w niedzielę będę wedzil zobaczymy jak wyjdzie 😊😊😊
@Gineveh5 жыл бұрын
@@kamilwojtczak5089 Trzymam kciuki. Odstęp pomiędzy nadziewaniem, suszeniem i wędzeniem trochę spory, ale powinno być dobrze. Daj znać jak wyszło!
@kamilwojtczak50895 жыл бұрын
@@Gineveh Jutro będę wedzil szynki i balerony a w niedzielę kiełbaskę roboty więc mam sporo 😋😋😋 Ale napewno zdam relacje jak wyszło pozdrawiam 😊😊😊
@Gineveh5 жыл бұрын
@@kamilwojtczak5089 Daj też znać jaką masz wędzarnię. Pozdro!
@danieljezierski1784 жыл бұрын
Czy mógłbyś podać proporcje
@Sebastianbialy3 жыл бұрын
Przecież mówił
@dariuszkozio6643 жыл бұрын
Pwklosól czy zwykla?
@Gineveh3 жыл бұрын
W tym przepisie dałem peklosól, ale jak ktoś się boi może dać zwykłą, tylko musi pamiętać, że kiełbasa wytrzyma krócej. Pozdrawiam!
@wideocenter36787 жыл бұрын
witam fajny przepis z beczki zawsze wychodzi najlepiej. Czy ta kielbasa ktora byla odradzu wedzona puzniej pazona moze byc wlozona jeszcze na kilkanascie minut do wedzarni czy jest to blat w sztuce?
@Gineveh7 жыл бұрын
Witam. Po parzeniu białka w kiełbasie ulegają denaturyzacji - warstwa wierzchnia staje się prawie nieprzepuszczalna dla dymu (dlatego także ważne jest by wysuszyć kiełbasę przed wędzeniem, inaczej wilgotna wartswa "pocącej" się kiełbasy nie pozwoli uwędzić ją w środku, albo gdy mamy zbyt dużą temperaturę, np. 90 stopni i zewnętrzna warstwa ulegnie denaturyzacji) Natomiast, czy jest to bład w sztuce włożyć kiełbasę do wędzarni po parzeniu? Nie. Ma to taką dobrą stronę, że zewnętrzna warstwa pachnie jeszcze mocniej, a czesto też, ze wzgledu na rodzaj drewna kiełbasa otrzymuje lepszą barwę albo połysk. Wędzenie już uparzonej kiełbasy na pewno nie może zaszkodzić w niczym :)
@wideocenter36787 жыл бұрын
Gineveh Dzieki za odpowiedz. Ja osobiscie jestem lakomczuchem i jak ogladam te wszystkie specjaly to slina mi litrami leci. Napewno cos zrobie i kielbaski i nalewki. Ostatnio zrobilem ogorki kiszone i podiadalem od drugiego dnia kiszenia . ostatni zjadlem jak byl juz wpelni ukiszony a nastepnie wypilem wode z ogorkow. jak zrobie kielbase czy szynke obawiam sie ze nie zdazy ostygnac . co do nalewek to nie mam az takiego cisnienia lakomego wiec chyba sie uda zrobic tak jak trzeba. Pozdrawiam i Szczeze dziekuje za filmy z przepisami ktorych tak szczegolowych i apetycznych oraz konkretnych a zarazem nie nudnych jest niestety w internecie nie wiele. Maciek Lakomy
@Gineveh7 жыл бұрын
Hah! Ja też ogórków nie daję rady utrzymać za długo i oczywiście woda po ogórkach, taka zimna to po prostu cudo :) Bardzo dziękuję za dobre słowo, to mnie zawsze dopinguje do kolejnych filmów! Pozdrawiam!
@roksanahalek33487 жыл бұрын
wideo center tak teź robię .
@coldice21617 жыл бұрын
Z tego co pamietam to moj dziadek robil tak samo kielbaske:) Ale jako ze jestem troche leniwy a chcial bym miec wedzarnie zaczałem sie zastanawiac na kupnem elektrycznej. Sama sobie zrobi dym, sama sobie utrzyma temperature itd. Ale mam jedno pytanie, czy wedliny z elektrycznej wedzarni sa tak samo smaczne ja z tradycyjnej murowanej?
@Gineveh7 жыл бұрын
Praktycznie z każdej wędzarni kiełbasy wychodzą różne - nawet z tych elektrycznych, bo przecież używa się różnych wiórów do generatora dymu, stosuje się różne temperatury, różne czasy i cykle wędzenia. Myślę, że z elektrycznej wędzarni wyjdą także bardzo dobre kiełbasy - najwiecej zależy od aromatu dymu. Pozdrawiam!
@patrykpietrek85326 жыл бұрын
Super;-)
@andrzejnowacki9563 жыл бұрын
Wszystko fajnie ale dlaczego ten dywan
@mariuszsztarkowski77027 жыл бұрын
wydaje mi się ze do białej kiełbasy nie daje się peklo soli wędziłem biała kiełbasę i polecam jest na prawdę smaczna
@Gineveh7 жыл бұрын
Nie wiedziałem, że istnieje jeden, jedyny, transcendentny, uniwersalny i bosko doskonały przepis na białą kiełbasę.. Ale co ja tam wiem! Nigdy jej nie robiłem... Panie Mariuszu - WYDAJE mi się, że Pana przepis jest po prostu inny. Jak to z przepisam bywa. Chce się Pan pochwalić swoim "lepszym" przepisem? Proszę nakręcić film i dać poznać ten przepis innym!
@mariuszsztarkowski77027 жыл бұрын
Gineveh nikt nie mówi że Pana przepisy jest nie dobry czy też że mój przepis jest lepszy . Po prostu peklosoli nie powinno się zaparzyć w wodzie ze względów zdrowotnych To czy Pan dodaje do białej kiełbasy peklosoli to jest wyłącznie Pana sprawa i ja Pana za to nie krytykuje Zrobiłem w swoim życiu parę set kilo różnych kiełbas nie słyszałem nigdy by ktoś dawał peklosoli do białej kiełbasy z tad moje zdziwienie Pozdrawiam
@Gineveh7 жыл бұрын
Peklosoli nie powinno się dodawać do już gotującej się wody, bo może powodować to ulatnianie się azotynu w postaci oparów. Nie widzę natomiast podstaw do nieparzenia mięsa z peklosolą. Praktycznie każda szynka (peklowana gotowana) jest tak robiona. Robiłem oczywiście kiełbasę białą bez peklosoli, ale, po pierwsze miała gorszy smak i zapach, po drugie psuła się znacznie szybciej.
@cezaryglazura58697 жыл бұрын
Do kiełbasy białej używa się zwykłej soli właśnie po to żeby była biała. Ponad to doradzam po sparzeniu białej studzić w zimnej wodzie. Zgadzam się z autorem filmu co do szkodliwości (a właściwie jej braku) peklosoli.
@wiktorzx4 жыл бұрын
Kiedyś do znakomitej wiejskiej kiełbasy, jaką robiło się tylko na święta, dodawało się cielęcinkę. Dlaczego w tym przepisie jej nie ma?
@grzegorzpogorzelski60795 жыл бұрын
jeżeli ta nadziewarka jest aluminiowa a tak to wygląda, no to serdeczne dzięki za taka kiełbasę....
@michujtokolaj45285 жыл бұрын
A jak zrobić kiełbasę bez maszynki?
@Gineveh5 жыл бұрын
Da się nadziewać bezpośrednio do jelita, ale jest to uciążliwe - trzeba trochę pokombinować, np. kupić bardzo duży lejek z gruby, końcem, założyć na końcówkę jelito i napełniać je poprzez lejek. Przy robieniu kiełbasy krakowskiej, gdzie używam sztucznych jelit, znacznie sztywniejszych, nadziewanie można wykonać po prostu wkładając mieso łyżką. Do maszynki do mielenia mięsa da się dokupić czasami nakładki do nadziewania. Jeżeli nie ma się ani nadziewarki, ani nawet maszynki do mielenia miesa, robienie własnej kiełbasy będzie niesamowicie pracochłonne (chociażby przez ręczne cięcie i szatkowanie mięsa)
@michasaltarius57747 жыл бұрын
super film
@Gineveh7 жыл бұрын
Bardzo dziękuję :)
@edisked94955 жыл бұрын
Wszystko ciekawe, ale czy dobre , muszę wypróbować
@armagedon89587 жыл бұрын
prawde mowisz kolego caly net przewertowalem i nieznalazlem typowej wjeskiej kielbasy chodz tylko o przepis musiales uczyc sie od starych wyjadaczy pozdrawiam
@michujtokolaj45285 жыл бұрын
A czyta kiełbasa jest na naturalnym flaku?
@Gineveh5 жыл бұрын
Jak nabardziej. Do cienkich kiełbas zawsze uzywam naturalnych jelit.
@mateuszkauzny33734 жыл бұрын
Mówił Ci ktoś że w tym nagraniu masz głos jak Borys Szyc ?
@Gineveh4 жыл бұрын
Do tego momentu nikt :)
@mateuszkauzny33734 жыл бұрын
Dobrze się tego słucha. Głos bardzo "radiowy". Pomyślał bym nad audycjami. Kiełbasa świetna, nie zapisuje nigdy w przepiśniku. Zawsze odtwarzam film. Już poraz czwarty. Pozdrawiam
@Gineveh4 жыл бұрын
@@mateuszkauzny3373 Bardzo się cieszę z takie opinii! Pozdrawiam serdecznie!
@Venom-ly8vo3 жыл бұрын
Szkoda że niema przepisu na 30 kg 😁 bo ja robia wszystko na ok teraz 70 kg kiełbasy w październiku 9
@PonadNamiTylkoNiebo7 жыл бұрын
witam czy saletra potasowa to to samo co pęklosol?
@Gineveh7 жыл бұрын
Peklosól: CHLOREK SODU - NACL, CZYLI SÓL KUCHENNA AZOTYN SODU - NANO2, AZOTAN III ZWANY NITRYTEM (Azotan Sodu) W ILOŚCI 0,5 - 0,6% NA KG MASY MIESZANKI. Mimo, że podczas obróbki termicznej może dojść do uwolnienia nitrozoamin (z nitrytu), które mają szkodliwe właściwości, przy tym stężeniu musielibyśmy wchłonąć ich naporawdę wiele, by sobie poważnie zaszkodzić. Saletra Potasowa: Azotan Potasu Uznaje się, że saletra jest substancją szkodliwą i odchodzi się od używania jej do konserwowania mięsa. Mamy ją na etykietach jako E252.
@PonadNamiTylkoNiebo7 жыл бұрын
Gineveh dzięki za odpowiedź swoją drogą fajny film przydatny dzisiaj robiłem Twoim przepisem kiełbase , wyszła kozak jutro wedze ale mam tylko trociny dębowe i trochę wiśni
@Gineveh7 жыл бұрын
Zarówno dąb i wiśnia się nadadzą. Wiśnia powinna dać ładny, czerwony kolor (chyba, że wolisz jasną kiełbasę, to wtedy samym dębem) Jak masz mało wiśni, daj ją na koniec. Pozdrawiam!
@PonadNamiTylkoNiebo7 жыл бұрын
Gineveh zrobiłem tak jak napisałeś jest mega smakuje wszystkim dzięki wielkie za pomoc pozdrawiam i czekam na dalsze filmy , na święta juz będzie tylko taka .
@PonadNamiTylkoNiebo7 жыл бұрын
Gineveh pytanie mam czy ta skórę od golonki dałeś tez do mięsa ?
@saimonstrazak74626 жыл бұрын
Ja to ścięgien nie daje do kiełbasy to tak jakbyś dodał łoju a mięso miele na 8 dwa razy i do jelit ale ok pozdrawiam
@sawomirsenik99368 жыл бұрын
Na FB na mojej stronie możesz zobaczysz moje wyroby z maja, które zabrałem do dzieci.
@sawomirsenik99368 жыл бұрын
Zachodu dużo nie mą, dotację można zdobyć ... Zaczyna się od małej produkcji i z biegiem czasu produkcja automatycznie wzrośnie. Jedna osoba to mało...min.dwie, a jak się mą dzieci to jest to zawsze kosztem rodziny bo praca trwa do 16h.Lokalizacja to najmniejsze piwo.
@maciejbiniak93088 жыл бұрын
Przepraszam jak konserwuje się taką nadziewarkę czy każdą inna ?
@Gineveh8 жыл бұрын
Wystarczy bardzo dokładnie umyć. Większość elementów jest aluminiowa lub plastikowa, ze względu jednak na gumowy spód nie można myć w zmywarce.
@lovedrive884 жыл бұрын
@@Gineveh podasz model nadziewarki?
@Gineveh4 жыл бұрын
@@lovedrive88 Nie pamiętam modelu, ale na pewno firmy BIOWIN.
@lovedrive884 жыл бұрын
@@Gineveh ja ciągle używałem Zelmera do nadziewania ale ciężko, ciężko i najlepiej w dwie osoby. Kupiłem droższa i większą ale w tej jest taki problem że jak się farsz skończy to trzeba odkręcać i pionową ja trzymać i nakładać... A ja jelita mam długie i nie chce obcinać. Kupiłem taką że jak nakładasz to ona dalej jest przykręcona i ustawiasz sobie ją pionowo i z wkładem 3 kg, w weekend będzie próba i zobaczymy jak będzie szło. Pozdrawiam
@MrDarek19677 жыл бұрын
ja wedze na oponach bo lapia lepiej kolor od brzozy
@rafalwisniewski10526 жыл бұрын
Dariusz Wrześniewski jakich opon używasz? Moim zdaniem najlepsze są od trabanta lub zastawy ,najlepiej kopca.
@nikokr6976 жыл бұрын
Elo janusz xdddd
@ukaszmazurek56885 жыл бұрын
ja wędze świerkiem i sosną fajny żywiczny posmak
@fajnyczowiekplus83967 жыл бұрын
Skąd ja się tu wziąłem.
@Gineveh7 жыл бұрын
Niezbadane są labirynty internetu :) Może tak -> Piłka->Rasiak->drewno->wędzarnia->kiełbasa ;)
@wideocenter36787 жыл бұрын
a moze jakis przepis na tuszonke wieprzowa ale taka dobra z galaretka. Pozdrawiam
@Gineveh7 жыл бұрын
Praktycznie tuszonka i mój przepis na koserwę w słoiku z galaretką to jedno i to samo :) Naprawdę bardzo polecam ten przepis, bo zajadamy się tym od lat i się nie nudzi :) No może oryginalne tuszonki produkowane przez USA dla Armii Radzieckiej były trochę bardziej tłuste ;) Biorąc oryginał za wzór wypadałoby tylko dodać słoniny, ale jak dla mnie - nie ma co psuć dobrych konserw. Jak chcę dobrze a tłusto to robię smalec z cebulką :) Konserwa w słoiku - słoikówka z łopatki z galaretką : kzbin.info?o=U&video_id=hJAq3UnJOdU
@mirosawpakulski51466 жыл бұрын
Jak pekla to po co cukier który daje kolor
@Gineveh6 жыл бұрын
Dla obniżenia kwasowości mięsa.
@gnolojad8 жыл бұрын
ale AKCJA z kranem : )
@paszeko628 жыл бұрын
brzoza do wedzenia??
@Gineveh7 жыл бұрын
Uwędź na brzozie i się zdziwisz zapachem :) Jako drzewo liściaste nie ma też szkodliwych żywic, więc jak najbardziej się nadaje.
@grzegorzborkowski4057 жыл бұрын
Witam,wędzę już kilka lecz na brzozie jeszcze nie wędziłem i tu pytanie czy ów brzoza może być z korą ,czy lepiej korę zdjąć by nie było goryczki?
@555quadro5 жыл бұрын
@@grzegorzborkowski405 okorowane
@danielkerber77044 жыл бұрын
@@grzegorzborkowski405 tylko okorowane !
@smyku26257 жыл бұрын
Ja używam jelita naturalnego ze świni ale czasami pęka.
@Gineveh7 жыл бұрын
No ja również użyhwam jelita naturalnego! Jelito jest niesamowicie wytrzymałe, ale zawsze może się zdarzyć, że gdzieś się rozerwie.
@smyku26257 жыл бұрын
Gineveh tak zgodze się
@xstasiak4 жыл бұрын
Bonjour, dzien dobry, je ne parle pas polonais , est ce que quelqu'un pourrait traduire les ingrédient s'il vous plait? merci pour votre aide
@Gineveh4 жыл бұрын
Bonjour! Vous voilà! Pour 5 kg de saucisses: 2,5 kg d'épaule de porc, 1 kg de jarret de dos (sans os), 0,5 kg de cou de porc, 1 kg de bœuf (tibia, omoplate, rostbratel etc.) + cuillère de sucre + 25 g de poivre noir moulu, 50 g d'ail haché, 100 g de sel de cuisine (ou sel mariné), 0,5l de bouillon d'os ou d'eau, option: marjolaine séchée 2 cuillères à soupe.
@xstasiak4 жыл бұрын
@@Gineveh pour le reste je maitrise dejà 50° pour le fumage afin d'avoir une belle coloration. merci encore pour cette recette que je recherche depuis 2 ans ;-)
@Gineveh4 жыл бұрын
@@xstasiak Powodzenia! Jestem pewien, że wszystko się uda!