Рет қаралды 756
5.12.2023 r., w Światowym Dniu Gleby, w Naszej Szkole Podstawowej w Zamieniu odbyło się Uroczyste Otwarcie Ekopracowni, która otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Otwarcie połączone było z panelem dyskusyjnym dotyczącym zmian klimatycznych i edukacji klimatycznej oraz warsztatami edukacyjnymi m.in. z tworzenia ogrodów wertykalnych. Zaszczycili Nas swoją obecnością wybitni eksperci, przedstawiciele świata nauki, edukacji i polityki.
Otwarcie Ekopracowni to dopiero początek szerokich działań w zakresie Edukacji Klimatycznej, które jako Szkoła zamierzamy prowadzić. Do tego celu ma nam posłużyć m.in.oddana do użytku Ekopracownia, którą wyposażyliśmy w różnorodne zestawy i narzędzia edukacyjne jak iPady, LabDiscki czy zestawy doświadczalne opracowane przez Centrum Nauki Kopernik. W Naszej Ekopracowni powstała też wyjątkowa ściana, która nawiązuje do zmian klimatycznych, a która dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli z czasem będzie przyjmować charakter interaktywnej ściany wzorowanej na przykładach nowoczesnych muzeów. Będzie to przestrzeń, pracy i współpracy, w której uczniowie będą rozwijać kluczowe kompetencje w przyszłości.
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim gościom, którzy wzięli udział w Naszej uroczystości, a byli to:
Dr inż. Maciej Lasek - starszy wykładowca na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, specjalizujący się w mechanice lotu. Posiadacz uprawnień pilota samolotowego i szybowcowego, a także uprawnienia instruktora szybowcowego, motoszybowcowego i pilota doświadczalnego. Od 2003 do 2007 redaktor naczelny periodyku „NIT - Nauka, Innowacje, Technika”. Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (2012-2016), poseł na Sejm IX i X kadencji.
Prof. dr hab. Szymon Malinowski - polski fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi, członek PAN. Od 2016 dyrektor Instytutu Geofizyki UW, a od 2020 przewodniczący zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2017 oraz jeden z założycieli portalu Nauka o klimacie. Jest bohaterem filmu dokumentalnego w reżyserii Jonathana L. Ramseya „Można panikować”, w którym ostrzega przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną.
Dr hab. Ligia Tuszyńska, prof. APS - biolog i pedagog. Zajmuje się edukacją dla zrównoważonego rozwoju. Wieloletnia wykładowczyni Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Specjalistka w zakresie ochrony przyrody i zdrowia człowieka. W projekcie "Zielony plecak dla klimatu Ziemi" pełni funkcję koordynatora merytorycznego.
Dr Anna Mikler-Chwastek - Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Małego Dziecka w APS w Warszawie. Autorka wielu publikacji, monografii, artykułów w czasopismach punktowanych oraz publikacjach popularyzujących wiedzę. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawidłowości i zaburzeń rozwoju psychoruchowego, nabywania przez małe dzieci kompetencji w zakresie samodzielności elementarnej, znaczenia aktywności ruchowej w rozwoju psychoruchowym. Kierownik projektu "Zielony plecak szkolny dla klimatu Ziemi".
Dariusz Aksamit - popularyzator nauki, dziennikarz, szkoleniowiec, nauczyciel, działacz NGO i fizyk medyczny. Absolwent Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Działacz Marszu dla Nauki, Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, Fundacji Forum Atomowe - najchętniej rozmawia o promieniowaniu jonizującym, edukacji i krytycznym myśleniu:)
Jarosław Kordziński - TRENER. COACH. To zajęcia, którymi zajmuję się najdłużej. Od wielu lat prowadzi warsztaty i szkolenia dla oświaty, związków zawodowych, organizacje pozarządowych. Brał i wciąż bierze udział w dużych projektach systemowych, ale też trafia do małych podmiotów na prowincji. Jak sam mówi: „To, co jest najpiękniejsze w tej pracy, to fakt, że dzięki spotkaniom z odbiorcami moich usług bardzo wiele się uczę. Wierzę, że wspólnie możemy wiele zmienić.”
Sławomir Brzózek - od 1994 roku na styku organizacji pozarządowych, biznesu, mediów, samorządów, szkół i społeczeństwa. Ekspert od tematów związanych z poszanowaniem środowiska, szczególnie w obszarach: emisja, energia, woda, odpady, bioróżnorodność. W latach 2012-2019 prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. W 2020 współzałożyciel inicjatywy Faceci w Zieleni.
Dziękujemy również za przybycie:
Jackowi Bulakowi Dyrektorowi Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Gminie Lesznowola
Dorocie Jasińskiej z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Aleksandrowi Korybczakowi Przewodniczącemu Rady Rodziców
Kamili Dyszkiewicz z firmy Moje Bambino
Dziękujemy nauczycielom m.in Katarzynie Berdydze, Annie Gaździe, pracownikom obsługi, uczniom i ich rodzicom.
#Ekopracownia
#WFOŚiGW
#GminaLesznowola
#SPZamienie
#ZamieniamyEdukacje