Jak wyleczyłem nerwicę lękową
29:19
Jak się przestać martwić
8:04
2 жыл бұрын
Jak budować pewność siebie
8:20
2 жыл бұрын
Пікірлер
@agatajuliannabatorowska7920
@agatajuliannabatorowska7920 25 минут бұрын
My? Jacy My? Korporacje w tym media i politycy, ale na pewno nie My...
@NebulaCapsule-lp5tu
@NebulaCapsule-lp5tu 7 сағат бұрын
Pitu, pitu. Ta Pana nerwica to jakaś podpierducha. Pan na pewno nie wie co to jest silna nerwica. Bardziej to miał pan chwilowe problemy przeżywania z epizodem lękowych.
@elzbietasmutek498
@elzbietasmutek498 16 сағат бұрын
Dzięki wielkie super wykład❤
@EugeniuszGlebocki
@EugeniuszGlebocki 18 сағат бұрын
Konsumpcjonizm drogą do samozaglady. Konsumencie obudź się.!!!
@maszka5686
@maszka5686 18 сағат бұрын
To jest głód dopaminowy. Przebodźcowanie.
@lidianowak7152
@lidianowak7152 Күн бұрын
Mam często takie nieoczekiwane uderzenia traumy. Wystarczy kilka sekund co nas umości w lęk, strach, niepokój a nawet w panikę. Czasem jest to usłyszane słowo, czasem imię, czasem nazwa i stajemy jakby zawinięci w pajęczynie z której nie widzę wyjścia.
@candytwiggytwist3506
@candytwiggytwist3506 Күн бұрын
Nie są winne tej sytuacji platformy czy my (?!), ale ci którzy bezkarnie tworzą uzależniające i szkodliwe narzędzia. Nawet jedzenie i powietrze są zanieczyszczane dla zysku, co nie znaczy że winę za choroby jakie powodują ponoszą ci, którzy je konsumują. W ogóle obwinianie rodziców, pokoleń itp tak modne ostatnio, to też niepokojący objaw… pójścia na skróty, tworzenia podziałów, zrzucania odpowiedzialności, niedostrzegania źródła problemu, więc niedziałania lub nieodpowiedniego w celu dokonania zmian- jak zakazanie używania narzędzi. W tworzenie sprzętu powinni być zaangażowani psychologowie, eksperci od uzależnień etc., tyle że zburzyłoby to cel producentów. Nad tym, moim zdaniem trzeba się skupić, aby stworzyć technologię która pomaga w rozwoju. Wińmy kapitalizm i to jak przyczynił się do upadku wartości
@SobekKonieczny
@SobekKonieczny Күн бұрын
Dzisiaj miałem atak paniki i z 20 tys krokow w parku zrobilem . Zwichnolem chyba noge bo tak mnie boli ze ledwo wrocilem . 🤦Co jeszcze???
@marekmareckionline8493
@marekmareckionline8493 Күн бұрын
nie chodzi o telefony, tylko o przekonanie samego siebie, że jest się nie wystarczającym. jeżeli w czasach przed socjalmediami ktoś sam przekonał siebie, że jest się na dnie tzw. hierarchii i się tylko w tym utwierdzał, to wszedł w bagno z którego bardzo trudno jest wyjść. Marilyn Monroe i Robin Williams używali telefonów do rozmowy, wiec to nie te urządzenia są złe, tylko większa świadomość tego, co w dzisiejszym świecie muszę mieć, by być kimś - presja, perfekcjonizm, dążenie do udoskonalania, ciągła za czymś pogoń no i oczywiście porównywanie - to są realne problemy - nikt nas nie nauczył doceniania tego co się ma i doceniania innych
@AlinaWanzek
@AlinaWanzek 21 сағат бұрын
Jednak nie mam wątpliwości, że coraz rzadziej patrzymy bliskim w oczy, coraz mniej rozmawiamy,a prawda miesza się z iluzją.
@Xrobinho07X
@Xrobinho07X Күн бұрын
Właśnie problem jest w tym, że przyczyny tego stanu rzeczy wydają się (nawet intuicyjnie) dość jasne, ale jakie jest rozwiązanie? To już jest niezła zagwozdka.
@promentalnie
@promentalnie Күн бұрын
@@Xrobinho07X to prawda. Nie za bardzo mamy rozwiązanie
@cleietarot6602
@cleietarot6602 Күн бұрын
Prawda...
@lobby3202
@lobby3202 Күн бұрын
bardzo dobry, merytoryczny materiał
@Anna-ul1lo
@Anna-ul1lo Күн бұрын
👍
@annaburlikowska2920
@annaburlikowska2920 Күн бұрын
A co jesli nie brakuje czlowiekowi pewnosci siebie w zyciu , ale w miejscach transportu zle sie czuje w tlumie? Mialam kiedys mdlosci i atak paniki w kolejce podmiejskiej i nie moglam wyjsc z tego miejsca od tamtej pory zle sie czuje gdy niecmam mozliwosci z tlumu wydostac sie chociazby do wc jak nasilą sie mdlosci puste odbijanie nasilone. I od tamtej pory gdy znajduje sie posrodku w restauracji jak i kolejce czuje sie zestresowana spieta. Jest o niebo lepiej bo regularnie do tego wychodze. Ale wciaz podzwiadomie boje sie ze bedzie tlok na nast stacji a ja juz nie wysiade zamkna sie drzwi. Jak to przepracować?
@NataliaCh93
@NataliaCh93 Күн бұрын
Ja w latach 2009-2010 miałam sony ericssona w200i z podczerwienią i bez bluetootha i nie miał Internetu, chodziło bardziej o muzykę, melodyjki i bardziej to traktowałam go jako walkmana, jestem rocznik 93 i wtedy było lepiej gdy dorastałam, w domu się było tylko na śniadanie, obiad i kolację i na wieczorynkę i wtedy bycie z koleżankami i poza domem było ważniejsze i lepsze, czas stał w miejscu, ludzie bardziej się ze sobą komunikowali i byli milsi dla siebie i nie było jak teraz że kto ma lepszy telefon, samochód, kto ma więcej pieniędzy a kto nie, wtedy ludzie i rodziny byli ze sobą bliżej. Miałam pierwszy komputer Windows 98 bez internetu a drugi windows xp ale się ich używało do gier i też musiałam w tych latach 2009-2010 gonić do kościoła z indeksem do podpisania do kościoła przez bierzmowaniem i potem w 2009 roku dziadek umarł 5 lat po Mamie i tata miał problemy z alkoholem i wszystko było na mojej głowie i musiałam to niańczyć i doprowadzić do porządku żeby mógł iść do pracy ale kiedy po roku 93 te czasy były lepsze, bez Internetu i telefonów, i poza domem i się wracało do domu pokaleczonym łokcie i kolana pozdzierane od grania w piłkę, biegania, wypadków na rowerze i mokrym się wracało bo się biegało w największych ulewach i burzach i jadło się cukierki i chleb w papierkiem i nic nam nie było, przeżyło się a obecne pokolenia panikowałyby jakby miały przeżyć to co my przeżyliśmy.
@wero1799
@wero1799 Күн бұрын
Do kogo masz żal? Rocznik 93 więc za obecne pokolenie odpowiedzialni jesteście wy🤷‍♀️
@kingakalinowska7854
@kingakalinowska7854 Күн бұрын
​@@wero1799 to nie żal, to kolejna osoba, której się wydaje, że życie w patologicznej sytuacji tak super kształtuje człowieka
@lidianowak7152
@lidianowak7152 Күн бұрын
Bardzo przydatne wiadomości. Tamte czasy rozwijały dzieci od podstaw, nie było izolacji, dzieci były bardziej samodzielne życiowo i bardziej radziły sobie z każdym problemem. A tak na marginesie ma pan ładny golf, szukam takiego dla męża bo ma wszystkie w ciemnym kolorze a ponieważ mąż to już 60+ i ten kolor by pasował. Pan jest młody i też jest Panu do twarzy.
@TenshinBart_94
@TenshinBart_94 3 күн бұрын
Dziękujemy.
@promentalnie
@promentalnie 3 күн бұрын
@@TenshinBart_94 dziękuję 🙏
@antaria3626
@antaria3626 3 күн бұрын
Juz samo słuchanie Pana opanowanego tonu głosu działa kojąco na mój układ nerwowy. Dziękuję za tworzenie kanału. Życzę samych pozytywnych momentów.
@promentalnie
@promentalnie 3 күн бұрын
@@antaria3626 bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam 👋
@KrzysztofZabek
@KrzysztofZabek 3 күн бұрын
Jelita ,uzdrowić jelita problem znika .
@agnieszkaoleksiak6212
@agnieszkaoleksiak6212 2 күн бұрын
Ale jak ?
@grzegorzdrozd5152
@grzegorzdrozd5152 4 күн бұрын
Mam nadzieje ze mi pan pomożesz psycholog porażka wyciągał tylko pieniądze psychiatra porażka nafaszerował mnie chodzilem jak zombi muzyka relaksacyjna pomogła mi sport przyroda i bliska osoba i głęboka wiara to mi pomogło ja byłem od kilku lat już na skraju wyczerpania i przede wszystkim praca ludzie toksyczni pozdrawiam Grzegorz 👍😉🫶💪💪💪
@andrzej733
@andrzej733 5 күн бұрын
Dodam, że ćwiczenia oddechowe lub fizyczne a anwet zanurzenie glowy w lodowatej wodzie ma wplyw na reakcje nerwu blędnego i jednoczesśnie może prowadzić do natychmiastowej zmiany reakcji n.vagus i reakcji stresowej. Co do oddechu fajne cwiczenia oddechowe stosuja jednostki specjalne np SILS oddychanie po kwadracie 4 sek wdech, 4 sek pauzy, 4 sek. wydech itd...
@andrzej733
@andrzej733 5 күн бұрын
Nerw błędny nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za produkcję kortyzolu. Kortyzol jest hormonem produkowanym przez nadnercza, a jego wydzielanie jest regulowane przez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (oś HPA). Cukier, a dokładnie nadmiar cukru, może wpłynąć na poziom kortyzolu, ale proces jest bardziej złożony. Jeśli zjemy zbyt dużo cukru, szczególnie wieczorem, może to wpłynąć na poziom insuliny i poziom glukozy we krwi, co z kolei może zaburzyć równowagę hormonalną i wpłynąć na wydzielanie kortyzolu. Nadmiar cukru może również prowadzić do stanu zapalnego w organizmie, co może aktywować oś HPA i zwiększyć wydzielanie kortyzolu. Zjedzenie cukru wieczorem może zaburzyć rytm dobowy i wpłynąć na jakość snu, a brak odpowiedniej regeneracji również może prowadzić do wyższego poziomu kortyzolu rano. Warto dodać, że chroniczny nadmiar cukru w diecie może prowadzić do długoterminowych zaburzeń równowagi hormonalnej, w tym zaburzeń w wydzielaniu kortyzolu. Rano, poziom kortyzolu naturalnie jest wyższy, co jest częścią rytmu dobowego organizmu, więc jeśli masz duży nadmiar cukru w organizmie, może to wpłynąć na dodatkowy wzrost tego poziomu, ale nie jest to jedyna przyczyna.
@LK-hz2rg
@LK-hz2rg 6 күн бұрын
Rewelacyjny kanal. Robisz swietna robote Wojtku. Zakupilem juz jakis czas temu jeden z Twoich programow hipnoterapii z Promentalnie, jest swietny! Dzieki wielkie!
@promentalnie
@promentalnie 5 күн бұрын
@@LK-hz2rg bardzo serdecznie dziękuję ❤️
@prehravky5809
@prehravky5809 6 күн бұрын
Pprzykro mi, nie dowiedziałam się nic nowego. Brak głębsej analizy problemu i naprawdę fachowych informacji, które pozwoliły by lepiej zrozumieć powyższą tematykę.
@Dawid0ssZ
@Dawid0ssZ 6 күн бұрын
Różnica stres vs lęk/niepokój imo jest diametralna. Niestety borykam się z tym samym. Wstaję rano, czuję niepokój i ni wuja nie wiem ocb. Zacząłem terapię przed świętami. p.s. Relaksacje, trening i inne pomagają mi na mniej więcej godzinę
@promentalnie
@promentalnie 5 күн бұрын
@@Dawid0ssZ tak bo relaksacja wpływa na układ nerwowy i relaksuje. Musisz jednak dodatkowo zmienić myślenie i podejście do emocji więc daj czas terapii 🙌
@anetaa55
@anetaa55 6 күн бұрын
Czy to nie prowadzi do hiperwentylacji i nasilenia objawów u osób z tężyczką?
@promentalnie
@promentalnie 5 күн бұрын
@@anetaa55 nie, zdecydowanie jeśli robisz to prawidłowo to nie ma tam możliwości hiperwentylacji
@michellemabelle29
@michellemabelle29 6 күн бұрын
Dziękuję!
@marekmucha3186
@marekmucha3186 7 күн бұрын
Nerwica lękowa jest jak nie masz władzy nad własnym umysłem.
@LMA368
@LMA368 7 күн бұрын
wow!!! sprobuję - dziekuję
@zofiawinterling683
@zofiawinterling683 7 күн бұрын
Czy mogę wyleczyć się z choroby Parkinsona?
@Rafal-mo4lo
@Rafal-mo4lo 7 күн бұрын
Po pierwsze zadbajcie o swoje jelita np. probiotyki bo często przyjmujemy witaminy minerały które w ogóle się nie wchłaniają. Jak zgłębić temat one mają kluczową rolę dla naszej psychiki. Jak nie wytwarza się dopaminy serotoniny to możecie 100 książek przeczytać i praktykować co chcecie i tak się nie uda. Pozdro kobiety i panowie nie poddawać się 🇵🇱♥️💪
@promentalnie
@promentalnie 7 күн бұрын
@@Rafal-mo4lo zupełnie się zgadzam i mówiłem o tym w odcinku o nerwie błędnym 🙌
@BożenaBarczak-c5r
@BożenaBarczak-c5r 7 күн бұрын
Na nerwice lekowa choruja bardzo wrazliwi ludzie.
@ninajastrzebska8334
@ninajastrzebska8334 7 күн бұрын
Mądry lekarz...
@promentalnie
@promentalnie 7 күн бұрын
Zgadzam się.
@agnieszkazarzeka9002
@agnieszkazarzeka9002 8 күн бұрын
Szkoda że część osób zamiast skupić się na tym jaką wiedzę Pan przekazuje, skupua się na tym jak Pan ją przekazuje. Co za roznica czy mówi się włącza a nie włancza. kogo to obchodzi?! ludzie dajcie żyć i odpuścicie trochę, sobie i innym. Serdecznie pozdrawiam wszystkich włączających i wlanczających.🙋
@promentalnie
@promentalnie 8 күн бұрын
@@agnieszkazarzeka9002 dziękuję Agnieszko za obronę ❤️☺️ Rozumiem, że różne rzeczy nas irytują, jak choćby wymowa, dykcja itd. Jest to zrozumiałe. Patrząc jednak psychologicznie, to gdzie jest nasza uwaga, ma ogromne znaczenie. Szczególnie w zaburzeniach lękowych. Objawy psychosomatyczne nie biorą się z ciała, a z nadmiernej obserwacji tego, co dzieje się w ciele. Nasze problemy z lękiem biorą się z nadmiernej uwagi zwracanej na to co nas irytuje, boli, dokucza nam. I wychodzenie z lęku to m. in. Nauczenie się patrzenia na te doświadczenia, doznania z akceptacją. Odpuszczania. Z tego powodu, jak najbardziej zgadzam się z Twoim komentarzem. Będzie dla nas zdrowiej jeśli ogólnie włączymy więcej akceptacji ☺️ Pozdrowienia
@magosu2707
@magosu2707 8 күн бұрын
Dokładnie. Czas aby przyjęli to do wiadomości, zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci oraz wszyscy inni terapeuci. A nie wysyłali do psychiatry po leki.
@emee7224
@emee7224 8 күн бұрын
👍🙂🌿
@witek8028
@witek8028 8 күн бұрын
Tak . warto wiedzieć ,że tak jest. Lekarze zawodzą w rozpoznaniach. W rodzinie takie sprawy miała jedna istota, w konsekwencji problemy z chodzeniem , z miednica . A oni - lekarze , chcieli operować biodra. Nie poddała się temu, zaczęła ćwiczyć i powoli wychodzi z tego . Dziękuję ,że o tym mówisz . Zdrawiam 😂❤
@sophiewysocka9934
@sophiewysocka9934 8 күн бұрын
@Agniecha-r9n
@Agniecha-r9n 8 күн бұрын
Super wyjaśniłeś.
@k4l4a4ud4i4a
@k4l4a4ud4i4a 9 күн бұрын
ja niestety mam odwrotne doświadczenie, po zakochaniu się w niewłaściwej osobie moja nerwica jeszcze nigdy nie była gorsza, w sumie po 23 latach dopiero mi ją zdiagnozowano chociaż od dziecka mam stresowe problemy z żołądkiem, niestety trafiam ciągle na samych niekompetentych terapeutów, już 7 za mną - często też nie ma terminów, niedawno zerwałam zaręczyny z tym przy którym moja nerwica rozkwitła na dobre. Chociaż staram się myśleć pozytywnie 💪🏻 aktualnie na tabletkach ale nie jest idealnie
@halinaprzymecka9108
@halinaprzymecka9108 9 күн бұрын
Ja najpierw byłam u psychologa i pani psycholog dała opinię do Doktora że mogę na psychoterapię chodzić. Ale szanowny pan doktor który występował w telewizji. Wpieprzył mi pdychotropy.Które biorę do dziś. I tabletkę na noc.Ciężko mi wyjść z leków. PROSZĘ O POMOC WOJTKU.❤❤❤❤
@promentalnie
@promentalnie 8 күн бұрын
@@halinaprzymecka9108 niestety ja nie jestem lekarzem więc nie zajmuje się lekami. Najlepiej skonsultować to z innym psychiatrą. Benzodiazepiny są silnie uzależniające stąd każda próba odstawienia tych czy innych leków musi być skonsultowana z lekarzem.
@krzysztof4543
@krzysztof4543 6 күн бұрын
Większość ludzi tak kończy po wizytach u psychiatry. SSRI na aktywizację na dzień i dodatkowo coś na sen. Pewnie jakiś neuroleptyk albo trazodon?
@halinaprzymecka9108
@halinaprzymecka9108 9 күн бұрын
Biorę leki bendodiazepiny i jedną tabletkę. Na noc przeciwdepresyjną❤❤❤❤ Czy można stosować hipnozę
@annadevejtis5571
@annadevejtis5571 9 күн бұрын
Wszysyko co pan mowi dotyczy w 100% osob autystycznych, w spektrum autyzmu. Stany lekowe to nieodlaczny element naszych zmagań dnia codziennego. NADWRAZLIWOSCI to taka nasza zmora. Czujemy wiecej, bardziej, mocniej malo kto to rozumie. Przez to jestesmy wyczuleni na wszystkie "anomalie" dziejace sie w naszym ciele, co rowniez doklada dodatkowy lek. Mamy również taki nawyk analizowania wszystkiego wiec jesli cos nas zaintryguje, zmartwi, yo niestety pochlania nasza uwage nie wazne jak bardzo byśmy tego nie chcieli... Introwertyzm, lub Hipohondryzm... Niestety to przekleństwo takie😊
@promentalnie
@promentalnie 9 күн бұрын
@@annadevejtis5571 dziękuję Aniu za ten komentarz. Nie mam doświadczenia w pracy z osobami w spektrum autyzmu więc nigdy tak o tym nie myślałem. Czytając Twój komentarz, pomyślałem sobie, że Twój opis mógłby pomóc innym osobom lepiej zrozumieć osoby w spektrum. Bo wielu pewnie nie wie nic o autyzmie, ale lęk, nadwrażliwość, objawy psychosomatyczne - są już bliższe każdemu ☺️ Dziękuję za ten komentarz 🙏❤️
@annadevejtis5571
@annadevejtis5571 8 күн бұрын
@promentalnie czytając tutejsze komentarze tak też właśnie pomyślałam że będzie tu sporo być może NIE ZDIAGNOZOWANYCH... Sama borykamy się przez ostatnie kilka miesięcy z ciągłym bólem i cierpieniem który jak się ostatnio dowiedziałam może być wynikiem przewlekłego stresu. Boli mnie kręgosłup szyjny/ kręcze, bóle barków, między łopatkami, lędźwiowy, rano nie mogę wstać z łóżka, dopiero jak "rozchodze ból " to jestem w stanie jakos funkcjonować.Potem pojawia się uczucie ściskania w gardle (gula, jakby ktoś mnie wręcz dusił), duże bóle w klatce piersiowej jakby na wylot przeżywający ból, kłopoty z oddychaniem ( odczuwam ból kiedy głęboko wezmę oddech, więc ból zmusza mnie do płytkich oddechów) nie potrafię wypocząć, jestem wykończona psychicznie i fizycznie, kłopoty ze snem, ciągle zmęczenie, strach, olbrzymi stres którego nigdy w życiu jeszcze nie doswiadczylam. Znalazłam ,przeglądając wiele źródeł, informacje że to duże napięcie mięśniowe które napina mięśnie szyji, karku, pleców, klatki piersiowej, brzucha, stąd te wszystkie objawy. Wiem ze powinnam zadbać o swój komfort i relaks ale niestety praktyka bywa czasami bardzo trudna do zrealizowania. Dziękuję za filmik. On jako kolejne źródło potwierdza ze "łamie" nas stres.
@dakotatornado
@dakotatornado 11 күн бұрын
Głowę mam spokojną, nie ma w niej strachu, lęku, niepokoju, mam poczucie sprawczości, a reszta ciała jest jakby, odcięta od głowy. Tylko w ciele jest nieuzasadniony niepokój, napięcie. Jak uwolnić ciało, jak je odprężyć, rozluźnić, uspokoić ?
@kleodaniels
@kleodaniels 11 күн бұрын
Bardzo dobrze się pana słucha. Bardzo wartościowe informacje. Jasno i rzeczowo przekazane. Mam nerwicę lękową od kilku dobrych lat. Leki brałam 2 lata dopóki nie dostałam 1,5 roku terapii na NFZ. Przestałam powtarzać schematy myślowe to wiele dało. U mnie tyle tego było w przeszłości że nie wiem i nigdy się nie dowiem co uruchomiło to wszystko. Czy rodzina- babcia, mama z wielką tendencją do zamartwiania, negatywnych myśli… ciagle przewidywanie tragedii. Nie mogłam z domu nigdzie wychodzić bo zaraz coś mi się stanie. Kolejna sprawa miałam ponad rok stalkera, który nie rozumiał że nie chce się z nim spotykać i jeździł za mną, prześladował mnie w pracy. Stał pod pracą na parkingu i mnie obserwował. Dopiero po zgłoszeniu sprawy na policję dał mi spokój… ale ciągle się oglądałam za siebie czy ktoś mnie nie śledzi. Bardzo dużo stresu przeżyłam.
@marlenamakarena7506
@marlenamakarena7506 11 күн бұрын
Czyli terapeuta zajmuje się tylko głową a medyk tylko ciałem.Jeden i drugi pracuje nad skutkami a nie przyczynami całościowo
@Dawid0ssZ
@Dawid0ssZ 12 күн бұрын
Mi relaksacje już nic nie dają. Od miesiąca nie mogę spać, co znacznie utrudnia pozbycie się stresu. Spróbuję przekierowania zatem.
@Dawid0ssZ
@Dawid0ssZ 12 күн бұрын
31/40
@bartoszkominek6046
@bartoszkominek6046 13 күн бұрын
czy mogę prosić o podanie źródeł naukowych? Szczególnie zależy mi na tym badaniu związanym z pokazywaniem strzałki jako jednej klatki w filmie.
@promentalnie
@promentalnie 13 күн бұрын
@@bartoszkominek6046 sięgnij do książki Joseph Ledoux “Lęk” lub w wersji angielskiej “Anxious”. Nie wiem czy dokładnie to badanie jest tam zawarte, gdyż brałem udział też w w szkoleniu online, na którym to prezentował, a jest już niedostępne. W książce jest jednak opis całego mechanizmu i wielu innych, podobnych badań.
@arturogorkis8521
@arturogorkis8521 13 күн бұрын
Tez to mam chcialbym wyleczyc a przynajmniej zlagodzic objawy wiecie jak? Do lekarza wiadomo ale wiecie jak to z lekarzami jest
@rafazodak8764
@rafazodak8764 14 күн бұрын
Dziękuję ❤❤❤