drbartek.pl/dziennik/ - strona, na której można zapisać się na mój darmowy newsletter o zdrowiu
@elzbietaplonska-cano6272 жыл бұрын
Postaram się być obecna na każdej lekcji😃 doktorze Bartku -dziękuję- Elżbieta
@agnieszkatomasik34852 жыл бұрын
Dziękuję za dzinnik porrany. Pański kanał jest rewelacyjny 😊 Może tylko trochę więcej uśmiechu by się przydało 😊😄😆 Pozdrawiam serdecznie z Belgi .
@gosiag50982 жыл бұрын
Ja mam odbijanie pustym powietrzem co to jest.
@teresamazur74322 жыл бұрын
@@agnieszkatomasik3485 lllllllllllplllllllllll Ppplll L llpl lplp l
@teresamazur74322 жыл бұрын
@@elzbietaplonska-cano627 lp Plp Plp pp L pplpppppppppplp ll
@Piferko2 жыл бұрын
Jedna z niewielu moich subskrypcji, w której cofam się do tyłu, a niektóre filmy oglądam po dwa razy. Dzięki Panie doktorze za cenne informacje.
@jerzybaczyk27692 жыл бұрын
To połykanie powietrza może być częste, wydaje mi się. Kiedyś stosowałem metodę slow food, dobrze to działało i muszę do tego wrócić. Wymaga jednak samokontroli w żuciu jedzenia.
@agnieszka469 Жыл бұрын
Panie Doktorze, bardzo proszę o film z rozwinięciem tematu prawidłowego ph żołądka i jego zakwaszaniu :) 🥗
@rirjrk2 жыл бұрын
W moim przypadku wzdęcia najczęściej pojawiają się przy zbyt krótkim odstępie między piciem a spożyciem surowego owocu , musi być co najmniej godzina przerwy lub, gdy zajdzie taka konieczność że trzeba się napić, przekładka w postaci czegoś suchego, np. kawałek chleba. Drugi powód, to sklepowe ciastka takie, jak krakersy, paluszki, kruche z kawałkami czekolady - podejrzewam, że przyczyną może być jakiś środek spulchniający, a dokładnie jego nadmiar dodawany celem zwiększenia objętości, czyli kwestia gabarytów a tym samym ekonomia. Domowe wypieki mogę jeść bez ograniczeń bo nie mam po nich żadnych problemów żołądkowo-jelitowych.
@izabelaobrycka8312 жыл бұрын
Jestem zszokowana , że o takich dokuczliwych dolegliwościach można tO interesująco powiedzieć.MISTRZOSTWO SWIATA PANIE DOKTORZE
@drbartekpl2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za taki komplement. Pozdrawiam serdecznie
@jolantazarzycka61232 жыл бұрын
Świetny materiał, dziękuję panie doktorze! Na chłopski rozum - jako dorośli ludzie wiemy z własnej obserwacji, co nam szkodzi, a po czym czujemy się lekko i witalnie.. ogólnie - służy nam dieta "MŻ", czyli mniej, mniej tego, co nazywamy - niesłusznie - pożywieniem, szczególnie tym zakupionym...
@krystynaolszewska616 Жыл бұрын
DZIEKUJE PANIE DOKTORZE ZA NIESAMOWITA WIEDZE.
@krystynasadowska72872 жыл бұрын
Panie doktorze dziękuję za dobre rady akurat mnie to dotyczy dużo zdrówka życzę
@elizabethbacon61512 жыл бұрын
Dziękuje bardzo za nowy odcinek. Z nowym odcinkiem nowa wiedza i dużo do zapamiętania, jak z każdą nowa lekcja. Dzięki Pana odcinkom zdobywamy wiedze i utrzymujemy nasz organizm zdrowy za co jestem Panu dr Kulczynski bardzo wdzięczna. W obecnym czasie musimy myśleć cały czas czy dany produkt jest dobry dla nas teraz oraz czy nie spowoduje choroby w przyszłym wieku. Ja nigdy nie robiłam żadnych badan ani na laktozę ani gluten. Po dzisiejszych informacjach musze zamówić wizytę u lekarza i sprawdzić. Czasami mam wzdęcia. Kiedyś od jednej kobiety z Indii otrzymałam propozycje ażeby kupić anyż i po jedzeniu albo przed snem zrobić herbatę z anyżu i wypić. Zgromadzone gazy z pokarmów odchodzą bardzo spokojnie. Poza tym ja jem dużo owoców, pije soki z owoców i smoothie z warzyw zielonych. Jak narazie używam tylko anyż. Bardzo dziękuje za drogocenne informacje które otrzymujemy w Pana odcinkach i serdecznie pozdrawiam.
@persona5royal9072 жыл бұрын
Często spotykam się z tym problemem, więc dla mnie bardzo przydatny odcinek. Mam też propozycję tematu na jeden z Pana filmików jeśli oczywiście uzna to Pan za ciekawe - odcinek o soli, czy są jakieś różnice pomiędzy np. solą himalajską a zwykłą kuchenną i oczywiscie jakieś ciekawostki. Bardzo chętnie bym się tego dowiedział. Pozdrawiam i życzę zdrowia!
@sylwuniap49512 жыл бұрын
Na innych kanałami np dietetyka oparta na faktach była mowa o tym, że różnice w składnikach są minimalne i nie warto himalajskiej soli kupować bo to chwyt marketingowy.
@iwonamotylek12912 жыл бұрын
Jaką himalajską? Nasza kłodawska najlepsza 🙂
@iwonamotylek12912 жыл бұрын
@@sylwuniap4951 Tylko bez antyzbrylaczy.
@JamesBond-ld3qd2 жыл бұрын
Do życia z crohnem trzeba się przyzwyczaić. Bywa lepiej lub gorzej, trzeba uważać na to co się i w jakiej ilości. Mleko jest zakazane, chociaż jako mały dodatek czasem stosuje odrobinkę, do owsianki lub siemienia lnianego. Ale trzeba uważać żeby nie przesadzić. Oczywiscie w remisji, bo przy ostrej postaci to je się reżimowo. Zauważyłem natomiast, że dobrze toleruje mleczko kokosowe. Wspaniałym owocem dla mnie jest awokado. Zawsze dobrze wchodzi i nie powoduje wzdęć, tak jak np. jabłko.
@piotrkowalski5192 жыл бұрын
Dzień dobry doktorze Bartku ✋ Dziękuję za tak cenne informacje
@Pysia.to.belja.2 жыл бұрын
Dziękuję za cenne informacje! Ze swojej strony chciałam tylko dodać, że sery długo-dojrzewające jak np. holenderski masdamer, oryginalny parmezan -nie zawierają laktozy (ser musi dojrzewać min. pół roku). Laktoza jest wytrącana również w nabiale kozim i owczym, dodatkowo w mleku w proszku też jej nie ma. Nie trzeba kupować Lacto Free. Warto też uważać na sery pleśniowe i na inne produkty zawierające drożdże.
@Boski912 жыл бұрын
Jak zawsze Tony konkretnych informacji!!! Pomysły na kolejne odcinki : Nadmiar estrogenu u mężczyzn, kortyzol, płatki drozdzowe, jak radzić sobie ze stresem
@adrianmatysek99232 жыл бұрын
Dziękujemy Panie Bartku, jak zawsze dobra robota
@wisiena72 жыл бұрын
Niech Pan zrobi material o pylku kwiatowym. Stosuje juz od kilku lat i ciekaw jestem Panskiego zdania.
@nicolee8982 жыл бұрын
Świetny kanał, wszystko super wytłumaczone 😊 Choruję przewlekle na zaburzenia żołądkowo jelitowe, wiosną i jesienią mam straszne zaostrzenia 😔
@TheDjrafalski2 жыл бұрын
Szukam wlasnie przyczyny moich problemow z trawieniem.Ostatnio sam zrobilem badania na helico i borelia bo lekarka mowila, ze za duzo pracuje i potrzebuje fizjoterapeuty.Przez zaklocenie trawienia brak mi bylo sil i do tego borelioza.Po antybiotykach bylo troszke lepiej ale znow mam nawrot, badania zrobione i czekam na wyniki ale juz sam cos z tym robie.Warzywa i owoce,ryby,odstawiony nabial i gluten.Zobaczymy czy pomoze.Mimo wszystko wazna jest diagnoza.Dziekuje za kolejny material.
@fitwomen62542 жыл бұрын
Jak zawsze Panie doktorze pomocny materiał 😊 Dziękuję. Pozdrawiam.
@lujo17102 жыл бұрын
Dziękuję bardzo Panie doktorze, najlepiej żeby pan napisał jakie badania i od czego zacząć czy od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu jeśli chodzi o bóle żołądkowo-jelitowe wzdęcia itd. To chyba zawsze tak jest że jak się słucha to człowiek uważa że wszystkie z tych wymienionych chorób ma... Pozdrawiam serdecznie.
@kryder1386 Жыл бұрын
Mój ulubiony8 lekarz. Chet ie słucham go oraz stosuje się do jego porad. Dziękuję piek ie za tak dokładny wywiad.
@annapydych6458 Жыл бұрын
Słucham Pana od ponad roku. Ten materiał jest dla mnie przełomowy.
@daladena21772 жыл бұрын
Strasznie dużo tych przyczyn u mnie zaczęło się od jedzenia surowych jabłek, teraz już wiem co mogę a czego nie jeść i już temat ogarnięty. Pozdrawiam panie doktorze!
@agnieszkanajduk11462 жыл бұрын
Jak zawsze super odcinek, który znów pozwala poznać wiele sposobów zdrowego odżywiania 👍tylko tak to wszystko oglądając i słuchając pojawia się proste pytanie: co jeść.? Bo na samej wodzie mineralnej daleko się nie zajedzie 😌😌😌
@elzbietadaniowicz7752 жыл бұрын
Pan Doktor mój ulubieniec. Głos jak balsam i wiadomości wchodzą do głowy. Wszystko co lubię muszę wykluczyć a jeśli ulegam to muszę stosować laktozę.
@krystynatomkowicz52262 жыл бұрын
Krótko, zwięźle i na temat. Dziękuję za rzeczowe porady. Kłaniam się nisko i pozdrawiam.
@drbartekpl2 жыл бұрын
Dziękuję za odwiedziny i pozytywny komentarz. Pozdrawiam serdecznie
@obiektywny84782 жыл бұрын
Bardzo przydatny materiał, świetnie że dzieli się Pan z ludźmi swoją wiedzą, takie informacje są bardzo cenne, wszystko na temat i konkretnie wyjaśnione.
@drbartekpl2 жыл бұрын
Bardzo mi miło, dziękuję. Pozdrawiam serdecznie
@sabinapochopien11752 жыл бұрын
Bardzo ważny temat panie Bartku, dziękuję bardzo za dużą dawke informacji .Życzę wszystkiego co najlepsze .Łapka oczywiście w górę .
@ziuta80062 жыл бұрын
Panie Bartku proszę o film jak walczyć z zaparciami.
@michateos41792 жыл бұрын
czym się różni rogurt pasteryzowany od zwykłego jogurtu pod względem laktozy? W odcinku są one przedstawianie praktycznie na dwóch stronach skali.
@adamus81312 жыл бұрын
Witam.Jak zawsze super materiał💪
@danutablumen3192 жыл бұрын
Baaardzo mocno ograniczyłam białe pieczywo, białą mąkę i rzeczy smażone. Znikły wzdęcia, gazy a brzuch się spłaszczył. Dodatkowo na noc biorę łyżeczkę sproszkowanego ostropestu plamistego i rano wstaję lekka i bez brzucha :)
@halinasb47062 жыл бұрын
Dziękuję bardzo serdecznie Panu Doktorowi, ja mam pogrubiala ścianę jelita grubego, mam już trzy tygodnie bóle wysluchalam Pana zaleceń i jestem bardzo wdzięczna, może źle robię ale biorę Lacidofil oraz Debridad. Od kilku lat mówiłam lekarzowi o biegunach no cóż nikt mi mnie pomógł. Sama uczę się co wolno co nie wolno gdzie Pan Doktor tak w dostępny program pomaga. Dziękuję bardzo serdecznie. Pozdrawiam
@SirBukos2 жыл бұрын
Świetny materiał jak zawsze 😊
@annamichalska56362 жыл бұрын
Odkąd odstawiłam gluten prawie w ogóle nie mam z tym problemu :) jest ciężko momentami , ale odkąd czuje różnice więcej się motywuje :)
@MP-zc7mg2 жыл бұрын
Potwierdzam.
@rahh0002 жыл бұрын
Hej, dzisiaj natknąłem się na Twój filmik o detoksie cukrowym, a że jestem od kilku dni na ketoadaptacji to może dobrym pomysłem byłoby nagranie filmiku o korzyściach płynących z diety keto lub co daje nam spożywanie większej ilości tłuszczów zamiast węgli? Poza tym, Dobrą robotę robisz doktorze :)
Właśnie czekałam na ten wykład! Świetny i zrozumiały oraz bardzo.pomocny przy wrażliwym jelicie-dziękuję i pozdrawiam 😘
@drbartekpl2 жыл бұрын
Bardzo się cieszę. Postaram się w niedalekiej przyszłości bardziej rozwinąć temat dotyczący jelita drażliwego.
@krzysztofcwiklicki92552 жыл бұрын
Dziękuję doktorze za materiał I pozdrawiam
@drbartekpl2 жыл бұрын
Proszę, również pozdrawiam.
@mariaewa75802 жыл бұрын
Najlepiej położyć się od razu do trumny i ZDROWIE. pewne
@alicjakrauza64462 жыл бұрын
Potrzebowałam filmiku na ten temat, bo męczę się z celiakią i SIBO. Czy zrobiłby Pan obszerniejszy filmik o tych chorobach? Szczególnie w kontekście oddziaływania SIBO na psychikę chorych i tego jak postępować, żeby radzić sobie z pogarszającym się stanem psychicznym przy SIBO. Pozdrawiam :)
@shay_yahs2 жыл бұрын
Również z tym żyłam i to przez 20 lat swojego życia!! Bo wyregulowaniu flory jelitowej wszystko wróciło do normy.
@monikajanowska77392 жыл бұрын
@@shay_yahs może napisz proszę jak to Ci się udało? Bo to chyba nie takie proste?
@1990pestka2 жыл бұрын
Ja tez chetnie dowiedziałabym się jak wyregulować florę bakteryjna jelit. Od roku zmagam sie z SIBO I celiakią i nikt nie potrafi pomóc przywrócić równowagę jelit
@annastaszewska91812 жыл бұрын
Bardzo pomocny materiał.Dziękuję i pozdrawiam.
@marcintchorzewski87342 жыл бұрын
Nietolerancja laktozy nie jest niczym szczególnym o ile uświadomimy sobie, ze człowiek nie powinen spożywać mleka krowiego. Nie ma co się dziwić, ze powstają problemy żołądkowe po spożyciu zbyt dużej ilości produktu, do którego układ trawienny człowieka nie jest przystosowany. Uważam, ze główna przyczyna wzdęć jest jedzenie zbyt dużej ilości węglowodanów. A czym są węglowodany? To CUKRY!!! Jak tu nie mieć wzdęć jeśli ktoś na śniadanie je talerz płatków owsianych lub kilka kromek pieczywa, na obiad 100g ryżu, kaszy, czy makaronu, a na kolacje znowu pieczywo, czy wysokokaloryczne owoce (z duża zawartością cukru). Niemal każdy po czymś takim będzie miał wzdęcia i wiatry. I to jest normalna relacja organizmu człowieka, który zjadł zbyt dużo produktów, do których jego układ trawienny nie jest przystosowany.
@wujekWONT2 жыл бұрын
Pozdrawiam i dziękuję za materiał
@kotmoimrycerzem58192 жыл бұрын
Świetny film❤️
@boloyeung19472 жыл бұрын
Czy zrobi Pan temat o candida układu pokarmowego??
@karolinap831320 күн бұрын
@@boloyeung1947 ja czytałam że niby ekstrat z pestek grejpfruta pomaga
@Remedy922 жыл бұрын
Bardzo interesujący filmik opowiedziany rzeczowo i zrozumiale :) W moim przypadku przyczyną chronicznych wzdęć okazało się SIBO. Jestem już po antybiotyku i w trakcie diety low fodmap i widzę ogromną różnicę :)
@konrads55102 жыл бұрын
A dietę zaczyna się razem z antybiotykiem?
@Remedy922 жыл бұрын
@@konrads5510Dopiero po skończeniu antybiotyku.
@elizabethbacon61512 жыл бұрын
Fodmap; jeżeli ma się taki problem to najlepiej w ogóle nic nie jeść. Wszystkie produkty które Pan wymienił to właśnie ja spożywam prawie codziennie. Cale szczęście ze ja nie mam takich problemów. Szkoda mi tych tak chorych ludzi. Ja uważam ze do tych chorób przyczyniły się toksyny które w dalszym ciagu używane są w wytwarzaniu produktów spożywczych. Ja nauczyłam się piec chleb z maki razowej i pieke na zakwasie chlebowym który również robie sama. Ja kupuje często kasze gryczana- prażona z Polski (jeszcze bardziej smaczna bo z Polski), ciekawa jestem czy można moczyć ta kasze w wodzie przed przygotowaniem. Ryz np ja mocze 24 godziny, pózniej jest bardziej biały i smaczny. Dziękuję za bardzo interesujące nowości i serdecznie pozdrawiam.
@marcelinazawada24292 жыл бұрын
Dieta to jedno a przyswajanie i reagowanie organizmu to druga rzecz zupełnie odrębna. Czasami jelita mimo diety potrzebują mocniejszego wsparcia i po to są probiotyki na rynku. Sama stosuję od kilku miesięcy sanprobi ibs. Bo pomimo diety, niestety brzuch i tak bolał
@elizabethbacon61512 жыл бұрын
Nie rozumiem dlaczego do mnie o tym piszesz. Ja nie mam problemów z jelitami o których ty piszesz.
@syliak55505 ай бұрын
@@elizabethbacon6151a pani z księżyca czy co?
@maciejkrupinek2 жыл бұрын
Miałem objawy SIBO po przeciągniętym leczeniu zapalenia żołądka (Emanera + Zirid 7 tygodni zamiast ok. 4-5). Doszły też efekty uboczne, jak napady lękowe i wysokie tętno (90-110). Po gastroskopii okazało się, że jest wszystko w porządku i lekarz postawił prawidłową diagnozę, iż przez zbyt długie stosowanie inhibitora pompy protonowej zbyt mała ilość kwasów doprowadziła do nadmiernej ilości bakterii w jelitach. Przepisał antybiotyk (Xifaxan) przez tydzień (1 tab. 2x dziennie) i maślan sodu (Debutir forte) i probiotyk zawierającym Lactobacillus i Bifidobacterium (oba leki 1tab 2x dziennie). Efekt? Po 10 dniach kuracji wzdęcia i inne efekty uboczne zniknęły i mogłem w końcu wrócić do sportu, bo wzdęcia uniemożliwiały mi pełne oddychanie w czasie wysiłku. Debutir i probiotyk mam brać przez 3 miesiące, czyli jeszcze 2 m-ce kuracji. Trzymam kciuki, że wszystko będzie dobrze na wiosnę i dolegliwości nie wrócą. P.S. oczywiście trzymam się diety dość lekkostrawnej, ale bez przesady. Najbardziej należy uważać na nadużywanie alkoholu szczególnie jednorazowe spożycie większej ilości. To narusza równowagę w układzie pokarmowym.
@swiadomy12 жыл бұрын
No to masz szczęście. Mi raz xifaxan pomógł, ale po pół roku nie.
@annaz.77722 жыл бұрын
Mogłabym wiedzieć jaki to probiotic ?
@maciejkrupinek2 жыл бұрын
@@annaz.7772 Sanprobi IBS
@genowefaszuba31502 жыл бұрын
Ja po inhibitorach na reflux branych dlugie lata mam kaszel,chrzakanie ,rano bardziej i gdy np.leze na wznak jest dziwne uczucie guli powietrza w piersiach ,ale cóż bez inhibitorow nie da się normalnie jesc...
@andrzelinateda92562 жыл бұрын
Dziękuję i serdecznie Pana pozdrawiam.
@smeagol47172 жыл бұрын
Może odcinek o nasionach chia a dokładniej o szałwi hiszpańskiej?
@jolantadacko7849Ай бұрын
Dziękuję bardzo za przekaz
@czeslawakatharina82792 жыл бұрын
Dzien dobry.. Dziekuje serdecznie ❤❤❤🌹☘
@karolkalisz22312 жыл бұрын
Najlepiej byłoby nic nie jeść☹️
@drbartekpl2 жыл бұрын
Myślę, że nie ma takiej potrzeby. Warto krok po kroku sprawdzać, które produkty są sprawcą całego zajścia :) I wyeliminować lub ograniczyć tylko te, po których źle się czujemy.
@KettlebellWorkoutsPL2 жыл бұрын
Czy jedzenie strączków również moze prowadzić do wzdęć? U siebie zauważyłem, że problem zniknął, gdy zacząłem codziennie pić ocet jabłkowy.
@ewakwiatkowska14162 жыл бұрын
6 lat męki wzdęty brzuch na przemian zaparcia biegunki Graskoskopia i kolonoskopia wszystko w porządku Co jest przeczyna co mam robić i zrobić A brzuch po każdym posiłku przeważnie jest jak balon wzdęty i częste wypróżniania na przemian i częste oddawanie moczu mam 40 lat Proszę pana doktora może pan mi pomoże Bo do lekarzy już straciłam zaufanie powoli za długo to trwa już 6 lat Bardzo wierze,że pan mi pomoże doktorze Dziękuję za zrozumienie Pozdrawiam pana doktora
@krzysztofzajaczkowski77932 жыл бұрын
W filmiku jest to omówione. Mam też podobne dolegliwości, pomaga dieta i jedzenie małych porcji
@izabelagawarzynska76322 жыл бұрын
Tak szczerze to bardzo mało informacji pani podała. Była pani kiedyś u dietetyka, który skierował na badania? Była pani kiedyś na zaplanowanej diecie łącznie z konkretnymi produktami? Problem może być w porach dnia spożywania posiłków, za duże porcje, źle dobrane menu do przemiany, tanie artykuły przepełnione chemią, brak ruchu itd. Milion powodów. Trzeba iść do dietetyka o zbadać się.
@teletonsamsung98022 жыл бұрын
Moze byc Candida
@ewakwiatkowska14162 жыл бұрын
Robiłam testy na kandide wszystko w porządku jest
@sergiejtepiciel90882 жыл бұрын
Proszę kupić priobiotyk intestin, a brzuszek od zaraz wróci do normy, więcej informacji na stronie producenta 😉
@elka81092 жыл бұрын
Coś dla mnie ,dziękuję 👍
@k.g.55022 жыл бұрын
@@Herrciu A ty nie?
@mariafk92702 жыл бұрын
Witam pana doktora 🌟🥀... Dziękuję bardzo za pomocną wiedzę 🌟✨ Pozdrawiam gorąco i życzę miłego wieczoru 💫💓🌖
@drbartekpl2 жыл бұрын
Dziękuję za odwiedziny i również życzę spokojnego wieczoru🌟
@agataacko45672 жыл бұрын
!!! Proszę o serię materiałów o trudnej diecie LOW FOODMAP co jeść, dlaczego, co poza listą produktow zalecanych i z przeciwskazaniami, jakie napoje , zioła, przyprawy, jak łaczyć oraz czy np nitolerujac mleka krowiego i jaj ( białek) po takiej czasowej diecie mogę próbować do tego wrócić? I co z braniem witamin i minerałów w tym czasie ( probiotyki, pewnie po tym czasie i celowane?)
@krakraichbinda2 жыл бұрын
Nie mam problemów z laktozą. Ale wyeliminowałem cukier z diety. I problem zniknął.
@boloyeung19472 жыл бұрын
To temat dla mnie dziękuję :)
@sebastianbednarczyk65902 жыл бұрын
Mnie też pomogło jedzenie słonecznika i orzechów laskowych ,to co zalegało w jelitach zeszło razem z niestrawionymi orzechami i słonecznikiem..do tego kuracja antypasozytnicza która trwała 10 dni ...
@Piotr_eMMM2 жыл бұрын
Tą kurację przeprowadziłeś czymś od lekarza, czy może jakieś substancje ziołowe? Widziałem kiedyś, że Herbapol ma suplement na pasożyty, tylko zastanawiam się czy to nie za słabe...
@sebastianbednarczyk65902 жыл бұрын
W sumie na własną rękę ,a używałem praparatu Para Farm kupiony w sklepie zielarskim ,prócz tego piłem sok z kiszonych buraków z dodatkiem czosnku ...jest różnica po tej kuracji..
@bozenaodzinska66962 жыл бұрын
Ja robię teraz olejkiem z oregano na pleśnie a skończyłam brać wyciąg z łupin z cz orzecha na pasożyty. 10 dni to mało.
@monikajanowska77392 жыл бұрын
Ciekawe,a p.Kazana proponuje 2 dni odrobaczania naraz. Nie można wciąż się odrobaczać, tylko cyklicznie. Logiczne.
@mini-nu3gz2 жыл бұрын
@@monikajanowska7739 no chyba wszystko zależy jakie pasożyty i jaki mają cykl
@joannapinkus70052 жыл бұрын
U mnie zawsze pojawiają się wzdęcia lub głośne przelewanie w brzuchu po zjedzeniu kilku pomarańczy, mandarynek czy zjedzeniu słodyczy ( batony, ciastka.) Po wypiciu gotowanego mleka lub zjedzeniu mlecznych produktów, serów itd…nic nie ma.Trwało kilka lat zanim to zaobserwowałam.
@drbartekpl2 жыл бұрын
Obserwacja własnego ciała to ważny element w dbaniu o zdrowie.
@ar-la2 жыл бұрын
Ja też tak mam jakieś" odgłosy"
@mariannekrawczyk68052 жыл бұрын
@@ar-la ja tez niekiedy bardzo glosne, niekiedy moge jesc wszystko i nic, a niekiedy katastrofa
@adamagosiajarosz9102 жыл бұрын
Panie Doktorze, a jak odróżnić wzdęcia od otyłości brzusznej, jak zorientować się, czy dokucza nam jedno, czy drógie? W kwestii samych wzdęć zastanawiam się, czy nadmierne ilości gazów nie mogą znajdować się także w napojach silnie zpienionych, takich, jak piana, obecna często na zabielanych kawach, które pijamy na mieście? I czy zdrowiej jest spożywać posiłki częściej czy rzadziej, podczas całego dnia, i ile prawdy jest w stwierdzeniu, że niedobrze jest spożywać posiłków o zbyt późnych godzinach? Czy to nie zależy od trybu życia, jaki ktoś prowadzi, i poziomu jego aktywności fizycznej? Może nagrał Pan jakiś odcinek na temat takich spraw, jak właśnie częstotliwość i pory posiłków? Wielu ludzi nie zwraca na to uwagi, a to przecież także bardzo istotna kwestia, która na dłóższą metę wpływa na nasze samopoczucie i może pomóc nam rozwiązać pewne problemy, jak i rozwinąć nowe. Może nagrał Pan coś na temat popularnych obecnie metod słodzenia? Ciągle słyszymy, że cukier to ,,biała śmierć'', mamy d wyboru mnóstwo odmian miodów, syropów, cukrów alternatywnych z trzciny czy kokosa, czy właśnie erytrytolu, stevii, karobu... ale co zpośród tych metod jest tak na prawdę zdrowe, ile o tych metodach medycyna tak na prawdę wie? W końcu wszystko poza białym cukrem jest obecnie bardzo drogie, zatem warto byłoby wiedzieć, czy te pieniądze rzeczywiście inwestujemy w nasze zdrowie. Przepraszam, że się tak rozpisałam, ale ostatnio rośnie u mnie ilość dylematów i problemów, poza tym dietetyka jest bardzo zkomplikowana i fascynująca jednocześnie, i czasami trochę się w niej gubię.
@fromagetaline31999 ай бұрын
To co w końcu jeść jeśli trzeba prawie ze wszystkiego zrezygnować w przypadku jelita wrazliwego?????
@jolantazabocka80432 жыл бұрын
Dziękuję p.Bartku dobry temat 😏
@elzbietadaniowicz7752 жыл бұрын
Dietetyk Onkologiczny, który ułożył mi dietę ma wiedzę i Pan to potwierdził. Nisko się kłaniam i dalej jestem z Panem bo wiadomości nigdy za wiele, niektóre uleciały jak puszek z miniszka lekarskiego.
@jolantapogoda3849 Жыл бұрын
Dziekuje za wazne informacje zdrowotne
@tedrenotti16472 жыл бұрын
To poważny problem.
@beatawoynowska65012 жыл бұрын
Bardzo dziekuje za te informacje.Pozdrawiam.
@krystynapaczos67542 жыл бұрын
Dziękuję 🌹🌹
@MaciekMedyj2 жыл бұрын
"Jogurt bez laktozy" to chwyt marketingowy na równi "płatków kukurydzianych bez glutenu" ;-) Nie chciałbym generalizować, ale jednak - każdy cukier, to zło.
@Magdakotka3 ай бұрын
@@MaciekMedyj niestety, większość płatków kukurydzianych ma słód jęczmienny czy coś w tym stylu, więc jednak płatki kukurydziane bez glutenu są jak najbardziej dobre
@januszpaliczak3658 Жыл бұрын
Pięknie Dziękuję!
@abiogaz2 жыл бұрын
Dzień dobry.
@drbartekpl2 жыл бұрын
Dzień dobry.
@teresapasterska4776Ай бұрын
Dziękuję ❤
@majabojdo68252 жыл бұрын
Nie można zapisać się na Dziennik dr.Bartka ponieważ pisze że formularz jest nieprawidłowo skonfigurowany
@valerymisonh89622 жыл бұрын
Pozdrawiam z Ukrainy
@drbartekpl2 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie
@leszekd.46352 жыл бұрын
Dziękuję bardzo i pozdrawiam
@Sssililliths2 жыл бұрын
Nietolerancja fruktozy. Podobno dość powszechna (trafiłam nawet na informację, ze może być często mylona z IBS), chociaż za wiele na ten temat nie ma informacji. Diagnozuje się przez wodorowy test oddechowy przy obciążeniu fruktozą. Zalecenia - unikać owoców o dużej ilości fruktozy, głównie jabłek i gruszek, soków owocowych, a także często fruktanów (np. cebula), podobno mogą szkodzić też pieczywo pełnoziarniste i sorbitol.
@drbartekpl2 жыл бұрын
To prawda. Nietolerancja fruktozy, czy ogólnie upośledzone jej wchłanianie może być przyczyną wystąpienia podobnych objawów. Dziękuję za uzupełnienie.
@iwonamarczak8198 Жыл бұрын
Jak zwykle trafiony zatopiony. Naprawde uwielbiam Pana nagrania. Wzdęcia brzucha są wynikiem diety. U dzieci też czesto ten problem sie przewija, co wynika czesto z nietolerancji pokarmowych albo zaburzeń motoryki jelit. Dlatego tak ważne jest uregulowanie ich pracy w pore, zeby dziecko w przyszłości nie miało wiekszych problemów trawiennych. Zmiana diety to podstawa, do tego dobrze byłoby wesprzeć jelita odpowiednim probiotykiem najlepiej takim w kropelkach typu sanprobi ibs, żeby łatwiej było podać dziecku
@K20992 жыл бұрын
Przy IBS chyba łatwiej byłyby powiedzieć co może jeść podczas tych dwóch miesięcy, bo pozostają chyba tylko ziemniaki i woda 😅
@dorotawarszawska76702 жыл бұрын
A czy można smażyć na smalcu lepiej niż na oleju rzepakowym
@mariawozna55152 жыл бұрын
UWIELBIAM PANA
@magdalenako92 жыл бұрын
Plis o odcinek o celiakii ❤️
@annaduch74712 жыл бұрын
U mnie najczęściej występują wzdęcia, gdy się denerwuje - Stres
@werak.85952 жыл бұрын
Dziewczyny, info dla Was! Wzdęcia mogą powodować również tabletki antykoncepcyjne. U mnie tak było, lekarz mi zespół jelita drażliwego zdiagnozował a wystarczyło, że odstawiłam tabletki, wzdęcia od razu odeszły...a męczyły mnie ładnych parę lat. Wspaniale jest być zdrową
@annawaek32692 жыл бұрын
Tabletki antykoncepcyjne mają między innymi działanie wczesnoporonne... Np. uniemożliwiają zagnieżdżenie się dziecka w macicy kobiety.
@werak.85952 жыл бұрын
@@annawaek3269 Ok, a jaki to ma związek z tym, co napisałam?
@annawaek32692 жыл бұрын
@@werak.8595 Chciałam ostrzec przed antykoncepcją.
@maryoura1612 жыл бұрын
Panie doktorze proszę mi odpowiedzieć biorę insulinę czy mogę pic zakwas z buraków mam bardzo niski poziom zelaza
@obserowatorjutuba2 жыл бұрын
Jak człowiek jest zmuszony jeść jedzenie z marketu bo juz coraz mniej ludzi sprzedaję swoję to niestety ale ciężko uchronić sie przed chorobami jelit. Nie ma co jeść. Jedynie jeszcze na rynku coś sie kupi ale to też nie jest z naturalnych nawozów bo unia zakazała 😄. Pozdrawiam
@monikajanowska77392 жыл бұрын
A Szwajcarzy sobie nawożą obornikiem aż miło. I Austria. I nikomu to nie przeszkadza. Ale my musimy być 'nowocześni' przecież, bo bez nawozów 'nic nie urośnie', i sztuczny kryzys żywieniowy gotowy.
@krystynanilsson96732 жыл бұрын
pieczenie stop czt to rowniez cukrzyca czy laktoza
@gazetkasamepromocje50482 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał
@mariolalemiezek85382 жыл бұрын
Drogi Panie Bartku, Jak zawsze, ciekawy material. Obecnie moja tesciowa po kazdym posilku ma wzdecie brzucha i jest tym przejeta. W jaki sposob mozna postawic diagnoze w takim przypadku ?
@MrMazii772 жыл бұрын
Bardzo proszę o poruszenie tematu różnego rodzaju słodzików. Pozdrawiam
@edzia3992 жыл бұрын
Był ten temat
@MrMazii772 жыл бұрын
@@edzia399 proszę o link
@beatajachym48572 жыл бұрын
Dziekuje za informacje i pozdrawiam .
@drbartekpl2 жыл бұрын
Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam serdecznie
@edytakowalska87532 жыл бұрын
Dzięki za odcinek
@drbartekpl2 жыл бұрын
Dziękuję za obecność. Pozdrawiam serdecznie
@Becia3163 күн бұрын
Czyli nic nie mogę jeść,na to wychodzi 😁🤭🤭
@CrazyDragonX2 жыл бұрын
A co z nietolerancja fruktozy?
@annatom13132 жыл бұрын
Ból żołądka po zjedzeniu posiłku...jaka może być przyczyna???? Hmmm
@sunflower-garden2 жыл бұрын
Witam!🌻
@drbartekpl2 жыл бұрын
Dzień dobry 🌻 :)
@6961712 жыл бұрын
Panie Bartku a co z nietolerancjami pokarmowymi czy one nie powoduja wzdec?